Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

Rughar

Pro mě je tento film tím nejlepším od Miloše Formana. Současně je to i nejlepší herecký výkon herce Jima Carreyho. Díky tomu je film velice oblíbený u velké skupiny lidí, protože jej rozhodně ocení fanoušci Formana, stejně tak fanoušci Carreyho. Pokud máte rádi oba dva, pak je nedocenitelný zážitek doslova zaručen. Muž na měsíci zkrátka "funguje", jakožto živitopisné dílo, kde se přiměřeně pobavíte a zároveň procítíte nostalgičtější momenty. To vše s výborným načasováním. Styl humoru bude vlastní každému, kdo nemá daleko například ke Švejkovi. Nebude vám jasné, co je z legrace a co je skutečné a po určité době vám dojde, že je to vlastně úplně jedno. ()

brasek

Jim Carrey a jeho životná rola? Podľa mňa áno. Snímok bol pre mňa silno pozerateľný aj keď mi meno Andy Kaufman nič nehovorilo a Jim Carrey mi v iných postavách už liezol na nervy. ()

BrusVejn

Po troch hodinách som sa pozrel koľko z filmu zostáva a ubehla iba hodina. Celý film som sa cítil a tváril presne tak ako diváci pri prvom Kaufmanovom vystúpení. Tri hviezdy ešte s odretými ušami, mám chuť tomu napáliť len dve. ()

v.indruchova

Jiné druhy humoru jsou mi bližší. Z druhých si dělat legraci až takovým způsobem? Bylo mi za něj trapně :) Podivné. Herecky excelentní. ()

Amalberga

Neuvěřitelně nechutný film plný amerického přízemního a ubohého humoru na úrovni retardovaného jedince. Zasmála jsem se jen jednou a to "komikově" snaze za každou cenu být vtipný a ohromit obecenstvo. ()

KorenGeorge

Nádherný filmový kousek a pocta kontroverznímu komikovi Andymu Kaufmanovi. V hlavní roli exceluje Jim Carey soundtrack je precizní a celková výpověď filmu veliká. Vypovídá o smutku pod maskou klauna i jednoduchosti a manipulovatelnosti publika, které chce být baveno. Postava Tonyho Cliftona, kterou Kaufman vymyslel má, myslím, velice blízko k českému sarkastickému přístupu k humoru. Celkově Forman zpracoval námět velice citlivě; těžko se víc dá popsat, musí se vidět a zažít. A pro mě se jednalo o zážitek krásný. ()

pold

Ne, rozhodně se nedá říct, že bych zrovna rád měl Jima Carreyho. A tady mi to vůbec nevadilo - ostatně si nejsem jist, zda někdy preformace Andyho Kaufmana byť jen předpokládaly, že někdo bude takový ten fanoušek "fanoušek", co je z něj nekriticky na větvi. Andy Kaufman, předchůdce všech Boratů, a jeho sám o sobě komplikovaný svět i příběh. A k tomu naprosto skvělá hudba od velké trojky z REM, včetně několika motivů z naprosto nepřekonatelného alba Automatic for the People. Tohle nepohřbí ani Formanův usoplený sentiment. ()

buchannon

Nechápu, co na tomhle filmu všichni vidíte. Oslava jednoho průměrného komika, která mě moc nezaujala. Myslím si, že Carrey je rozhodně lepší komik, než kdy byl Kaufman. Průměrný film. ()

jjjerry

Naprosto famozní Jim Carrey. Příběh velmi složitý asi stejně jako i osobnost hlavního hrdiny. Upřímně, bych tady asi tvorbu Miloše Formana až na pár detailů nepoznával. Finále velmi dojemné. Ale nevím, zda bych si pustil a pustím někdy znovu...ale příběh je to silný ()

Birter

Zdá se mi, že Kaufmanovy vtipy mají něco do sebe a občas bych se pochechtával byl-li bych současníkem, ale to je všechno. Udivuje mě skoro mučednický kult osobnosti, který se kolem něj vybudoval. Ve filmu je to trochu patrné, protože je jeho humor podprahově uznáván za vrchol geniality nepochopen svojí dobou a zamyšlení nad tím, proč si jej Andy zvolil a proč je tak nadřazený chybí. Naopak já jsem měl na konci sto chutí zakřičet ''Andy, jestli si budeš stále dělat prdel ze života, bude si i z tebe život dělat prdel!'' Nicméně jinak je Formanův film velice povedený a dokázal jsem se silně vžít s tématem, které by mě jinak tolik nezaujalo (což je mimochodem podle mě přesně to o co by se obecně životopisné filmy měly pokoušet). A pak je tu lev salónu Jim Carrey, který mě nesmírně pobavil a tuto zábavu doručil, ale pro mnohé to není dost. Na jedné straně máte Zlatý glóbus za nejlepší herecký výkon a straně druhé obvinění, že svou arogancí udělal z Andyho animovanou postavičku. Protože jsem s filmem velmi spokojen a navíc vím, že Jim rozhodně nemá jen jednu polohu, bránil bych ho. Možná neobjektivně. Nestranně posoudit by to mohl asi jen samotný Andy Kaufman, který by si z toho navíc udělal legraci. ()

KajlQ

O Andym Kaufmanovi vím velký hnědý, ale tenhle film byl docela jízda! Film s humorem tak absurdním, až je to vtipné. Jim Carrey zahrál Kaufmana skvostně a Forman opět nezklamal a fungovali spolu jako v symbióze. Ostatní herci, taky klobouk dolů.Ovšem nemůžu dát 5*, netuším proč ale prostě to tak necítím. Každopádně nezklamal, neurazil, nenudil. 84% ()

Cringy_Tommy

Velice zajímavý film o bizárním komikovi Andymu Kaufmanovi. Jim Carrey zde ukazuje že je to skvělý herec a umí hrát i seriózní filmy. Forman jako vždy nezklamal 8/10 ()

mottleone

Zlaté české ručičky🇨🇿; Miloš Forman dokázal z Jima Carreyho vytáhnout jeho životní výkon a dohromady nám nadělili skvělou komedii, která příjemně pohladí po dušičce. Už začátek vám perfektně stanoví jaký film bude a osobně ho řadím do mé Top10 nejlepších filmových úvodů.. Andy Kaufman byl pro Jima vzorem, osobně nevím, zda-li sem si tu víc užíval roli Andyho nebo alterego Tonyho Cliftona, ale zdejší humor je zkrátka má krevní skupina a Jim se do role položil natolik, že se u něj naplno rozjela krize identity. Faktem ale je, že nám tu Forman nabídl Carreyho životní roli, při které mohl opět všem dokázat, že není jen pitvořící se klaun, ale skutečný Pan herec; co víc dodat.. Do dokonalosti, už tak perfektní snímek, vytahuje ještě kapela R.E.M., která vytvořila jeden z nejpříjemnějších filmových soundtracků, díky kterému si vždy vychutnávám i ty "druhé" závěrečné titulky.. Má srdeční záležitost 100% a zlatých 5* ()

Dvojirakri

Nikdy ze mě nebude největší fanda tohoto snímku, ač mám rád filmy Miloše Formana a uznávám Jima Carreyho jako velikýho komedianta. Jako příběh o člověku s vizí to obstojí bez problémů, ale vize jeho humoru už u mě kolísají mezi vkusem a trapností. Ovšem ten poslední kousek, to byl masakr, nemohl jsem věřit tomu, že se směju jako blázen a na obrazovce přitom pravděpodobně umírá stará paní...! Miloš mě zase dostal! Apropo, všímám si, jak se už od Konkurzu snad v každém jeho filmu objevuje jeden a ten samý motiv, schválně, kdo uhodne co mám na mysli..? ()

KritikRik

Filmu dávám pět hvězd za zpracování a herecké výkony, Jim Carrey ukazuje, že je mistr svého řemesla, a Miloš dává filmu bezva nádech, ostatní herci také hrají velmi dobře. Ovšem příběh a postava Andyho jako taková jsou mi nesympatičtí, ale to není vina ani Formana, ani Jima. ()

JesterKruger

Film Muž na Měsíci bych prakticky ani nenazval filmem, jelikož nevím, jestli film umí splnit takovou úlohu několika emocí při sledování filmu, a skvělého děje. Andy Kaufman nebyl dokonalý člověk. Ale každou jeho chvíli jsem prožíval s ním. Chvilkami jsem ho zbožňoval (ten vtip s televizí mě zabil), jindy byl nechutný (ta scéna s nosem), a jindy jsem k němu cítil odpor (švédské trojky. To mi postaví většinou nejsou sympatické když tohle u nich vidím. Podle mě by toto mělo být pouze mezi dvěmi osobami, je mi jedno jaké pohlaví). Když ale dochází na fázi, kdy má Kaufman rakovinu (A nebo to byl jeho šprým? Hoši já nevím. Protože po scéně s pohřbem jsem nechápal konec.) Mi bylo hodně smutno. A na scéně s pohřbem jsem se totálně rozbrečel. Nevzpomínám si, že bych se takhle někdy rozbrečel od sledování Bena, jelikož tam jsem brečel jako malé dítě. I když Kaufman byl někdy opravdu divný, tak i tak mi přišel jako docela sympaťák. Jeden z nejlepších filmů, dávám mu 5*, a jsem naštvaný, že mi už došlo místo v nejoblíbenějších filmech! ()