Dobrodruzi

• Francie Les Aventuriers (více)

Pilot bez licence Manu (Alain Delon), závodník bez závodního vozu Roland (Lino Ventura) a sochařka se špatnými kritikami ve všech novinách Laetitia (Joanna Shimkus) jsou nejlepší přátelé potlučení nepřátelskými ranami osudu. Shodou okolností se dozvědí, že v Kongu havarovalo do moře osobní letadlo s belgickým obchodníkem, který převážel celý svůj majetek v hodnotě 500 mio franků. A tak se vypraví poklad získat. Nejsou ale sami... (monolog)

tahit

Je jisté, že stačí, aby se objevil Alain Delon a Lino Ventura na plátně a jsou tu osobnosti, které mají natolik silné výrazové prostředky a charisma, že se to těžko definuje, ale pro mě je tento film velkým pojmem a nádhernou relaxací kamarádské pohody. ()

gogo76

Chvíľu v úvode trvá, kým sa to rozbehne a konečne vyrazíme na more za strateným pokladom. Od tohto momentu mal u mňa film bližšie k štyrom hviezdam, pretože dovtedy som to videl na priemer. Film však zďaleka nekončí, je stále zaujímavejší a napínavejší a pravé dobrodružstvo sa iba začína. Záver a vlastne všetky scény na pevnosti Boyard boli skvelé. Akčný záver kde proti sebe stoja modernejšie zbrane proti tým schovaným z 2. svetovej vojny po nemeckých vojakoch je výborný. Granátov bolo dosť a vidieť sympaťákov Delona a Venturu strieľať z nemeckej pištole P-38 bolo zaujímavé. Celkovo slabší úvod, ale inak spokojnosť. 80%. ()

Xmilden

Dva chlapi, jedna žena, člověk by čekal že z toho logicky budou muset vznikat třenice, ovšem to by nesměl člověk koukat na Dobrodruhy. Lino Ventura s Alanem Delonem dávají totiž celoživotně přednost honbě za dobrodružstvím. Když jim do životů vstoupí osudová žena, prostě ji přiberou a jedou si dál to svoje. Významnou roli zde hraje jistá populární francouzská ostrovní pevnost. 80% ()

darkrobyk

Rozverný příběh plný hravosti (scéna evokující Afriku s bicími v dílně nemá chybu), drobných starostí a úsměvů se ve třetí třetině zlomí a promění v čistokrevné francouzské drama, kde se nechodí pro smrt daleko. Kdysi jsem tenhle typ francouzských filmů miloval, dnes na mě působí skličujícím dojmem. Přijít o vše...tomu říkám KONEC. Zlaté horrory, z těch alespoň nepadá na člověk děsivá tíže bezmoci a zoufalství... ()

cheyene

Příjemné dobrodružné drama o přátelství a pokladu. Začátek snímku je dost zdlouhavý a nic pořádného se neděje, což mírně kazí dojem, protože jakmile se ústřední trojice vydá pátrat po ztraceném letadlu, nabere film druhý dech a rázem se neustále něco děje.. něco, co poutá divákovu pozornost. Finále v mořské pevnosti stojí opravdu za to. Nebýt tedy onoho nudnějšího začátku, dal bych plný počet. ()

sheen

Ve filmu Sicilský klan stál Delon a Ventura proti sobě. V Dobrodruzích utvořili suprovou dvojku nerozlučných kamarádů. Skvělý dobrodružný film s velkolepým finále. ()

Bigrambo

K tomuto francouzskému filmu se opravdu hodí značení KRÁSNÝ (jak už název napovídá) dobrodružný film! Ústřední trio snílků Manu (Alain), Roland (Lino) a Leatitia (Joanna) si jde i přes nedůvěru a úšklebky okolí velice sympaticky za svým cílem a neodradí je ani menší či větší neúspěchy! Když se to ovšem zvrtne zcela, tak nehážou flintu do žita a vydávají se společně na daleké dobrodružství a my si s nimi můžeme vychutnat tyto krásné chvíle! (Pro mě nejkrásnější scéna z filmu, kdy v dílně překonají smutek a za bubnování tančí, zpívají a těší se na nové dobrodružství.) Zajímalo by mě, z jakého důvodu tato filmová perla nepronikla častěji na naše televizní obrazovky, je to opravdu velká škoda! ()

S.Quentin QUALE

Tak tohle je přesně ta směsice žánrů a jejich jednotlivých podtónů, která mě totálné nebaví. Romatnika + dobrodružství + čisté pesimistické drama nakonec. Hm, děkuji, ale nechci. Tři hvězdy za glanc herectví a filmařiny, ale jinak tohle opradu není pro mě. 60% ()

misterz

Tak tento snímoček ma zahrial pri srdci. Nádherná oslava úprimného priateľstva na pozadí dobrodružstva a honbe za pokladom. Navyše tu hrajú bok po boku Lino Ventura a Alain Delon, pričom o ich kvalitách hádam netreba nikoho presviedčať. Tomu sa povie príjemne strávený čas pri filme. 80/100 ()

Šakal

Čistých sto procent, jako bylo přátelství Manyho a Rolanda a jakým je i snímek samotný. Snímek, který troufám si rozhodně tvrdit, by spolehlivě fungoval i beze slov, bez jediného dialogu a samotnou podstatu by sdělil i tak. Možná ještě působivěji. Jakákoliv slova (komentář) jsou naprosto zbytečná, pouze by se tříštila jako příboj narážející na zdejší starou kamennou pevnost. Ostatně jak, podle jaké šablony, chcete popisovat čisté nefalšované přátelství, lásku a svobodu. Pokud bych měl zmínit jeden resp. dva důvody, proč Dobrodruhy shlédnout, neváhal bych ani vteřinu. Ústřední duo L. Ventura- A. Delon. Jak jsem již napsal, beze slov by se snímek obešel, bez těchto dvou velikánů nikoliv. Pouze díky nim, divák tomu, co se před ním odehrává, (rád) věří a nesklouzne to, ani na moment, v naivní báchorku. Pověstnou třešínkou na dortu je tu potom krásná mladičká Joanna Shimkus, která by mohla být tím klínem, který rozetne to čisté přátelství dvou věčných snílků, leč..... Les Aventuriers jsou snímkem, který dobrovolně ustupuje ději a který si lze pouze užít resp. prožít. (A)nebo taky ne. ()

Anderton

Dejovo sú dobrodruhovia klasický dobrodružný štandard. Ten sa síce od istého momentu zlomí a film dostane temnejšie tóny, príbeh je ale stále iba pozadím oslavy skutočného priateľstva. Film tak viac poteší v jednotlivostiach, ako v celku. Paradoxne ma dostala najviac scéna, kde Ventura s Deloinom neúčinkujú a ktorá výborne vystihuje pojmy ako loajalita alebo svedomie. Klasický francúzsky mainstream s myšlienkou, ktorému v mojich očiach vzhľadom na všetky tie príťažlivé lokality chýba väčší drive. 70% ()

nascendi

K Dobrodruhom som sa dostal cez Soviu rieku, keď som si pozeral filmografiu Roberta Enrica. Pamätám si, ako bol v recenziách označovaný za mladého, veľmi nádejného režiséra, ktorého meno si máme zapamätať. A dnes je už deväť rokov po smrti. Na Dobrodruhov som úplne zabudol, ale stačil obsah, pár komentárov a fotografií a už ich mám v pamäti ako-tak zrekonštruovaných. A aj keby sa mi ich podarilo ešte raz vidieť, neverím, že by to pohlo so súčasným hodnotením. ()

PetrPan

Nejhorší je, když si člověk uvědomí, že je spíš tím chlapíkem z kasina - kdybych byl pilotem, neproletím Vítězným obloukem a kdybych byl automechanik, nechtěl bych změnit automobilový svět. Krásný film o snech a ideálech, odvaze žít podle svých představ, svobodě, síle, přátelství, lásce, štěstí, smutku a bolesti. Neobyčejný příběh o neobyčejných krásách života bez pachuti všední reality. A teď když přemýšlím jak ukončit svůj komentář mi došlo, že taky nejsem onen muž z kasina bez ideálů či odvahy, jsem totiž táta. ()

dopitak

Viděno dávno, kousek od vylovení pokladu po pevnost Boyard včera na ČT. Ventura nezvykle s fousy. Snímek dokonale naplňuje kategorii dobrodružný. ()

Chrustyn

Popravdě jsem si pod názvem představoval něco trochu jiného než pomalou podívanou o chlápcích, kteří se vydávají hledat potopené letadlo plné peněz. Čekal jsem akci, dobrodružství, zábavu ale ani jedno se nedostavilo v dostatečném množství. Ještě, že tu byli tak dobří herci. ()

classic

Som priam presvedčený o tom, že práve títo skreslení Dobrodruhovia sú → nielen príliš sentimentálni, ale zároveň aj prehnane gýčovití, kedy už priamo narážam na sekvencie z „Pevnosti Boyard” , a to konkrétne vo svojej druhej, pokročilej polovici, ktoré ma svojim záverečným zovretím → privádzali do neuveriteľného zúfalstva tak isto, ako i väčšinou celé, predchádzajúce, také, vskutku, nemastné-neslané dianie, ktoré si ma bohužiaľ nikdy nezískalo, pretože sa v ňom s veľkou vervou skákalo o stošesť, že skoro ani jeden skok, nie je poriadny. A pritom zloženie obsadenia/postáv z akrobatického pilota, ďalej húževnatého automechanika, a nakoniec i precitlivenej, plechovej umelkyne, síce na samý úvod znie veľmi lákavo, keďže väčšiu časť z neho tvoria →naprosto renomovaní, francúzski herci - Alain Delon a Lino Ventura, no očividne aj zrovna takíto "Velikáni kinematografie", mávajú miestami trochu slabšie chvíľky, keď si zrovna nevyberajú ten najideálnejší scenár, či povedzme i toho najvhodnejšieho kormidelníka. Aspoň som pevne veril a dúfal, že sa to s príchodom Sergea Reggianiho mierne zlepší, ale opäť som sa škaredo (z)mýlil, a tak mi teda neostávalo nič iné, než to nejako dopozerať, pričom výsledné hodnotenie dvoch hviezdičiek, sa pohybuje na mimoriadne tenkom ľade, ktorý túto ťarchu udržal len kvôli tomu, že som napokon prižmúril jedno oko, vďaka čomu som nešiel s hodnotením ešte o málo nižšie, ktoré by už bolo predsa príliš prísne, čo by si Manu Borelli s Rolandom Darbantom, zrejme vôbec nezaslúžili... ?! Budiž, tentokrát sa jedná o naozaj nevydarený film, ktorému znižovať už tak naštrbený kredit, sa vonkoncom neoplatí, lebo v tom nehrá žiadnu rolu, a tak 40 % alebo 20 %, je v tomto prípade úplne jedno ! ()