Princezna se zlatou hvězdou

• Československo Princezna se zlatou hvězdou na čele (neoficiální název) (více)
TV spot

Princezna se zlatou hvězdou je volnou adaptací lidové slovenské pohádky, jak ji zaznamenala Božena Němcová, obětavá sběratelka klenotů lidového vypravěčského umění. Motivy pohádky, která poprvé vyšla roku 1846 ve sbírce „Národní báchorky a pověsti“, použil po více jak sto letech básník, dramatik a filmař K. M. Walló. Napsal podle ní veršovanou divadelní hru pro děti, která měla premiéru na podzim roku 1955 v pražském Divadle Jiřího Wolkera. Tato hra se později stala podkladem filmového scénáře stejnojmenné pohádky, kterou natočil v roce 1959 Martin Frič. Klasická filmová pohádka nepostrádá nic z toho, co má každá správná pohádka mít. Je tu krásná princezna Lada, jejíž čelo zdobí zlatá hvězda, její otec, hodný, ale poněkud povolný vladař, zlý král Kazisvět, který vtrhne do království a žádá ruku princezny, moudrá chůva a spravedlivý princ Radovan. Ale také myší kožíšek, který skryje princezninu krásu při útěku z království. (Česká televize)

jatamansi

Pohádky mám ráda, ale Pepíček Zíma je víc, než obvykle snesu. Možná mne ovlivnila i babička, která jej vášnivě sledovala Na Vlachovce a bylo to tak hrozné, že už pak jako princ neměl šanci. Naopak moc ráda tady mám Josefa Vinkláře jako kuchtíka, a navíc když člověk ví, jaký par excellence herec z něj vyrostl. Do zlatého fondu sice patří, hlavně o Vánocích, ale já mám ráda jiné pohádky.A taky mi trošku vadil zparodovaný král František Smolík, takže *** jsou až až. I když natočit pohádku ve verších, aby se líbila a stá.le dalším generacím? ještě možná popřemýšlím. Jen si neodpustím alespoň dvě větičky: "A co kdyby hodnou ženu nedostal?" "Z veselého prince byl by smutný král." ()

giovanni3

Tradiční Vánoční pohádka u které si člověk jednoznačně vzpomene na myší kožíšek a hlavně na dokonalého krutovládce krále Kazisvěta. Scénář jinak není tak dokonalý. 4z5 ()

vanderbart

V dětství jedna z nejoblíbenějších, dnes už tomu tak bohužel není, ale jednu navíc si tím zaslouží... Až moc se projevila doba vzniku, přesto je to stále snesitelné míře ()

herr_carter

Vánoce jsou tady, Vánoce jsou tady...kdo neviděl tuto pohádku,jakoby nebyl, líbí se mi především ten rým, provázející celý film, tohle dát do kupy musela být pěkná fuška..............moje hodnocení = 8,5 z 10. ()

Sdoom

Hezká a milá pohádka, která jako jedna z mála není obtěžkána dobovou propagandou, což vysoce cením. Marie Kyselková je krásná a chytrá princezna, ne jako ty dnešní karikatury, verše jsou povedené a herci ve vedlejších rolík naprosto excelentní. Pěkné 4 hvězdičky. (HD TV) ()

see_sawandrew

"Já, Kazisvět Šestý, z boží vůle král, mocný panovník a hlava pomazaná, zdravím vznešeného prince Radovana..." Slepý, připosraný a všeobecně imbecilní kuchař, a jak dobře, panečku, vaří! 15% ()

Billie777

Tuhle pohádku jsem měla vždycky ráda. Fričova nejlepší pohádka a jedna z nejpovedenějších českých pohádek vůbec. Tenkrát se prostě ještě uměly točit. Marie Kyselková byla jako princezna Lada nádherná, jako malá jsem vždycky obdivovala její krásné vlasy a na zahradě iminovala její zalévání záhonů, když jsem si hrála na Ladu. :) Zároveň se mi vždycky líbila "přehlídka" šatů, které jsou mimochodem moc krásné (hlavně ty černé) a taky balet v princově zámku. Oboje na mě působí docela moderně. Pohádka je navíc veršovaná a to já moc nemusím. Je ale zajímavé, že u této pohádky mi to ani trochu nevadilo, ba jsem si to ani nikdy neuvědomovala a neuvědomuju. Jednoznačně nadprůměr. "Láska je žár i hořký chlad, teskní muž na měsíci, zaduněl hvězdný vodopád, viděl jsem létavici. Prý člověk má si něco přát, když hvězda z nebe padá. Aby tak jako mám tě rád, měla i tys mne ráda..." :-) ()

xaver

Jedna z nej českých pohádek, která postupně dobyla srdce všech generací diváků, kteří ji zhlédli. Tato pohádka má vše, co by dobrá pohádka měla mít, od starého krále, přes krásnou princeznu s dobrou chuvou, zlého krále až po dobrého krále, nechybí ani laskavý humor a chvíle napětí a samozřejmě šťastný konec a nakonec zvonec. ()

islanzadi

Prostě moje nejoblíbenější pohádka z dětství. Vždy o Vánocích jsem prohlížela program, kdy bude princezna se zlatou hvězdou. Nemá to prostě chybu a král Kazisvět je nejlepší. Škoda, že takových pohádek není více. ()

borec999

Jedna z tých znesiteľnejších československých vianočných rozprávok, no stále na môj vkus pomerne nudná a nezáživná. Postava kráľa Kazisveta a jeho herec svojim zjavom však nepochybne patria do zlatého fondu československej filmografie. 45% ()

Zagros

Jako dítě a především jako kluka mě to moc nebralo. Pohádka o princezně pche! :-) Jako dospělý už ale Princeznu se zlatou hvězdou dokáži ocenit. Líbí se krásnou výpravou, stavbou příběhu, obsazením, vhodným humorem a nakonec sem podlehl i tomu veršování. :-) Jde zkrátka o krásnou pohádku, na kterou se podívám vždy znova a rád. Navíc se velmi líbí i dětem. ()

Zemřela herečka Marie Kyselková

Zemřela herečka Marie Kyselková

22.01.2019

Ve věku 83 let zemřela česká herečka Marie Kyselková, kterou diváci mohou nejlépe znát jako princeznu Ladu z pohádky Princezna se zlatou hvězdou. Herečka byla dlouhodobě vážně nemocná a v poslední… (více)