Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

Brix

Zas takový odpad to nebyl... Díky příjemné Marie Majkusové a scénám s měsíčkama u malého Stonehenge si u mne pohádka vysloužila tři ***. Jen mi uniklo (pokud to bylo ve filmu zmiňováno) kde se vlastně celý děj odehrával? V Čechách? V Rusku? Na Zakarpatské Ukrajině, odkud si Maruška "odskočila" do Wiltshiru pro fialky? ()

majorW

Asi tak 55%. Jak se na obrazovce objeví neherec Roman Vojtek, tak se válím smíchy. Jak promluví, umírám. Bod dolů za mizernou hudbu Brzobohatého juniora. Špatná režie, odbytá výprava. Scénář až na drobná zakolísání celkem v rytme. A jak už napsali mnozí, dokonalá vykrádačka Popelky a Mrazíka. Zřejmě chtěná. Bez Romana bod, s ním tři. ()

stability

Škoda, námet mal veľký potenciál, ktorý zvyknú český režiséri využiť, ale v tomto prípade využitý nebol. Naozaj, kto tie scenáre schvaľuje...? Tá 1* za mesiačikov, ináč by som dal odpad. ()

radek.896

Další z mnoha novodobých českých pohádek, o které můžů říct bez okolků, že je to do nebe volající, co za šmějdy v posledních letech v česku točí! Vydržel jsem 10 minut, vydržet dýl, tak mám zkažený vánoční večer... ()

kelley

Co bylo vykradeno už opakovat nebudu, viz předchozí komentáře. Dalo se to vydržet, na rozdíl od loňské Micimutr, až do konce. Takže alespoň průměr... Mimochodem, ta lidová hudba (koledy...) byla příšerná. Nevím jestli byl záměr zpívat a hrát falešně, aby atmosféra vyzněla nějak civilně a lidověji... Jestli ano, tak na mě to tedy nezapůsobilo. ()

rogosak odpad!

tento film mi připadne jako: Zapomeňte na Mrazíka či Popelku! Máme tu naši novu pohádku Dvanáct měsíčků! Takže, Mrazík se už asi pouštět nebude. Vše staré se musí někdy vyměnit za nové. Odpad. ()

Save77

Jak už tu několik lidí psalo, první co mě napadlo, tak vykradený Mrazík a Tři oříšky pro Popelku. Roman Vojtek, ač jindy pohledný mužský, měl takovou šlehu, že by se i Ivánek v takovém účesu styděl vylézt ven z chalupy. Maruška byla nejen mdlého ducha, ale přišla mi, že jde o převlečeného protekčního mladíka. Do dívky jemných rysů, pod jakými bych si Marušku představovala, měla na míle daleko. Žilková si roli macechy evidentně užívala a docela jí to sedlo. Brácha Nosek se spíš měl jmenovat Ušek a silně mi připomínal Jirku Stracha ve studentských letech. Měsíčkové nebyli špatní, jen si myslím, že měli dostat více prostoru, když pohádka je hlavně o nich. Ke konci pohádky mě napadla jedna věc. Co by na to řekla Boženka Němcová? Neobracela se v hrobě? :-) p.s. Nějak jsem nepochopila význam bílého králíka...:-( ()

RoryWhite

Ehm, tragické... celkový dojem filmu je silně podprůměrný. Jsou tam pasáže, které se jeví lepší, ale... Výběr herců mi přišel naprosto mimo mísu. Hlavní hrdinové na mě jako "hlavní" příliš nepůsobili, spíše jako vedlejší a vedlejší pak jako hlavní. Důvod, proč jsem tomuto filnu dala 1 hvězdičku, je především díky pí. Žilkové. Byla úžasná! Jediná "silná" a charakterní postava! ()

harry.callahan

Na novou pohádku jsme se těšili, ale tohle přece nemá obdoby to co dnes jsou schopni dát do TV. Taková nuda, herecké výkony, scénář vše děs a hrůza. Ta nejhorší studiová pohádka z 80 let je 100x lepší. ()

deedulka

Po dlouhé době česká pohádka, která se mi opravdu líbila a neměla jsem po deseti minutách chuť přepnout. Veronice Žilkové postava macechy se zrzavými vlasy sedla a dvanáct měsíčků bylo k popukání, hlavně když těm holohlavým najednou narostly vlasy s jablky. :) Méně inteligentní dcerka Květulilinka byla tupá jak má být a chytrá Maruška byla krásná, aby se do ní hlavní hrdina mohl zakoukat. Roman Vojtek sice vypadal ve svém kostýmu a paruce jako trotlík, ale jinak svou roli zahrál dobře. Celá rodina se u téhle pohádky nasmála. Hodnocení 5 z 5 hlavně proto, že už jsem ani nečekala, že mě nějaká pohádka tak mile překvapí. :) ()

Strzengon odpad!

Tato novodobá pohádka natočená snad jen proto, aby několika z nás po zaskočení kůstky z kapra pomohla.... Kdo nezvracel po přejezení z jídla, tak po shlédnutí této slátaniny určitě bude. Bohužel po vlně remakingu (sněhurka a lovec, alenka v řísi divů), která se dostala i do "naší české kotliny" se veze i Janák. Klasické pohádky by se měly točit klasicky např. nesmrtelná (teď nemyslím služebnici STB) pohádka "s čerty nejsou žerty" nebo novější " čert ví proč" apod. Je to škoda... ()

ToddB

Konverzační "komedie". Měli jsme ji puštěnou jako kulisu po rozbalení dárku, ale působilo to na mně velice pitomě. Je smutné, že se do českých luhů a hájů přenesl slovenský nešvar a to pištění a hulákání. Nechápu proč musí ženská sdělovat metr vzdálenému partnerovi běžnou informaci tónem, jako by mu v šestnácti oznamovala, že to nedostala . Po většinu času se v pohádce žvanilo a exteriery byly hodně zbytečné. Klidně to mohli natočit mezi ladovsky pomalovaným papundeklem a vyšlo by to nastejno. Nesmím opomenout také scénář, kde se podařilo zmatlat několik pohádek dohromady tak, že autor původní pohádky se musel v hrobě vrtět jak turbína. Proč se do podobným projektů obsazuje piškvořící se Ota Jirák, který hraje všechny role naprosto stejně , jako Jů a Heleho, to fakt nechápu. O trapné Žilkové ani nemluvě. To je ochotnice jak vyšitá. Nezbývá jen konstatovat, že moc pitomějších pohádek jsem neviděl, ale pár ji bylo ( viď Zdeňku T. ? ) ... takže jedna hvězda. ()

Fixa

Je to spíše průměrná pohádka, ale nezaslouží si být takto kritizována. Ano, jsou tam věci, které by tam nemuseli být (křepčení, ječení, extravagantní účesy, apod.) , ale jinak pohádka jako předloha, není moc extra. Vždyť dvanáct měsíčků, to je pořád to samý. Vypadni a dones! Takže vytvořit scénář a děj, který dokáže člověk sledovat až do konce a dokonce se občas pousměje, je úctyhodný a hlavně - dětem se to líbí. ()

ajne

Musím říct, že mne tato pohádka překvapila a potěšila. Čekal jsem hrůznou hovadinu, ale vyklubala se z toho nová příjemná štědrovečerní pohádka. V jiné situaci bych hodnotil méně, ale pro sváteční večer to naprosto sedlo. Jen ty triky trochu zamrzí, i v roce 2012 je úroveň českých filmových triků jak ve světě před 15 lety. A to jsme dřív byli na špičce. Ale zase je to jen TV film, takže v pohodě. (původně jsem dal 4*, ale po přehlídce místního dementstva dávám 5*) ()