Neuvěřitelně silný film z války. Anthony Minghella je mistr romancí a srdce mi bušilo od začátku do konce. Po odchodu Inmana do války sice přichází trochu slabší část, jenže po jeho útěku z nemocnice, kdy se touží vrátit ke své Aydě začne být film pro mě přímo dechberoucí. Mistrná režie, skvělé herecké trio v hlavní roli, nádherný příběh lásky uprostřed hrůz války. Pro mě jednoznačně nejsilnější momenty z filmu například část s Natalii Portman, rodiče bránící své děti za každou cenu a samozřejmě konec filmu, který skončil asi tak jak má. Mrzí mě jen, že Anthory Minghella už není mezi námi, věřím, že by nám toho ještě mohl ukázat hodně. Pro mě je Návrat do Cold Mountain jeho nejlepším filmem, který převyšuje i jeho nejoceňovanější film Anglický pacient. Film má neuvěřitelnou sílu a dokáže zasáhnout.(24.11.2010)

Putování hlavního hrdiny má konkrétní i symbolický význam. Důležité jsou city, touha a vášeň a mně vůbec nevadilo, že nevidím bitvy a válku. I bez bojování bylo válčení vystihnuto přesně. Tvrdě. Nečekal jsem, jak to dopadne a všechny ty krásné obrázky na mě strašně silně zapůsobily. ANI SRDCE SE NEUZDRAVÍ. MŮŽEME JEN POZNAT MINULOST A POUČIT SE Z NÍ...(14.2.2005)

Klasický "oddyseovský" příběh o pouti, doplněný pohledem z druhé, ženské, strany a důkaz, že i z obyčejného námětu lze s perfektními herci a cílevědomou režií vykřesat nadobyčejný filmový zážitek. 90% Zajímavé komentáře: kleopatra, Cival, Kass, HoneyBunny, luplik, GREGOIRE(24.4.2005)

Narozdíl od Renée, která byla předlohou tak nadšená, že ji chtěla sama koupit ke zfilmování, jsem já na knihu brzy po přečtení zapomněla a bojím se, že to tak bude i u filmu přes jeho nevyvratitelné kvality. Postava Ruby s Renée získala další rozměr, naopak u Nicole nechápu ty ovace nad jejím výkonem. Jestli tam bylo překvapení v podobě hereckého výkonu, tak u Natalie Portman. Film ctil předlohu, oko i ucho si přišlo na své, nicméně poslední třetinu už jsem se vrtěla.(18.1.2005)

No..... Vole. Sledovat tu hodinu a čtvrt Nicole Kidman, kterou nemám rád, a zarostlýho Jude Lawa, který tu nemá to svý klasický charisma a za celej film se vlastně neusměje, jo... to mě ani ve snu nenapadlo, jak dobrá bude finální hodina. A tak místo velký plochý romance přišel jeden z nejvíc top romantických filmů, co jsem kdy viděl. A jelikož se ze mě během vztahů stal tzv. "omylem expert" na extra vytříbený žánr moderní americký romantiky ve filmu, věřte mi, COLD MOUNTAIN je fajn :) Dávám skoro pět hvězd, má to v rukávu hned dvě moje další srdcovky - samozřejmě prostředí občanský války (a to tak že zajímavě) a hraje tam v ne úplně mini roli Jack "Georgia" White.(22.5.2013)