Vláda

Dánsko, (2010–2022), 36 h 28 min (Minutáž: 54–59 min)

Tvůrci:

Adam Price

Sidse Babett Knudsen, Birgitte Hjort Sørensen, Freja Riemann, Emil Poulsen Dam, Søren Malling, Thomas Levin, Pilou Asbæk, Benedikte Hansen (více)

Série(4) / Epizody(38)

Dánská seriálová produkce dnes platí za pojem na světovém trhu, ale bývá převážně asociována s ponurými kriminálkami. Její mezinárodně nejúspěšnější a nejoslavovanější příspěvek, který je všeobecně považovaný za jeden z nejzásadnějších titulů celosvětové televizní tvorby, nicméně náleží do zcela vlastní žánrové kategorie. Jak napovídá název, Vláda je seriál o politice, potažmo o její provázanosti se světem médií. Hlavní hrdinka Birgitte Nyborgová, předsedkyně hlavní středové strany, se v prvním díle stává překvapivým vítězem voleb a následující epizody sledují její působení na postu premiérky. Při tom vyprávění sleduje nejen rovinu profesní s osobním životem a ukazuje nejen, jak se idealistická politička učí manévrovat v prostoru vládních jednání a mocenských bojů během událostí lokálního rázu, ale i mezinárodního dosahu. Současně se zaměřuje také na její rodinný život, který je vystaven těžkým zkouškám. Dalšími klíčovými postavami, které seriál sleduje v práci i soukromí, jsou premiérčin spin doctor Kasper Juul a ambiciózní televizní moderátorka Katrine Fonsmarková.

Ačkoli by se mohlo zdát, že seriál ze zákulisí dánské politiky bude mít pouze lokální dopad, právě díky bravurnímu dramatickému rozvedení politických problémů tak, aby postihovaly obecnou rovinu a ne minoritní jednotlivosti, a díky důrazu na morální ohledy i dopady politických rozhodnutí na osobní životy se z Vlády stal nejdiskutovanější seriál dánské historie, ale také ohromující mezinárodní hit vysílaný v sedmdesáti zemích světa. Nejdůmyslnějším tahem tvůrců bylo, že diváky navnadí na nahlédnutí pod pokličku vrcholové politiky, ale přitom ve skutečnosti nepřinášejí nezaujaté pojednání o tom, jak to v politice a médiích chodí, ani nesklouzávají k vyhrocenému démonizování politických kariéristů jako americký hit Dům z karet. Vláda naopak ukazuje, jaká politika má být. Tento přístup právě v kontrastu k reálné politice udělal ze seriálu divácký hit, ale také předmět vášnivých debat a vyhrocených reakcí některých představitelů dánských stran. (Česká televize)

RedOctober

Teorie moci a politiky v praxi, ale někdy se od Deklarace práv člověka a občana inspirace přemísti k Machiavelliho Vladáři. ()

tatopulos

Neuvěřitelné, že si v dánském seriálu troufnou kritizovat všemocnou CIA. Dále náznak, že Dánsko v podstatě vzdalo suverenity v prospěch USA ! (veřejné tajemství o západu) Závěr jedné epizody byl absurdní, snad až karikatura- usměvavá premiérka, která s pocitem velké výhry nadřadí zákon o povinných genderových kvótách nad čisté životní prostředí a a raději nezvýší daně průmyslníkům znečišťující vzduch. Výborný seriál o tom, kam se onen vzorový západ ubírá- raději zrušíme předdůchody a posílíme vojska v Afgánistánu. Stačí jakási muslimská delegace z Afgánistánu (z Washingtonu?) Cením si pohledu do zákulisí, jak spolupracují média s politiky, jak novináři uzavírají s politiky dohody, jak koho diskreditovat, hlavní představitelka je úžasná, jak přepíná mezi rolí matky a premiérky, přičemž jakoby předsedkyně vlády převládala.. Myšlenka špinavé politiky je otřepaná, ale tenhle seriál jí dává trochu "vlídnější tvář" a klade otázku, jestli ta určitá špinavost není jen náš předsudek, když nedokážeme pochopit určitou nutnost toho určitého činu, aby mohla fungovat vláda a strana. Čili realismus a pragmatismus, kompromis, zároveň předsedkyně dává najevo antipatie a nevoli k vyloženě bezskrupulozním jedincům a požaduje jejich demisi /ministr socialistické strany/ Ale také hraje dvojí hru /viz východní diktátor/. Prostě dokonalá schizofrenie politiky. Herectví na všech stranách a vůle zachovat si tvář, na druhé straně místy působila předsedkyně vlády až příliš "transparentně" (manžel musel prodat akcie, aby nehrozil střet zájmů, neochota spolupracovat s významým průmyslníkem) Dobrý nápad vsunout do seriálu citáty z Machiavelliho- Lepší je být obávaný než milovaný. Další z rozporů (nejen politického) života. Těším se na další díl. ()

MyrnaAlec

Dánové opět předvádějí záslužnou vzdělávací činnost tentokrát v oblasti politické. Tento seriál bych dala k povinnému shlédnutí našim politikům. Dle mého názoru je tu celkem přesně popsaný mechanismus vládnutí s komromisy i zákulisními hrami. Plus samozřejmě skvělé obsazení a neméně silné osobní příběhy postav. Posledních 10 dílů ubralo na dynamice, nicméně jako celek dokonalé. ()

iz67

Prvni 2.5 dilu velke zklamání. A to jsem fanda vseho severskeho. Ale tady je to proste hruza. Naivni dej, vic nez naivita premierky, a to je co rict. Vse se 'hrozne' zamota, abyse to najednou jako by nic rozmotalo. Velka nuda. ()

hwnd

Právem vysoce hodnocený Dánský politický seriál. Ležel mi ve watchlistu dlouho, přece jen je to politika a já radši scifárnu nebo dobrou detektivku. Ale nakonec na něj došlo a rozhodně jsme doma neprohloupili. První 2 série sledujeme političku Birgitte, která poměrně nečekaně k premiérování přišla. Kouzelné je sledovat její přerod z idealistky v drsnou političku. Hlavně ale sledujeme politické machinace, ústupky, kompromisy a různé podpásovky, ikdyž tak za hranou jako house of cards to není (čili je to v mezích reality, což divák ocení). Do toho linka osobního života premiérky a několik dalších dějových linek. Všechno citlivě sestaveno do děje tak, že se divák nenudí, naopak se baví a těší se na další díl. Ve třetí řadě Birgitte buduje novou politickou stranu a směřuje k volbám. Třetí řada nebyla špatná, jen mě bavila o trošku míň než 2 řady předchozí. Celkově se jedná o dobře natočený seriál, s postavami, se kterými se divák může nějak ztotožnit. Volební model a kultura je nám rozhodně blíž než amerika a seriál se prakticky pořád pohybuje v zóně reálnosti. O to víc oceňuji, že je celý poutavě natočen a hluchých míst, že je minimum. ()

zigy

Jistě, pane premiére, ovšem jako výborné DRAMA, a to rodinné, milostné, psychologické a možná až v poslední řadě (!) i politické....Realistické, až mrazí, a tak stejné jako v Čechách.... ()

Perunwit

Podobně dobroserskou telenovelu jsem už dlouho neviděl. Migranti, feministky, ohánění se demokracií, ulhaní novináři, lidi bez názoru. Tím vším je dánská společnost naprosto pokřivená a premiérka prezentuje tu nejvíce nebezpečnou do sebe zahleděnou naivitu, kterou se vykazují i další dnešní vůdcové Evropy. Jedná se o moderní, eurohujerskou prezentaci rádoby dokonalé společnosti, která ovšem může oslnit jen někoho, kdo její výsledky naživo nikdy neviděl. Hezky natočená zlotřilost. V tomto se vidět, považuji za velmi hloupé. ()

BarVo

Občas napínavejšie a zaujímavejšie ako severské krimi a tam je latka hodne vysoko. Veľmi dobre napísaný seriál, uveriteľné postavy aj dej, nenudí, netlačí na pílu, nemoralizuje, aj keď prostredie politiky k tomu zvádza. Vyrovnaný po celú sériu, nie je tu ani jeden slabší diel, postavy sú reálne, živé, vyvíjajú sa. Druhá séria za prvou vôbec nezaostáva, skôr naopak. ()

tribican

Skutečně politický seriál, který je světlou verzí House of Cards. Birgitte Nyborgovou si musí oblíbit snad úplně každý - pohledná, mírná, příjemná. A navíc premiérka! První série je silná dle mého především díky stinným stránkám soukromí, zatímco druhá série už nemá tolik čím upoutat (ano, dojde tam k jednomu zvratu, ale ten v první sérii je mnohem více uvěřitelnější, když si vezmu v potaz soukromý život bývalých premiérů Česka). Třetí série je vlastně takový "prequel" (byť ne skutečný) celého seriálu, ačkoliv zakončení pro mě postrádá hlubší smysl (ale tak už to asi bývá). Nejvíce mě na seriálu zklamalo, jak vykresluje charakter jednotlivých politiků podle jejich stranické příslušnosti (a to politicky s Birgitte Nyborgovou souzním). Chápu, že tvůrci seriálu mají nějaké názory, ale dle mého je morální zásadovost Birgitte a špinavé triky téměř všech ostatních opravdu přehnaná. 80 % ()

kotrlak

Jo, je to koukatelný a celkem to odsejpá. Feministicky laděnejch 30 případů chytrý horákyně ukazuje jak se musí dělat politika aby se koza nažrala a vlk zůstal celej a taky že politický řemeslo místo péče o občana spočívá z 80% ve strategickým manévrování (samozřejmě za prachy daňovýho poplatníka) aby politikovi někdo vychcanější nepodrazil židli. Je smutný vidět kam směřuje liberálně demokratická politika EU, když PM vyspělýho státu musí kvůli nahánění politickejch bodů lízt do řiti kdejakýmu islámskýmu a jinýmu totalitnímu čmoudovi. Opozice proti čmoudí invazi, chci říct uprchlické vlně, v tomhle případě Freedom Party je reprezentovaná tlustým olezlým quasimodem, asi aby bylo hned jasný že v módě je pravda a láska k invazním jednotkám z Asie a Afriky a multykulky je ta správná cesta. Přesně v kontextu starýho výroku - "The road to hell is paved with good intentions". Ale abych nebyl jenom nekriticky kritickej - ty prasátka a public health plan jí musím připsat k dobru. No, konec dobrej , všecko dobrý. Babeta nakonec všechno zvládne levou rukou a za hepjend by se nemusela stydět ani anna bordelářka. Pokud jde celkově o tenhle žánr politickejch žabomyších válek, tak je to zhruba srovnatelný s Designated Survivor, za lepší a vtipnější kousky považuju House of Cards a Billions... ()

ghoston

Gratuluji Dánsku, že je civilizačně tak na výši, že si může dovolit natočit seriál o politice, navíc o aktuální politice, vykreslit realisticky metody a způsoby politiky a ještě ho odvysílat na jejich veřejnoprávním kanálu. V takové zemi bych chtěl žít. Navíc klobouk dolu před scénáristy, kteří odvedli skvělou práci. Seriál je o politice, ale není nudný, má dobrý spád a mě docela uchvátil. Myslíte, že se někdy také dočkáme svého Borgenu v ČR? Za 20let? Za 30 let? ()

Caspian

Kvôli tomuto perfektnému dánskemu seriálu sa mi zvýšili očakávania na politické drámy. Ako jeden z pár seriálov, ktoré sa točia okolo vlády, vierohodne zachytil, o čo v štátnictve naozaj ide. Páčilo sa mi, ako sa v každej časti zamerali na otázky, ktoré sú niekedy až tabu (potrat, prostitúcia, LGBTQ+ práva, imigranti, pedofília, islam, zvieratká), ako Sidse Babett Knudsen znázornila vodkyňu slobodného sveta a matku, ako sa týmto seriál nezameriaval iba na verejnú stránku politikov, ale aj na ich rodiny. Je pravda, že Borgen má svoje slabé stránky (niekedy sa scenáristi až priveľmi snažia a tak niektoré časti vyzerajú pritiahnuté za vlasy), ale i tak dávam 5*. ()

Alagaesie

Tady je dobře vidět, jak vláda funguje zevnitř (a je úplně fuk, esi jde o vládu Českou, Rumunskou, Francouzskou nebo Dánskou). Klasickej maraton: volby, vítězství, sliby, prohry. Dostanete 100 dní a pak se musíte snažit vypadat, že vám jde o stát, jeho chod a jeho občany, a mezitim se snažíte vládu udržet, řešíte interní průsery, zbavujete se kokotů ve svý straně, snažíte se bejt milí na svý kámoše a vodstřelit na Mars svý oponenty..Sidse Babett Knudsen to sekne: ‚S touhle stranou se nedá mluvit. Nejvíc mě sere tisk, ale na kameru budu jak mílius. Šijte do mě, šmejdi, já všechno ustojim. Nejsem robot ale mít moc je tak strašně opojný …‘ Můj osobní život je totálně v pejči ale furt jsem já ta mocná premiérka! Volejte fotografa Franka! Je pěkný, že tento sriál se opírá o spoustu témat rezonujících nnapříč všemi společnostmi - ať jde o domácí násilí, válku, nebo nepříklad prostituci. Někdy bych dal celý 3 série znovu. ()

skipik12

Celkem fajne náhled do politiky. Dosti realistický ale hodne odlišný od naší politiky. Severské státy mají celkově jiný přístup,jinou mentalitu. Za to dávám 3hvězdy. Ale kdyby tam nebylo spousty zbytečných vztahových, utahaných nudných scén bylo by to aspoň o 10 dílů kratší a mělo to drive. Za to hvězda dolů na 2. Některé postavy mě tam už pak vyloženě štvaly!! ()

stret

Umele, nepravdepodobne, nizka uveritelnost, varene z vody, bez skutocneho scenara, casto nechcene priblble spravanie. Dal som seriu a pol ale dalej to uz nehodlam znasat. A to mam veci s politickou tematikou rad. ()