Co lepšího se u sledování epické romance může přihodit, než že ji zcela uvěříte? Prožívat srdcervoucí cestu v přetěžkých časech za láskou je u Cold Mountain tak snadné... Vynikající výprava i celá vizuální stránka, poetika, citlivé dávkování emocí a hlavně perfektní herecké výkony - plejáda slavných jmen zde opravdu není samoúčelná - to vše podkresluje velice podmanivý filmový zážitek. Členění na jednotlivé, ať už více či méně podstatné, úseky zavání možná epizodičností - teoreticky, ovšem v praxi se jedná o promyšlené dokreslování výsledného efektu v podobě přijatelného prodlužování hořké cesty nazpátek... Byť mám pár výhrad, například k příliš sladkému konci a také trošku nepřehledným akčním scénám v úvodu, tak musím připustit, že Cold Mountain se mě opravdu dotkl. 9/10(16.11.2008)

Návrat do Cold Mountain na mě kladně zapůsobil pouze na samotném začátku a úplně ke konci; vše mezitím je takové sice pěkné na dívání, ale bez vnitřní šťávy a jakékoliv atmosféry.(25.1.2007)

Právě jsem to dokoukal a ještě chvíli nebudu moct mluvit. Jde o jeden z nejsilnějších protiválečných filmů (aspoň pro mě). Ač je to spíše příběh o odyseovském putování, válka zasahuje hrozným způsobem do života všech postav. Jak válečná vřava na začátku, tak řádění domobrany a vlastně i dalších lidí, z kterých válka udělala stvůry, to jsem neskutečně silné scény. Ještě, že jsou na světě lidé jako Ruby, která je ve fenomenální podání Renée Zellweger tím snad jediným plamínkem naděje v tom šíleném světě. Samozřejmě skvěle hrají i Kidman a Law, ale i Kathy Baker, Natalie Portman (obzvlášť silná scéna), Philip Seymour Hoffman nebo Giovanni Ribisi. A konec slov, jdu si dát Renée do nejoblíbenějších hereček (už jen pro to, jak dokáže zatočit s výbojnými kohoutky).(2.3.2005)

Nejdříve jsem dal za 4*, po druhém shlédnutí jsem přimhouřil oči a dal 5* za moc pěkné zpracování velmi staré stotry o lásce. Nikole, Jude byli skvělí. Kdo byl ale k "sežrání" byla Reneé (až ji bylo někdy moc)... A vůbec.. pro mě zvlášt zajímavá byla Natalie, která odvedla super práci a bude paní herečka...(18.8.2004)

Silná, omamně romantická káva. Nikdo z herců (jak ústředního trojlístku, tak ostatních) se za svůj výkon rozhodně nemusí stydět, za což mohou poděkovat taky Minghellovi a jeho scénáři, který se šikovně vyhýbá nejkřiklavějším klišé žánru a přitom je co se týká emocí pevný v kramflecích. Je toho ještě hodně co bych měl pochválit, zdůrazním však jen špičkovou hudbu a dechberoucí kameru. Bravo! 90%(13.9.2006)