"Oni způsobili tohle počasí a teď stojí v dešti a říkají ,doprdele, ono prší!' " Když si jeden můj oblíbený a bohužel už neaktivní blogger položil otázku, zda v občanské válce vůbec existují civilisté, možná měl čerstvě za sebou tohle... a možná vůbec ne. Každopádně na otázku, jak se vedlo těm, kteří to prostě chtěli nějak přežít, má Návrat odpověď jasnou. Jen bych docela chtěla vidět ty vékávéčkové fanynky, které se k tomuhle nechaly přilákat nálepkou filmu pro ženy, jakkoli tu láska a touha mají své nezastupitelné místo a v podání nepřekonatelného vypravěče Minghelly (bohužel už vyprávějícího pouze nebeskému publiku) je příběh jednoho skleníkového motýlka, kterému byl násilím setřen pel, aby se pod ním vyloupla silná a odvážná ženská, i tisíc dalších příběhů ve stínu křídel bohyně války jak poutavých tak drsných, protože nouze z lidí lotry činí a vlky z lesů žene hlad. Ovšem pokud říkáme, že člověk je člověku vlkem, měli bychom se připravit na to, že nás vlci zažalují o urážku na cti... Herecky bez vady až na to, že mě mnohem víc zaujali představitelé vedlejších rolí než hlavní pár (Ada a Ruby měly větší chemii než Ada a Inman), když holt chcete dokázat, že není malých rolí, zavolejte si na to Ribisiho, Portmanovou, Gleesona a P.S. Hoffmana. P.S. Jeden z těch případů, kdy film právem zastínil knižní předlohu.(2.7.2011)

Další Anthony Minghella. Opět krásná kamera a výprava, která je ještě podtržena kvalitní režií doplněnou skvělými herci. Jude Law, Nicole Kidman, Renée Zellweger, Natalie Portman, P.S.Hoffman a třeba Donald Sutherland. Málokterý režisér zvládne takovouhle plejádu hvězd ukočírovat a proměnit v opravdu kvalitní snímek. Minghellovi se to povedlo a hlavní tri Law-Kidman-Zellweger vévodí celému filmu. Ostatní hvězdy jen skvěle dokreslují atmosféru doby(ať matka dětí hraná Natalií nebo otec Nicole Donald Sutherland). Bohužel je tu i něco málo špatně. Slabost Anthonyho je rozhodně stopáž, kterou ve svých dílech nerad zkracuje kolem přijatelnějších 2 hodin, ale raději stříhá na 2 a půl. Často to způsobuje, že snímek působí nevyrovnaně a střídá slabá a silná místa. Kdyby Anthony Minghella ke své audio-vizuální dokonalosti přidal trochu citu pro strukturu filmu, stal by se z něj ještě lepší režisér a z nominací by se mohli stát malý zlatí oscaři. Film je působivý, ale zážitek z něho se pro mě Anglickému pacientovi prostě nevyrovná.(9.12.2006)

Feministické filmy z přelomu století představují výrazné oživení dosavadního vnímání velkých dějinných událostí. Válka Severu proti Jihu, konflikt Unie a Konfederace, tato druhá americká revoluce krvavostí svého průběhu i krajní bezohledností sváděných bojů musela být dotvořena zhruba dvacetiletým obdobím tzv. rekonstrukce, bez níž by obnova mírového života v USA nebyla vůbec představitelnou. Válčení mužů burcovalo sílu a vůli žen v zázemí. Mateřský motiv, vůdčí myšlenka pozoruhodného díla, je scelujícím, ale i syžet prorůstajícím a integrujícím prvkem. Je v něm i vášeň lásky, i propojenost dvou individuálně strádajících, ale ve svém propojení až ořekvapivě silných žen. Romantický kolorit, další výrazný rys kompozice Minghellova díla, umocňuje krajinně i v detailech silná kamera a strhující výkony obou protagonistek - Kidmanové a Zellwegerové. Silná a přesvědčující je i kresba prostředí amerického maloměsta třetí čtvrtiny 19. století. Feministický pohled - pro někoho snad až překvapivě - neobohacuje "jen" muže, ale určitě paralelně bystří a rozvíjí i vlastní ženskou sebereflexi. A to i v případě díla, které vysoce přesahuje kvalitativní hladinu danou působením perifernějších subžánrů světové kinematografie hraného filmu.(12.9.2007)

V podstatě bych se mohl podepsat pod Civalův komentář.... Podpořím jen ještě jednou krásu a charisma Nicole Kidman, která přibývajícími roky neubývá (spíš naopak) a ze vsunutých epizod z hrdinova návrau postavím na první místo tu s Natalií Portman, která mě pořádně zasunula do sedadla. Scény při nichž umírají lidé jsou nasnímány natolik realisticky, že máte chuť otočt zrak....Jinak - jde o dílo mistra (miluju, když si někdo dá tolik záležet na každém záběru), ale k mému mírnému zklamání není úplně mistrovské...... Po shlédnutí na DVD musím "přitlačit". Asi to pořád není 100%, ale už chybělo málo.(7.4.2004)

Klasický "oddyseovský" příběh o pouti, doplněný pohledem z druhé, ženské, strany a důkaz, že i z obyčejného námětu lze s perfektními herci a cílevědomou režií vykřesat nadobyčejný filmový zážitek. 90% Zajímavé komentáře: kleopatra, Cival, Kass, HoneyBunny, luplik, GREGOIRE(24.4.2005)