Bílá královna

• Velká Británie The White Queen
Velká Británie, 2013, 9 h 57 min (Minutáž: 58–62 min)

Předloha:

Philippa Gregory (kniha)

Hudba:

John Lunn

Aneurin Barnard, Rebecca Ferguson, Amanda Hale, Oscar Kennedy, Reece Pockney, Juliet Aubrey, James Frain, Max Irons, Janet McTeer, Hugh Mitchell, David Oakes (více)

Epizody(10)

Seriál Bílá královna strhujícím způsobem ztvárňuje jedno z nejdramatičtějších a nejbouřlivějších období v dějinách Anglie. Příběh lásky a chtíče, svádění a podvodů, zrady a vražd je vyprávěn z pohledu tří zcela odlišných, ale stejně neústupných žen – Alžběty Woodvillové, Markéty Beaufortové a Anny Nevillové. Ve svém honu za mocí budou používat intriky, mistrnou manipulaci i ženské půvaby, aby se probojovaly na anglický trůn. Je rok 1464 a Anglie se před příchodem Tudorovců na trůn zmítá uprostřed války o legitimního krále. Je to trpký souboj dvou stran jedné rodiny – rodu Yorků a rodu Lancasterů. A všechny tři ženy zoufale touží získat korunu. (HBO Europe)

zigy

intriky a zloba pramenící z touhy po moci byla stejná dnes i kdysi, lidi jsou pořád stejní....politika byla svinstvo již tehdy....plusem jsou ženy tvořící hlavní postavy, přestože tahouny dění byly samozřejmě muži... ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. Nelíbilo se mi, že děj byl značně odlišný od reálných historických událostí. ()

Sathine

Nemůžu říct, že by seriál byl špatný. Nicméně kvalit ostatních historických seriálů byl tento přece jenom slabší. Většinou se vždy úzkostlivě dbá na veškeré detaily, nicméně tady se opravdu řešil jen příběh. Sice jsem už věděla o problému, že nikdo nestárne, ale jakmile to člověk vidí na vlastní oči, tak si opravdu uvědomí, jak je to nepříjemné a matoucí. Musím říct, že tak od 7. dílu jsem se úplně ztratila, kdo je vlastně s kým, komu věřit a komu ne. ()

Antonymi

Historická freska s důrazem na ženské postavy a politické pozadí Války růží. Osobně nemám co vytknout - výprava na seriál dobrá, děj utíkal rychle (jen občas se člověk maličko ztrácel v tom, kolik let mezi scénami uběhlo), postavy byly vykreslené a zahrané perfektně a i nějakého toho boje se člověk dočkal. ()

katapultova

Ohledně tohoto seriálu mám rozporuplné pocity. Knižní předlohu jsem nečetla, takže nevím, do jaké míry ji seriál opravdu odráží. První díl (v příspěvcích zde dost kritizovaný) byl pro mě zajímavý, ale chápu, že s dramatickým věkem Válek růží nemá až tolik společného. Další dva díly mě od sledování téměř odradily, ale poté se situace změní a seriál pádí rychlým tempem kupředu. Až osmý díl mě totálně vytočí (viz níže) a přemýšlím, jestli mám vůbec sledovat dál. Seriálu bych trochu vyčítala již to, co zmiňovali ostatní - přílišný důraz na ústřední dvojici, z ostatních postav dostávají prostor jen hysterická Markéta Beaufortová a Warwick. Ostatní tak nějak postávají, aby se vynořili později. Těžko ale takovým způsobem můžeme poznat charakter těchto postav. Výhrady mám i k nezměněnému věku postav (i zde jsou chyby - například v prvních dílech je Richardovi jen okolo 13 let, Anně o čtyři roky méně, hrají je však celou dobu stejní herci), naopak bych chtěla vyzdvihnout kostýmy a kulisy obecně, pěkná byla i kamera. Vtip s poslední kletbou vyšel možná pro neznalé naprázdno. Z herců se mi nejvíce líbila královna a také David Oakes, který hrál nevypočitatelného Jiřího. Výhrady mám následující: POZOR SPOILER 1. Nepřesnosti a chyby. Zpočátku jen drobné - vdané ženy těžko chodily prostovlasé, někdy nesprávné vročení událostí. Isabele a Jiřímu se narodí zdravý syn Edvard, Isabela zemře až v důsledku porodu dalšího dítěte, které ji přežije jen o několik týdnů. 2. Osmý díl je mimo úplně; ty vyhrocené okamžiky po smrti Edvarda IV. považuji za snad nejzajímavější a nejnapínavější v celém období, a oni je takhle zkazí. Tak především Richard téměř jistě nebyl u bratrova úmrtního lože, protože Woodvillové, využívajíce Richardovy nevědomosti o Edvardově zdravotním stavu, jej zřejmě chtěli odstavit od kormidla. Richard se zprávu o bratrově skonu dozvídá se zpožděním na severu Anglie. Teprve poté získává vojsko a vyráží na závods časem - chce získat následníka, Edvarda V., do své moci, než dojede s Anthony Riversem, královniným bratrem, a Richardem Greyem, královniným synem z prvního manželství, do Londýna. To se mu podaří, oba pány zajme a následně popraví. Richard v Londýně nejprve připravuje synovcovu korunovaci, ale pak se něco stane (v tom se historici neshodují - jestli Richard sám zatoužil být králem, jestli ho k tomu někdo nabádal, příp. proč, jestli nebyl opravdu problém v legitimitě manželství Edvarda a Alžběty) a Richard se nechá korunovat sám. Kromě výše zmíněných chyb si myslím, že toto téma šlo zpracovat mnohem lépe, Richard jistě musel mít výčitky, když odstavil od nároku syna svého milovaného a obdivovaného bratra... Kde jsou pohnutky k takovému činu? 3. Richard a Anna byli tak dojemní, když se domluvili na sňatku; Richardovi ovšem tu jeho státnickou rozhodnost doby po bratrově smrti a dvou let vlády prostě nevěřím. Anna je také vykreslená trochu podivně - nejprve jako vystrašené děvče (tomu se nedivím) zmítané událostmi, pak trochu hysterka, pak zlá královna, jenže kde prodělala tu proměnu? Líbí se jí být královnou? Nebo by dala vše za to, aby viděla na trůně svého syna? Bohužel, nic takového seriál neukazuje. 4. Warwicka si takhle také nepředstavuji. V seriálu chybí to, že Warwick byl synovcem matky králů Cecílie, v bitvě u Wakefieldu, o níž padne v seriálu zmínka, roku 1460 zahyne otec i bratr budoucího Edvarda IV., tak i Warwickův otec. Warwick byl věrným průvodcem Edvarda, na jeho hradě byl nějakou dobu vychováván i Richard (asi do 12 let). K rozchodu s Edvardem zřejmě dospěl rozkol mezi ním a královninými příbuznými; nemyslím, že by byl ztělesněním zla, jak je vykreslen v seriálu. 5. Richardův syn Edvard zemřel bez přítomnosti svých rodičů. 6. Nepředpokládám, že by tubea mohla vypuknout a zabít člověka během pár měsíců. 7. Celá ta story týkající se vztahu Richarda a jeho neteře Alžběty je trochu ujetá. Zvěsti o tom, že si Richard chce vzít vlastní neteř, se zřejmě objevily až několik týdnů po Annině smrti, Richard je však ihned popřel. Navíc by těžko jako strýc a neteř z prvního kolena dostali dispens. 8. Alžběta, budoucí Tudorova manželka, jistě netrávila čas před invazí svého budoucího manžela u své budoucí tchyně. () (méně) (více)

jarmil8

Válka růží z ženského pohledu (tedy převážně romantického). Díky tomu chybí jistá vyrovnanost a věrohodnost (jako u Tudorů), mužské (tedy historicky vůdčí) postavy jsou až na výjimky nevýrazné figurky v mocenské hře žen. Nohy seriálu podráží i přílišná vážnost věnovaná magii. Jinak je to seriál vypiplaný (výprava, herecké výkony) a potěší, že hlavní postava není zcela sympatická (ale byl to skutečně záměr?). ()

breebee

Hodnoceno po třetím díle - nemám ve zvyku hodnotit takhle brzy, ale tohle se fakt nedá. První díl naprosto tragickej, ale pak je to ještě horší. Hlavní postava - respektive jedna z hlavních postav (jsou tam údajně tři, ale do dnes nedokážu identifikovat tu třetí) - ta samozvaná královna, to je něco tak otřesnýho. Takhle nepříjemný charakter už jsem dlouho nezažila. Bohužel se k ní postupně přidávají všichni ostatní, až to dospěje do té fáze, kdy už je vám upřímně úplně jedno, jak to vlastně dopadne (ačkoliv všichni víme, jak to dopadne). Dost by mě zajímalo, jestli se to v dalších epizodách zlepší.. ()

Shelma

Intriky, láska, zrada, romantika .... kdo by odolal. Škoda, přeškoda, že další serie už nebudou. 15.století a počátek vlády Tudorovců by rozhodně za další shlednutí stálo. Mimochodem, možná jste si nevšimli, ale v seznamu herců na csfd chybí jméno hlavní představitelky 29leté švédské herečky Rebeccy Ferguson, která prý je velmi vzdálenou příbuznou Sarah, vévodkyně z Yorku. Nemohla jsem tomuto seriálu vytknout ani chlup, takže za pět hvězd. Na tento seriál sice nepřímo navazuje seriál Tudorovci, ale je tam zhruba 100 letá díra... jak říkám, škoda,že se další díly nenatočí :( Hups... uz Rebeccu doplnili :) ()

Porthos

Seriál jsem si nahrál a skouknul bych ho celý vpodstatě v kuse - jenže to nešlo. Dostal jsem se k šestému dílu a pak už jsem nudou nemohl dál. Krásné titulky i hudba navozují atmosféru seriálu Hra o trůny - ale tím to končí. "Trůny" také počase krapet nudí, jenže jejich pojetí intrik a lidských "šachových partií" je podstatně hlubší a skutečnější a reálnější. Tady sledujeme neustálé prostoduché intriko-tlachání žen "v pozadí mužů", ale nemá to hloubku. Krásná výprava, kostýmy a hudba - to vše decimuje zával nudných scén, nekonečně se tahnoucí seriálem, jakoby tvůrci nedokázali své dílo dostat do tempa. O bitvách se pouze dovídáte jak dopadly - přitom tvůrci zřejmě měli dostatek financí aby je mohli natočit. Film nese rukopis ženské ruky - alespoň mi to tak připadá. A teď mám na mysli styl. Romantické pojetí drsných a zákeřných intrik prostě žena nedokáže vylíčit "pravdě-podobně". Dle mého, dle obsahu díla - k tomuto seriálu měla patřit syrovost a chlad, kořeněný bitvami a záblesky dobra. My jsme ale nuceni sledovat sladké záběry romantické kamery a pojetí, ve kterém obsah vypadá nepatřičně a vyznívá naprosto hluše. Zbytek chyb dobře popsal - erased. ()

daetoxx

Myslím si, že je téměř nutné znát přinejmenším nějaká fakta z oné doby války růží, protože se při sledování můžete snadno ztratit. Mě si Bílá Královna získala, má opravdu velké tempo, takže se nemůže stát, že bych se nudil. Herci to odehráli skvěle, ale co je taky velmi důležité, soundtrack, ten mě vždycky ukojí. A ted hurá na Bílou princeznu :) ()

AutiXrist

Nechápem toľkú popularitu Piesni ľadu a Ohňa, čo je na tom geniálne inšpirovať sa tým čo už dejiny raz napísali 🤷🏻‍♂️🤷🏻‍♂️🤷🏻‍♂️ ❓❓❓ ()

Horn

Velké zklamání. Televizní inscenace ala Za humny je drak. Historicky nepřesné kostými, nezáživné dialogy. ()

Anaytik

Z pohledu filmového určitě nadprůměr - skvělá herečka Rebecca Ferguson v hlavní roli, kamera zobrazující krásnou anglickou krajinu, krásné hrady, kostýmy, děj měl spád. Z pohledu příběhu jedná se o fiktivní feministický příběh, pojednávající ani ne polovinu období válek růží a zobrazující ani ne třetinu postav, které měly v této válce vliv. Chápu, že ani desetidílný seriál nemůže zobrazit všechny osoby, všechny vztahy, všechny zrady, které měly vliv v této třicetileté občanské válce. Seriál nám sděluje, že za vším máme hledat ženy. Ty mohly za celou třicetiletou válku růží. Královna Alžběta ovládala manžela krále Eduarda, Anna Nevillová donutila manžela Richarda k převzetí královského trůnu a Jindřich Tudor se stal králem jedině díky své fanatické a intrikánské matce Markétě Beaufortové. Takže nebyl to král Richard, který je od dob Shakespeara považován za hlavního tyrana celé této občanské války, ale byly to zlé a intrikánské ženy. A za tohle dosti velké zjednodušení dějin musím ubrat seriálu dvě hvězdičky. ()

Jan00

V porovnáním se seriálem Bílá princezna je seriál ochuzen s kostými, komparsem,  a bojovými scénami. Chyběla mi dramatičnost. ()