Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

d4

Prvú tretinu filmu som vôbec nechápal a Andyho Kaufmana som bral ako stroskotanca. Druhú tretinu filmu som s ním bol úplne zosobnený a cítil som voči nemu a jeho nepochopeniu pubikom obrovskú lútosť. A musím sa priznať, že poslednú tretinu som preplakal. :) Doteraz som Muža na mesiaci videl asi 4x a najviac som plakal práve štvrtý raz. Ako to ten Forman robí? Carrey na hrad .... alebo na mesiac? ()

Scooby..

A to dávám pouze za herecký vykon Jima Carreyho, jinak je to krávovina hodně silného kalibru. Já nemám slov, každopádně DVD hodně hluboko do filmotéky. ()

raadec

Naprosto přesný biografický film o americké ikoně Andy Kaufmanovi, mistru absurdního humoru. Ikdyž, co je vtipného na tom udělat ze sebe totálního "magora". Forman akorát spojil jednotlivé scénky z Kaufmanova života, které můžeme dohledat kdekoli na youtubu do celovečerního filmu. Skvělý výkon Carreyho, který je si myslím dost podobný Kaufmanovi, tak snad jen aby neměl stejný osud, herec je to výborný. ()

Tomulka

Andy Kaufman byl naprosto úžasná postava a jsem velmi rád, že jeho památku se podařilo uctít tak výborným filmem. Musím se přiznat, že jsem měl lehké obavy ohledně obsazení Jim Carrey. Ale ten zvládl Andyho absoultně famozně zahrát (klobou dolů pane Carrey) a také je třeba velmi zdůraznit režiséra Miloše Formana, protože otázka režiséra je u biografických snímků (a filmu dle skutečných událostí) velmi důležitá )a to opravdu velmi). Jinak gratuluji k dobrým hereckým výkonům i ostatním hercům a to myslím fakt všechny!!! Ale především děkuji Andymu Kaufmanovi, protože bez něj by tento film nevzniknul. A jeho život si zaslouží uznání. ()

Peenugirl

Andy mal podľa všetkého výdatný ajkeď krátky život. Myslím, že zachytili to, čo chcel Andy svojími vystúpeniami povedať... Aj negatívny záujem je záujem, proste platí: " ja to nesledujem, ale čo tam minule predvádzal..." Toto bol pre mňa prvý film, kde som videla hrať Jima Carrey-ho vážnu rolu, seklo muto už vtedy a odvtedy má ešte niekoľkomistrovských kúskov. Skvelá hudba 80% ()

Kivis

Příjemný film s netypickou hlavní postavou. Hned jsem si vzpomněl na Rudu z Ostravy, kterého když jsem viděl poprvé v civilu, tak jsem docela koukal. Holt když lidi vidíte jen přes TV obrazovku, chtě nechtě si o nich nějaký obrázek uděláte, i když jejich pravé já může být úplně jiné... a nebo stejně jako Andy Kaufman ani žádné pravé já nemají. Muž na Měsíci je velice zajímavým pohledem za kulisy médií, pohledem do prolínání reality, mediální reality a jejich vzájemného ovlivňování. To vše doplňuje svébytný typ humoru, kterým je Andy Kaufman obdařen. ()

komando20

Jim Carrey by si za stvarnenie role Andyho kaufmana zaslužil kludne oscar ked som pozoroval videa z youtube skutočneho Andyho, tak sa moc nelišili od toho čo predviedol Jim, film je ozaj skvely. ()

Pavlo

Miloš Forman nakrútil veľmi pôsobivý a úprimný životopisný film o Andy Kaufmanovi. Dielu nie je takmer čo vytknúť, či už výber hercov, herecké výkony, inteligentné spracovanie hlavných životných momentov komika, hudba, výprava, alebo do najmenších detailov vykreslenia tej doby. Zároveň Jimm Carrey ukázal, že je Pán herec, pretože zvládne okrem šibnutých komediálnych figúrok i dramatické postavy. Andyho Kaufamana zahral bravúrne. Niet čo už viac dodať, len smelo ísť pozerať. ()

marien1039

Nemám Carreyho ráda...ani když se sebevíce snaží...nemám ho ráda, ten blázen mi svým opičím ksichtem vždycky bude připomínat mého švagra... ()

Tomik9

Výborný životopisný film. Andyho Kaufmana jsem moc neznal, ale v tomto filmu mne jeho postava uchvátila. To jak nikdo nechápal jeho humor a on se přitom tak skvěle bavil. Dále jeho boxerská kariéra, kdy ho lidé nesnášeli, ale přitom dělal obrovskou show a měl se všemi vše domluvené, no prostě to byl GÉNIUS! Jim Carrey v této roli famozní, to jak hrál ze začátku filmu "blbečka" tak jsem byl přesvědčen že ten "blbeček" je. Kaufman měl velmi zajímavý život a Forman to skvěle zrežíroval dávám plné hodnocení! ()

ToMY_SMOG

Nejraději mám filmy, které ve mně zanechají nějaké pocity. Miloši Formanovi se to jednoznačně povedlo. Po shlédnutí jsem seděl a ustavičně přemýšlel, co jsem to v minulých minutách viděl. S nechápavým výrazem jsem si říkal, jestli si ze mě ten nejlepší český režisér dělal srandu, nebo to myslel vážně. Ostatně o tom celý film v podstatě je. Jim Carrey zahrál opět skvěle, navíc podpořen De Vitem utvořili místy hodně komické scény. Vtipy jsou vysvětleny až po sléze, což přidává filmu na originalitě. Snad nikdy jsem nepřemýšlel tak dlouho nad výslednou známkou. ORIGINÁLNÍ 8/10 => 4* ()

foils

Forman si někde postěžoval, že při tvorbě tohoto filmu selhal, protože původně chtěl film zahájit scénou s léčitelem, ale nakonec ustoupil producentům, podle nichž by to bylo příliš temné. Kdo ví, jestli to ve skutečnosti nebyl (sebe)ironický vtip - právě neochota/nemožnost přizpůsobit se nalinkovaným požadavkům masové zábavy je totiž stěžejním tématem tohoto snímku, jenž z životopisu Andyho Kaufmana vychází spíš volně. Téma bylo v kinematografii zpracováno mockrát, většinou však formou zásahů shora (do extrému dohnáno třeba v Mulholland Drive). Formanův film naproti tomu staví tezi, že skutečným původcem fašizujících pravidel mainstreamu je spíš mainstreamové publikum a jeho očekávání. Andy Kaufman proslul ruznými výstupy, u nichž nebylo příliš jasné, jestli jde o skutečnou provokaci, nebo pečlivě připravený vtip (na podobném principu je založen třeba film Borat). Forman tento prvek ve filmu zachoval, ale vylíčil Kaufmana jako většího provokatéra, než jakým skutečně byl. Není třeba dodávat, že Forman jako emigrant v Hollywoodu bezpochyby mnohokrát narazil na silný tlak na přizpůsobení se americké kultuře a jejím požadavkům na "hitovost". V Muži na Měsíci dal aspoň prostřednictvím jeho hrdiny průchod své vlastní touze poslat studia i diváky s jejich očekávaními do háje. ()

Unrealik

Problémem je, že mi vůbec nesedl humor a ani prostředí, těžko pak mohu mít pochopení pro vzestup Andyho Kaufmana. Za pochvalu stojí rozhodně hudba, vážnější stránka filmu. ()