Bílá královna

• Velká Británie The White Queen
Velká Británie, 2013, 9 h 57 min (Minutáž: 58–62 min)

Předloha:

Philippa Gregory (kniha)

Hudba:

John Lunn

Aneurin Barnard, Rebecca Ferguson, Amanda Hale, Oscar Kennedy, Reece Pockney, Juliet Aubrey, James Frain, Max Irons, Janet McTeer, Hugh Mitchell, David Oakes (více)

Epizody(10)

Seriál Bílá královna strhujícím způsobem ztvárňuje jedno z nejdramatičtějších a nejbouřlivějších období v dějinách Anglie. Příběh lásky a chtíče, svádění a podvodů, zrady a vražd je vyprávěn z pohledu tří zcela odlišných, ale stejně neústupných žen – Alžběty Woodvillové, Markéty Beaufortové a Anny Nevillové. Ve svém honu za mocí budou používat intriky, mistrnou manipulaci i ženské půvaby, aby se probojovaly na anglický trůn. Je rok 1464 a Anglie se před příchodem Tudorovců na trůn zmítá uprostřed války o legitimního krále. Je to trpký souboj dvou stran jedné rodiny – rodu Yorků a rodu Lancasterů. A všechny tři ženy zoufale touží získat korunu. (HBO Europe)

Derny

Kdyby v tom seriálu bylo méně toho proklínání. Ale jinak se jedná o moc příjemné historické dílo. ()

Ben Nevis

Pilot:; Vypadá to na seriál pro milovníky kostýmů a romantiky, navazující na úspěch Tudorovců. Obsazení rolí se povedlo, hlavně Frainův Warwick je stejně ďábelský manipulátor jako Cromwell. Oceňuji, že ke sledování není třeba znát historii, protože postavy a jejich loajality jsou dobře vysvětleny. Jsou rovněž zastoupeny mystické prvky ve formě čarodějnice Jacquetty. Další díly: Líbí se mi to víc než Borgias, který moc tlačí na pilu, co se týče násilí. Není to moc akční, ale postavy (i ty záporné) jsou sympatické a dobře zahrané. ()

Brody01

Fantastický seriál, podľa mňa jeden z najlepších roku 2013, je veľká škoda, že je natočená len jedna séria a ďalšie nebudú. Na každý jeden nový diel som sa veľmi tešil, všetky boli napínavé a zaujímavé- anglická história je skvelá. Obsadenie je hercov sa podarilo a všetci sa mi zdajú fajn. Aj keď sa seriál odohráva počas 20 rokov, je to skvelo zvládnuté, pretože sa mi vôbec nestalo, že by som seriálu v nejakej časti nerozumel. ()

anitae

Na začátku mě to bavilo, hodně romantiky, ke koci se to už táhlo. Ale každopádně mě zajímavý pohled na anglické dějiny. ()

Cruchot

S velkým zpožděním jsem se konečně dostal i k tomuto dílku. Se slabostí pro historii (a také pro Rebeccu Ferguson) jsem si ho nemohl nechat ujít a určitě jsem udělal dobře. Scénář pro takový seriál se jistě musí psát úplně sám. Období Války růží plné zvratů, intrik a bojů a moc (a které posloužilo i jako jeden z inspiračních zdrojů panu Martinovi při psaní jeho Hry o trůny) je výtečnou látkou pro adaptaci. Není třeba si ani moc vymýšlet, skutečné osudy všech zúčastněných jsou zajímavé i bez výrazných zásahů scénáristova pera (potažmo pera spisovatelky, jejíž romány jsou předlohou seriálu).  Seriál leckdy možná až příliš tlačí na "romantickou" pilu, ale jak je u BBC zvykem je historicky poměrně přesný (ač samozřejmě nejsem expertem na dané období a dalo by se jistě diskutovat o některých událostech - kupříkladu osudu princů v Toweru a údajném "náhradníkovi"). Výprava seriálu je obstojná s výjimkou poněkud ošizených bitev (ale ne každý má holt rozpočet jako tvůrci již zmíněné Hry o trůny). Seriál tak působí věrohodně - snad s výjimkou stárnutí postav. Skutečné královny Elisabeth, Anne a Margaret by jistě byly nadšené, jak stále svěže vypadají po dobu dvaceti let. Herecké obsazení je skvostné. Rebecca F. nezklamala (Tom Cruise si jí údajně vyhlídl jako svou partnerku pro Mission Impossible právě zde) a přesně jsou ztvárněny i další postavy. V případě Richarda III. tak například vidíme poněkud jiného člověka, než jak se nám ho snažil servírovat William Shakespeare píšící v éře již vládnoucích Tudorovců. Některé epizody jsou slabší, některé možná i trochu zmatené pro diváka, který se neorientuje v anglické historii druhé poloviny 15. století (knižní verze si jistě mohla dovolit vysvětlovat mnohem více). Ale celkově jde určitě o nadprůměr. Rozhodně lze doporučit. ()

Drtic

Po ukončení mojich obľúbených Borgiu som bol bez historického seriálu tak voľba padla na nový seriál The White Queen. Nedá sa povedať žeby to bola vyslovene zlá voľba. Zpočiatku pomalý rozbeh a priveľa romantiky mi vadili, ale objavili sa, náznaky mystiky ktorá sa ukazovala skoro celý seriál čo sa nakoniec ukázalo zaujímavé. Pomalý priebeh sa, ale zvrhol na zbesilú jazdu kedy som mal občas problém sa zorientovať čo a ako. Naštastie u väčšiny epizod sa na začiatku zobrazí rok takže divák nestratí pojem o čase. Stále, ale nechápem kam sa seriál tak ponáhľal veď tam sa udialo tolik dôležitých vecí ktoré by sa v pohode zmestili aj do ďalších dvoch sérii. Týmto tempom si ich divák ani nemôže poriadne vychutnať a nemá ani čas aby to všetko poriadne pochopil. Historiá bola v tejto dobe očividne búrlivá a návaznosť na Tudorovcov tu je všade zrejmá čo je veľké plus. Kto sa pozeral na Tudorovcov tak by si mal pozrieť aj White Queen aby nemal v historii medzere. ()

Nathalia.A

Tudorovci, Borgiovci a najnovšie sa k nám dostala White Queen. Tento seriál si ma získal už od začiatku a to tým, že sa tam v podstatnej miere riešia skutočné konflikty a udalosti. Myslím si, že celý seriál sa nesie v duchu Vojny ruží a nie vzťahu Edwarda a Elisabeth, teda nieje vôbec prisladený ani prevymýšľaný. Je tam mnoho dobrých dialogov a človeku sa naskytne možnosť získať viac informácií o anglickej historii a konkrétne teda o Vojne ruží a zároveň vieme čo sa odohralo pred nástupom Tudorovcov a ako sa k tronu tento rod dostal. Nieje to zbytočne rozťahané na 100 častí ale iba na 10, takže divák sa pomerne rýchlo dočká výsledku. Zaujímavé bolo sledovať to v angličtine s titulkami a počuť anglickú angličtinu, nie americkú. The White Queen odporúčam ľuďom ktorých zaujímajú anglické dejiny, tým ktorým sa páči anglické gotické prostredie a zároveň aj tým ktorí obľubujú historické drámy so štipkou romantiky. ()

Kvaso

Zaujímavý historický seriál o Anglicku v 15.storočí. Trochu rýchly dej .. vela romantiky , polityky intríg a všetkého čo sa dialo na kráľovskom dvore .... ()

1mArc0

Človek si môže ceniť to, že bolo nakrúcané v reálnych priestoroch. To sa veľmi odlišuje od Tudorovcov (náš milovaný greenscreen). Úžasné kostými. Stredoveká politika bola taká, že dnešná vyzerá oproti tomuto ako hra dvoch detí na pieskovisku a tento seriál to len dokazuje. Takže, by som sa nenechal zmiasť pilotom (áno dobre je tu, oj moj zlatý ľubkam ťa a je neviem, stále mnohé lásky, nie sú lásky, ako lásky- veď stredoveká politika), pretože to nie je žiadna lacná romantika. Určite by som si najprv pozrel tento seriál a potom zamieril na Tudorovcov. Ponúka aj menej známe herecké obsadenie, ktoré automaticky neznamená, že príliš priemerné alebo amatérske. To, že kto sa vám najviac zapísal do pamäti, to už je na vás. Celkom slušná psychológia jednotlivých postáv. To čo ma niekedy udivuje pri historických filmoch je to, že naše krásne herečky mávajú linky na očiach, tiene na viečkach, upravené obočie, že sa betón nepridá! Maximálne, čo bolo v stredoveku a to v Európe (napr. Anglicko), tak boli farby na vlasy, pretože dokým sa dotiahla kozmetika do Európy z Egypta, tak to trošku trvalo- takých 1000 rokov. Nebojte, tu ani jedna nemá z spomínaných prídavkov. Že sprostosti, tak sa len pozrite! Písať o tom, že je to nejaký prelomový seriál, to ani náhodou... má to svoje plusy aj mínusy, ktoré v tomto prípade nezohrajú, až takú veľkú úlohu v tom, že by si človek mal pozrieť alebo nie.. skôr pre fanúšikov histórie. Myslím, že čsfd podalo správne hodnotenie. Skúste dať tomuto šancu. Mimochodom prvá výraznejšia rola, herečky Rebecca Ferguson, to len tak na koniec. /75%/ ()

TornadoETA

Jsem rád za každý historický seriál či film. Období předtudorovské Anglie nabízí romantickou pohádku, plnou politických šarvátek, jež se rovněž opírají o historické fakta. Vše v pořádku - jediné co mi chybí jsou boje .. mělo bych jich tam být nespočet, ale studio vsadilo na staré dobré vzkazy formou dopisů. ()

Scandium

Historicky skvele zpracovano, na druhe strane si myslim ze tenhle serial se s vetsim zajmem nepotka, jde o britskou historii ktera krom nejakych historiku moc lidi asi nezajima, plus, ze by to bylo nejak moc napinave se takz rict neda, nicmene anglictina je tam cista, takze na uceni pravdepodobne lepsi nez americke serialy...:) hodnoceno po prvnim dilu...50% ()

jafuska

Nemohu jinak, než dát plný počet, Britové opět válejí a pomalu začínám měnit názor, že na Americké filmy a produkce nikdo nemá, a myslím si, že Britové jim už zcela jistě dýchají na paty, skvělé, nádherné kostýmy, drama, které je na místě, postavy bez chyb. ()

Felisr

Borgiův syn skutečný zde má za bratra Borgiova syna filmového, jak je ten svět malej... Zpočátku jsem byla nadšená romantickou historií, ke konci už méně. Vadilo mi hlavně, jak se šetřilo na výpravě - např. v bojových scénách je "armáda v přesile" o počtu směšných 30 lidí, herci v ději o 20 let starší se vizuálně nezměnili, jen dostali šedé kruhy pod očima, a z Richarda romantika se stal psycho Richard stylizovaný do střihorukého Edwarda :-( Ovšem za ztvárnění náboženské fanatičky matky Tudorovy tleskám. ()

ratpile

Další série typu "vztahy a zrady", nicméně pořád ve více než slušném standardu Starz produkce. Na seriálovou špičku White Queen úplně nedosáhne, ale jako taková výborně zahraná lite verze Války růží, zabaví obstojně. Tedy pokud nevadí trocha červené knihovny. ()

LeChouan

Počin z období pro cizince poněkud nepřehledného období tzv. „Války růží“, respektive z jejího samotného závěru, kdy se na anglický trůn usazuje předposlední král z rodu Yorků Eduard IV. Seriál začíná pro rod Yorků nadějně – tak, jak říká jeho bratr Richard, vévoda z Gloucesteru (Ve stylisticky krásné, leč obsahově pomlouvačně nechutné Shakespearově hře): „Teď naše slunce z Yorku proměnilo - v zářivé léto zimu našich svárů – a mračna, která tížila náš rod, pohřbena leží v hloubce oceánu. – Vítězné věnce nám teď zdobí skráně – a na zdech visí otlučené meče, … „. Pak se nám autoři pokusí zprostředkovat, jak se Eduardovi střídavě nedařilo a dařilo, na onom trůnu udržet – sváry pokračují a meče dlouho jako ozdoba zdí nevydrží. Některé z aktérů oněch svárů známe z již zmíněné divadelní hry. Ovšem pokud jsme hru neviděli/nečetli a dané období je pro nás úplnou „čínskou vesnicí“, je lépe dopředu se seznámit s hlavními postavami alespoň skrze Wikipedii. Slabinou této historické série je letmost - událostí, které se odehrály mezi nástupem předposledního Yorka na trůn až po ukončení vlády této dynastie v jedné nešťastné bitvě, je spousta (a postav také ). V deseti dílech je toho zkrátka natěsnáno příliš mnoho. Slabinou je příliš romantiky, přeceněný vliv žen na vývoj událostí (ty jsou tak pohlceny vzájemnými antagonismy, intrikami a proti-intrikami, že se divíte, kde našly čas počít). Zajímavostí je čarodějnictví připisované Alžbětě Woodvill a její matce Jacquettě Luxembourg ( původ od Meluzíny je připisován Jindřichu II. Plantagenetovi a pak, podle „Historie o Meluzíně“ od Jana z Arrasu, i Lucemburkům). Plusy. Seriál je objektivnější než výše uvedená divadelní hra. A pro mne důležitý bod - Richard, vévoda z Gloucesteru a pozdější král Richard III., zde není vykreslen v intencích tudorovské propagandy, jako fyzicky i charakterově pokřivená kreatura. Bohužel – je známo jak dopadla bitva u Bosworthu. (Alespoň že byl tento poslední král z rodu Plantagenetů v roce 2015 konečně důstojně uložen k poslednímu odpočinku v katedrále v Leicesteru.) ()

nula87

Velmi slušný historický seriál, a byť by se pár prohřešků proti historické realitě našlo, a autoři to hrajou místy dost na romantiku, rozhodně to stojí za vidění. Navíc i trocha toho historického povědomí o době války růží rozhodně není na škodu. 75% ()

ostravak30

Angličané historické filmy a seriály umí. Málokterá historie je tak zajímavá jako právě ta jejich. Tudorovce miluju, ale přiznávám, že až na úplný začátek a úplný závěr mě tento seriál umlátil nudou. Politika, politika a zase politika. A to navíc nudnějším způsobem než noční záznamy z parlamentu. Vše se odehrává na konverzační a intrikánské úrovni a člověk musí pozorně sledovat. Každou minutu a každou vteřinu jen aby se neztratil ve jménech. Výprava byla slabší a stejně tak kostýmní stránka. Jako přestávka k Tudorovcům ovšem Bílá královna snad povede k pochopení toho, co se dělo předtím. ()

mata77

Angličania podobné seriály točiť vedia, dokážu dať dohromady dostatok talentovaných hercov a história im ponúka veľa možností. Preto som dlho neváhala a pozrela si celú sériu. Interiéry seriálu nie sú žiadne lacné štúdiovky, ale skutočné historické priestory. V bitkách je komparzu pomenej, kamera sa ale vyžíva v záberoch, braných zo zaujímavých uhlov a v posledných dieloch série aj hĺbavým zaostrovaním na emotívne detaily. Príbeh je síce natočený dosť zhustene, nič mu ale neuberá na historickej autentickosti, nevynecháva, ani neprekrúca najdôležitejšie udalosti. Niekoľko prvých dielov je výrazne romanticky ladených. Myslím si a tak to na mňa pôsobilo, že tvorcovia kládli dôraz na historický fakt, že Elizabeth Woodville bola prvá kráľovná Anglicka, ktorá nepochádzala z urodzeného rodu a preto aj príbeh začína vzplanutím lásky kráľa a vdovy s dvomi deťmi. Atmosféra sa postupne v jednotlivých dieloch mení a do popredia prichádzajú skutočné intrigy. Vyvrcholenie série je dramatické a presne také, aké si zaslúži ono obdobie, plné dohadov, intríg, zrady a pomsty. Len nedávno odhaleným chýbajúcim kamienkom zo skladačky menom Vojna Ruží, bol objavený hrob Richarda III, doposiaľ posledného kráľa Anglicka, ktorý umrel v bitke... Seriál je tiež vhodným prostriedkom na trénovanie anglického jazyka, dialógy sú pestré, herci rozprávajú čisto a zrozumiteľne. Prvých niekoľko dielov je trochu slabších, druhá polovica série si ale v pohode zaslúži 70%. ()

IZFNP

Bolo ťažké pokračovať po prvom diely, o niečo ľahšie bolo pokračovať po druhom, no v treťom už som vedela, že seriál dopozerám. Áno, WQ má skutočne podivný prvý diel, ktorý asi bol v očiach tvorcov nevyhnutný základ. Akonáhle sa však do deja pripletú ostatné postavy a divák si na ne zvykne + z červenej knižnice sa stane skutočný obraz historických udalostí, seriál ukáže svoje kvality. Seriál nejde práve v stopách Tudorovcov či Borgiovcov, drží sa viac v opisnej rovine, keď v desiatich dieloch mapuje niekoľkoročné obdobie zamotaných bojov medzi dvomi významnými anglickými rodmi. A napriek tomu, že som sa (i ako dejepisárka) v prvých epizódach mierne strácala v deji a postavách, ako celok mi seriál poskytol ucelený pohľad na toto zaujímavé obdobie anglických dejín. Trocha mystiky, kvalitný scenár, neopozerané tváre a výborné herectvo potom už len prispeli k tomu, aby som tento seriál hodnotila tak vysoko. ()