Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

Hennes

Je to celkem slušná pohádka, teda nemyslím tím ty hlášky co obsahuje, ale provedení. Přímo těch dvanáct měsíčků je dobře herecky obsazená banda, která drží humor pohádky na dobré úrovni. Květulinka aneb česká Marfuša, je další postavou která baví. Směsice Popelky, Mrazíka a Dvanácti měsíčků by mě předem nenapadla a asi i děsila, výsledek je ale koukatelný. Roman Vojtek, zase jako Karel, pro mě bylo neustálé čekání kdy se objeví Andrea Kerestešová. ()

rakovnik

S obavami jsem čekal, jak naši klasickou pohádku natočí náš "americký" režisér, ale vše dopadlo dobře. Nebýt snad jen toho, že Romana Vojtka chce děvče, aniž by to bylo pro peníze, protože mě rozhodně sympatický není. Měsíčkové jsou bezvadní, několikrát jsem se zasmál a film mi příjemně ubíhal i díky několika zajímavým zvratům. Škoda jen již zmíněného obsazení, kdy kromě Měsíčků jsem opravdu příliš spokojen nebyl. ()

Skleena

Mrazík a popelka dohromady s tím, že použity byly jen ty špatné části - v předělávce na ještě horší. Panebože, kdo tyhle scénáře schvaluje, to je pro mě záhadou. Jedna ušmudlaná hvězdička za měsíčky a ani o prd víc. A pak má z těch dětí něco vyrůst... ()

MA.KI

Mix dvou tří tradičních pohádek, navíc nikterak poetický či atmosférický. Prostě jen další z řady nových tuctových štědrovečerních pohádek na veřejnoprávní televizi. Plus za Marii Majkusovou alias Marušku. ()

Attta

Pokud má někdo dostat ocenění za obsazení totálně nehodících se herců do pohádky, tak dotyčný by zde měl dostat minimálně jedno, protože tak příšerné herecké obsazení (až na pár vyjímek) jsem dlouho neviděl. Dialogy taky žádná sláva. Pustevenský Stonehenge dobrý, ale nechápu co má co dělat v české pohádce. Totálně nesympatická pohádka! ()

bourec

Ani pecka ,ani blbost.Celá pohádka zůstala na půli cesty.A co se týče herců,ani tady sem s nikym neměl větší problém.A i rozeřvaný Žilkový role docela seděla.60%. ()

Nach

Průměrná a stejně zapomenutelná pohádka. Nicméně pohádka, na kterou se dá dívat. Milovníci tohoto žánru si zde naleznou své, stejně jako milovníci pohádkového humoru. Ale nic hlubšího zde nečekejte. Prostě jen příběh na pobavení s kvalitními hereckými výkony. I to je na porevoluční televizní výtvor vcelku slušný výsledek. 65% ()

cariada

Určitě lepší varianta na Štedrý večer než x krát ohraná Popelka (jako by Nova neuměla dát jinou pohádku než tu jednu jedinou) Neznám stejnojmenou předlohu doslovně přece jenom už je to řada let co jsem si četl pohádky, tak že nevím jak moc je pohádka dějově obsáhlá, ale jak je vidět tvůrci si možná půjčili něco od jinud, jenže ono se to v těch pohádkách opakuje pořád vše dokola, tak že mě to nevadí. Postavy oněch měsíců jsou velice dobře zahrané a vtipné. Není to pohádka, která by se stala evegrenem, ale i tak svůj účel splnila na jedničku stačí se podívat na sledovanost skoro dva a půl milionu diváků, Popelka sotva polovinu, divák si jasně říká že chce něco nového! ()

exitak

Vykradene Tři oříšky pro popelku a Mrazík. Paradoxě, kde zavládl pokus o nějakou invenci, tam to nejvíc plavalo. Dokoukat se to ale dalo, klasický novodobý šedý průměr až podprůměr. ()

Crawler-D

Maruška je až příliš normální na tenhle bláznivý svět, a tak se nestává hlavní překážkou ruské ladění ala Mrazík, ale ona sama. Jinak co do výpravy, kamery apod. skvělé. A taky by to chtělo vyměnit parukářku. ()

enjoi

Čekal jsem s čím se ČT představí na Vánoce a bohužel jsem byl zklamán. Některé scény vypadají jako přes kopírák z Popelky, jiné zase z Anděla páně. Ne obsahově, ale prostředím. To nemají tvůrci aspoň špetku originality? 40 % ()

zette

Nejvetsi slabinou je podle me nizka originalita pribehu. Pokud vezmu v potaz fakt, ze jde jen o TV film, myslim, ze se jedna o hodne nadprumernou pohadku za posledni roky. Postava macechy a nevlastni dcery Kvetulilinky byly super. Na Vojtka jako herce si asi nikdy nezvyknu. Nenudil jsem se. ()

pakobylka

Neumělý pokus o "Mrazíka" po česku říznutého "Třemi oříšky pro Popelku" a dochuceného vtipnými scénkami ve stylu "Anděla Páně". Jenomže použitý humor je (stejně jako dějová linie) jaksi nedomrlý a postupuje vpřed s ladností pověstného slona v pověstném porcelánu. Hlavní hrdinka Maruška je sice převelice hodňoučká, ale ke škodě věci též nadprůměrně blboučká - nesnese srovnání nejen s naší nejznámější Popelkou v podání Libušky Šafránkové, ale dokonce ani s mile naivní Ivánkovo Nastěnkou, kterou naprosto dokonale předvedla Natalja Seldych. Co se pak jejího vysněného "prince" týká, bylo zábavné ho sledovat, kterak pádí hlubokým sněhem tu za svými lyžemi (které se ovšem nenacházely na jeho chlapáckých nohou), tam zase za svým koňským spřežením (které pochopitelně v tu chvíli nekočíroval). Vskutku zmužilý chlapec, to se musí nechat, leč jeho běžecký styl úroveň pohádky nikterak nepozdvihl. Takže abych to shrnula: Nakonec humor přece jen zabodoval, ale spíš ten nechtěný ... 2,5* ()

papaJA21

Otřesně uřvaná a uječená pohádka plná strašných kostýmů, paruk a zmalovaných ksichtů na první pohled bůh ví proč inspirovaná Mrazíkem. Děj nestojí za řeč, to už tu bylo tisíckrát. Pohádka je tak koukatelná pouze pokud je na obrazovce pouze Maruška a zručně natočená zimní krajina. A nakonec snad, dvakrát starší Vojtek se k Majkusové opravdu ani trochu nehodí, vůbec to nefunguje, opravdu příšerně zvolené obsazení. ()

Mylouch

Krásně pohádkově zvládnutá výprava - Schmidtová, Barč (širokoúhlý formát by stál za shlédnutí na plátně), místy slušné režijní vedení hereckých výkonů (s narůstající hvězdností se bohužel paradoxně zvětšuje občasná trapnost - nejhůře Vojtek, Žilková, částečně se týká i měsíční chásky). Za zmínku stojí slibná přirozenost dua Komínek-Majkusová a vypracování drobných filmových detailů, s délkou trochu drhne dramatický spád, který nepodporují notoricky známý (ač oživovaný) syžet s Mrazíkovskými výpůjčkami ani ♫ stylově příliš univerzální hudba. Škoda i televizního svícení. "Jsme dobrý !" 2-3* ()