Princezna se zlatou hvězdou

• Československo Princezna se zlatou hvězdou na čele (neoficiální název) (více)
TV spot

Princezna se zlatou hvězdou je volnou adaptací lidové slovenské pohádky, jak ji zaznamenala Božena Němcová, obětavá sběratelka klenotů lidového vypravěčského umění. Motivy pohádky, která poprvé vyšla roku 1846 ve sbírce „Národní báchorky a pověsti“, použil po více jak sto letech básník, dramatik a filmař K. M. Walló. Napsal podle ní veršovanou divadelní hru pro děti, která měla premiéru na podzim roku 1955 v pražském Divadle Jiřího Wolkera. Tato hra se později stala podkladem filmového scénáře stejnojmenné pohádky, kterou natočil v roce 1959 Martin Frič. Klasická filmová pohádka nepostrádá nic z toho, co má každá správná pohádka mít. Je tu krásná princezna Lada, jejíž čelo zdobí zlatá hvězda, její otec, hodný, ale poněkud povolný vladař, zlý král Kazisvět, který vtrhne do království a žádá ruku princezny, moudrá chůva a spravedlivý princ Radovan. Ale také myší kožíšek, který skryje princezninu krásu při útěku z království. (Česká televize)

Krchy

Milá věc. Díky veršům a jejich deklamacím ze strany herců se tahle pohádka celkem vymyká a to je jedině dobře. Mimochodem, jsem jediný, komu Kazisvět připomíná vzhledově Paroubka? Hergot, moci tak vidět remake s Jyrkou v hlavní roli, to by bylo žrádlo :) ()

fisikk

Princ charismatický, ale tvrdý ve svých zásadách. Věrný, čestný, ušlechtilý. Myslím, že význam těchto slov dnešní generace nechápe, což je škoda. Proto by se na tuto pohádku měli rozhodně podívat. ()

MickeyStuma

Právem zlatý klenot české kinematografie. Jemný jednoduchý příběh pro pochopení dětí, protože komu jinému, než právě jim by měl být tento snímek určen, je neobvykle dokonce veršovaný, což se dá považovat za dobrý nápad. Krásná princezna Lada (na padesátá léta nepřekvapí použité jméno sovětského auta), sympatický princ, srandovní kuchař, nádherné prostředí a neúměrně hrozivý král Kazisvět, což už podle jména je jasné, co je zač. Tvůrci v něm ideologicky poukázali na hrozbu fašismu, což dětem a už i mnohé mládeži, stejně nic neřiká, ale budiž. Příběh prezentuje nádherný romantismus, lásku, štěstí, cit a boj ze zlem. Natočeno s citem, načež je vidět, že tu Martin Frič zanechal kus poctivé filmové práce. Mnohagenerační obliba je nezpochybnitelná, což potvrzuje kvalitu. A když je kvalita, tak takový snímek prostě nestárne a bude těšit ještě mnoho dětí a mnoho generací. A je to dobře. Apropo, ví dnes vůbec někdo, že tato pohádka v původní verzi zní jinak? ()

Hapretor

Písničky jsou rušivé. Lada je kráva a není fakt hezká, princ Radovan je kokot a malinko přiteplenej a Kazisvět je totální mentál. Zachraňuje to akorát kuchař (Neumann). ()

Rathalos

Bolo by hriechom dat nizsie hodnotenie tejto klasike,nadherna rozpravka,milujem ju,spokojnost nadovsetko a princezna bola velmi roztomila...:-) ()

Denny

Pohádka má sice světlé okamžiky, ale místy je to nějaké rozvleklé (balet), životní role J.Zímy a M.Kysilkové ()

Besyn

Tak tohle se mi skutečně nikdy nelíbilo.Nicméně závěrečný kordový "souboj" pepíka zímy versus Martín Růžek je fakt nezapomenutelný. ()

pravo

Pekné a roztomilé, ale pomerne jednoduché. Ďalšia typicky vianočná záležitosť , ktorá nám prináša humor, zopár poučení a hlavne radosť a lásku. Hra na inkognito a hlavne postava hlavného kuchára sú dve veci, ktoré činia z tejto rozprávky nadpriemer. U tejto rozprávky budú mať radosť hlavne deti, ale počas sviatkov ňou nepohrdnú ani starší diváci, ktorí sa radi vracajú do detských čias. ()

Véronique

Klasika všech klasik! Odmala ji řadím mezi trojici mých nejoblíbenějších pohádek. Některé scény a dialogy jsou dnes již kultovní: "... okouzlena jsem však zcela-" - "Čím?" - "Vašimi stájemi..." Cesta Lady do králoství prince Radovana a její setkání s babičkou (Tereza Brzková zde opravdu zazářila i v této maličké roli) patří mezi nejmilejší scénky. Stejně jako kuchyň, kterou má "pod palcem" vrchní kuchař alias Stanislav Neuman, anebo skvostný ples s baletkami. Herecké obsazení vůbec je dokonalé, vše je jak má být. Tady opravdu není co vytknout či kritizovat. Možná mnohé překvapí konec pohádky, která původně měla končit jen přípitkem nového královského páru. Marie Kyselková, představitelka Lady, si však na režiséru Macu Fričovi "vynutila" polibek. Když už prý jednou hraje princeznu, tak ať je to se vším všudy! ()

Stíba

Jedna z mých nejoblíbenějších vánočních pohádek o krásně princezně v myším kožíšku a svérázném Kazisvětovi. Klasika, která je rok od roku příjemnější. ()

chrispe

Tuto pohádku na svátky nikdy nevynechám. Princeznu Ladu jsem měla vždycky moc ráda, těšila jsem se hned na začátek na troje šaty... a vůbec... líbí se mi celá atmosféra této pohádky. ()

Biopler

Kyselkovej či Zímovi, ktorým by som mal fandiť, chýba vyslovene iskra a aj hviezdny okamih, ba čo, zlatohviezdny okamih. Fričov tradičný suchý štýl indikuje, že táto rozprávka zostane len podpriemerná. ()

tranquill

"A jaké tam má drahokamy, z té krásy přechází až zrak! .. Zato, je ale mezi námi, sám škaredý jak opičák!" Spolu s Pyšnou princeznou a Byl jednou jeden král největší pohádkové klasiky 50.let. Veršované texty jsou asi vůbec vrcholem české pohádkové tvorby. ()

Torgal

A cenu pre najredší dej dostáva... áno, tento film. Pri svojich mrzkých 78 minútach, z ktorých asi päť tvoria identické titulky na začiatku a na konci je vo filme neskutočné množstvo vaty. Hovorím hlavne o všetkých úplne zbytočných tanečných/speváckich etudách. Je to ako sfilmované leporelo. Pozitívne body tak film zbiera za tradične českú rozprávkovú atmosféru, postavu šéfkuchára a sympatickú princeznú. Oproti Werichovým rozprávkovým klasikám je toto ale druhá liga. 6-/10 ()

Ozzy2

Jediné, co mi na této nádherné pohádce vadilo, tak to byl paradoxně můj velmi oblíbený herec František Smolík, který se snažil (nevím, zda podle scénáře) a roztomilého, lehce senilního krále a lá Stanislav Neumann v Pyšné princezně,.Tam měl král své kouzlo, tady to bohužel vypadalo trapně.Naštěstí si tu pan Neumann střihl alespoň Šéfa a byl zkraje drsný,jako Pohlreich.A ještě jedna věc:Princ, princezna preferují srdce, něhu a lásku, nezajímá je zlato a drahokamy,ale všichni jsou tam zlatem ověšeni jak vánoční stromeček, včetně rádce, vše je zlaté, vykládané drahokamy..jakpak se to poddaným líbí?:)) ()

Zemřela herečka Marie Kyselková

Zemřela herečka Marie Kyselková

22.01.2019

Ve věku 83 let zemřela česká herečka Marie Kyselková, kterou diváci mohou nejlépe znát jako princeznu Ladu z pohádky Princezna se zlatou hvězdou. Herečka byla dlouhodobě vážně nemocná a v poslední… (více)