Princezna se zlatou hvězdou

• Československo Princezna se zlatou hvězdou na čele (neoficiální název) (více)
TV spot

Princezna se zlatou hvězdou je volnou adaptací lidové slovenské pohádky, jak ji zaznamenala Božena Němcová, obětavá sběratelka klenotů lidového vypravěčského umění. Motivy pohádky, která poprvé vyšla roku 1846 ve sbírce „Národní báchorky a pověsti“, použil po více jak sto letech básník, dramatik a filmař K. M. Walló. Napsal podle ní veršovanou divadelní hru pro děti, která měla premiéru na podzim roku 1955 v pražském Divadle Jiřího Wolkera. Tato hra se později stala podkladem filmového scénáře stejnojmenné pohádky, kterou natočil v roce 1959 Martin Frič. Klasická filmová pohádka nepostrádá nic z toho, co má každá správná pohádka mít. Je tu krásná princezna Lada, jejíž čelo zdobí zlatá hvězda, její otec, hodný, ale poněkud povolný vladař, zlý král Kazisvět, který vtrhne do království a žádá ruku princezny, moudrá chůva a spravedlivý princ Radovan. Ale také myší kožíšek, který skryje princezninu krásu při útěku z království. (Česká televize)

Adalbert

Martin Frič, jeden z našich nejpilnějších režisérů a také jeden ze zakladatelů moderního českého filmu, vytvořil klasickou filmovou pohádku, která je (notabene z dnešního pohledu) po mnoha stránkách unikátní. Vzal klasické dílo Boženy Němcové a vtiskl mu v podstatě velice umělecký rozměr. Veškeré aspekty, které byly dobovou kritikou konce 50. let vnímány jako negativní, mi vlastně nikterak nevadí. Výprava, veršování, přesaturované barvy i určitá artová rigidita a nepřístupnost –⁠ to vše dělá tuto pohádku jedinečnou a možná právě proto se na ni vždy rád znovu podívám, ačkoliv jsem ji v dětství právě z výše uvedených důvodů vlastně příliš v oblibě neměl. ()

thunnus

Česká klasika, která mě ovšem až tak neoslovila. Klasický příběh o zakuklené krásné princezně, která nakonec najde svého prince zachránce. BTW skvělý Kazisvět. ()

arcticsky

Josefa Zímy si (ač zásadní "nedechovkář") v podstatě vážím, ale zde je prostě hrozný. A ta dementní protiněmecká propaganda v pozadí mne naprosto irituje. Za nejlepší českou filmovou pohádku považuji Šíleně smutnou princeznu. ()

poet

Keby sa tu viac hralo a menej spievalo tak by to bolo ešte lepšie. Ale všetky tie rýmovačky si človek aspoň každé vianoce zopakuje a král kazisvet by mal zaškrtiť svojho kaderníka :P ()

Vesecký

Trochu jsem váhal mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, nakonec jsem se přiklonil z nostalgických důvodů k pěti. Je to přece jen film především pro děti a jako kluk jsem se vždycky smál, když zlý král Kazisvět musel prchat z Radovanova zámku. Láska a dobro zvítězilo, zlo odešlo s prázdnou. V době, kdy svět žil v studenoválečnickém napětí, měla nesporný význam postava Kazisvěta, představitele těch sil, které usilovaly (a dnes opět vystrkují růžky) o rozpoutání války v zájmu své světovlády. A pak Josef Zíma byl idolem mládeže na přelomu 50. a 60. let a v začátcích televize byl i mým miláčkem; samozřejmě, nikdy nebyl výrazným hercem, byť byl dlouhá léta členem činohry MDP. Těžko hodnotit další jednotlivé herce, záměr natočit veršovanou pohádku jim ztěžoval možnost vlastního projevu. Přesto však vyzdvihněme Stanislava Neumanna a Martina Růžka, ale i Marie Kyselková se zhostila Lady jako faktická amatérka poměrně slušně. Trošku mi také vadila přemíra baletů, film celkově nebyl dlouhý, ale některé sekvence byly zbytečně rozvleklé. ()

Lilloos

Jako většina starých pohádek má i tato něco do sebe, každopádně to něco mě v dětství nijak neokouzlilo a rozporuplné pocity mám dodnes. ()

Hepy13

Jedna z nejhezčích českých pohádek, a také jedna z mých nejoblíbenějších.Nemůže chybět na štědrý den! Kazisvět a kuchař...postavy které nikdy neumřou! Celý film hodit do veršovačky...no řekněte, kdo by to dneska zvládl? ()

no2

9/10 - Klasika. Chápu výhrady dobové i současné kritiky (verše, umělecké vsuvky jako tanec či balet, nelogičnosti, přeslazený princ apod.), ale na druhou stranu Princezna se zlatou hvězdou je v rámci pohádkového žánru stejný unikát v tom nejpozitivnějším smyslu slova (jako např. Mrazík), a proto si ji mohu pouštět každý rok o Vánocích do omrzení... Chytlavé písničky (ačkoliv úvodní, kdy princezna Lada zalévá záhony, připomíná melodii z Bambiho), geniální herecké výkony (Smolík, Růžek, Neumann a ostatní), únosná míra (inteligentního) humoru... O které současné (po r. 1989) pohádce toto mohu říct? ()

filmator

Nestárnoucí filmová pohádka, u které mi jako malému vadilo, že je veršovaná. Se stářím a senilitou mi na ní nevadí už nic a každoročně si ji o vánočních svátcích vychutnávám plnými doušky. ()

outsider

Mělo to krásnou atmosféru...takovou pohádkovou :-) Hodně tomu prospělo že to bylo celý veršovaný. Dávám 3 *** a jednu navíc za kuchaře. ten byl na celý pohádce nejlepší. ()

Zeek

Princezna se zlatou hvězdou je česká pohádka. Nepatří mezi ty nejlepší ani mezi mé oblibené, ale je to klasika. ()

RadimFišer

Příklad ukázky staré, české a i celosvětové moudrosti. To vše krásně natočené, připravené pro děti a dospělé. Líbil se mi válečník, který chtěl vyhlásit válku, ale jeho chytřejší omozkovatější protivník, do kterého se princezna zamilovala, ho lehce přesáhl. Pohádka s velkým P. Památka na komunisty, kteří se dokázali přemoci a nechat natočit takový film. ()

Móó

Naprostá špička a pohádková klasika, na kterou se vždy těším. Nejvíce obdivuji, že je celá veršovaná, k tomu ještě velmi vtipná, ačkoli nese i hlubší poselství. Herecké výkony též na jedničku. ()

zdeny99

Umělecky podaná pohádka. Je v ní balet a spousta veršování. Honosí se ovšem nejvíce bohatými a pestrými kostýmy, až se zdá, že je to jedna velká přehlídka kostýmů. Interiéry jsou kouzelné, doslova pohádkové. Hrad Kokořín vyniká. Zároveň se jedná podle mě o nejvíce romantikou pohádku, tím jak princ Radovan usiluje o Ladu. [24903. hodnocení, 385. komentář, 76%] ()

Bozvav

Nádherná pohádka, moje nejoblíbenější. krásná poetika jazyka, přenádherná hudba, pohádkový vizuál, skvělé obsazení. Za mne 150%. ()

Zemřela herečka Marie Kyselková

Zemřela herečka Marie Kyselková

22.01.2019

Ve věku 83 let zemřela česká herečka Marie Kyselková, kterou diváci mohou nejlépe znát jako princeznu Ladu z pohádky Princezna se zlatou hvězdou. Herečka byla dlouhodobě vážně nemocná a v poslední… (více)