Moc se mi líbila knížka (u nás jako Chladná hora) a film její duch vystihl přesně. Neměla to být romance (jak se domnívá většina, co předlohu nezná). Minghella velice citlivě přepsal a natočil skvělý román, který je spíš než romancí vyprávěním o překonávání životních utrpení a naději, že se nakonec dočkáme i nějakého toho štěstí. To ovšem může trvat jen chvíli... Herci, kamera i režie naprosto unikátní. Kidmanová i Zellwegerová dokazují, že patří k absolutní současné špičce. Potěší i skvěle obsazené vedlejší role (Hoffman, Portmanová, Sutherland a další).(24.4.2004)

No..... Vole. Sledovat tu hodinu a čtvrt Nicole Kidman, kterou nemám rád, a zarostlýho Jude Lawa, který tu nemá to svý klasický charisma a za celej film se vlastně neusměje, jo... to mě ani ve snu nenapadlo, jak dobrá bude finální hodina. A tak místo velký plochý romance přišel jeden z nejvíc top romantických filmů, co jsem kdy viděl. A jelikož se ze mě během vztahů stal tzv. "omylem expert" na extra vytříbený žánr moderní americký romantiky ve filmu, věřte mi, COLD MOUNTAIN je fajn :) Dávám skoro pět hvězd, má to v rukávu hned dvě moje další srdcovky - samozřejmě prostředí občanský války (a to tak že zajímavě) a hraje tam v ne úplně mini roli Jack "Georgia" White.(22.5.2013)

Narozdíl od Renée, která byla předlohou tak nadšená, že ji chtěla sama koupit ke zfilmování, jsem já na knihu brzy po přečtení zapomněla a bojím se, že to tak bude i u filmu přes jeho nevyvratitelné kvality. Postava Ruby s Renée získala další rozměr, naopak u Nicole nechápu ty ovace nad jejím výkonem. Jestli tam bylo překvapení v podobě hereckého výkonu, tak u Natalie Portman. Film ctil předlohu, oko i ucho si přišlo na své, nicméně poslední třetinu už jsem se vrtěla.(18.1.2005)

Je stále dobré připomínat krutosti jedné americké epochy, která není tak vzdálená.(4.2.2009)

Bezesporu kvalitní milostný příběh (a ideální oscarový kandidát), kde ale hlavní milostná linie něco postrádá. Scenárista sice prosytil příběh vedlejšími postavami (nadprůměrní Hoffman, Ribisi nebo Portmanová), ale tu a tam už neví, kam svoje hrdiny nasměrovat. Minghella je ale mnohem lepší vypravěč milostných příběhů, takže Lawova cesta domů byla příšerně dlouhá (a místy nesnesitelná). Bez připomínek je skvostná vizuální stránka. Ta společně s vynikajícími herci a hudbou Gabriela Yareda zachraňuje to, co scénář nedokázal. Minghella tak namíchal velmi specifický nápoj, který občas velmi zachutná, ale jinak je místy docela studený!!(25.4.2006)