Odpad město smrt

• angličtina Garbage, the City and Death

Filmový scénář (Der Müll, die Stadt und der Tod) Reinera Wernera Fassbindera, byl předlohou divadelní inscenace režiséra Dušana Pařízka. Z tohoto scénáře a divadelního zpracování vychází film Jana Hřebejka Odpad město smrt. Prostitutka Romi je ve svém povolání málo úspěšná: na své zákazníky je až příliš jemné povahy. Čím umanutěji ji však její pasák Franz posílá na ulici, tím více se Romi přibližuje úplnému zhroucení. Jednou ji osloví spekulant s realitami, který sám sebe nazývá „bohatým Židem“: nepožaduje po ní sexuální služby. Stačí, aby mu vyprávěla, a za to ji doslova královsky odměňuje. Její tak náhlé štěstí s ní však nikdo nesdílí. Kolegyně i její stávající klienti se od ní odvracejí, a stejně tak i Franz, jehož miluje, říká: kšeftování s Židem smrdí. Celý příběh se odehrává v prostředí rozpadajícího se města, při jehož sanování se politici nepokrytě dělí o zisky se spekulanty a lobbisty, to vše pod ochranou policie. (oficiální text distributora)

Kamiiik

Tak vám nevím. Pan režisér Hřebejk na besedě říkal, že ho divadelní hra zasáhla tolik, že o tom prostě musel natočit film. Tak nevím, jestli jsem to nepochopila špatně, ale příliš mě to nezasáhlo. Zpracované je to pěkně, obzvláště bych vyzdvihla výkon Gabriely Míčové. Ale jinak to považuji jako průměrný film. ()

derryl

Odpad, město, smrt, divadlo Komedie, zajímavé pojednání o dnešním světě, které není pro každého, ale může leccos sdělit těm, kteří naslouchají a proniknou do jádra hry. ()

Blazin

Proč dokáže Hřebejk natočit spoustu kvalitních komedií a dramat a pak to zabije filmy jako Svatá čtveřice, Zakázané uvolnění a nakonec tímto snímkem Odpad město smrt. ()

ArthasKarfa

Zajímavý námět i dialogy, obraz města a spodiny. Už se to jen všechno opakuje. "Já už si léta v umírání zvyšuji kvalifikaci". ()

Perfo

Tohle že natočil Hřebejk? Co se stalo? - Velmi milé překvapení! Ale je faktem, že nebýt Fassbinderova stylu, který je z filmu silně cítit ( Transky, kurvy, židovství, cynismus, chladný intelekt, fascinace lůzou, homosexualita) tak by film tak silný nebyl, tudíš je otázkou, jestli to je vlastně "hřebejkovský" film, když to žádný hřebejk není. I přesto je to velmi silný film, který stojí za skouknutí a já tleskám tomu, že se ještě něco takového na našem malém českém rybníčku, kde se točí samé posrané romantické komedie, rodiné pseudovtipné komedie, Troška šlichty a celkově všelijaké divácké dávačky podařilo vůbec něco takového zrealizovat... ()

Psice

Herci divadla Komedie, Fassbinder, Dušan D. Pařízek, prostory Paláce Lucerna a Čestmír Kopecký - to všechno dohromady se pro mě stalo velkým lákadlem. Jen jsem se pořád v duchu ptala, co tam dělá ten Hřebejk... Film je velice odvážný, experimentální, bez jakýchkoli ambic převést divadelní hru na plátno formou filmové adaptace. Samotný prolog působí jako autentický dokument. Dialogy jsou pak většinou spíš divadelní než filmové - svou teatrálností tak podtrhují to důležité, nevyřčené - to, co je skryto za slovy. I přes lacinou okázalost z filmu čpí cosi nečistého, zkaženého, bezútěšného - cosi, co jde ruku v ruce se syrovostí a směšností. Všechny postavy jsou vnitřně v rozkladu - jako, kdyby byli stůjci kolektivní destrukce a zároveň jeden bez druhého nemohli být. Do toho všeho se zjevuje Muller se svým xenofóbním monologem. A nebyl by to Fassbinder, kdyby do děje nezakomponoval téma sexuální identity. Z filmu je každopádně víc cítit Pařízkovův než Hřebejkův rukopis a možná i proto je film předurčen k zániku - není totiž pro každého. ()

Brylin

Hřebejkovo zpracování Fassbinderovi hry bohužel zůstává za očekáváním. Těšil jsem na obdobný zážitek jako Karamazovi, ale tentokrát film nedává původní divadelní hře nic navíc, možná jí v některých momentech i trochu oslabuje. Zaujali mě herecké výkony i dramatické dialogy, avšak celkově snímek na více než tři hvězdičky nestačí. ()

Everyone

Zrovna jsem chtěl velebit výkon Gabriely Míčové, ale už to udělali jiní... a dokonce jinde, než zde v komentářích, a to na Českých lvech, zaslouženě!, což mi kupodivu úplně uniklo. Poníženě smekám před scénářem (přímostí autora, který vyrovnaně dokáže rozehrát hru na psycho-sociálně-sexuální dominanci, kde hlavními aktéry jsou tabuizované atributy společnosti - resp. se jedná o takovou sionisticko-psycho-sexuálně-masochisticko-exploitační jednohubku, kde nadčlověk je tentokrát prohnilý Žid, který penězi otročí všechny, kteří jsou schopni se sklonit, až na úplné dno ponížení) a hereckými výkony. Totalita peněz, která hřbety ohýbá. ()

sumperacek

Nechápu smysl křísit divadelní představení tímto filmem. Přestože se jedná o Hřebejka, srovnávám tenhle počin s aktem hudebního remaku. Žádná velká invence. ()

Biopler

Divadelnosť je predsa len cítiť, taktiež i to, že české prostredie je inej kvality ako keby sa snímok odohrával v nemeckom. Výborný scenár viac pasuje do nemeckej reality. Aj tak chválim Hřebejka, že sa na to dal. Herci na minimálnom priestore perfektní. Skvelé dialógy, monológy, hlavne ten o tom ako čeliť islamistom niečím živým a ako to postráda táto spoločnosť. Depresívnosť podporená výborne zvoleným vizuálom, skrátka sledujeme temnotu postáv celý čas. Problém mám s obsadením Pechláta, ktorý hrá čudného týpka a otca Míčovej, prostitútke. Skrátka je jasne vidieť, že vekovo jej otec byť nemôže, podobne je to i s matkou. ()

tidwell

Tenhle film "dělají" herci divadla Komedie, nikoliv režisér, nikoliv Lucerna nebo Václavské náměstí (záleží na tom?)- i když odcizené kulisy komerčního paláce se zašlou slávou minulosti uprostřed městské džungle jsou zvolené výborně, snad jen ta Fassbinderova obsese židovskou mentalitou zkoncentrovaná do mnohoznačné postavy ironického intelektuála a zbohatlíka se trochu vzpírá chápání, ale film, který zachytil esenci celého dramatu, funguje výborně. P.S. Když jsem se vracel z kina noční tramvají, opilý bezdomovec se na mě osopil jako na "židáka"-krásně to do sebe zapadlo, stačí se jen rozhlédnout-žijeme ve Fassbinderově světě... ()

radeckator

Některým divadelním hrám přenos na plátno nesvědčí a ztratí tím, některé to ještě rozvine. Toto je bohužel první případ a zjevným viníkem je především omezený rozpočet, protože kulisy a výprava tohoto filmu jsou opravdu divadelní a to je na plátně zjevně vidět. Herecky ovšem výtečné. ()

Luswani

Na tomto filmu, respektive filmovém zpracování divadelního představení mě nejvíce zaujala ta zvláštní atmosféra a prostředí Lucerny a Václaváku. Fingera jsem v roli Žida zpočátku vůbec nepoznal. Herecky nejvíce vyčnívala Gabriela Míčová, která si Českého lva opravdu zasloužila. Odpad město smrt je film, který asi nepřijme lehce každý, ale já se na něj zase někdy určitě podívám. Chci se totiž ještě více zaměřit na skvělé dialogy, které tvoří podstatu tohoto filmu. 80% ()

Alden_Larson

Docela zvláštní film, rozhodně není špatný, ale tak nějak nevím, co si o něm mám myslet. Je to film natočený podle divadelního představení a musím uznat, že divadlo je pro tento děj podle mně jediný vhodný formát, možná to tak cítím sám, ale filmové ztvárnění se mi pro tento děj vůbec nehodí. Tím nechci říct, že byl děj špatný, byl zajímavý, ale myslím si, že se místy snažil až moc mít nějaké to hlubší mínění. Hlavní postavy byly zajímavé, vedlejší už moc ne. Dialogy zněly jako by je napsal někdo, kdo si předem zapomněl vyndat hlavu z vlastního zadku, zkrátka zněly hrozně snobsky. Herecké výkony jsou nejlepší aspekt filmu, všichni herci byli ve svých rolích výborní. Prezentace byla dobrá a hudba taky ušla. 6/10 ()

rigby

Solidní záznam divadelní hry. Bohužel je až moc vidět, že jde o divadlo, ale to asi bylo cílem. Nicméně kdybych to neviděl, nijak by mi to nechybělo. O nic zásadního se opravdu nejedná, spíše jde o slabší průměr. ()

Saxos

Odpadu odpad! nedám, i když k tomu byl hodně blízko. Líbil se mi fašoun pan Müller, nikdo jiný nezaujal. Lví multinominace s kterou se neztotožňuji. ()