Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

Ssabinka

Vojtek, milion let, blonďatá hříva.. Hnus.. Honí se za třínáctkou Majkusovou jak nějakej pedofil. Jediná Žilková s Korolovou mě nejvíce pobavily a vyzdvihly tím mé hodnocení. ()

Kolosseum

Smícháním klasické pohádky a moderní technologie sice nevzešlo to co bych chtěl, ale přece jenom ... dívat se na svoji sestřenici v hlavní roli je prostě výjimečný zážitek. 71% ()

Samarol

Příjemné oživení pohádky, kterou mi kdysi, když jsem byl ještě malej kluk, vyprávěla babička. Samozřejmě s pár změnami. Konečně, nejsem si jistý, ale snad i první, po Třech oříšcích, pravá zimní pohádka. Natáčení ve skanzenu rozhodně dodalo na půvabu. A ty panorámata. :-) Výborná je také hudba, ale hlavně ústřední píseň Hádej s Ondřejem Rumlem. Zakončené je to trochu po mrazíkovsku, ale i to se dá v zimní krajině prominout. Jediné, co tomu sráží na půvabu, pro mě trochu v pohádce nepříjemný, Roman Vojtek v hlavní roli. Možná pro to, že ho mám zakódovaného jako krátkovlasého Karla Dvořáka z Vyprávěj. Zkrátka jediná chybička, a proto dávám čtyři hvězdičky. ()

Maica

Kéž by všechny současné pohádky byly tak správně vtipné, měly šmrnc a tak excelentní obsazení. Snad jediná výtka je, že Karel mohl mít o pár let míň, ale vlastně i to se dá tady skousnout. Plus palec nahoru za suprové kostýmy! ()

Pitryx

Klasická pohádka s obvyklými přídavky kvůli délce. Mně osobně to nevadilo a pohádka se všeobecně líbila. Klasikou se asi nestane, ale to ukáže budoucnost. Na vánoce velmi milé. Matka a sestra byly vynikající krávy. Příští rok jistě zopakuji. 201312279352/9629 ()

Stejšn

A mě to celkem bavilo. Nic převratného, ale některé postavy fakt pěkně zahrané (výborná Žilková), vtipní měsíčci, dobrá kamera a skvělá hudba. ()

fordhont

Těžko něco vymyslet z námětu, kterej je sám o sobě špatně: oslavuje submisivitu, iracionální rozhodnutí a sebelítost. Roztahaný nudný příběh zachraňují výkony herců a vtipné sceny s Měsíčky a jejich silný herecký obsazení. ()

janahorova

Ach jo, fakt jsem tomu chtěla dát šanci, začátek ušel ale druhá půlka naprostá katastrofa, jak zasáhl macechu blesk... ?? Mesicci byli proti pohádce Tři bratři strašně amatérští. Přitom pěkne prostředí i kamera, tak proč je zase scénář tak neskutečně pitomý? ()

Petule3

A mně se to docela líbilo. Musím říct, že z těch "moderních" pohádek je tahle mezi těmi lepšími, a že je můžeme na prstech jedné ruky spočítat. Roman skvělý, Žilková a Korolová taky. No a Měsíčci roztomilí, jak jim vždycky narostly vlasy do obřích rozměrů, když kouzlili. Zasmála jsem se a ne jednou. ()

Pete

Vzhledem k poměrně řídké předloze, nudnému scénáři i režii, je tahle televizní inscenace (v pěkných Beskydských kulisách) ještě bez vážnější psychické úhony zkouknutelná. Což je na moderní ČT pohádku celkem pochvala. A zábava byla. Maceše, která jako by měla neustále měsíčky, z toho přehrávání snad musela prasknout Žilka. ()

Gamekeeper77

Slušná výprava, slušná hudba, tradiční příběh, i když pojatej z velký části po Mrazíkovsku. Ale vzhledem k tomu, co se poslední roky chrlí v tomhle žánru do tv, vcelku slušný. Jen mi vadí casting. Hlavně umělej Karel, ošklivá Marie a přehrávající macecha.Tihle tři mi tam prostě nesedí, ale Vojtek, to je utrpení největší. 65%. ()

ostravak30

Je to taková klasická pohádka posledních let. Není to vyložený prů..r, ale tako to není na žádné výskání. Zkrátka nenadchne - neurazí. Kromě hlavní hrdinky, která má opravdu nevinný obličej, je velmi sympatická a do pohádky se hodí, mě zaujala ještě ústřední píseň a Veronika Žilková s Ivanou Korolovou hrály mrchy také velmi dobře. Tím výčet bohužel končí. Je to pohádka, která se rychle vykouří z hlavy. ()

JosefTomas

Neurážející pohádka, která díky štědřejšímu rozpočtu mohla dotáhnout to, co verze z 90. let ne. Ta ale díky krátké stopáži nemusela řešit tu výplň, která musela být tady. Scénář s tím chytře zkouší pracovat, ale jak už to u pohádek bývá, ten krátký děj se moc natahovat nedá. Někdy tak trochu tempo drhne a nepomáhají tomu ani dobří herci, kteří se vážně snaží a hudba Brzobohatého, která díky jemným změnám dokáže změnit vyznění celé scény. ()

Tominni

Za mě celkem povedené zpracování pohádky a dvanácti měsíčkách. Janák k tomu přidal trochu profesionality a  výsledek celkem ujde, z této pohádky legenda nebude, ale o Vánocích určitě neurazí a spíše potěší. ()

helrohir

"Novodobé" české alebo slovenské rozprávky ma dokážu zaujať naozaj len výnimočne, a tento prípad patrí bohužiaľ opäť k tým menej podareným. Nie príliš originálny dej inšpirovaný okrem iného napríklad Mrázikom, preafektované herectvo väčšiny zúčastnených a dosť divné zobrazenie dvanástich mesiačikov sú zrejme hlavnými príčinami môjho podpriemerného dojmu. 35%. ()