Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

JesterKruger

Film Muž na Měsíci bych prakticky ani nenazval filmem, jelikož nevím, jestli film umí splnit takovou úlohu několika emocí při sledování filmu, a skvělého děje. Andy Kaufman nebyl dokonalý člověk. Ale každou jeho chvíli jsem prožíval s ním. Chvilkami jsem ho zbožňoval (ten vtip s televizí mě zabil), jindy byl nechutný (ta scéna s nosem), a jindy jsem k němu cítil odpor (švédské trojky. To mi postaví většinou nejsou sympatické když tohle u nich vidím. Podle mě by toto mělo být pouze mezi dvěmi osobami, je mi jedno jaké pohlaví). Když ale dochází na fázi, kdy má Kaufman rakovinu (A nebo to byl jeho šprým? Hoši já nevím. Protože po scéně s pohřbem jsem nechápal konec.) Mi bylo hodně smutno. A na scéně s pohřbem jsem se totálně rozbrečel. Nevzpomínám si, že bych se takhle někdy rozbrečel od sledování Bena, jelikož tam jsem brečel jako malé dítě. I když Kaufman byl někdy opravdu divný, tak i tak mi přišel jako docela sympaťák. Jeden z nejlepších filmů, dávám mu 5*, a jsem naštvaný, že mi už došlo místo v nejoblíbenějších filmech! ()

F2003F

Zázračné dielo. Dojať ma k slzám za sprievodu úsmevu až smiechu nič iné tak jedinečne nedokáže. Carreyho ako je nechvalne známe asi osudová úloha. Kaufmana nehral, doslova sa ním stal. Ak existujú nejaké herecké hranice Man on the Moon by mal byť toho príkladom. Najlepší životopisný film, zároveň jeden z pre mňa najsmutnejších (prvenstva sa zaryto drží Green mile) a najodvážnejší herecký koncert v rámci reálnej osoby. Najdivnejšie na týchto príbehoch vždycky je, že sa skutočne stali. Výkon negatívne odrazený nepochypne v kariére aj v osobnom živote. Ako je možné, že táto legenda nemá ani len jedinú nomináciu na Oscara mi nedá spávať. Aj keď sa naozajstnej pocty kráľovi komédie asi už nedočkám, v mojom srdci bude navždy nevymazateľne patriť. Jediná hviezda s 0 hejtermi, obrovským prínosom pre svetovú kinematografiu a neuveriteľnou inšpiráciou pre ľudí po celom svete dnes žiaľ rapídne upadajúca do zabudnutia. Čakám kedy bude Meryl znovu niekde minútu pobehovať a všetci ju všade budú samozrejme velebiť. btw Jim nemá ani svoju hviezdu na Hollywood Walk of Fame, Kermit The Frog má   | „Dnes má veľký deň. Môj kamoš ide poprvé s prostitútkou.” „Čo to hovoríte. Andy sem chodí skoro každý víkend.” ()

Belerofonu

Na tohle se moc hezky koukalo. Famózní Jim Carrey a ještě lepší "Andy Kaufman". Ze začátku jsem ten humor co Kaufman předvádí vůbec nechápal, zase jsem se utvrzoval v tom jak je Americký humor naprosto tupý a nehumorný. A právě proto se snad Andy narodil aby ukázal jak moc je to publikum tupé. Škoda jen trochu chaotického a nudného výrazu filmu, ale kdo ví...třeba je to taky "Kaufmanův humor". ()

llollita

V mém měřítku rozhodně nejhorší Formanův film. Celou jeho tvorbu znám téměř z paměti a o to víc mě zklamalo, kam zmizela originalita jednoho z největších talentů kinematografie. Muž na měsíci je od začátku nekompaktní dílo, zapadá do milionkrát ojetých způsobů a nepřináší pranic nového. Z filmu se naprosto vytrácí ono "formanovské něco" co dokáže vzrušuje i kritiky i diváky. Ani Jim Carrey (jak všichni velice rádi omílají "bez Masky") není tak uchvacujícím překvapením - je zkrátka dobrý všude. Courtney Love jen opakuje svůj výkon z Lid versus Larry Flynt a doublováním již jednou zahrané role tak zabíjí i Formanovu největší devízu - tedy vymáčknutí toho nejlepšího hereckého výkonu i z takového neherce jako je drogově závislá vdova po zpěvákovi. Nejpodařenější scénou, která zároveň nejvíce vyjadřuje osobnost legendy Andyho Kaufmana, se tak nakonec stávají pouze "závěrečné-úvodní" titulky.Můžu jen doufat, že pro mne naprosto nepovedený film nebyl zkažen Formanovým stářím a stárnutím, ale pouze špatnou konstelací hvězd, shodou náhod, výstřelkem mimo, nebo jak to nazvat... ()

metalsoul

Nechal jsem si hodnoceni az po druhem shlednuti a tech 5 * proste dat musim. Ac jsem temer zadne vystupy skutecneho Kaufmana nikdy nevidel, pokud byly alespon srovnatelne s temi ve filmu, muselo to vazne stat za to. Careymu mela byt za jeho vykon urcite pridelena ona plesata soska. Tento film me ujistil, ze je schopen zahrat prakticky cokoli na velmi vysoke urovni. VOOOOOOOOOOOLLLLAAAAAAAAREEEEEEE..... ()

Fill16

Proč jsem se během sledování tohoto filmu cítil tak dobře - říkal jsem si ze začátku. Ke konci mi to došlo - režie Miloš Forman. Tenhle film je vlastně začátkem posledlostí jménem R.E.M. Jejich hudba je v tomto filmu naprosto fantastická, ale to není všechno. Jim Carrey mě přesvědčil o tom, že dokáže být velkým hercem - z toho chlapíka něco opravdu bude! Opravdu úžasný životopisný film Kaufmana. Nevěděl jsem jestli mám trnout úžasem, nebo se smát. Humor mi přišel dost ubohý a nepochopitelný. Ale vlastně i tak to ten Kaufman chtěl... Nicméně shlédl jsem dokonce i pravého Andyho Kaufmana, a musím říct, že výkon Carreyho byl fakt totožný! Navíc scéna s Mighty Mouse je nepřekonatelná prostě... Jednoznačně za pět hvězdiček! Tleskám! ()

feho312

Najgeniálnejší výkon Jima Carreyho. Možno jeho životná úloha! Dokonalá réžia majstra Formana a Courtney Love vo vedľajšej úlohe. Skvelé!!! ()

jamall666

Bravo!!!! naprosto jednoznacne *****. skoda ze nejde vic. Pokud je pro me nejaky film po kterem jsem se jen tezko zvedl z kresla a nejradeji si ho pustil znovu a znovu tak je to jednoznacne MUZ NA MESICI. Podle meho je to rozporuplny film, znam hodne lidi kteri ho odsoudi hned po 15 min divani. ja sam jsem tento film shledl snad 15x. byl bych schopny ho odrikat zpameti. Podle meho je to jeden z filmu ktery je opravdu lepsi s ceskym dubingem. Pokazde kdyz film shlednete tak vam jiste dojdou nove souvislosti . Absolutni jednicka mezi filmy. Je poznat ze je od Milose Formana ()

Petro

Moc pěkný film. Přesto, že jsem se v prvních dvou třetinách z hloubky duše smál, nezařadil bych jej mezi komedie. Vedle čisté radosti ze způsobu zobrazovaného humorou mě také dojal, až k slzám. Zůstal hluboký zážitek. Doporučuji. ()

kikinozka

Andy Kaufman byl jiný, než je v tomto filmu prezentován. Pokud by tomu bylo jinak, nikdy by tolik neuspěl. A chyba podle mě není jen ve scénáři, ale i v Jim Carreym (přitom jiného vhodného herce si vybavit nedokážu), který z Andyho udělal jakéhosi šíleného savanta. ()

merten78

I pouhý dokumentární popis Andyho života by byl nesmírně zajímavý.Láskyplný Formanův přístup a oddaný Carreyho výkon pro mě film posunují do pětihvězdičkových výšin. Dopuručuji všem fanouškům fimu zhlédnout aspoň pár scén s "pravým" Andym na YouTube. ()

Lea.inJuly

Tento film ve mně vyvolával jak smích, tak i nepochopení nad tím, jakým způsobem se Andy snažil provokovat lidi. Ale pořád jsem si musela připomínat, že to je všechno jen sranda, jen jeho osobitý způsob. A pokud to takto člověk chápe, pak musí uznat, že ten osobitý způsob byl naprosto geniální a jedinečný. Můj oblíbenec Jim Carrey dokázal, že je skutečně schopen hrát postavu geniální, úplně normální, praštěnou i zoufalou v jednom. Skvělé:) ()

ydenbroy

pro mě to bylo poněkud nestravitelné téma s výborným Carreym. Přišlo mi však, že to trochu přehrával. Zákulisí zábavného šoubyznysu nemusí být vždy zábavné... ()

Jartian

Velmi zajímavý snímek. Dle mého názoru jedna z nejlepších Jimyho rolí vůbec. Forman je třída a tímto snímkem to jen potvrdil. I ted po tech letech mi na konci firmu ukapla slza.. ()