Pohádkový příběh, ve kterém nechybí humor ani napětí, začíná v městečku, kde probíhají přípravy na divadelní představení. Hra O pokladu vypráví místní pověst o obrovském bohatství skrytém hluboko v zemi. Mnozí ho touží najít, ale kdo se pro něj vypraví, už se nikdy nevrátí. V představení vystupují i dvě sestry, Kačenka a Barborka, a také muzikant Jakub, Barborčin žárlivý milý. Téma hry přiláká i lakomého zámeckého pána Bořivoje Hájka z Hájku, s ním přijíždí i jeho bratr Ignác, výstřední vynálezce a badatel. A kdesi v podzemí, u skutečného pokladu, sedí jeho tři strašidelní strážci a krátí si čas vymýšlením všelijakých kratochvílí, ze kterých Vládce podzemí nemá žádnou radost. Jeho trpělivost přeteče v okamžiku, kdy nudící se strážci zasáhnou do lidských osudů – kvůli sázce, jak dopadne láska Jakuba a Barborky. Řada nešťastných i komických nedorozumění vyvrcholí nebezpečnou výpravou tří hledačů pokladu: Barborky, Jakuba a pana Bořivoje. Každý z nich má jiný důvod, každého čekají cestou jiné zkoušky a nástrahy… (Česká televize)

tommicek

Konečně správná pohádka - zdařilý mix dobrodružství, romantiky a humoru. Na pohádku docela slušná komedie, místy i crazy :-) A tak to má být. ()

Vendelice

Polášek, Budař, Liška .... neuvěřitelní :D Lepšejší volba snad ani nešla :D Dyk, Kraus,Töpfer,Heřmánek ..... prostě kocouři na scéně :o) Pidrmanová je kouzelná. Moc mě to bavilo a nedonutilo mě to myslet na jiný věci, což v poslední době je můj největší problém :o) DOPORUČUJI a gratuluji tvůrcům :o) ()

dogrose

Přehledná, kompaktní pohádka. Šťastná ruka při volbě hereckého obsazení, osobně mne potěšil Jiří Novotný, jehož hlas i projev mi na obrazovce chybí. Trojka Polášek, Budař, Liška dokazuje, že pohádková postava se dá poutavě a vtipně zahrát bez pitvoření, jejich civilní projev pohádce svědčil. Od Micimutr velký pokrok, panu Karasovi fandím (kéž by se v pohádkách takto dařilo i panu Strachovi, myslím, že oba mají něco společného: jít vlastní cestou, bez lacinosti a podbízení se divákům a současně si vzít z klasických českých filmových pohádek to fungující). Hudba i výprava příběh pěkně doplňovala. Osobně bych někde ubrala na decibelech a osvěžila si umění pauzy v textu. Ráda zařazuju mezi pohádky, ke kterým se budu vracet. Podle mého nejlepší pohádka letošních Vánoc (2012). ()

michalkop odpad!

O pokladech byla ta nejhorší žumpa, kterou jsem o těchto Vánocích viděl. Daleko horší než Saxana a lexikon kouzel. U tohoto jsem se ani nezasmál. Příběh nemá hlavu ani patu. Posun do raného novověku se nevydařil. Artové parní stroje jsou odpudivé a nevzhledné. Naprosto nesympatické postavy, navíc Kačenka ani Barborka moc krásy nepobraly. Jedna samoúčelná scéna střídá druhou - pád mince na hromadu s pokladem (proč?), hrabání listí apod. Prvních 50 minut je naprosto o ničem. Jen zjistíme, že jedno z hrabat je idiot, kterému jde jen o prachy, druhý je zas naprostý nekňuba. ()

gizi

Celkem povedená pohádka, především díky Liškovy a Budařovi. CO ale nemám rád, tak to vyhraněné přehnané chování ať už pána Bořivoje, nebo Jakuba. Při 70% se přikloním k 4*. 30.12.12. Pěkné písničky. ()

Stupet

Pohádka mě bavila, ale připouštím, že hlavně kvůli roli Vojtěcha Dyka, která nebyla ani hlavní. Kdyby nebylo jeho role, dala bych pohádce tak 50%. Díky jeho hereckému výkonu hodnotím na 90%. ()

krijka

Posledních z nových vánočních pohádek a dle mého názoru nejpovedenější. Určitě byla nejvíce filmová, nešetřilo se na výpravě, takže lysický zámek obklopený železnicí, nebo parní vozítko zámeckých pánů, to vypadalo velice dobře. Stejně tak většina kostýmů (aspoň těch ze světa lidí), jsem rád, že pohádky přestaly využívat nic neříkají kostýmy jihočeského venkova a objevily krásu biedermayeru. Samotný děj byl pochopitelný a i dětem přístupný, aby ho pochopili a hlavní romantická linka, kdy dívka pátrá po svém chlapci měl hodně prostoru, aby se s ním dalo ztotožnit. Některé motivy byly vykradené z jiných pohádek, kolikrát už postavy pomáhali nemocným a raněným zvířátkům, aby jim bylo vzápětí také pomoženo? Trošku nelogické bylo, že král podzemí Heřmánek požaduje tři úkoly a pak je sám pomáhá splnit, ale dobrá, tohle může dítě přehlédnout. Vcelku povedená je i linka pro dospěláky, to znamená vtipné vrčení Davida Švehlíka, nebo popletenost Vojty Dyka. Ten se skvělé přehrává do vedlejších rolí, netypických pro hezouny jeho typu (viz. Micimutr). Nevím, jestli se tento film zařadí do zlatého fondu, ale myslím, že minimálně nezapadne. ()

tulen

Do velké míry promarněná příležitost ... Vizuálně zajímavé, neokoukané lokace, ale opět, jako snad všechny nové pohádky, scenáristicky chudé a tím pádem zákonitě následně i herecky slabé. Nějakou hlubší psychologií postav a pořádnými dialogy se dneska autoři neunavují ... "Steampunkové" náznaky zajímavé, ale trochu samoúčelné - nedotažené a v podstatě nevyužité. Celkově nějak roztříštěné, rozpadlé do jednotlivých epizodek, které moc nedržely pohromadě. Žárlivý milý hlavní hrdinky působil jen protivně (ale to je prostě v rodině a nemyslím tím pohádkovou postavu), krátkozrakost její sestry zase má z nepochopitelných důvodů vliv na její inteligenci a S.Švehlík, přestože v roli zámeckého pána není špatný, dost často příliš tlačil na pilu a vyznívá poněkud hystericky. A ti tři trapně se pitvořicí šaškové, to bylo fakt hodně slabé. Nakonec nejsympatičtější byla obrýlená vedlejší dvojice ... S odstupem ve mně zůstal pocit chaosu a vzpomínka na cimrmanovské heslo o štíhlém pasu a ňadrech dmoucích. Takže nejvíc mne asi zaujala kamera a pěkná místa, kde se točilo - a to je trochu málo. Jo a docela pěkná muzika (i když pop-pseudolidovky moc nemusím, i písničky vyzněly příjemně a vkusně). ()

Alvin

Od týmu, který se podepsal pod loňskou pro mě opravdu nestravitelnou Micimutr, jsem čekal jen další pseudo-moderní pohádkový paskvil, ale tentokrát to dopadlo o poznání lépe. Jenom mi v tom chyběla pořádná osudová láska, protože Barborčin Jakub byl v podstatě takový truhlík, jehož role v příběhu byla opravdu zanedbatelná. Liška už je asi navěky odsouzený hrát šišlavé polodementy a Topfer podle mě neumí hrát vůbec. Ve výsledku je to pohádka která neoslní, ale může se zařadit mezi ty snesitelnější kousky. ()

Nellie Lovett

Nemůžu si pomoci, ale nijak zvlášť mě to nebavilo. Z letošní trojice nových pohádek (O dvanácti měsíčkách, Šťastný smolař) mi tahle přijde jako ta nejslabší. Představitelka Barborky Jana Pidrmanová na mě působila jako velmi nepřesvědčivě a vážně nevím, co tvůrci zamýšleli, že si zamiluje na Adamu Krausovi - jediné, co zvládl, bylo tvářit se protivně. Úkoly a jejich plnění byly taky dost hloupé. Jedno z mála plus byla pěkná hudba Čechomoru. ()

Alchemilla

Nuda, nuda, šeď. O humornější situace se starali hlavně vedlejší postavy, některé z nich v pohádce vlastně ani být nemuseli, protože jejich zásah do děje byl minimální. Usmála jsem se jen párkrát, asi nejvíc když zámecký pán imitoval prince Drsoně. Adama Krause pouštět k filmu jen v případě, že není větší poleno k dispozici. Ach, jo. Ztráta času. ()

HMTD

Nebylo to tak zlé, nedostatečně využité nápady na každém kroku, tak kde se vtip nabízel se hledal marně, a tam kde ho dali byl velmi slabý skoro jako by se záměrně drželi zpátky. A pozor Bořivoj z hájku k pokladu přispěl i když to neměl v plánu, ale to ani Baruborka takže ho trest stihnout neměl. Někomu ti tři chlapi převlečení za ženské připadali ubozí, já si zase říkám, že nebýt to tam tak by to byla dost obyčejná pohádka, která se snaží vecpat někam do století páry, ale užívá toho minimálně. Dyk ač mu většinu jeho rolí nevěřím, zde byl docela dobrý, ne že bych mu to tentokrát věřil, jen byl mnohem snesitelnější a docela bych od něj do budoucna uvítal víc rolí dobráckých troubů já už myslel že do těhlech rolí se hodí jen Mádl a ono tomu tak není(Pavel Liška je hrává, ale on užívá jen jednoho stylu a škatulkuje se někam po boku Luďka Soboty který se ze škatulky vydral teprve nedávno a jak mu to jde). Rozhodně nad 50 procent a klidně se na to podívám za pár let znova. ()

rakosabasta

Skvělá a zábavná pohádka. Zdařilé spojení pohádkového a vynálezové horečky 19. století. "Jestli tohle je lesní víla, jak musí vypadat ježibaba!?" :-)) ()

juvelinokivi

Už počáteční honba mamonářského šlechtice Bořivoje za zakutáleným penízem nenechá nikoho na pochybách, že vznikla další "žertovná" pohádka, ve které mají všechny postavy IQ blížící se nule. Tady navíc bohužel nehrozil ani šťastný konec - statečná Barborka sice vysvobodila svého milého Jakuba, ale Jakub je chorobný žárlivec, tudíž je vysoce pravděpodobné, že po svatbě bude svou vyvolenou zavírat doma a zřejmě dojde i na domácí násilí. Jednu hvězdu dávám za pěkný nápad s krátkozrakou dvojicí Ignác - Kačenka v podání Dyka a Frösslové. ()

TuristikaJi

Řekl bych, že zprvu nudná pohádka měla nakonec divácký úspěch. Mě osobně se líbila, ale Šťastný smolař, který měl také roku 2012 vánoční premiéru, byl lepší. U mě za čtyři hvězdy. ()

desnik

Dyk byl skvělej...fakt mě tahle pohádka bavila! Moc pěknej výběr míst na natáčení...originální kamera a docela kvalitní efekty... ()

hanikrivi

Konečně pohádka, která má výpravu (ten steampunk jde cítit) a propracovanost. Pořád jsem čekala, kdy se také bude režie věnovat tomu hodnému Dykovi a jeho dámě. Tuhle linku dost odbyli. Přestože bych kvůli vizuální stránce a snaze o "filmovost" dala ráda víc *, zoufale chybí lepší scénář. Raději přežiju kulisové pohádky, pokud bude silný příběh, než pastva pro oko a kde nic, tu nic. Přemýšlím, zda se Pavlu Liškovi a Janu Vondráčku nedostávají dobré role ve filmech. Tady, ani v jiných pohádkách se mi nelíbí. Škoda, že pana Heřmánka neobsadili do jiné role (ta berla z Pána Prstenů byla vtipná). ()