Joss Beaumont byl jeden z nejlepších francouzských tajných agentů. Především proto mu byl „ve státním zájmu“ svěřen tajný úkol – v jakémsi africkém státě odstranit diktátora. V Paříži však došlo ke změně politického kurzu a útok na nepohodlného politika se stal z hospodářských důvodů nevhodným. Beaumontovi nadřízení zvolili tu nejjednodušší cestu – nechali svého agenta odsoudit a poslat na doživotí do trestaneckého tábora. Beaumontovi se podaří uprchnout a vrací se do Francie posedlý myšlenkou na pomstu, tedy dokončit svěřený úkol! Úmyslně prozradí bývalým nadřízeným a kolegům svůj plán a odtroubí tak zběsilý hon, kde lovnou zvěří je on sám. Nebude to jednoduché, neboť Beaumont, a toho jsou si všichni vědomi, byl jedním z nejlepších. Ostatně tak jako Jean-Paul Belmondo! (Česká televize)

boni

První den Bůh stvořil nebe a zem. Země se mu však zdála prostá a tma se nad ní vznášela, tak stvořil světlo. Světlo pojmenoval dnem a tmu nocí. Druhý den Bůh přikázal „buď obloha uprostřed vod“ a toto Bůh nazval oblohou a nebem. Třetí den Bůh stvořil zem, trávu, byliny a stromy. Čtvrtý den Bůh stvořil dvě světla, jedno ve dne – slunce, druhé v noci – měsíc. Pátý den Bůh stvořil zvířata, ve vodě ryby a ve vzduchu ptactvo. Šestý den Bůh stvořil zbytek zvířat a také stvořil ženu a muže. Přikázal jim, rozmnožujte se. Sedmý den Bůh pohleděl na svět a pochválil se, že se mu to dílo povedlo. (Jsem nevěřící Tomáš, takže děkuji studentovi osmé třídy za tento vkusný a fakticky přesný výcuc z dětské bible, aleluja.) __ A kdyby měl Bůh příležitost, tak by sedmý den nejen lelkoval a chválil své počiny dnů předešlých, ale taky by si otevřel nejedno orosené, pohodlně se usadil a zrakem spočinul na umu největšího frajera, jakého kdy filmové plátno poznalo, a zároveň největšího gentlemana, jemuž by i ta nejvíce frigidní žena na první dobrou padla do náručí. Belmondo má bez přehánění přes třicet skvělých filmů, ale Profesionál je pro mne tím nejlepším, respektive nejoblíbenějším. Bébelovo ladné našlapování na pokraji života a smrti, stále lámajíc srdce spanilých dívek a žen, s úsměvem na rtu a vlídným slovem v ústech, a do toho ve jménu zmrzlinářských odborů a společnosti za zdravé osvěžení našich ratolestí během dnů horkých i studených, nejeden nos a mužskou důstojnost. Při souboji s komisařem Rosenem, a za zvuků Chi Mai od největšího filmového skladatele všech dob, zatají dech snad každý, kdo někdy cítil něco jako čest, hrdost, říkejte si tomu jak chcete, pokud jste ten pocit zažili, víte, a pokud ne, je mi vás líto, ale víte hovno. Třešničkou je scéna závěrečná, což bylo poprvé a skoro naposledy, kdy jsem jako malý kluk u filmu brečel. Tak totiž odchází idol z největších, jako čestný muž nesoucí své ideály až do konce dechu. Film téměř atakující první příčku v mém seznamu. __ "Ano?" "Pan Volfoni? Limonády, zmrzliny?" "Jistě." "Joss Beaumont. Špehování a nakládačky." ()

junxi91

Joss Beaumont v podání Belmonda byl skutečným profesionálem. Zvládnout soudní proces, kde mu hrozil trest nejvyšší za úmysl zabít prezidenta-diktátora D'Jalu, který mu byl však zmírněn na roky nucených prací, to jen tak nějaký tajný agent nezvládne. Dřeldva roky někde v rozpáleném subtropickém pásu, snášel mlácení od strážných a přesto se udržel v takové formě, že byl schopen s pomocí kolegy spoluvězně utéct, to je další stupeň jeho profesionality. Vrátil se do krásné Paříže a tam pomiloval svou krásnou ženu a ještě se sešel se svou krásnou bývalou kolegyní - agentkou, ačkoliv po něm celou dobu jde celá Pařížská policie, to bylo takové zpříjemnění. Cíl odstranit tyrana a diktátora však neopouští jeho mysl a vše spěje k nevyhnutelnému konci. Jen se obávám, zda to nebude konec nejen pro tyrana, ale i pro profesionála...Tento film zároveň poměrně kriticky odráží politické machinace na mezinárodní úrovni, kdy se může stát nežádoucí prezident vítaným spojencem kvůli nerostnému bohatství, a obětí tohoto spiknutí se měl stát právě Joss. ()

Monggol

Je zaujímavé ako dlho sa mi tento výborný film vyhýbal, alebo skôr ja jemu. Spolu s Dobrodruhom je to najlepší nekomediálny film JPB a skvelá hudba Ennia Morriconeho ho pozdvihuje o level vyššie (rovnako ako v Dobrodruhovi). ()

Belmondicek

"Joss Beaumont, špionáž, rvačky!" Další Bebelův legendární snímek v režii Georgese Lautnera. Tajný agent Joss Beaumont je pověřen úkolem zlikvidovat jistého afrického diktátora. Mezitím se politická situace změní a dříve nepohodlný diktátor je najednou pro Francii veledůležitá osoba. Joss po dvou letech uteče z afrického vězení a vrací se zpátky do Paříže. Je přímo posedlý touhou pomstít se svým nadřízeným, kteří ho odepsali. Příležitost k činu mu poskytne státní návštěva jistého afrického politika... Belmondo se tentokrát oprostil od jakéhokoliv vtipu a nechal působit své drsňácké charisma. Vrcholem je excelentní závěr, který rezonuje ještě dlouho po shlédnutí. Nechybí prvotřídní automobilová honička, pěstní souboje, nebo slavný "westernový" duel mezi Bebelem a jeho protivníkem Robertem Hosseinem. Atmosféru pak dotváří jako vždy geniální hudba Ennia Morriconeho, který pro tento film složil legendární téma Chi Mai. "Tak vydíš Rosene, teď vím jak najdeme Josse Beaumonta. Pověsíme se na tebe hochu. Ten den co tě najdeme s kulkou v hlavě, Joss bude na blízku!" ()

Dexx

Jeden z nejlepších, ne-li nejlepší Belmondův film. Projednou tu ze sebe nedělá šaška, a atmosféra snímku tím dostává pořádnou šťávu, houstnoucí až do konce. K tomu skvělé vedlejší obsazení (padoušský Robert Hossein nemá chybu, stejně jako ostatní herci), nádherná Morriconeho hudba, a ten závěr...mmm...prostě 5*. ()

raneczech

Klasika všech klasik. Podrobnosti příběhu časem vyprchají, ale atmosféra zůstane. Boj jednotlivce, jdoucího za splněním svého úkolu bez ohledu na následky pro sebe, proti bezohlednému protivníkovi. A ústřední melodie, to je dokonalost sama.. ()

IronRocky

Skvěle natočená kriminálka, skvělý scénář a hlavně vynikajicí Jean-Paul Belmondo v hlavní roli a proti němu stojí Robert Hossein, který podává také skvělý výkon. Do toho zní pěkná melodie od Ennio Morriconeho. Jeden z nejlepších Belmondových filmů. ()

Tiiso

Francouzská kinematografie uměla dělat velmi dobré snímky. Jejich nezapomenutelná filmová atmosféra je i v tomto počinu silně cítit. Kouzlu umění přispívají hlavní postavy, jejich aktéři jsou prostě profesionálové. Dále skvělý hudební motiv, určený k podložení děje. Je tu ještě jednoduchý (nikoliv slabý) příběh, který má náboj a je plný emocí. Vyprávění drží režisér pevně za uzdu. Obsahuje dobré tempo a navozuje bez problémů dobrou atmosféru. Snímek patří ke klasikám, které ze země Galského kohouta vzešli. To znamená, že když já film pustím, baví mě po celou svou dobu filmového času a bez problému tak dorazím do jeho závěru. Má slabůstka pro francouzský film je zřejmá a dosti neobjektivní, ale doufám, že jsem svou nostalgií, filmu moc nepřidal v hodnocení. Já dávám čtyři hvězdičky, hlavně za schopnost zaujmout i po tolika letech od jeho vzniku. ()

vetsinezobri

Tak aspoň k něčemu ten Jirka Krampol je. Líp Belmonda nedokáže nadabovat nikdo. No ono tady ani moc práce neměl, byl to takový western z Paříže a ta melodie mi zní už druhý den v uších. Škoda, že tu nebylo tolik kaskadérských kousků, jak jsem od Belmonda zvyklý, asi to napravím Strachem nad městem... ()

Indyi

Jeden z nejlepších Belmondových filmů, který si zaslouží minimálně 4*. Ta pátá hvězda je za úchvatnou hudbu. ()

kyLuke

Profesionální režie,profesionální scénář,profesionální hudba,profesionální výkon Belmonda a profesionální kameru může mít snad jen film Profesionál.Ze všech Belmondových filmů co natočil je to jeho 4. nejlepší. ()

Petus

Hudba, hudba, hudba. Moriccone byl vážně génius. A spojení jeho hudby s Belmondovým šarmem a příběhem, který si s hudbou v ničem nezadá, prostě nemohlo dopadnout špatně. Robert Hossein mu byl důstojným, patřičně záporáckým protějškem ()

celticek

Mám rád Belmonda v jiných rolích, ale tady to zvládl taky s přehledem. Hudba vynikající ikdyž motiv se stále opakuje, závěr překvapil, dobrá honička v autech.. ()

sWONDER

Odľahčený špionážny thriller so sympatickým Belmondom a naozaj skvelým finále. CheiMai majstra Moriconeho robí film o kus lepší, no napriek všetkému som mal pocit, že to vznikol nie v 81prvom, ale o niekoľko rokov skôr. ()

andulasafarova

Nebudu se tajit tím, že o Belmondově hereckém talentu dost pochybuju, když přijde na vážnější role, nehledě na to, že se mi na něj špatně dívá, protože vypadá jak medicinbal po týdenní kalbě. I když nápad se filmu určitě upřít nedá, herecké výkony jak v expresivním divadle mi vůbec nesedly. Dost mě pobavila scéna, kdy hledaný agent odchází z apartmá od ženské, kterou hlídají dva borci před dveřma. "Tudy ne.Jsou venku." "To nevadí, překvapím je"(hodně drsňáckým hlasem). A pak je na chodbě bitka pro bitku. ()

magu

Film je to celkom dobrý, ale akú to má pointu? ´Čo vlastne dokázal? Pomstil sa niekomu? Všetci, čo ho nechali hniť v africkom väzení prežili a "rozbitý ksicht" určite dostal aj medailu... Zanechal vdovu, priateľov... Že splnil úlohu a ukázal akí sú blbci? To je všetko? Naozaj? WTF? ()

Stanix

Naprostá klasika s tématem, které bylo, je a bude stále aktuální. Policií a veřejností odsuzovaný lump je ve skutečnosti ten dobrý a strážci pořádku jsou proradní zákeřní a sobečtí šmejdi. Čirá realita....bohužel. ()

dogma97

Tento film si umím docela dobře představit jako parodii - což pro akční krimi drama asi není velké vyznamenání. ()

Duke90

Ennio, Ennio a zase jen Ennio! To je totiž ten pravý Profesionál, který jedinou neustále se opakující melodií dovede z průměrného filmu udělat skvost! Samozřejmě že tahle Belmondovka není jen průměr, ale i tak skvělý a vážný film se sympatickým francouzem je Morriconeho hudbou minimálně hodně znatelně posílen. Vždycky když se vynořil Belmondo v temné uličce a začne hrát Chi Mai, tak jsem v úplně jiném světě... Proč tedy ne plný počet? Podle mě by to chtělo ještě trochu vypilovat scénář a tento pocit jsem měl bohužel od chvíle, kdy se Josse vrátil zpět do Francie. Jinak ale spokojenost! ()

Zemřel Robert Hossein

Zemřel Robert Hossein