Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

riellka

Asi znám jinou adaptaci 12 měsíčků, než vy všichni tady. To, že je to podhádka na stejný téma, jako Popelka - šikanující macecha a ségra, je všem známý. Největší plus u mě mají měsíčci, kteří mě pobavili, v čele s panem Brzobohatým ze všeho nejvíc ;) ()

voldemorf

Něco mezi Mrazíkem a Popelkou, originální přínos nulový, ale dívat se na to dalo. Měsíčkové byli dobře obsazení a měli cool účesy. ()

Brumlak

Myslím, že se ČT konečně pochlapila. Dokonce jsem měl husinu, a to se jen tak nestává. Hudba byla naprosto famózní a Měsíčci parádní. Nemluvě o Marušce a Maceše. Rozhodně doporučuji a držím palce. Myslím, že je to skvělý výkop pro české pohádky. ()

Hawaj

Atmosféra, kostýmy, zoufalé efekty a scenérie u 12 měsíců, 12 nepřesvědčivejch strejdů, Vojtkova paruka, repliky, civilní projev, socialistická písnička - body dolu. Jediná Žilková a trošku i Maruška bod nahoru. Kamera: Martin Preiss ()

sechmet5

"Nástěnků chci zá žénů" - počkat, to bylo jinde... Holt takovej českej Mrazík, no. Vojtka moc nemusim a na "prince" je trochu starej, ale beru. Nebylo to zlé, určitě se mi ta pohádka líbila víc než loňská Mucimutr. Dala bych nejspíš 2*, kdyby Měsíčci nebyli tak výborní a kdybych se po zbytek filmu nebavila srovnáváním s Mrazíkem. Jednou to ale stačilo ()

Greendell

Tak zase jednou lituju, že jsem se nechal v kruhu rodinném na Štědrý den překecat, že budem koukat na novou českou pohádku. Asi budu zlej, ale víc jak dvě * tomu fakt dát nemůžu (a to ta druhá je jen za tu hezkou holčinu co chodila k Měsíčkům). Že to s novýma pohádkama jde dost z kopce, to se ví už dlouho, ale že to bude čim dál tim horší, to jsem nečekal a jsem z toho docela zklamanej. Takže tahle parodie na Popelku a Mrazíka je fakt dost mizerná. Podruhý už to vidět nemusim, sorry... ()

Ajka1

Strašně mne doráží, jak tu spousta neználků poukazuje na fakt, jak neoriginální nová pohádka je a jak moc se podobá schématu z Mrazíka. Milánkové, tak aby bylo jasno: pohádka 'O dvanácti měsíčkách' je stará česká pohádka, kterou slýchávala za svého dětství již má prababička. Ano, tvůrci malinko pozměnili interpretaci a pár jmen. Ale dávat této milé pohádce stejné nebo dokonce horší hodnocení, než například Troškově slátatnině z devadesátéhodevátého, které dodnes nemohu přijít na jméno? Inu, každému jak je libo. Mne osobně ale pohádka pobavila... konečně zase po dlouhé době. ()

mig21

Čekal jsem víc, ale v kontextu posledních let se jedná o lepší průměr ;-) Maruška je krásná a přirozená... /// Po druhém shlédnutí po roce ubírám jednu hvězdu, je to splácanina Popelky a Mrazíka místy až zbytečně fraškovitá... ()

unrocker

Nechapu co tady kdo zase kritizuje... Ceska televize se snazila a Janak taktez... Krasne kulisy, dobry namet a dobre herecke vykony!!! Skvělé nápady a herecké obsazení. DRZIM palce do dalších pohádek! Za zmínku také stojí skvělá hudba Brzobohateho která je super! ()

jprmusic

Skoro všechno špatně. Maruška je tak zoufale kladná postava, až člověk musí přemýšet o jejím duševním zdraví, Květa s mamkou jsou jsou zase tak ohavné a zlé, že se dá přemýšlet o tomtéž. Tomu všemu přihlíží stádo tupých vesničanů bez jakékoli identity. Co my ale nejvíc lezlo na nervy, byla příšerně prezentovaná inspirace Mrazíkem - od vlasů a make-upů až po rozevlátého Vojtka. Česká pohádka jo ? Haha ....... , Takže z celé pohádky nakonec zůstane v paměti pár hlášek Pavla Kříže. To je dost smutný. ()

maoc

Něco bylo přestřeleno (stonehenge 12 měsíčků, hora, stopáž, přehrávání Žilkové a dalších), ale celkově to byla pěkná a příjemná pohádka v povedených kulisách rožnovského skanzenu. Líbila se i malému synovi, takže přidávám hvězdičku. ()

Fajt

Proč každá nově natočená pohádka je zoufalství a nemůže konkurovat pohádkám natočených v těch "Špatných a kritizovaných dobách"? Protože nemá duši a srdce, tak jako je mají všechny ty dříve natočené pohádky. Srdce a duše se nedá nahradit triky, penězi a chutí ohromit diváka. Poslední pohádka s duší byla Princezna ze mlejna, ale pozor, pouze první díl !! Nebýt archivního zázemí, tak nevím co by se na vánoce vysílalo, aby to bylo koukatelné a nebyla to ztráta času. Zpráva pro uživatela "Enšpígla": Jsi velice dobře spracovaný dobou a hlavně, nevíš co meleš !!! ()

lolaloka

Velmi rozporuplné pocity mám z této pohádky. Snaží se být originální, leč je to kopie 5 nejoblíbenějších pohádek zamaskovaných do jiných postav a kostýmů. Nicméně zas jsem to vydržela do konce a nemohu říct, že bych se kousala nudou... ()

epoh

Jasně, půjčuje si to, kde se jen dá, ale je to výborně natočený, je to dobře zahraný, hlavní kladná i hlavní záporná hrdinka jsou skvěle obsazený, a když to člověk srovná s "rozblemcem" Štastným smolařem, tak to jednoznačně vyhrává Vánoce 2012!!! ()

pekas

Vzhledem k tomu, co se tu v minulých letech točí dávám plný počet. Konečně po letech zase něco pěkného, milého, na co se dá bez újmy podívat i víckrát. Ano, zápory by se daly najít, třeba s parukami to trochu přehnali (přetroškovatěli). Celkový dojem je však spíš hodně kladný tak trochu přidávám. 85%. ()

Guinivieve

Přiznám se, že jsem to čekala horší. Ale měsíčkové byli vcelku milí a vtipní. Žilková se dala skousnout. Jako ostatní jsem tam našla tolik vykrádaček, až skoro podezírám Janáka, že to byl záměr. U mě dobrý. ()

petisek

Pekná vianočná rozprávka a opäť raz nerozumiem nízkemu hodnoteniu užívateľov čsfd. Ja som sa dobre bavil a aj keď treba priznať, že vo filme badať inšpiráciu inými známymi rozprávkami, tak ide určite o nadpriemer. Tento žáner proste českým filmárom stále ide a je škoda, že niektorí domáci diváci to nevedia oceniť. ()

macetoma

A tento znáte? Zlá macecha v zimě vyhnala Mařenku do lesa nasbírat, jak jinak – jahody. Mařenka, chudinka, bloudila lesem, sněhu bylo po pás, zima jak v Rusku a jahody nikde. Najednou se před ní objevila mýtinka, kde viděla kolem ohně sedět dvanáct měsíčků. Nejstarší z nich – Prosinec si jí všiml, přišel k ní a řekl: "Mařenko, teď tě znásilní všech deset měsíčků." A ona na to: "Proč jen deset, proč ne dvanáct?" Prosinec jí odpověděl: "Protože Červenec a Srpen jsou teplí." Jakákoliv podobnost s touto pohádkou je čistě náhodná. Dávám 2 hvězdy. ()