Rivalové

• USA Rush (více)
Drama / Životopisný / Sportovní / Akční
USA / Velká Británie / Německo, 2013, 123 min (Alternativní 118 min)

Režie:

Ron Howard

Scénář:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (více)

Závratná rychlost, adrenalin proudící v žilách, krásné dívky a nezkrotná touha po vítězství. Závody Formule 1 jsou místem, kde jediná chyba může znamenat smrt. Na těchto okruzích spolu soupeří dva odvěcí rivalové. James Hunt je neřízená střela, neodolatelný playboy a brilantní řidič. Niki Lauda je dokonalý profesionál, vždy precizní a disciplinovaný. Film Rivalové vypráví skutečný příběh dvou pilotů, kteří jsou soky nejen na okruzích, ale také ve skutečném životě. Přestože jsou soupeři, jsou také jeden pro druhého inspirací. Přes jejich rozdílnost je v životě pojí zvláštní přátelství. Ale rivalita je žene ke stále riskantnějším výkonům. Titul mistra světa může získat jen jeden... (Bioscop)

metalmaus

Celkem pohodový sestřih důležitých okamžiků jedné etapy života dvou závodníků F1. Podruhé bych na to asi už nekoukal, ale nenudil jsem se. ()

Rorschach_SK

"Muži milujú ženy, ale ešte než to platí, že muži milujú autá". Na rovinu si povedzme, že viaceré udalosti boli pre účely filmu upravené. Taktiež platí, že Howard vsadil na istotu a snímok je síce remeselne dobre zvládnutý, ale nedosahuje komplexnosti Frankenheimerovej Grand Prix. Rush má pohlcujúcu atmosféru Grand Prix z polovice 70 rokov a vynikajúci zvuk revúcich motorov, ale prospela by mu o niečo dlhšia stopáž, aby sa jednotlivým pretekom mohli autori venovať viac a neodbiť to len skrátenou ukážkou. Za čo treba snímok pochváliť je obsadenie Daniela Brühla a jeho pretvorenie do Nikiho Laudu - tá podoba je miestami až zarážajúca. Na záver musím povedať, že bol pre mňa film príjemným prekvapením, ale dodnes nechápem kult, ktorý sa okolo neho vybudoval, čo je však skôr zapríčinené malou konkurenciou v posledných rokoch, na poli skutočne dobrých automobilových pretekárskych filmov, než samotnou výnimočnou kvalitou snímku. ()

gerojmanus

Dva rivalové, dvě megastar Formule 1 let minulých. Když se k tomu přidá excelentní režie Rona Howarda a střih Petera Morgana, vznikne jeden z nejúžasnějších filmů, co jsem kdy viděl. Jako třešinku bych připojil vizuální prostředí filmu a perfektní zvuk formulových skvostů 70.let. ()

Nag0

Čakal som nejakú tú sobotu, kým dostanem tú skutočnú chuť na poriadnu dávku benzínu. Tá sobota nadišla. Príbeh dvoch diametrálne odlišných hrdinov, rivalov, priateľov. Príbeh dvoch ľudí, ktorí sa poháňali navzájom viac, než tie 500 koňové motory za ich zadkami. Výborne vystavaný príbeh, skutočný pocit napätia a charaktery, ktorým sa dá skutočne fandiť. Opäť nadišiel ten čas, opäť sa stretli rovnocenní protivníci, a opäť sa to zapísalo do dejín. PS. Brilantný kasting! ()

Bruce0659

Nikiho Laudu a Jamesa Hunta pozná každý, kto aspoň sem tam sleduje dianie F1. Dva odlišné charaktery hlavných postáv sú nám predstavené dychberúcim spôsobom. Hunt - alkoholik, fajčiar, ženskej spoločnosti nepohrdne. Lauda - abstinent, inteligentný, chytrý, všestranný, svedomitý. Obaja najlepší jazdci svojích čias bojujúci o titul majstra sveta. Lauda len tak tak unikol hrobárovi z lopaty pri nehode v Nemecku a po 6 týždňoch sa vrátil do monopostu. Ukázal pri tom silného športové ducha a obrovskú chuť víťaziť. Na poslednej VC Japonska po pár kolách ukončí preteky, kvôli nepriaznivému počasiu a vysokému riziku a "daruje" tak titul Huntovi. Kvalitné zábery, strih a bezkonkurečná hudba ponúkajú aj nefanušíkovy F1 nádherný filmový zážitok. Jeden z mála fimov, ktorý ma chytil za srdce. ()

Kinepa

19.12.2015, DVD, Čekal jsem, že mě to nebude moc bavit, ale opak byl pravdou. Parádní akce, herecké výkony, kamera no prostě vše. Dvě hodiny uběhly jako pět minut... ()

mfanta

50% - Ze všech stran jsem na tento film slyšel jen samou chválu. Když jsem se tedy po letech konečně dostal k tomu podívat se na něj, byl ve své startovní pozici trochu znevýhodněn, neboť jsem člověk od přírody pochybující a zpochybňující. Mé pochybnosti se subjektivně potvrdily. Film je určitě zajímavý, pro fanoušky rychlých kol a Formule 1 může být dokonce velezajímavý. To ale já nejsem a tudíž se nadšení nedostavilo. Po psychologické stránce poměrně povrchně vykreslené postavy, zápletka předvídatelná a ničím neozvláštněná. Paralely mezi oběma hlavními hrdiny naznačené, ale určitě ne naplno využité. Škoda. ()

jimilala

Touchdown roku 2013, skvěle udělaný, každou vteřinou napínavý, brilantně odvyprávěný a super herecky obsazený. Howard tyhle životopisný filmy dost umí. ()

Hurikan_mdx

Trochu zklamání. Hlavně první část filmu. Nebyla až tak špatná, nějaký úvod film musel. Ale přišla mi velmi neemoční, taková nemastná neslaná. Jinak obdivuji, že se jm podařilo postavit všechny ty formule a celkově vystihnout dobu. ()

burg

Ač sportovní filmy nevyhledávám, nijak extra je nemusím a vlastně na ně ani moc nekoukám, tak tenhle mě fakt bavil. Pro můj klid v duši: formule 1, potažmo jakýkoliv automobilový sport pro mě není sport jako takový! Tenhle snímek měl všechno - napětí, špičkovou akci, emoce, vítězství i porážky. Prostě musím uznat, že ten chlapík si prostě uměl užívat. A i když toho Brühla fakt nesnáším (vlastně už od Panchartů), tak film byl prostě bomba! ()

mad.dog

Závodní epos od skutečného mistra oboru, s úžasnou kamerou, podmanivou hudbou a skvělými výkony. Čirá dokonalost! ()

MAGR

Skutečnost byla ještě o dost zajímavější, než je ta na plátně. Howardovi má točit přednostně životopisná dramata. Beru v potaz snahy Petera Morgana o co největší gradaci a soustředění na samotný souboj rivalů jako něco co podporuje dechberoucí vizuální stránku spolu s umně vytvořenou retro atmosférou. Hraná kinematografie nenabízí mnoho sportovních dramat podobné ráže. Zimmer dokáže svou hudbou popsat každou zatáčku. Pomník dekádám z dějin F1, kdy byly monoposty o výkonu nad bezpečnost. ()

john.taylor

V kině jsem na tom nebyl. Po zhlédnutí v tv si říkám velká škoda. Už dlouhou dobu jsem neviděl tak dobrý a poctivě odvedený film ze sportovního prostředí. Ani minutu jsem se nenudil. ()

DavidAAAA

Sportovní filmy zrovna nemusím. Ale je fakt, že tohle je sice o sportu, ale ještě více o lidech a o nich je to natočené krásně. Chytlavý film. ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl