Grandhotel Budapešť

• USA The Grand Budapest Hotel (více)

Pan Gustave (Ralph Fiennes) je legendou mezi hotelovými zaměstnanci. V bezčasí mezi dvěma světovými válkami, v bohem zapomenuté zemi, kde toho nepříliš funguje, je luxusní Grandhotel Budapešť oázou spolehlivosti, již zosobňuje právě tento šéf hotelového personálu. Přání svých hostů plní pan Gustave, ještě než jsou vyřčena, a většinu z nich navíc zcela nezištně miluje, a to i ve fyzickém slova smyslu. Když mu jedna taková vděčná zákaznice odkáže mimořádně vzácný obraz a vzápětí navěky zavře oči (ne zcela dobrovolně), nejenže náhle závratně zbohatne, ale navíc se stane trnem v oku naštvaných pozůstalých, terčem nájemného vraha a hračkou v rukou místní policie. Ve všech těchto nevděčných rolích mu pomáhá obstát jeho osobní šarm a mladý pikolík Zero Moustafa (Tony Revolori), z něhož chce vychovat svého nástupce. (CinemArt)

eLeR

Wesov svet je vždy podivný, tým pádom iný. Nie vždy ma to v ňom baví. Grandhotel je však výnimka, od začiatku do konca ma zaujal. Vizuálom a hudbou predovšetkým, herecká osádka tiež výborná, a tentokrát ma bavil aj príbeh. ()

Chrustyn

Jedinečný styl Wese Andersona mám rád a přestože mi ne všechny jeho kousky úplně sednou, vždy se těším na další, hravé dílo, z jeho pera. "Grandhotel Budapest" je trochu jiný, oproti předchozím počinům a troufám si tvrdit, že je první, který bych neoznačil za film pro celou rodinu, (sprostá mluva zde má dost důležitou roli) ale přesto si stále drží svůj originální, vypravěčský styl i podivný humor, jako tomu bylo ve všech předchozích Andersonových filmech vč. všech jeho oblíbených herců (tentokrát převážně ve vedlejších mini-rolích). Rozhodně film nesedne každému a zběsilé tempo, které nastolí poslední třetina je až neuvěřitelné, ale dlouho jsem se u filmu tak nepobavil a od dob "pana Lišáka" to považuji za nejlepší režisérův snímek. ()

SeBig

U některých scén jsem se hezky upřímně zasmál. Hezky natočeno, kostýmy, prostředí, dialogy vše na jedničku. Herecký výkony super, nejlepší výkony Fiennes a Brody. ()

classic

Takýto herecký ansámbel sa nájde tak maximálne v Dannyho jedenástke,tak táto lákavá ponuka sa neodmieta,Wesa radím vedľa podivínov ako sú Spike Jonze,či Charlie Kaufman,ktorí majú práve Oscar za scenár,čo v najbližšej dobe sa môže stať aj vo Wesovom prípade,lebo takýto hravý film s hudbou Alexa Desplata je toho dôkazom,toľko kvalitnej hereckej zostavy,kde každý má aký taký priestor je tu dobre zvolený,čo Ralph je hlavnou hviezdou... Aj popri hercov,režisérovi,hudbe Desplata,kamere(4:3,16:9) má u mňa miesto predchádzajúci počin Moonrise Kingdom,ktorý je o niečo lepší... Ale tento snímok som si užíval ako aj postavy vo filme,ale je to tzv.jednohubka na jedno pozretie... ()

Marze

Vizuálně nezvykle pojatý snímek popisuje dějiny fiktivní středoevropské země Zubrowka mezi první a druhou světovou válkou. V prostorách obrovského alpského Grandhotelu Budapešť hravým způsobem zachycuje středoevropskou mentalitu na pozadí příběhu jednoho ukradeného obrazu. ()

marhoul

Tady je znát, jak moc rádi herci s Andersonem pracují. To je čistá paráda, zábava, milý úlet, kde se evidentně vyblbli všichni a i publikum na tuhle hru přistoupilo. Co víc si přát? Wessovo filmy jsou pohlazení po duši. ()

VenDulin85

Musím se přiznat, že jsem na tento film šla jen tak, víceméně z abstinenčních důvodů filmového fandy, a tím víc byl pro mě Grandhotel příjemnějším překvapením. Je to opravdu správně vyvážená směs tragikomedie, která nepostrádá prvky brutality, přesto se díky vtipným a místy absurdním prvkům smějete jak blázni. V neposlední řadě je to jedna herecká perla vedle druhé, s virtuosem Ralphem Fiennesem v čele, nečekala bych, že ztvární takovou svéráznou postavu tak brilantně (když ho mám zafixovaného jako pána Zla, jde to vlastně stěží). Grandhotel Budapešť se rozhodně octl na topce letošních filmů a bude těžké ho překonat, působí na vás, jako by byl natočený před pár desítkami let a tohoto puncu si velmi cením. ()

mat.ilda

Velikášské dobrodružství ze zlatých bezčasů - barevné, úsměvné a andersonovsky stylové... prostě tak trochu Schwartzman, Wilson a Brody, co nedostanou šanci rozjet se ad absurdum, neboť jsou citlivě upozaděni Ralphem Fiennesem, Tonym Revolorim a elitním mezinárodním komparzem. Vyloženě odpočinková záležitost, která vyvolá občasné povzdechnutí nad šancí nabídnout víc, na druhou stranu - další zhlédnutí může lehce zafixovat nejednu památnou repliku, kterou ve smršti ostatních nemusíme napoprvé docenit... ()

heyda

Opět nádherně pestrý a zajímavý film, avšak ani tento mi nepřiroste k srdci. Asi nejsem prostě naladěný na stejnou vlnu jak Anderson. Velký plus = soundtrack, velké mínus = střídání rozměrů obrazu. ()

Šandík

Grandhotel Budapešť je jako pestrobarevná, mnohovrstevnatá koláž, v níž není nic samoúčelné, všechno je "odkazem kamsi" a současně je všechno natočeno s opulentní dokonalostí... Děj je mnoha drobnými odkazy situován někam do Pobaltí a současně do rumunského Sedmihradska, také ale do Karlových Var, a trochu i do Polska, Německa či Švýcarska, historické události velmi zřetelně odkazují na první a druhou světovou válku a přirozeně i na krátké období mezi nimi a do jisté míry i po nich, základním prostředím filmu je zvláštní mikrosvět luxusního hotelu. Mnohé z odkazů a nabízejících se paralel zmínil ve svém výtečném komentáři Radek99 a asi nemá smysl je tu opakovat. Přečtěte si radši jeho komentář. Přidal bych jen několik vlastních postřehů. Vybroušený a distinguovaný hotelový svět upomene na některé části Hrabalova románu "Obsluhoval jsem Anglického krále" (knihy, nikoliv zcela zmršeného filmu), kontrast luxusního hotelového světa a válečného běsnění upomene na "Hotel Rwanda", metafora zchátralého hotelu jako specifického obrazu světa pak připomíná Wendesův film "Million Dollar Hotel". Scény vězení pak silně evokují film "Vykoupení z věznice Shawshank". Samozřejmě by bylo možno v hledání odkazů a paralel pokračovat ještě docela dlouho. Pro milovníka výtvarného umění jsou bezpochyby roztomilé i odkazy na díla Gustava Klimta či Egona Schieleho. Film lze chápat do jisté míry jako parodii, ale současně je jeho děj značně tragický. Způsob vrstvení jednotlivých scén se spoustou zvratů, labyrintickými prostory a do značné míry absurdními přesuny připomíná nejen starší filmy Wese Andersona, ale například také absurdní humor Monty Pythonů. Velkolepost a současně silná stylizovanost prostředí pak připomíná specifický svět kreslených komixů studia Marvel. Ostatně není náhodou, že právě tyhle komixy stojí za jedním z nejvýraznějších současných filmových trendů. Časté honičky a současně určitá tajemnost mohou upomenout na taktéž fantazijní svět "agentských" filmů typu Jamese Bonda... Otázkou zůstává, jak to celé drží pohromadě? Musím říct, že překvapivě dobře, celý film je ovšem v podstatě jakýsi velmi rychlý trip, v němž si divák téměř nic nestihne pořádně vychutnat a mnohé z četných odkazů mu prostě utečou. To je, za mě, suverénně nejslabší aspekt celého filmu, byť, jak už taky zmínil Radek99, i to je bezpochyby součástí výpovědi o našem zrychlujícím se světě... Celkový dojem: 85% Zajímavé komentáře: Radek99, gudaulin, berg.12, Adam Bernau a jistě i mnohé další... ()

rollman1

tak tento film jsem uviděl náhodou a musím říct, že jsem překvapen. Výborně napsaný, zahraný a odvyprávěný snímek plný hereckých hvězd. Ikdyž některé mají jen malinkou scénu, jde vidět, že si své role vychutnávají a užívají. Výborný Fiennes, vražedný Defoe a náckovský Brody, to vše tady je a já si to užíval. Pěkný příběh, zajímavé lokality i styl vyprávění tento snímek posouvají ještě o třídu výš. Zajímavé byl také obraz. Ze starých dob byl obraz ve formátu 4:3, ale později přešel do 16:9. Nechybí také humor a scéna ve vězení to dokazuje. Kdo chce nějakou pěknou oddychovku, určitě doporučuji. ()

Stanislaus

Až vyjde měsíc mě velice oslovilo, a když jsem viděl trailer na Grandhotel Budapešť, tak jsem se už nemohl dočkat. A po zhlédnutí musím říct, že to byla vskutku svižná, vtipná, všemi barvami laděná a dobře napsaná a zahraná jízda. Naprosto jsem si užíval ty roztodivné postavičky, které se míhaly před kamerou v pěkně udělaných interiérech a exteriérech. Slovník pana Gustava H. mě dokázal vždy rozesmát, stejně jako jeho postoj k realitě. Všechny postavy měly něco do sebe, ale pan Gustav H. jim všem vévodil. Ony horizontální pohyby kamerou, pestrobarevné kulisy a hravá hudba - vážně mohu tento film doporučit dál, protože já jsem si ho náramně užíval plnými doušky. Zkrátka perfektní Andersonův kousek, který mě upoutal ve všech možných směrech. ()

evulienka3

Niekedy sa mi stane, že vybočím zo svojich zabehaných koľají a nechám sa nalákať na niektorí z vysoko hodnotených filmových hitov. Niekedy to vyjde, niekedy žiaľ nie. V tomto prípade ani neviem presne definovať, kde je tá chyba...film je obrazovo výborne spracovaný, plný akcie s kopou výborných hercov, ktorí hrajú naozaj výborne. Napriek tomu toto všetko išlo akosi mimo mňa, bavila som sa minimálne, zrejme mi tento druh humoru nie je blízky, ale miestami predsa len pobavil. Vizuálna stránka nie je mojím kritériom hodnotenia filmu, pokiaľ sa nejedná o absolútnu amatérčinu a tu teda bola vizualizácia na vysokej úrovni. Vychádza mi z toho potom jediný kameň úrazu a tým je príbeh samotný. Jediné čo ma totiž v jeho súvislosti napadá je plochosť. Fantáziou sa pri jeho tvorbe zjavne nešetrilo, ale na môj vkus bola táto fantázia využitá nesprávnym smerom. Mám rada ak film vo mne vyvolá nejaký ten príjemný či nepríjemný pocit, prípadne zanechá nejaké posolstvo, tento ma však nechal úplne chladnou a tomu zrejme aj zodpovedá moje hodnotenie. ()

jojinecko

Wes Anderson je génius, kreatívny guru. Originalita ide z filmu z každého záberu, všetko má svoj zmysel, aj ten najmenší detail. Pastva pre oči a zároveň má tento kreatívny vodopád aj hlavu a pätu, pričom to nepôsobí len ako lacné "umenie pre umenie". Skalp dole a respect! ()

rikitiki

Film barevný jak lízátko z pouti. S několikanásobným zcizujícím efektem. Takže se tváří jako hračka, i když mě trochu štve, že dějiny střední Evropy jsou tu zobrazené jako legračně ritualizované setkávání se lidí, kteří si vlastně nikdy neublíží. I když je ve filmu ukázaný nástup fašismu, tak je to taky jen hra mezi kluky, co se znají a mají rádi. Jediný drastický zásah zvenčí je jen řečený, neukázaný a je zcela neovlivnitelný lidským konáním KOUSEK DĚJE - smrt při porodu. Andersona mám ráda, ale řekla bych, že Evropu a její dějiny plné hrůz a válek vydávaných za války o ideje nepochopil nebo spíš nechce pochopit.___ Přílišná stylizace - Andersenův trademark - zde už přebírá hlavní roli a emoce se tudíž jeví jako nepodstatné. Chyba, která tenhle film odsouvá do pozice zábavného, který ale na diváka příliš nezapůsobí. ()

Flego

Úžasne hravý príbeh, dekadentne nádherný a farebný, a osviežený láskavým humorom. Štýl rozprávania je originálny a hneď si ma získal svojou ľahkosťou. Kamera sníma obrazy s geometrickou presnosťou a plynulosťou, režisérsky je snímok bezchybný, hudba príjemná a Ralph Fiennes úchvatne zábavný. 4+ ()

BMW12

Určitě zajímavý snímek, který ohromil svým zajímavý vypravěčským pojetím, čímž se liší od ostatních filmů. To je rozhodně plus. Navíc se mi líbil i výkon Voldemorta. Ovšem po několika desítkách minut se z toho stala kriminálka. Což je velice překvapivé, jelikož film je veden jako komedie. A v tu chvíli mě to úplně přestalo bavit. Já se těšil na komedii a místo toho jsem koukal na to, jak Voldemorta honí policie a jak vyšetřují vraždu. ()

anais

Grand Budapest Hotel funguje spíš jako animovaný film, ve kterém všechny postavy dělají předem naprogramované pohyby. Málokdo dostal šanci rozvést svůj charakter za rámec nadsazené zkratky, a málokterý z řady slavných jmen ve filmu, má dostatek času na to, aby si divák jeho postavu vůbec zapamatoval. Měřítkem možná nejrozmáchlejší Wesův film, připomene svým zpracováním spíš Fantastic Mr.Fox než jiné hrané filmy. Výtvarná/technická stránka filmu je neskutečně dotažená. ()

Jinny

Lehkonohá komedie, která sice rychle vyšumí, ale nabízí přinejmenším nejvtipnější útěk z vězení, jaký jsem kdy viděla ;) ()

poz3n

Pokud jsem si říkal, že v Moonrise Kingdom dovedl Wes Anderson středovou kompozici k dokonalosti, pak jistě platí, že v Grandhotelu se tahle jeho, mnou tolik vítaná, úchylka již vychýlila mimo jakoukoli měřitelnou normu. Především právě díky dokonalým záběrům (opravdu nic tak dokonale bezchybného asi jinde neuvidíte) a díky bohu i příběhu (ten jsem právě v Moonrise Kingdom tolik postrádal) se Andersonovi podařilo vytvořit dílo, které má podle mého dobře našlápnuto k tomu, aby se za pár let stalo kultovním. Wes Anderson, tak jako svého času třeba Tim Burton, má obrovský talent k vytvoření vlastních světů, do kterých se divák s velkou chutí noří. Doufám tedy jenom, že Anderson nedopadne jako Burton a ukočíruje všechny svoje touhy a představy, které v Grandhotelu dovedl možná již na samotnu hranu. Skvěle vtipný a chytře zábavný Desplat. Krásné 9/10 ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson točí další animák

Wes Anderson točí další animák

26.12.2016

Jen málokterý režisér má tak výrazný rukopis jako Wes Anderson. Jeho filmy s veselými barvičkami a vycentrovanou kamerou jsou nezaměnitelné, a pokud patříte mezi Wesovy fanoušky, můžete se začít… (více)

Co chystá Wes Anderson?

Co chystá Wes Anderson?

07.12.2015

Americký režisér, jehož kariéra je plná nesmírně osobitých filmů (Život pod vodou, Až vyjde měsíc), už dává dohromady svůj další počin. Wes Anderson je teď mnohem známější než kdy dřív, protože… (více)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz