Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

Slarque

Nechat natočit vánoční pohádku zrovna Karla Janáka mi přišlo jako dost pochybný nápad. Oukej, samotný příběh nejspíš pro celovečerní stopáž opravdu potřeboval rozšířit a nápad s ženichem nebyl marný. Jenže scénář to nezvládl, aniž by všechny motivy uspokojivě spletl a rozpletl. Herecky je tu nejlepší Roman Vojtek, hlavní hrdinka sice vypadá sympaticky, ale její představitelka neměla co hrát. ()

dopitak

Nejlepší film Karla Janáka! A to není pochvala. Nebýt obsazení Vojtka, jehož jinoch vyvolá hurónský smích na tváři, a mohutné stylizace do mrazíkovské vesnice včetně dvou přehrávajících záporných figur, docela by to i šlo. Nejhezčí ze všech byla Tereza Beranová jako rychtářova dcera, a tu nikdo nechtěl. ()

korbitch22

Dost velká bída, česká pohádka je už prostě mrtvá.Skoro mě až bolelo vidět jak se snaží Roman Vojtek hrát, ani jednomu herci nevěříte jediné slovo, vše je strojené, umělé.Už si ani nepamatuju kdy naposled jsem viděl něco českého, co stálo za řeč.Proč už to nejde tak lehce, proč už češi neumějí udělat tak hezké pohádky jako S čerty nejsou žerty, nebo Popelka?Jako velký kámen úrazu bych označil i naší moderní dobu a kamery, které prostě těm pohádkám dávají full HD look a těm filmům to prostě zatraceně nesluší.Janákovi se povedly hezké kostýmy a lokace, jinak je to herecká tragédie a strojená bída.Kde je mlynář Máchal? :/ 40% ()

ainny

Jedna z mých nejmilejších pohádek a oni ji totálně zabili. Proč hrál hlavní roli zrovna Roman Vojtek, to fakt nechápu. Co na tom chlapovi kdo má? Je k uzoufání pořád stejnej a na podobný role starej. A s nevzhlednou parukou dvojnásob (podobnou mívala naše fyzikářka, kterou jsem v den posledního zvonění, viděla vybírat popelnice). Proč měsíčci seděli ve Stonehenge? A proč jsem se nemohla zbavit podobnosti s Mrazíkem? To má být česká pohádka. ČESKÁ! Jdu... velebnosti, vyvíteco... ()

triatlet

V jednoduchosti je síla. Poklidně odvíjející se příběh má své kouzlo nejen díky výpravě, hereckému obsazení, pěkné hudbě, ale i díky několika vtipným hláškám (Uděláme z Marušky třináctý měsíc:-) ()

Flakotaso

Rozhodně jsem to čekal horší, přinejmenším po technické stránce. Je pravda, že film obsahuje opravdu velmi málo nových nápadů, ale když tuhle pohádku porovnám například s loňským paskvilem a téměřodpadem jménem Micimutr (už jenom z toho názvu se mi zvedá žaludek), je Dvanáct měsíčků v současné pohádkové bídě ještě lehkým nadprůměrem. Slušná kamera a co mě velice překvapilo - vkusné (!) využití dobrých (!) triků, k tomu docela sympatická Marie Majkusová. Nejvíc mě pobavily asi mohutné účesy jednotlivých měsíců, zejména když vybalil svou blond kštici Miroslav Táborský, tak má bránice dostala zabrat :). Akorát té uřvanosti bylo občas už přece jenom mnoho, tohle se Janákovi příliš vybalancovat nepovedlo. ()

Stanislaus

Dvanáct měsíčků coby tradičního pohádkový příběh (dobro vs. zlo) v sobě mísí líbivé exteriéry - ať už šlo o zasněžený Rožnov či (uměle vytvořené) sídlo Měsíčků - s (na můj vkus) rozpačitým hereckým obsazením. Macecha s Květuli(-li-)nkou byly hezky na ránu lopatou přes hlavu, zároveň byl ústřední pár Maruška-Karel takový nemastný neslaný. Chvílemi to zachraňovali někteří z Měsíčků, když teda zrovna nekouzlili, neházeli loknami atd., a mile očarovaný Nosek. V rámci vánočních pohádek se však ale stále jedná o jeden z těch povedenějších kousků. ()

BMW12

Nechápu co se zdějším uživatelům nelíbí. Na české poměry velice hezká pohádka, velice dobře zrežírováno, příběh dobrý, herecké výkony velice dobré a velice se mi líbila hudba ve filmu a i ta hlavní píseň, která zazněla 2x ve filmu (cca v polovině a pak na konci). A s triky si pánové poradili také velice dobře. ()

honajz

Velmi slušné triky, kamera a využití krajiny. Avšak herecky trapné přehrávání, příběh snad až nepohádkový, inspirace u Mrazíka nebo Tří oříšků pro Popelku (včetně jízdy na saních) či Krakonoše a lyžníků (ski) přespříliš zjevná, všechny stereotypy, na které si vzpomeneme, skoro žádný humor (to trapné přehrávání Žilkové se za humor nedá považovat), to vše filmu ubírá na jakékoliv zajímavosti. Jo, a to české Stonehendge, wtf? Na druhou stranu nutno říct, že scénář drží dobře pohromadě, nejsou zde logické nesmysly, měsíčkové jsou fajn bodří dědové se smyslem pro fair play a legraci, a sem tam se díky nim (Pavel Kříž rulezz) skutečně objeví i solidní vtip. Takže mírný, ale vskutku jen mírný nadprůměr. ()

rikitiki

Fotrovsky působící Měsíčci mě štvali. Maruška postrádala v obličejových rysech dívčí jemnost. Kam chodili na ty příšerné účesy, když venkovanky nosily paruky jak z rokoka, to ani nechci vědět. Ale macecha Žilkové byla povedená. Nebyla absolutní zlo, jen takové mírné, běžnější, o to víc svazující a pozvolna ničící. I ten důvod, proč se Maruška vydávala do sněhu za jahodami a fialkami, byl tady šikovně upgradován. A taky to mělo hezké lokace. ()

Ilicka

Jau. Tak tahle bolela. Karel Janák se snažil zkřížit Vorlíčkovu Popelku, Troškovo Z pekla štěstí a své vlastní Snowboarďáky a na 90% zklamal už castingem, kdy mladíka Karla hraje čtyřicetiletý Vojtek, který se chová naprosto stejně jako Karel z Vyprávěj. Jediná pozitiva spatřuji v tom, že se povedlo alespoň do postav měsíčků obsadit dobré herce, a taky, že vložené peníze byly na filmu relativně slušně vidět. Nevím ale jestli by ČT neudělala líp, kdyby napříště investovala radši do Stracha. PS: Kdo byl vlastně králík? Vládce nad měsíčky, kouzelník nebo prostě králík? A měl tento odkaz něco společného s Matrixem? ()

Necrotongue

S naprostým klidem uděluji 4*,protože jsem se konečně ve smršti vánočního patosu a předstírané dobrosrdečnosti pořádně zasmál a hlavně si uvědomuji,že Mistr Troška stále ještě točí a mohl být klidně servírován nějaký jeho paskvil. ()

MáŠa

pro mě příjemné překvapení letošních Vánoc, zkouknul jsem to celý a ani neměl tendenci u toho dělat ještě něco dalšího. Lepšejší by to sice býti mohlo, ale svůj cíl to podle mě splnilo v pohodě ()

duklak2

Směs Popelky i Mrazíka se nepovedl. Na druhou stranu to zase není až tak špatné, jak asi napovídá mé hodnocení. Vyzdvihuji výkon paní Žilkové, která nezklamala. Pan Vojtek na jeho věk rozhodně nevypadá. Chválím hudbu, která přesně zapadá do snímku. Příběh trochu pokulhává a celá tato pohádka jen potvrzuje, že v dnešní době se kvalitní film natočí bohužel málokdy. ()

Kimon

Krásná zasněžená romantická krajina, pěkná hudba, známí herci, to vše slibovalo nevšední vánoční pohádkový zážitek. Co jsou však platné spousty sněhu (jsou přece Vánoce !?), když scénář Karla Jandáka na tom sněhu silně ujíždí na dialozích především Měsíčků, ale i jiných postav, připomínajících puberťácké nevkusné poznámky a dokonce v mnohých scénách, dalo by se říci, kopíruje známou pohádku Mrazík. Také vám to tak připadalo? Jen ta "Janákova" Marfuša nelouskala ořechy. To už by bylo asi příliš okaté. A co ten Stonehenge ???!!! Viděl jsem dobře?!! Jsem si naprosto jistý, že tohle ČT1 u mě na Štědrý den 2012 prohrála. O co větší propad u mě zaznamenává Dvanáct měsíčků, o to více boduje následující den Šťastný smolař v režii Jiřího Stracha. ()

Handle

No, jako musím říct, že občas mi to přišlo, jak když se koukám na parodii, v tom hodnocení docela záleží na úhlu pohledu... Třeba ta Žilková - já ani nevím, jestli hrála dobře nebo ne, ale bavila mě. Spratek Květulilinka také wtf. Prostě doporučuji moc nepřemýšlet, pak je to docela fajn... :) ()

jhrasko

Tri oriešky strihnúté s Perinbabou. Sympatická Maruška a totálne zle učesaný Kája. Akoby autorom novodobých českých rozprávok došiel dych - príbehy kopírujú, herci sa výrazne viac opičia (čeština má "krásny" výraz PITVOŘĚNÍ), sú zbytočne expresívni (PŘEHRÁVAJÍ) na úkor jednoduchosti príbehovej, v motívoch, hereckej. Dlhodobé a smutné konštatovanie. ()

GeusX

Jak to napsat a neurazit...ehm, snaha tu byla, dokonce jsem se několikrát pousmál, i když spíše jen snaze tvůrců. Např. P.Kříž jako jeden z měsíčků...hahaha. Celkem poupravený námět pohádky do verze připomínající Popelku, ale tak na jedno shlédnutí. Líbila se mi hudba. Dost váhám, zda slabší 3* nebo jen 2*... 55% ()