12 let v řetězech

• USA 12 Years a Slave (více)

Solomon Northup měl milující rodinu, dobrou práci, talent, majetek, svobodu i právo na život. Žil idylický středostavovský život jako většina z nás. V jeden jediný nečekaný moment ale o to všechno přišel. Skončil jako otrok spoutaný v řetězech a jeho jediným osudem se stala dřina na plantáži „pod bičem otrokáře". Většinou doslova. Přesně to se v roce 1841 přihodilo Američanu Solomonu Northupovi (Chiwetel Ejiofor), který svůj skutečný příběh zachytil v autobiografické knize 12 Years a Slave. Solomon měl smůlu, že byl... černoch. Dva únosci ho pod příslibem houslového melouchu vylákali do Washingtonu, kde Solomon po první noci skončil spoutaný v řetězech. V následujících dnech byl prodán do otroctví na americkém Jihu. Ocitl se ve zlém snu, který potrvá dalších dvanáct let. Za těch dvanáct let potká Solomona snad všechno, co černého otroka potkat mohlo. „Hodný" otrokář. Krutý otrokář. Dřina na bavlníkových plantážích. Pokus o lynčování. Bičování. Psychický teror. Neúspěšné pokusy o útěk. Víru ve svobodu a pomoc. (Bontonfilm)

AgnesDee

Ze začátku jsem tomu moc nerozuměla. Začínat tím, co jsme nakonec stejně viděli po asi hodině a půl, nebyla podle mě moc dobrá volba. A první ze dvou sexuálních scén byla naprosto zbytečná. Ale tento film nádherně ukazuje jednu věc a potvrzuje jednu mou domněnku (možná mě za moje názory budou někteří hejtovat, ale mě je to jedno, protože vím, že mám pravdu): bílí jsou neuvěřitelní hovada a nedivila bych se, kdyby nás jednou černí napadli, protože by si zasloužili pomstu za to, jak se k nim naše rasa chovala bůhví jak dlouho. Epický výkon měl Michael Fassbender, který se mi hnusil už od pohledu. Byla na něm vidět slabost a strach a jeho postava byl jen obyčejný tyran, násilník a slaboch, kterého ale zahrál naprosto fantasticky. Ve filmu se objevilo opravdové minimum lidí, se kterými jsem sympatizovala a kteří nedostali jak prostor, tak větší charakter. Těmi byli hlavně role Benedicta Cumberbatche (neříkám to proto, že je můj oblíbený herec) a Brada Pitta, kteří sice nehráli možná moc velkou roli v Solomonově životě, ale jako pomalu jediní se k němu chovali jako k člověku, a ne jako k dobytku. Konec mě opravdu dojal (i když neukápla ani slzička) a ráda bych si přečetla i tu knihu, i když pochybuji, že se dá někde v knihovně sehnat. ()

helrohir

Drsné, ale realistické priblíženie pomerov na amerických otrokárskych plantážach predminulého storočia. McQueenov štýl prednesu dokáže z každej scény vytvoriť autentický zážitok a scén, keď len tupo civiete na obrazovku a takmer nedýchate, je tu teda dosť. Kvalitu filmu samozrejme umocňujú bravúrne herecké výkony (Ejiofor, Fassbender, atď.) a zaujala ma aj kamera, ktorá svojimi zábermi na nádherné prostredie vytvára iluzórny obraz zdanlivého raja. Ale napriek všetkým týmto nepopierateľným kvalitám pokladám film tak trochu za alibistický, jednostranný a vytvorený "na objednávku" v dobe, keď sa Amerika (aspoň zdanlivo) snaží ospravedlniť svoje hriechy minulosti. 80%. ()

LukeKiller

2 hodiny bičovania, alebo The Passion of the Christ v černošskej verzii. Myslím, že dominantnou tohoto filmu boli samonosné scény týrania, aby to prekrylo nedostatok deju. Nejak zvlášť ma to nebavilo. ()

Sylvin

Skvělé! Ty dlouhý filosofický záběry mi byly nějaký podezřelý, režie, všecko, řikám si: Tohle, Amerika?, tak jsem mrkla a McQueen je briťák, čili skládanka je kompletní a všemu rozumim. Sice jsem během sledování filmu moc nepřišla na to, za co slečna Lupita dostala toho Oscara, ale to mi může být prdel. Fassbender je luxusní sviňák, Cumberbatch neměl moc co předvést, ale co, Ben je jako zakysaná smetana, můžeš jí vrazit skoro do všeho a nic tim nezkazíš, ba naopak. Chiwetel Ejiofor - tleskám, umí. Koukněte se na to, děti, fakt to je dobrý. ()

subic

Chiwetel Ejiofor je docela výrazný bubácký herec a zahrál si už pár slušných vedlejších rolí. Filmy o americké občanské válce, o otroctví, o křivdě apod. mě skoro vůbec neberou. Takže i tenhle mě nechal docela chladný. A zrzavý Michael Fassbender tomu zrovna moc nepřidal, buď ho tak namaskovali nebo už je tak jetý, ale vypadá tu tak na 45-50, rozhodně ne na svých 36 let. Pak ke konci přišel Břed Pitt a tak jakože to celé narovnal. 52% ()

nula87

McQueen po Hladu a Studu, což byly filmy tak nehollywoodské, natočil naopak biják přesně podle hollywoodských šablon s návodem k tomu, jak se dostat k cenám a poplácávání po ramenou. Ale nutno říct, že i v této omezující kleci jde pořád o film filmařsky velmi slušný, naštěstí není příliš patetický, a a rozhodně stojí za shlédnutí. 80% ()

Meeryan

Neskutečné, co si to lidé v historii dovolili... film vypráví o svobodném, talentovaném Solomonu Northupovi s tmavou pletí, kterého přelstí, dostanou na otrokářský Jih a udělají z něj otroka... Když někdo má tmavší barvu pleti, tak byl méněcenný... Bílé tváře si myslí, že jsou něc více... jako Evropané sebrali původním Američanům jejich zem, vyvraždili je a prohlásili dobytou zemi prolitou krví za svou... A pěkně se to dnes vrací jako bumerang v Evropě, není se čemu divit... ()

mirkath1

No, co říci-čekala jsem mnohem víc. Taky se mi nezdá, že by doba strávená v otroctví zahrnovala až 12 let. Špatně zvolili i otrokáře-sympaťáka-Michaela Fassbendera-moc jsem mu to nevěřila. Místo Pitta tam mohl klidně být statista :( ()

Plastík

Víc než ten filmařský kumšt, který je fenomenální vyzdvihuji příběh. To se ale v životě odehrávají tragédie a katastrofy. No je to nádherný film. ()

DarweyD

Hrozný film, ale je dobře že existuje a připomíná nám že se lidé mají mít vždy navzájem v úctě, víc snad ani netřeba dodávat ()

SAINTS

Film ukazuje krehkost slobody,ked ju mame zda sa nam byt absolutnou samozrejmostou,McQueen si uvedomuje jej dôležitost a snaži sa pripomenut divakom,aby si važili pravo na vlasne rozhodovanie.Kluč od vlastnych retazi mame stale vo svojom vrecku. ()

Petra.Havelk

12 let v řetězech je srdcervoucí drama, které nás vrací do doby otroctví a lidské krutosti k vlastnímu druhu. Příběh vás přinutí stydět se za to, že byl člověk schopný dělat něco takového jinému člověku. Film je plný neskutečných hereckých výkonů v podání Chiwetela Ejiofora, hrající hlavní postavu Solomona, který nás svým výkonem přinutí soucítit s utrpením jeho postavy a Michaela Fassbendra, který dokonale ztvárnil krutého otrokáře. Na prožitku z filmu přidává hudba od nejlepšího skladatele všech dob Hanse Zimmra, díky které je film po celou dobu velmi dojemný. ()

Tominni

Jak v roce 1841 přijít o svobodu, rodinu a stát se otrokem? Solomon Northup se o tom přesvědčí a zažije hrůzných 12 let v řetězech. Pohled do historie Ameriky, která bolí a ukazuje, jak bolí ztratit důstojnost a všechna svá životní práva, jak zároveň dlouho může trvat jejich návrat. Zaujme i scénka s indiány, další temnou minulostí USA. ()

liquuid

Silne emotivny pribeh, skvele natoceno, neskutecna hudba. Tady lze vytknout pouze nektere zdlouhave sceny a rychle strizene prechody od jednoho plantaznika ke druhemu. Je to cast historie, kterou bychom si meli pripominat. ()

ostravak30

Od filmu lze víceméně čekat je jasné. Už název to napoví. Překvapivý začátek, tedy svobodný černoch, má klasické pokračování té doby. Solomon Northup se dostává pod ruky otrokářů a ti v plné nahotě poukáží na nejčernější kapitolu amerických dějin. Druhou pozici pak obsazuje genocida indiánů. Film určitě není pro slabší povahy, ale nenacházím důvody, proč by měl. Tohle Američané černochům dělali, byli maximálně krutí, neměli slitování, tak ať se dívají. Filmaři si počínali tak obratně, že při bičování skutečně crčí krev ze zad jedné z hereček ve chvíli, kdy bič míří na její záda. Divák sleduje zápas o každodenní přežití. Přitom záminka k bití či týrání může být i ta nejnepatrnější. S černochy se zacházelo hůř jak se zvířaty. Snímek má tempo a také pořád co vyprávět. S každým novým pánem vidíme jiné osoby trpící pod bičem otrokáře, ale též nové příběhy a nové motivy. Jak se ukazuje, ne každý bílý s otrokářstvím souhlasil, ale téměř nikdo neměl vůli a sílu k odporu. Paradoxní je, že ani se zrušením černých otroků temná americká historie neskončila. Ještě v padesátých a šedesátých letech neměli všechna práva jako bílí. Přiznám se, že tentokrát mě víc jak herecké výkony zaujal příběh samotný. Už mě ale nepřekvapuje, k jakým krutostem se lidé jsou ochotni propůjčit, když mají moc. V minulosti totéž dokázal jak komunismus, tak nacismus nebo i právě zmiňovaná genocida indiánů, ale i v hluboké historii starší těchto dvanácti let - viz staří Římané. Takových filmů ale USA a svět potřebují jako sůl! ()

PlysovyMacko

Slobodný černoch je predaný do otroctva a musí znášať bitie, ponižovanie a ťažkú robotu. Prispôsobí sa aby prežil, ale v srdci živí nádej, že okolnosti jeho života sa zmenia. Vo filme sa dejú veľké krutosti s drsnými scénami týrania (bičovanie, vešanie). Herci hrajú výborne. ()

Alex126

Nevím proč, ale v průběhu celého filmu se mi vybavoval Django. Zatímco v Djangovi je vše dynamické a zajímavé, tady je to jakési zdlouhavé a navíc nemastné neslané. Nic převratného a nečekaného se ve filmu nestane a i přes pár dojemných a vskutku dobrých scén, to byla docela nuda. Navíc, jak už tu bylo řečeno - prostě z toho necítím těch 12 let. That being said, je to podle skutečné události, dobře natočené, výborně sestříhané scény a hudbu ani nezmińuji. Za mě 80%. ()

mata77

Námetom je emocionálne silná téma a ani ja som sa nevyhla myšlienkam o tom, aké je ľudstvo skazené vo svojej podstate. Zaujali ma slušné herecké výkony, južanská výprava a dlhé kamerové zábery. Dva, či tri silnejšie momenty vo filme a tiež vynikajúco stvárnený hlavný záporák Fassbender a možno aj spôsob, akým sa hlavný hrdina snaží stotožniť so svojou novou situáciou. Lenže, dej filmu je zvláštne natiahnutý, doslova sa melancholicky vlečie a zábery na zamysleného Solomona sa opakujú. Scenár sa drží jednej priamočiarej roviny a neponúkol v podstate žiadnu gradáciu deja, alebo nitkovitosť osudov vedľajších postáv a ich vplyvu na hlavnú postavu. Práve tu vyčnieva fakt, že film je životopis a preto sa radšej nebude venovať vedľajším postavám, nech sú akokoľvek zaujímavé. V druhej polovici filmu som úplne stratila pojem o plynutí času. Bolo to 12 rokov, či 12 mesiacov? Tak - či onak, slabšie štyri a uvidíme sa na Oscaroch. ()

mArtinko5MB

Jameson Empire Awards 2014: Najlepší herec vo vedľajšej úlohe - Víťaz (Michael Fassbender) || Oscar 2014: Najlepší snímok - Víťaz, najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe - Víťaz (Lupita Nyong'o), najlepší adaptovaný scénar - Víťaz || Zlatý glóbus 2014 Najlepší film - dráma: Víťaz. Veľké haló okolo tohto filmu, ktorý nezaujal podľa očakávaní. V hudbe cítiť Zimmera a nebyť tých pretiahnutých pasáží, mohol celkový dojem dopadnúť o máličko lepšie. 70% ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (více)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (více)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST