Dobrodruzi

• Francie Les Aventuriers (více)

Pilot bez licence Manu (Alain Delon), závodník bez závodního vozu Roland (Lino Ventura) a sochařka se špatnými kritikami ve všech novinách Laetitia (Joanna Shimkus) jsou nejlepší přátelé potlučení nepřátelskými ranami osudu. Shodou okolností se dozvědí, že v Kongu havarovalo do moře osobní letadlo s belgickým obchodníkem, který převážel celý svůj majetek v hodnotě 500 mio franků. A tak se vypraví poklad získat. Nejsou ale sami... (monolog)

MrPierc

Krásná vzpomínka na časy, kdy lidé chtěli něco dokázat, ale neměli šanci s pořádným kapitálem, proto se mladí hrdinové snaží najít poklad v moři. Přátelství je natolik semkne dohromady, že to není jen obyčejným přátelstvím. Přátelství ale nikdy nevydrží dlouho a bohatství přináší i smrt. Krásná hudba, bezstarostná atmosféra a skvělí herci. Je to taková smutná podívaná. ()

1frida2

Úplně super dobrodruzi! Bylo tam všechno, jak má být, charismatický Delon, správný chlap Ventura, krásná holka citovka, gangsteři hnusní, pevnost Boyard, nádherné exteriéry, k nasycení. Velké diky všem, kteří toto chtěli natočit, mohli natočit a natočili.Abychom my toto mohli vidět, vnímat a slyšet. ()

pakobylka

Příběh začíná jako pohodové, prosluněné, maličko odlehčené dobrodružství vedené pošetilou touhou po uskutečnění všech TĚCH báječných a možná trochu bláznivých snů, na které sice můžeme v zajetí všedních dnů zapomenout, ale na rozdíl od nás nikdy nezestárnou. A potom ... jakoby někdo neočekávaně sestřelil slunce z oblohy - bez velkých příprav a bez špetky lítosti. V jediném okamžiku tak končí idylka a začíná nefalšované, kruté drama, jehož emoce jsou stejně opravdové jako chlapské přátelství ... 4,5* ()

Juto

Tento zaujímavý a zároveň intímny príbeh je vášnivým prerozprávaním a dojímavou drámou o troch priateľoch, dvoch mužoch a jednej ženy, medzi ktorými sa vytvorí úžasné priateľstvo. Tento film spája nehu, drámu, vrúcny humor, emócie a citlivosť. Scéna pohrebu na mori je veľmi intímna a neviem si predstaviť strašidelnejšiu scénu: každý, kto to videl, na to nikdy nezabudne. 7/10 ()

mortak

Když knihy José Giovanniho převede na plátno někdo jiný než on sám, výsledek povětšinou stojí za to. Giovanni se totiž psaním vlastně ospravedlňoval za svou temnou minulost (vydírání židů za WWII a jejich vraždy, kolaborace s Francouzským Gestapem), a snažil se, povětšinou v tandemu s Delonem, romantizovat gangsterský svět. Ovšem Enrico dokázal vyvážit v prvním díle Dobrodruhů (druhý díl knihy Giovanni natočil jako svůj debut) tuto romantizující složku s hořkostí reality, a tak hlavně první půlka filmu, ve které se sny trojice hrdinů proměňují v prach, je velmi intenzivní. Jistě, v jádru nejde o nic víc než o moralitu "peníze dávají svobodu, ale bez lásky a kamarádů jsou k ničemu", ale v porovnání s dalšími Giovanniho pokusy zachytit ten prchavý pocit svobody dobrodruha stojí Dobrodruzi na špici. ()

MJMilan

Příběh začíná na výkupišti surovin někde na okraji Paříže, kterou vlastní Lino Ventura s jeho nejlepším kamarádem Alainem Delonem, který je akrobatický pilot. Jednoho dne za Linem přijde svůdná intelektuálka Joanna Shimkus, která od něj chce koupit nějaký šrot. V té době nikdo netuší, že tento šrot chce kvůli svému umění a že se později všichni tři spřátelí. Bohužel Alain přijde zásluhou nešťastné náhody a nepochopení o licenci a tak zoufale shání peníze. Lino se pro změnu snaží zkonstruovat motor do závodních automobilů. Joanne se snaží prorazit se svým rádoby uměním do světa. Linovi zhoří celé auto, Joanně nepřijme její umění kritika a tak těmto nešťastným a chudým lidem včetně zkrachovalého letce nezbude nic jiného, než uvěřit báchorce o ztroskotaném letadle se zlatem na dně oceánu, kterou Alain vytřískal s jenoho chlápka, který měl za příčinu jeho odebrání licence. Nikdo z nich nemá co ztratit a tak se všichni tři vydají na spanilou cestu oceánem hledat poklad. Celou dobu je pronásleduje letec, který se zachránil ze ztroskotaného letadla. Není však zlý a dá se na jejich stranu a přivede je k pokladu. Během celé cesty se všichni zamilují do půvabné Joanne, která je nešťastnou náhodou zastřelena pronásledovateli a hledači pokladů. Alain a Lino pohřbí její tělo do moře a zbaví se letce, který je přivedl na místo kde kdysi letadlo ztroskotalo a který mimo jiné z části mohl za smrt Joanne. Po návratu na souš se snaží co nejlépe vyplnit tajná přání Joanne a předat její díl pozůstalým. Jediný schopný pozůstalý se zdá být její bratranec, který je dovede až ke bývalé pevnosti, ze které chtěla Joanne udělat ateliér a kde se nyní ukrývá munice z II. světové války (dal bych ruku do ohně za to, že to byla pevnost Boyard:-)) Zde je najdou pronásledovatelé, kteří neúnavně prahnou po nalezeném bohatství a Alain Deloin zde umírá v Linově náruči. V posledních slovech ujistí Lino Alaina, že jediný, koho Joanne milovala, byl právě on. Dle mého byl film hodně zdlouhavý jako tento můj komentář, tedy hlavně začátek, který byl přímo nudný, ale nutný pro pochopení děje. Potom to byl hodně nadprůměrný film. ()

Radiq

Frajer Delon a zkušenej veterán Ventura, dobrá kombinace. Celý se to nese v dobrodružným duchu (to ste nečekali, co?), a většina z toho je poměrně normální, né s neuvěřitelnejma přestřelkama a akcema. Zvláštní roli si tam zahraje známá pevnost Boyard. Už mi na ní chyběl jenom otec Fura. Člověk se u toho pobavil vskutku náramně + konečně jsem pochopil, proč byl kdysi Delon tak velkej idol. Škoda jenom toho, že ze začátku je to tak blbě sestříhaný, že jsem myslel, že koukám na osekanou verzi. PS: Ventura hrál sice Rolanda, ale před libinskym Rolandem by musel smeknout. ()

vesper001

10/10. Dobrodruhy považuji za jeden z nejkrásnějších příběhů o přátelství a za jeden z nejlepších filmů vůbec. Příběh sám o sobě nepůsobí nijak převratným dojmem, ani neřeší žádný palčivý společenský problém. Hlavní postavy jsou obyčejní lidé, kterým se v životě moc nedaří. Všichni ale mají své sny a snaží se v životě udělat něco velkého a zároveň se tím vymanit ze všednosti svých existencí. Navzájem se při tom podporují, pomáhají si a drží jeden druhého až do konce. „Kdybyste byl pilot, neměl byste někdy chuť proletět letadlem Vítězný oblouk?“ (…) „A kdybyste byl automechanik, pokoušel byste se o převrat v automobilovém průmyslu?“ „To asi ne. Proč bych to dělal?“ „No jistě – právě!“ (více zde) ()

Mylouch

Průkopnická cesta k modernímu výrazu dobrodružného filmu s přesahem, odrážející se od starosvětské pionýrské epochy všeumětelských dobyvatelů čehokoliv ke karibsky pirátskému Delonovu vzezření i poetice přátelství a nedosažitelných cílů. Hezké změny rytmu se silnou atmosférou, podpořenou hudbou ()

dr.fish

Napoprvé mne film zas až tak neuchvátil, ale podruhé už musím říct, že taková ta podivná nálada vinoucí se filmem, to je fakt málokdy k vidění. Oslava svobody, za kterou se ale draze platí. A že peníze nikdy nikoho šťastným neudělaly. 90% ()

andrii

V dobré společnosti báječného muže na létajícím stroji Alaina Delona a neméně báječného muže, milujícího vůni benzínu a rychlých kol, Lino Ventury. Tichými fanfaróny, hrdinnými kamarády do deště, obdivovateli krásné iluzionistky sběrných surovin Laetitie. S hlavou v oblacích vrhají se střemhlav kouskům pošetilým, bok po boku snům nevyzpytatelným. Romantické představy, velikost a neotřesitelnost přátelství, které nelze napodobit. Boty dobrodružné se toulají dálkami lákavými. Poklad na dně mořském chvilkovou radost vykouzlí, avšak nabyté bohatství ortel tragiky vyřklo. Štěstí ducha, smělost srdcí, křehké pohledy chlapáctví... Horlivost dobrodruhů s nadějí, omdlení v náruči klukovské. Čistota prostého přátelství stvrzeného slibem chlapské cti, které se potkalo s mým němým "děkuji" za neoblomnou trpělivost, dobrosrdečnost a mysl charismatickou obou pánů. Prošli světa kraj, aby zjistili, že to pravé bohatství stálo celou dobu před jejich prahem, v jejich srdcích a citech ryzího parťáctví. Hold přátelství, které ani smrt nerozdělí. ()

farmnf

Hvězdně obsazený dobrodružný film s názvem Dobrodruzi. Dobrodružství na můj vkus příliš vytlačené a chtěné za každou cenu a charakter dvou hlavních protagonistů až neuvěřitelně Metelkovsko-Dušínovský. Spíše pohádka než příběh. ()

Mrkvič

Ve své době to byl možná velkofilm, ale v současnosti mu chybí takřka v každé části příběhu hloubka. Všechno se hned vyřeší a honem hned nová lokace, kdy se takřka úplně odstřihne dosud odvyprávěné. Nebýt pevnosti Boyard, tak by mě u konce filmu už skoro nic nedrželo. Ale třeba scény natáčené pod vodou jsou úžasné, když si člověk uvědomí, že se psal rok 1967. ()

LadyPupu

Další filmová výzva od uživatele Enšpígla. Příběh o síle přátelství, které může (???) fungovat i mezi dvěma muži a ženou. Otázkou pro mne zůstane, zda by to přátelství přetrvalo i kdyby do něj nezasáhla tragická událost. Nerozporuji zdejší oslavné komentáře, Delona i Venturu mám ráda (navíc tady oba vypadají zatraceně dobře), jen mne Dobrodruzi zas až tak neuchvátili. Snad to na mě bylo celé příliš patetické... Nevím... ()

noriaki

Úžasný příběh o kráse přátelství, silný jak v myšlenkách, tak v pocitech. Herecky je to neskutečná paráda. Delon a Ventura se celou dobu trumfují, kdo z nich je přirozenější před kamerou, a kolem nich krouží Joanna Shimkus, nádherná jako rozkvetlá louka za letního deště. Chemie mezi trojicí hrdinů by se dala stáčet do lahví a prodávat, ale kupodivu to více jiskří mezi oběma mužskými. Jsou to rození sympaťáci, ve své podstatě smolaři, ale s dobrým srdcem a neustále optimističtí snílci. Pouto mezi trojicí protagonistů je tak silné, že v pohodě zastínilo zápletku a úplně vygumovalo vedlejší postavy. Všechno bledne před jejich souzněním, jak pro ně, tak pro diváka. Excelentní snímek. ()

_DAVE_

Z pohledu dnešního diváka je děj poměrně naivní a prostý. Ale postupem času je třeba si člověk uvědomí, že příběh opravdu zahřeje na duši především svou čistotu. ()

progression

Nezapomenutelný film o mužském přátelství (Ventura a Delon ve svých možná nejlepších rolích) a co se s tímto přátelstvím stane, když se objeví krásná Joanna Shimkus ? Už se nedivím Sidney Poitierovi, že si před lety vzal právě ji ... Rozmanitá atraktivní prostředí, kde se děj odehrává, v závěrečném finále dokonce pevnost Boyard (dlouho před TV reality soutěžemi), nádherná hudba a toto všechno vám připraví zážitek, na který jen tak nezapomenete. Já jsem film viděl opakovaně v mládí, hluboko se mi zaryl do paměti a když jsem měl možnost si ho nedávno zopakovat, zjistil jsem, že dojmy a pocity z mládí i "ranně středního věku" :-) se vůbec nezměnily ... Tento film asi bude patřit navěky mezi mé srdcovky, stejně jako slovenský film Medená veža. Mají toho hodně společného (mužské přátelství a nádherný ženský faktor), i když byly natočeny v jiných exteriérech (asi trošku jiné finanční možnosti), s jinými herci i v jinou dobu. ()