Princezna se zlatou hvězdou

• Československo Princezna se zlatou hvězdou na čele (neoficiální název) (více)
TV spot

Princezna se zlatou hvězdou je volnou adaptací lidové slovenské pohádky, jak ji zaznamenala Božena Němcová, obětavá sběratelka klenotů lidového vypravěčského umění. Motivy pohádky, která poprvé vyšla roku 1846 ve sbírce „Národní báchorky a pověsti“, použil po více jak sto letech básník, dramatik a filmař K. M. Walló. Napsal podle ní veršovanou divadelní hru pro děti, která měla premiéru na podzim roku 1955 v pražském Divadle Jiřího Wolkera. Tato hra se později stala podkladem filmového scénáře stejnojmenné pohádky, kterou natočil v roce 1959 Martin Frič. Klasická filmová pohádka nepostrádá nic z toho, co má každá správná pohádka mít. Je tu krásná princezna Lada, jejíž čelo zdobí zlatá hvězda, její otec, hodný, ale poněkud povolný vladař, zlý král Kazisvět, který vtrhne do království a žádá ruku princezny, moudrá chůva a spravedlivý princ Radovan. Ale také myší kožíšek, který skryje princezninu krásu při útěku z království. (Česká televize)

Razzor_82

"Zůstane tu dívka, co polévku mi solila.” Legendární pohádka, kterou nelze minout každý Vánoční čas po několik desetiletí. Kdo by neznal napříč generacemi myší kožíšek a Kazisvěta tu hlavu pomazanou. Sympatická princezna Lada pěkná jako malovaný obrázek. Tu její odvahu a kuráž jí mohou závidět všechny moderní princezny. Nepatří k mé topce. Ty verše se mi zdají otravné. 6/10 ()

gemi

Tato pohádka má hodně úzce profilovanou cílovou skupinu. Naivní, jednoduché dialogy ji předurčují pro děti od 4 do 8 let, zároveň je ale veršovaná, což může malé děti nudit (stejně jako mě, když jsem byl prcek). Dnes bych se na veršovanou pohádku rád podíval, kdyby ty dialogy nebyly tak hloupoučké. Škoda. ()

marusaj

Unylá a naivní pohádka s afektovanými a infantilními hereckými výkony. Neskrývaná komunistická propaganda. Toporné veršované dialogy. /Omlouvám se za komentář. Vím, že je to klasika. Pro mne je však toto "dílo" utrpením./ ()

haWranka

Byly časy, kdy tohle byla moje nejoblíbenější pohádka (hlavně kvůli Josefu Zímovi, to byl můj pohádkový princ:). Ty časy jsou sice dávno pryč, ale pořád se ráda podívám. ()

andosdre

Moc hezká tradiční(klasická) česká pohádka.Děj se snad ani zmiňovat nemusí,protože pohádku O princezně se zlatou hvězdou na čele zná snad každý..Čtyři hvězdičky :-) ()

LucyD

„Řek jsem, že jste ošklivá... Odpusťte mi, paní má.”„Nu, mýlil ses trošičku. Ale žes byl ke mně milý, za to udělím ti nyní řád myšího kožíšku. Vstaň.” „Děkuju vám, paní má, teď budu mít řády dva!” Veršovaná klasika. ()

Armin82

Pohádky mám hodně rád,ale tahle mě prostě tolik neoslovila. Josef Zíma a jeho tragickej zpěv mi rval uši,jako herec taky žádná hitparáda,v té době byli lepší princové,Marie Kyselková alias Lada taky nic moc. Druhá strana mince?výborný Stanislav Neumann a takřka dokonalý král Kazisvět v podání Martina Růžka...je to tak 50na50,ale ještě tu máme nápad v podobě kožíšku z myší,takže to zaokrouhlim na 60%...je to fajn,ale jsou lepší :) ()

Mik_e

Tuhle pohádku jsem viděl tak stokrát, a ještě jí tak stokrát uvidím. Ani nevím, proč jsem si jí jako malej špunt tak zamiloval, ale vždy to byla má nejoblíbenější pohádka a taky vím, že vždy bude. Krásně barevná, výpravná, Lada je pravá princezna a Pepík Zíma je rozhodně k sežrání...tedy, chci říct, správný a statečný princ.:) A král Kazisvět v podání Martina Růžka je už dnes legendární... ()

Nocturno culto

Nejsem zrovna nejhorlivější fanda téhle pohádky ale místy je to koukatelné, svou roli dobře zvládla Marie Kyselková coby neherečka..Dílu ovšem herecky dominují bardi českého filmu - Neumann, Růžek a několik dalších, princ Zíma je takový toporný, mělký ale budiž, k téhle klasice vánočního programu bezesporu patří .. ()

E lan

Pyšná je o něco lepší, ale přesto je tato rýmovaná socialistická klasika jedním ze symbolů Vánoc a minimálně za to si **** zaslouží:-) ()

Bobšule

Tak tahle pohádka se mi nelíbila už jako dítěti. Dialogy místy až šroubované, jen proto, aby si to rýmovalo a bylo to umění s velkým U. Ale to bych snad ještě překousla. Co mě ale už jako dítě totálně odpudilo, to byl princ Radovan, který pro mě rozhodně nepředstavoval typ chlapa, o nějž by mělo smysl projevit cokoli, co jen trochu zavání slovem přízeň. Naopak v pohádce komicky směšný král Kazisvět mi v porovnání s ním přišel jako mnohem zajímavější typ. Těžko se divit, že jsem mu celkem fandila. V mých představách by bylo ideální, kdyby Radovan dostal od Kazisvěta na budku, Lada dostala slibovaný poklady a Kazisvětovi časem povila něco zrzků s rovnejma ofinkama. Závěrečné zesměšnění Kazisvěta mi navíc nikdy neštymovalo. Chlap, kterej celou dobu šmejdí od království ke království oblečenej v plátech najednou pořádně neumí šermovat?! To nefunguje a někde je chyba. Politické aspekty mi jako dítěti byly totálně ukradené. A jsou mi dodnes. Ale pohádka se mi dodnes nelíbí. Změkčilej Radovan mě nikdy nenadchne a senilní kuchař šišlající nad řádama toho či onoho taky ne. Takže dvě hvězdičky čistě jen pro Martina Růžka za Kazisvěta. ()

kukkik

Když nic jiného, musí se nechat, že rýmované texty jsou mnohdy excelentní a postava krále Kazisvěta VI. je sama o sobě velice povedená. Stranou všechnu komunistickou propagandu, která po létech na mě samotného ze snímku čiší, jako malému mi to nikdy nevadilo a nevím, proč by mělo teď. Však kam jinam komunismus patří, než do pohádky? ;) Za mě 4/5. "...pod kopyty koní zhyne Vaše zem!" ()

rublik05

Klasická česká filmová pohádka, která se řadí k tomu nejlepšímu, co česká pohádková kinematografie nabízí. Překrásná atmosféra, pěkný a milý děj, sympatické postavy. Herci, kteří své role dokonale zvládli. Opravdu krásná, milá pohádka. 10/10. ()

Luxocculta

Nejkrásnější princezna a nejpoetičtější pohádkové dialogy, nádherné kulisy a kostýmy, jemný humor – například v podobě maršálka, který si s chutí přisazuje proti kuchaři, a herecké výkony daly vzniknout výjimečné pohádce, kterou si užívám víc a víc s každým dalším zhlédnutím. Jedinou drobnou vadou na kráse je pro mě předlouhá taneční scéna ve stanu krále Kazisvěta. 90 % ()

Kathien°

Pohádky jsou i lepší.... Ale i tahle mm všechno, co pohádky maj mít-krásnou princeznu, hodnýho prince, tupýho záporáka a šťastný konec. Ale hrozný verše ()

Zemřela herečka Marie Kyselková

Zemřela herečka Marie Kyselková

22.01.2019

Ve věku 83 let zemřela česká herečka Marie Kyselková, kterou diváci mohou nejlépe znát jako princeznu Ladu z pohádky Princezna se zlatou hvězdou. Herečka byla dlouhodobě vážně nemocná a v poslední… (více)