Most

• Švédsko Bron (více)
Krimi / Thriller / Mysteriózní
Švédsko / Dánsko / Německo, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvůrci:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (více)

Série(4) / Epizody(38)

Po mezinárodním úspěchu dánského seriálu Zločin se pozornost příznivců kvalitních televizních kriminálek obrátila ke Skandinávii v naději na další podobně propracované hity. Ačkoli řada z nadcházejících titulů povětšinou představovala v rámci mezinárodní konkurence nadprůměr, na vysoko stanovenou laťku Zločinem dosáhla zatím pouze dánsko-švédská koprodukční série Most. Název odkazuje k impozantní stavbě, která přes úžinu Öresund spojuje dánskou metropoli Kodaň se švédským přístavním městem Malmö. Na tomto mostě, přesně na linii značící hranici mezi oběma státy se jedné noci objeví mrtvola, což svede dohromady dva charakterově diametrálně odlišné vyšetřovatele z obou měst. Záhy se ukáže, že tento incident byl pouhým prvním krokem pachatele, jenž svými činy hodlá poukázat na pět neduhů soudobé společnosti. Vedle samotného vyšetřování a jeho přesahů do skandinávské reality představuje další dějový oblouk spolupráce obou vyšetřovatelů. Na jedné straně stojí bodrý Dán a záletný otec početné rodiny Martin Rohde, ztvárněný charismatickým Kimem Bodniou, s nímž ostře kontrastuje chladná a patologicky racionální Saga Norénová, kterou bravurně hraje švédská herečka Sofia Helinová. Navzdory nevyhnutelným konfliktům, které vyplývají ze střetu Martinovy empatie a emotivnosti s věcností a bystrostí, jež u Sagy mají kořeny v Aspergerově syndromu, obě postavy tvoří ideální kriminalistický tým. Bravurní herecké obsazení přivádí k životu propracovaný scénář z pera autora celkového konceptu seriálu Hanse Rosenfeldta, který dnes již klasické prvky a postupy skandinávských krimi sérií rozvádí do nápaditých a originálních podob. Most ale také uhrane svým formálním zpracováním, kde převládají noční záběry s výraznou světelnou kompozicí a rámováním. Podobně jako zmiňovaný Zločin se také Most zaslouženě stal mezinárodním hitem a byl uveden ve více než sto padesáti zemích. Na motivy seriálu vznikly také dva remaky, americký The Bridge zasazený na hranici USA s Mexikem a francouzsko-britský The Tunnel, kde je první tělo nalezeno v Eurotunelu pod Lamanšským průlivem.
Druhá série znovu svádí dohromady bodrého dánského kriminalistu Martina Rohdeho a patologicky racionální švédskou vyšetřovatelku Sagu Norénovou. Vyprávění jednak sleduje následky předchozích událostí na vztah této nesourodé dvojice a jejich okolí, ale současně je staví před nový případ. Ten opět začíná na architektonické dominantě, jež dává seriálu název, na mostě spojujícím přes úžinu Öresund dánskou metropoli Kodaň se švédským přístavním městem Malmö. Co se nejprve jeví jako únos, se rozroste do série teroristických činů páchaných radikálními ekologickými aktivisty. Opětovně seriál staví na důmyslném konceptu hlavního tvůrce seriálu, Švéda Hanse Rosenfeldta, jehož nápady pomáhají do scénářů zpracovat za švédskou a dánskou stranu televizní scenáristé Camilla Ahlgrenová a Nikolaj Scherfig. Jako hlavní režisér, který nové sérii stanovil její charakteristický chladný styl, se vrátil Henrik Georgsson. Ústředních rolí se opět ujali bravurní Kim Bodnia a Sofia Helinová. (Česká televize)

HoneyBunny

No, je to úleva, že dobré kriminálky v Evropě netočí jen Britové. Švédsko-dánská koprodukce dává Mostu unikátní severský feeling. Kromě určité překombinovanosti nemám tomuhle kousku co vytknout. Největším tahákem je určitě ústřední detektivní dvojka - bodrý Dán Martin s komplikovaným rodinným životem a tak trochu sociopatka Saga ze švédské kriminální policie. Mezi těmi dvěma není žádné romantické napětí, což je osvěžující, ale přesto je fastinující jejich komunikaci sledovat. Hlavně díky tomu, že Saga má problémy s každodenním běžném konktaktu s lidmi, pro což má Martin až svaté pochopení. Posledních pár dílů jsem dala na jeden zátah, až tak se to ke konci rozjede. A potěšilo mě, že Skandinávci umějí tnout do živého - nejen co se týče obětí, ale i co se týče společenských problémů. Nedivím se, že Britové i Američani chystají remake. ()

Anderton

Prekvapivo veľmi vyrovnaná kriminálna, či skôr detektívna séria, ktorá šľape od začiatku do konca a v podstate neobsahuje žiaden slabší, nudnejší diel. Dej stále pádi vpred rovnakým tempom, kde sme ale občas svedkami zbytočnej prekombinovanosti, najmä čo sa týka niektorých slepých uličiek. Občas sa dostaneme k nejakej téme, aby ju tvorcovia rýchlo odstránili z cesty ako nepotrebnú pre ďalší vývoj. Ale to sú iba maličkosti. Most, ako každý dobrý seriál, dokáže naplno pohrúžiť diváka do problémov postáv nielen pri vyšetrovaní, ale aj do ich osobných životov. Ak by tieto línie nefungovali a nepôsobili autenticky, nefungovalo by zrejme nič. Prípady by možno v celovečernej forme pôsobili viac menej otrepane, ale vzhľadom na postupný vývoj a postupné dávkovanie informácií pôsobia nakoniec aj všetky povinné klišé nie ako ospravedlniteľné prvky, ale ako logicky zakomponovaná súčasť deja. Rôzne témy sa vinú seriálom takmer každou epizódou a osobne ma asi najviac potešili motivácie vrahov. Tie sú totiž skutočne pochopiteľné (ospravedlniteľné už ťažšie) a občas budete možno fandiť viac im ako vyšetrovateľom. Nikdy však natrvalo, pretože ich zločiny sú na sympatie až príliš brutálne a cez čiaru. ()

boshke

Ze začátku jsem tedy z té dánštiny / švédštiny rostl, ale po čase jsem se nemohl dočkat dalšího "cak" či "o"... Ač motiv v podstatě všech "společensky motivovaných" vražd v první sérii díky závěrečnému rozuzlení poněkud pokulhává, jedná se stále o velmi dobrou sérii. Hlavně díky - překvápko - ústřední dvojici Sagy a Martina. Dvojka byla za mne lepší, díky snazšímu pochopení motivace pachatelů a spojením s jedničkou skrz Jense. Ve troje Sagu vhodně místo Martina doplnil Henrik a jako u obou předešlých sérii člověku běhal mráz po zádech. Jsem zvědav, jestli bude čtyřka doopravdy o pátrání po ztracených Henrikových holčičkách... 100% (1. série - 90%, 2.-3. série - 100%) ()

DwayneJohnson

Mám jednu hrozně špatnou, řekl bych až přímo hroznou vlastnost. Mám totiž rozdíváno, odhadem tak 7 seriálů a nestále přeskakuju od jednoho, ke druhému, což rozhodně nepřispívá k nějakému lepšímu filmovému prožitku. Řekl jsem si proto dost, s tím, že každý seriál zhlédnu, pokud možno, co nejdříve, v průběhu několika dní. The Bridge byl proto naprosto jasná volba, pouze 10 dílů a hlavně velmi vysoké hodnocení, tohle vše nabízelo osvěžující divácký zážitek. Po asi zhruba týdnu téhle severské podívané bych řekl, že jsem určitě udělal dobře. Most není určitě dokonalý seriál, to v žádném případě, je zde pár nelogických momentů, objektivně nejslabší pátý díl, po kterém jsem to chtěl zabalit a také na můj vkus až příliš dějových linek, nicméně tohle vše působí v porovnání se vším ostatním, jako zcela nepatrný detail. Výborná kamera, také herecký výkon hlavní dvojice a neposlední řadě velmi originální příběh o hledání jednoho vraha, kde stopy můžou vést až daleko do minulosti. V neposlední řadě bych ocenil také konec, kdo viděl, ví, o čem mluvím, takový v amerických seriálech většinou neuvidíte. Suma sumárum solidní čtyřka s tím, že snad následující sérii bude o malinký kousek lepší. Druhá série - po všech stránkách lepší pokračování. Vypilovanější, co se týká postav i vyprofilovanější, (zbozňuju tě Sago). Příběh, na rozdíl od první série s větším tahem a na bránu a hlavně opět výborně udělaný konec, vlastně dva konce a oba naprosto bez chyby. Takže abych to řekl nějak ve zkratce, některé seriály jsem měl v topce až moc dlouho a už se mi začali malinko kazit. Tak jsem jsem zvolil, čerstvou, severskou krev a je mi víc, než blaženě. ()

nascendi

Televízne seriály sledujem výnimočne, ale v poslednej dobe som urobil hneď dve výnimky. Prvou bol vynikajúci Temný prípad a druhou mimoriadny Most. Oba na odporúčanie tých, ktorí mi prajú. Most je silný nielen svojim scenárom, ale aj jeho naplnením. Dve blízke krajiny, dvaja nesúrodí detektívi, viacero dejových zvratov, pekná melódia uvádzajúca jednotlivé časti a nad tým všetkým čnie impozantný most, ktorý symbolizuje, že je možné spojiť i zdanlivo nespojiteľné. Bol som mimoriadne spokojný a súčasne navnadený na ďalší oceňovaný seriál - Zločin, ktorý neprehliadnem. Po rovnako dobrej druhej, tretej a štvrtej sérii a po opakovanom sledovaní prvej pridávam aj poslednú hviezdičku. ()

Trajektt

Severský krimi seriál, který podle mě převyšuje svou kvalitou a originalitou mnoho svých konkurentů z americké produkce, zejména až trapností dialogů, které vede hlavní představitelka Sága se svým okolím, ale i svými příběhy, které drží diváky od začátku až do konce v jistém napětí společně s neokoukanou krajinou mě neznámého severu. Vidíme zde i problémy všech sociálních vrstev bez příkras, jaké nám vštěpují do hlavy dnešní média. Za mě 100% ()

PetrPan

Severská škola jak má být! Tušil jsem kruté a pomalé sdírání z kůže, už jen pro mou přece jen větší zaujatost na "drobném problému" Ságy Norénové, ale až takovou procházku labyrintem (i svých vlastních) pocitů skutečně ne. Středobodem všeho je její osobnost, krásná a průzračně čistá, v níž se jako v zrcadle odráží veškerá naše neupřímnost k sobě samým a svým potřebám a touhám. Přetvářka nemá v jejím světě definici a společenské konvence plné falešné morálky se v konfrontaci s její naprostou bezelstností hroutí jako domeček z karet. Všichni bychom se někdy měli octnout v kůži Ságy Norénové... ()

klerik

Dosť severské. Teda zamerané na osudy postáv, na úkor krimi príbehu. Som odchovaný na amerických detektívkach (filmových i knižných), možno aj preto som nikdy nedocenil WALLANDERA a aj Most prišiel zbytočne reálny na úkor zábavnosti... Atmosféra a postupné gradovanie ale seriálu nemôžem uprieť... ()

Crocuta

POZOR SPOILER! DaVid´82 ve svém komentáři popsal klady i zápory tohoto vynikajícího seriálu velice výstižně, jen bych dodal že předvídatelná začala být série (alespoň v mém případě) až někdy kolem 7. epizody, zhruba po skončení vrahova společenského "kázání" (srovnej "Sedm"), kdy se ukázala jeho osobní motivace zločinů a na scéně se objeví jeden podezřele sympatický ajťák. "Bron/Broen" jsem kompletně shlédl během dvou večerů a stal se pro mne (jakkoliv jsem milovníkem a IMHO i znalcem všemožných kriminálních seriálů) takřka zjevením - zejména a především díky excelentnímu výkonu Kima Bodnii (v posledních letech jednoho z mých nejoblíbenějších herců) a postavě Sagy Norén (Sofia Helin hraje ještě o chlup líp než vypadá a to už je co říct!), jejíž nekomplikovaný způsob seznamování je snem (nejen) každého nadrženého skrblíka :-). ()

Arsenal83

Most je vydareným seriálom. Zhltol som ho za 5 dní a musím uznať, že sa časom len zlepšoval. Nechcem zhadzovať prvú sériu, ale druhá aj tretia mi bola viac po chuti. Takisto som mal problém zvyknúť si na rolu ˇbezcitnej“ inšpektorky, nebola mi vždy sympatická. Naopak mužská rola bola zastúpená vynikajúcim spôsobom, a to aj v tretej sérii, kde nastala výmena za mladší ročník. Seriál ale nevyzdvihujem pre jeho detektívny obsah. Ten podľa mňa nebol vždy pútavý, hoci vraha bolo vždy veľmi ťažké uhádnuť. Čo ma zaujalo to bola sonda do životov hlavných postáv, každý z nich bol nositeľom zaujímavého príbehu a tak v podstate sledujete niekoľko paralelných osudov na pozadí vyšetrovaní nejakej vraždy. Zaujímavé poňatie, skvelá úvodná pieseň a škandinávska bezchybná réžia. Som zvedavý na americký cover, či bude stíhať tejto kvalite. ()

Chrustyn

Orignální, výborně promyšlená a ještě lépe zahraná detektivka, která jen tak nenajde zdatného konkurenta. I přes některé slabší díly se jedná o to nejlepší, co můžete v TV vidět. ()

triatlet

Nevěřil bych, že se vydržím dívat na dvojdíly (repríza říjen/listopad 2015) v popůlnočním čase. Ale příběh je vystavěný tak, že divák neodolá. Pozorný divák v 5. díle odhalí to, co jinak bystrá dvojice kriminalistů přehlíží. Pachatel sice ukáže "tvář" tři díly před koncem, ale autoři stejně dokáží stupňovat napětí i v předposledním díle. Ústřední dvojice kriminalistů se velmi dobře doplňuje, především představitelka Ságy zahrála přesvědčivě (loučení se šéfem). Líbilo se mi, jak tvůrci pracovali se střihem (hlavně při sledování pachatele v předposledním díle). Hudba a písnička umocňují dojem. ()

jojinecko

Ďalšia seriálová pecka a s tým spojené "predbedené noci". Fantasticky napísané, s fantastickou temnou, pochmúrnou severskou atmosférou, s geniálnou (a originálnou!) dvojicou vyšetrovateľov, všetko je zamotané, nepredvídateľné, napätie stúpa priamo úmerne s koncom série. Nemám čo k tomu dodať,môžem len sypať superlatívy, nejaké logické medzery odpustené veľmi rýchlo. Na tretiu sériu som nažhavený už teraz, zvlášť po viac než zaujímavom závere druhej série! Chystaný americký remake, ako aj paralelne chystaný britsko-francúzsky remake je úplne zbytočný, lebo neviem si predstaviť, čo by sa muselo stať, aby bol aspoň jeden z nich lepší ako originál! Ale je jasné že producenti vyňuchali brutálny potenciál:) UPDATE 3 séria: najtemnejšia, najdepresívnejšia, najnapínavejšia a celkovo najlepšia séria!!! Závislosť na pár večerov, chcem 4. sériu!!!! ()

anais

Seriál chytře kombinující severskou temnotu s americkými žánrovkami o hře na kočku a na myš mezi policií a nebezpečným zločincem. Největším vítězstvím série je ale Saga Norén v podání Sofie Helin. Ta by to utáhla i sama... ()

Jinny

Bron/Broen je kriminálka, kterou v obou sériích zdobí hlavně dvě věci. Obě hlavní postavy policistů jsou daleko víc než jejich profese (opravdu hodně se dozvíme o jejich soukromí), mají zásadní charakterové vady a v případě Sagy i regulérní psychické problémy. Za druhé se tu řeší série vražd, které mají - rozhodně ve druhé řadě - hlubší společenský kontext. Tvůrci nemají problém ukázat Kodaň a Malmö v ošklivém hávu a vyprávět o nesympatických vedlejších postavách. Právě ve vedlejších postavách je asi největší vada - jejich počet a zasazení do příběhu vede k překombinovanosti a u některých si nějakou dobu počkáme, než pochopíme, proč nám o nich tvůrci v rámci ostatních příběhů vyprávějí. Pokud nezkousnete jiný jazyk než angličtinu, můžete zkusit americký remake The Bridge nebo britský remake The Tunnel, ale budete ochuzení o unikátní chladnou atmosféru a předpokládám i nemilosrdnost tvůrců vůči hlavním i vedlejším postavám. ()

honajz

Až mne překvapuje, jak stačí přidat zelené a modré filtry, noc, stmívání, rozednívání, mraky na obloze, rozpůlenou mrtvolu, policajtku s Aspergerem a policajta po sterilizaci, a už lítají pětihvězdičková hodnocení. Přitom příběh samotný stojí za starou belu, postavy jsou krajně nesympatické, a i ty kulisy neustále podmračeného nebo nočního Dánska / Švédska už časem omrzí, jak se točí jak na kolotoči. Osobně mi chybí cokoliv, co by seriál něčím zvedlo, čím by překvapilo, navíc někteří herci mi přijdou,m že buď přehrávají, nebi neumí hrát, a to včetně nijak oslnivé Sofie Helin, které její postavu fakt nevěřím. Podle mne jde spíše o hype, než povedený seriál. Btw, docela by mě zajímalo, která policie by v reálu zaměstnala holku s Aspergerem a dala jí takové pravomoce, jaké má. ()

Roman.Ticka

Radost z toho, že jsem se konečně nalepila na jeden ze stovek seriálů, mi kazí jedině vědomí, že další díly třebas nestihnu. I tak šlo o příjemné setkání a docela napjatou atmosféru...Vyšlo to ani nevím jak, viděla jsem všech 10 dílů. Já vím, že to jde stáhnout, ale přišla bych tím pádem o vynikající český dabing, především skvělé deviantky Ságy. ;-) Dodatek 09/15: 2. série je ještě o něco šťavnatější, hutnější a temnější než 1. řada. Napětí a zamotaný děj napříč různorodým zdánlivě nesouvisejícím spektrem lidiček nenudí ani sekundu a celá složitá peripetie krimi zápletky se dá nazvat jedním párem slov: par excellnece ()

evapetra

Tak poslední díl druhé řady Bronu je za mnou a na mě padá ta pravá severská depka. Tvůrcům seriálu se podařilo naservírovat divákům pořádnou dávku napětí, olemovanou ze všech stran ponurou, smutnou atmosférou s občasnými záblesky humoru a naděje. Na svéráznou dvojici vyšetřovatelů jen tak nezapomenu a v uších mi bude ještě nějakou dobu znít pomalá a tklivá ústřední melodie, doprovázející úchvatné záběry mostu, spojujícího dánskou metropoli se švédským městem Malmö. ()

Necrotongue

Jednoznačně moje srdcová záležitost.Mám rád severské kriminálky,ale Most mě z nich baví rozhodně nejvíc.Seriál má vynikající atmosféru,dobře vystavěný příběh a výborným způsobem gradující napětí.Za nejslabší ze tří řad považuji druhou,ale ani tak jí nemůžu dát méně hvězdiček než pět.Měl jsem silné obavy z odchodu Kima Bodnii,ale Thure Lindhadt mě ve třetí sérii velmi mile překvapil a opět vytvořil se Sofií Helin fungující dvojici a já doufám,že se tvůrci ještě nechají přesvědčit k natočení čtvrté řady.Nejlepší hláška všech tří sérií:"Sága Norénová,policie Malmö." ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (více)