30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

Mira00

Čekal jsem to trochu jiný a taky chvíli trvalo než jsem se do filmu dostal, nejdřív bych vytknul ne tolik výrazné herce a stejně tak nevýraznou hudbu. Ale mezi obrovské plusy patří zpracování filmu jako takového a tím nemyslím vizuály, ale scénář, který je perfektní a film je téměř bez patriotistických keců a bez patosu. Další ohromné plus je to, že film nekritizuje muslimy ani američany, ale pouze sleduje dění obou stran a obrázek si musíme udělat sami. Líp to natočit v podstatě nešlo, dávám pět hvězd, protože tato tématika je mi blízká, ale naprosto pochopoim, že 90% lidí to neocení. ()

spoock

Nebýt závěrečného dobývání pevnosti, dal bych 3*, tolik politikaření se snad hodí do seriálu Homeland. I když film na mě půdobí jako cibulové slupky, kterýma se musíte prokousat, tak jako celek funguje parádně, ale Hurt Locker mě od Katharyn bavil přeci jen víc. ()

x_ander

Progresivně natočený moderní thriller, který ani zdaleka neskolouzává k americkému patetickému patriotismu. Které jiné téma by mělo více? A ono ne, Kathryn Bigelow umí točit a to tak, že ji mnoho mužských kolegů může jen závidět. Zero dark thirty je napínavé, skvěle zahrané, úžasně zní, jen krapet natáhnuté. A pro Jessicu prosím oscara. // A já tu pátou hvězdičku nakonec přihodím. Skutečnost, že i po dvou dnech mi ten film rezonuje v hlavě, něco znamená. ()

-VINCE-

Film je celkově nudný. Víckrát bych se na něj nepodíval, ale to jedno zhlédnutí za to stojí. Výborně zpracované a poslední 30-ti minutovka parádní. ()

flying_fish

Líbilo se mi: Studené a syrově realistické podání lovu na člověka, úžasně podané. Natáčecí lokace v Indii, Pákistánu a Jordánsku filmu prospěly. Drsné scény výslechů a práce se zadržovanými jako jediná negativně komentovaná věc ředitelem CIA Morellem - přičemž vyjadřování se k filmům je věc u CIA nevídaná. Doslova řekl (na speciální tiskovce), že "enhanced interrogation techniques", also known as "torture", had not been of significant benefit in locating Osama bin Laden. :) - trošku jsem to zkrátil... Film byl původně o desetiletém neúspěšném hledání UBL, po jeho zabití byl scénář přepsán... Nelíbilo se mi: Na rozdíl od knižní předlohy (No Easy Day) napsané jedním z učastníků finálního útoku se ve filmu nezmiňuje pečlivá příprava na přesné maketě Usámovy pevnosti v Camp David. Při teroristickém útoku v Londýně nehrají čísla autobusů, chybí vyjádření celkové silý úderu opominutím explozí v metru, celkovým válečným chaosem a vypínáním GSM sítí... Celkově: BRAVO, BRAVO, BRAVO! Linka na FOX NEWS: http://www.foxnews.com/politics/2012/12/22/cia-makes-rare-public-comment-morell-calls-zero-dark-thirty-not-realistic/ ()

MEL

Asi bych si představovala méně komorní zpracování tak velkého a kinematografií neprobádaného tématu jako je dopadnutí Usámi Bin Ládina... Kdyby měl celý film stejné tempo jako jeho druhá polovina, byl by divácky atraktivnější než tomu bylo ve skutečnosti. K. Bigelow však dala přednost vyjádření zdlouhavého byrokratického procesu uvnitř CIA, a tak se první polovina stala příliš únavnou předehrou k tomu, aby se divák mohl dostatečně soustředit na samotný akt. I přesto drama stojí za shlédnutí. Zásluhu na tom mají zejména charisma J. Chastain a jedno z největších témat světového terorismu, které dodávají snímku ten správný šmrnc. ()

t.b.kat

Velice dobře natočené válečné drama na motivu skutečné události o nalezení a zabití UBL. Za pozitivum filmu rozhodně považuji nejednoznačný průběh děje, kdy teroristé často vedou agenty do slepé uličky, za negativum rozhodně hlavní aktérku vyšetřování, která jen potvrzuje zaběhnuté klišé o tom, jak agentky mají vypadat a mluvit. Ke škodě filmu pak také přispělo na můj vkus její naprostá převaha nad ostatními aktéry příběhu, za což nemůže hlavní hrdinka, nýbrž autor scénáře a režisérka.2-3* ()

Dragiii

Proboha, proč to má takhle dlouhou stopáž? Naprosto zbytečně. A to je cítit hlavní v první polovině filmu, který dělá všechno možné, jen vás nepřipoutá do sedačky. Je to tak jen směs různých záběrů, které jsou třeba sami o sobě zajímavé, ale je jich tam tolik a dohromady vlastně nedávají skoro žádný smysl, že to nudí čím dál tím víc. Poté ale začne snímek nabírat druhý dech, začne být alespoň trochu akční, trochu na sebe navazující a najednou je to úplně jiná podívaná, která vyvrcholí závěrečnou akcí. Film bych určitě zkrátil a přidal mi něco na akčnosti, i když pravdou je, že za dopadením bin Ladina stál velký byrokratické aparát, který postupně slepoval kousek po kousku. Takže tomu chyběla akce. Kathryn Bigelow to i tak mohla podat jinak - zábavněji. ()

Cerebrum

Postmoderní thrillerová hříčka, která je svým nefilmovým, realistickým zpracováním mnohem filmovější a zábavnější než další podobné filmy. Železný Jim s Kathryn žít pod jednou střechou prostě nemohl, protože jeho ex točí mnohem lepší, zábavnější, kvalitnější a hlavě testosteronovější filmy, než sám tvůrce Titanicu (meh). A to i přesto, že má sadu chromozomovou sadu XX. Jessica Chastain patří mezi nejlepší herečky (Gingers rule Hollywood) a její postava je přesně tak motherf*cker, jak sama říká. Desplatova kakofonie už tradičně hladí moje ouška a Mark Strong má konečně vlasy. ()

maniacxl

Po dlouhém a namáhavém pátrání byl nejhledanější terorista Bin Ládin jedné noci konečně dopaden.Tak teda hurá!.Moc dlouhý na mě,kdybych to tušil,že to bude tak roztahaný,a že si de facto stačí pustit posledních "30 minut po půlnoci"tedy 20 minut,tak bych to udělal.Ta nekonečně dlouhá omáčka před tím byla místy pěkně otravná až nudná.Ale chválit taky bylo co,a to hlavně Jessicu Chastain,která se role agentky CIA zhostila na výbornou.Kathryn Bigelow opět neodvedla špatnou práci,ale zase mi tam něco chybělo a něco naopak přebývalo.65%. ()

Anarion

Pokud už se rozhodnete na 30 minut po půlnoci jít, pak vězte, že se mnoho nového nedozvíte. Snímek totiž víc než co jiného připomíná hromádku několika málo vybraných puzzlů, přičemž jejich zasazení do celé skládanky je nedořešeno a víceméně ponecháno na divákovi. Čímž se dostáváme k dalšímu problému, neboť v uvedení do širšího kontextu uspěje spíše divák americký, zatímco ten evropský bude spoustou věcí zmaten, přičemž je následně nechá plavat, a film tak v jeho očích opět o něco klesne. Herečtí protagonisté navíc působí, konečně jako téměř vše ve filmu, dosti "prkenně-americky" a tak vlastně diváka ani nějak zvláště nezajímá, že i děvčata z CIA si mají srdce a dokáží nějakou tu slzičku uronit. ()

g3rtrud

K filmu som sa dostal vďaka nominácii na Oscara. Po prečítaní obsahu a niektorých komentárov som sa bál že ma bude čakať 2 a pol hodiny nudy. No nenudil som sa ani chvíľu, od začiatku do konca to bolo zaujímavé a napínavé. Celú poslednú polhodinu vypĺňa chladnokrvná akcia, ktorá ma presvedčila o plnom hodnotení. Ďalším plusom je realistickosť a snaha o verné zobrazenie toho čo sa naozaj stalo. ()

Blazis34

Výborně zpracované dílo popisující dopadení nejhledanějšího muže světa. Kathryn Bigelow dala do kupy výborný tým tvůrců i herců a vzniklo tak skvělé dílo, které mi přišlo, že nebylo a není ani moc prezentováno a na své kvality zůstává trochu v ústraní. Líbilo se mi zapracování všech zúčastněných národnostních menšin a jejich vcítěnost. Mám skoro jen samou chválu, ale dal jsem čtyři hvězdičky, kvůli dvou věcem. První je to, že taková to operace musela být dlouho připravovaná a dopodrobna pečlivě naplánovaná, ale ve filmu byly zřejmé některé chyby a uspěchanost, které popisovali akci jako "rychlou a jednoduchou"- ve skutečnosti to tak fakt nebylo. Druhá věc je useknutý konec. Rád bych se dozvěděl ještě nějaké informace ze skutečné akce, v pár dialozích či jak se do normálního života začlenila agentka Maya. Jinak nemám výhrady a dávám 80%. ()

pafka

Film, kde je od prvni minuty dobre znam konec filmu musi na vas chytre, zaujmout, nenudit a nejlepe ve vas vybudovat pocit, ze na ten znamy konec trosku zapomenete a nechate se unaset dejem, hercema, scenou, kamerou apod. Ovsem to se tady ani nahodou nepovedlo. Neskutecne dlouha predehra po prvnich slusnych dvaceti minutach k velmi podarenemu finale je nudna, nic moc se nedeje a vam to neprijde zajimave, J.Chastain byla naprosto nezajimava.Bejt film o hodinu kratsi, bylo by to mnohem zajimavejsi. Takhle jsem koukal na mraky nezazivne americke vaty a to me proste sakra vadi. ()

Cannonball

Ani s týmto filmom ma slečna Bigelow nepresvedčila. Prvá polka strašne nudná okrem samovražedného útoku na americkej základni. Potom sa to už nejako rozhýbe ale na zachránenie chabého začiatku už nemá. Jediná svetla stránka je herečka Chastain, mohla by byt ešte lepšia keby to natočil niekto iný. ()

pimp

Nic proti stylizovaným filmům, které jsou natočeny na základě skutečných událostí. Hlavní problém ale vidím v tom, že bude většina lidí do smrti přesvědčena, že se to takto odehrálo. Hrdinná agentka, která celou tu bitvu vybojovala sama proti všem, zůstane navždy v jejich srdcích. Je to podobné jako obecné povědomí o zrádceplném zabití Mozarta rafinovaným Salierim pomocí ďábelského plánu s Requiem. :-) Film má v tomhle až zničující moc, jednou to bylo na plátně, tak to musí být pravda. Jinak to ale není špatný, ovšem za tu armádu popletených diváků je to fakt jenom za tři. ()

Muff

Na tenhle kousek jsem byl docela nadržený a nevím, zda byla moje očekávání přestřelená, nebo přestřelila režisérka, ale něco mi prostě nesedělo. Já bych skoro řekl, že to byla Jessica, představitelka hlavní role. Jak se mi líbila v Orient Expressu jako citlivá ženská, tak tady jsem jí prostě nevěřil skoro nic. Tohle má být ta tvrdá agentka, ze které mají všichni strach? To, co předvádí, má být jako vystupování tvrďáka? Ne, je to prostě moc hrané a přehnané a - bohužel - je vidět, že ženskou řídila ženská. Kathryn by měla zůstat u režírování svého pohlaví, tedy chlapů. Ke všemu je to nuda. Ne je to nuda na druhou. Ne že by nuda nemohla být zábavná, jak to ukázal třeba Jarhead, ale tohle je nuda prázdná, dlouhá a umrtvující. ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu