Lichožrouti jsou malí tvorové, kteří žijí s námi lidmi a mohou za to, že lidstvu z každého páru ponožek vždy zůstane jen jedna – lichá. Ponožkami se totiž živí! Osudy hlavních protagonistů LICHOŽROUTŮ a jejich největšího protihráče, podivínského a opuštěného PROFESORA, spojuje příběh hlavního hrdiny, malého LICHOŽROUTA HIHLÍKA, na kterého čekají ve filmu velká dobrodružství. Dny jeho dědy LAMORA, který ho vychoval, jsou u konce a HIHLÍK musí překonat strach, vylézt z okna a vydat se hledat strejdu PADREHO, o kterém neměl doteď ani tušení. Svou odvahu čerpá z toho, co mu vštípil dědeček – lásky k rodině, dobré výchovy a lichožroutího „desatera". Ani v novém lupičském domově u mafiánského strýce a dvou poťouchlých bratranců své ideály a zásady neopouští. A to i přesto, že ho zavedou do nebezpečných situací. Když nakonec s těžkým srdcem přeci jen poruší dvě základní lichožroutí pravidla „ Nikdy nevezmeš celý pár" a „Drž se lidí, ale drž se od nich dál", pak jenom proto, že věří, že vyčerpal všechny možnosti, aby došel ke svému vytouženému cíli – rodině.
S trochou nadsázky se dá říct, že poselství filmu zní: Rodina je nade vše! Drž se té, kterou máš, měj ji rád a dělej vše pro to, aby byla dobrá, protože jinou na tomhle světě mít nebudeš. A je jedno, jestli jsi člověk, nebo LICHOŽROUT! (Falcon)

zdeny99

Lichožrouti jsou výborný animovaný film, navíc české výroby. Mají ožehavé a zároveň originální téma na film. Tím tématem je, kam vždy zmizí jedna ponožka z páru. Vysvětlení je prosté. Nekradou ji mimozemštané, jak tomu bylo v jednom díle ŽENATÝ SE ZÁVAZKY, ale malí barevní tvorové, ponožkožrouti nebo-li lichožrouti. Kromě originálního tématu se pyšní i řemeslně dokonalou animací. Vždyť i SPZ mají to naše CZ na sobě. Praha je ve filmu ztvárněná také dokonale, především Tančící dům, uličky Prahy a lodě na Vltavě. Jen mi Lichožrouti nepřišli jako film pro děti. Je to spíše animák pro dospělé. Lichožrouti jsou vlastně takový gang, který krade ponožky a také tak mluví a chovají se. Noční Praha, půdy, sklepy, temné uličky také dotváří temnější ráz filmu. [2356. hodnocení, 125. komentář, 56%] ()

Lyžař

Podle krátkého článku v novinách jsem se rozhodl jít na film do kina. Tam jsem se zkraje dost bavil, animované reálie Prahy, vcelku zajímavé postavičky, bavil jsem se. Pár hlášek taky přišlo. Pak jsem ale usnul. A nedivím se. Bohužel, celý film je nepochopitelně postaven postavami tak, že lichožrouti jsou ponožky, kdežto bych čekal, že ponožky nejsou jedeny dalšími ponožkami. Čekal jsem nějaká jiná monstra. Film ukazuje, že tihle kanibalové jsou dobří a zlí. Tak, jak je tomu v běžném životě. To je sice klad. Ale během celého filmu, kam přišlo se mnou cca 20-25 dětí, se jenom dvě z nich lehce pousmála, a to každé jenom jednou během filmu. Bohužel. Tenhle film nebaví. Nudí. Animace bych ani tak nevytýkal. Ale vymyšlené postavy, hlasy postav, nepřítomnost hlášek nebo vtipu.....Nuda. Téměř odpad! ()

lemonova

Jediné, čo na rozprávke naozaj dokážem oceniť, je jej výtvarná stránka. Ale pekné pohyblivé obrázky jednoducho nestačia, keď ostatné veci nefungujú: tak poprvé - aj kladné postavy (okrem tej jedinej) sa takmer stále mračia a navzájom si nadávajú. O záporných ani nehovorím, lebo ich správanie často hraničí s brutálnosťou, ktorá podľa mňa patrí do iného žánru. Podruhé - príbeh viazne a finále tvorcovia, žiaľ, nezvládli. Potretie - nezaregistrovala som takmer ani raz, že by sa deti bavili, žiadne výbuchy smiechu sa nekonali (zatiaľ čo som z viacerých strán počula, ako sa deti pýtajú rodičov, kedy to už skončí.) A poštvrté - úplnou katastrofou je hudba, predovšetkým piesne. Ani jedna sa nedá považovať za peknú, vtipnú, nápaditú. Autor nevedel, že píše pesničky do detskej rozprávky??? Nikdy som nebola veľkou fanúšičkou muzikálových rozprávok, ale zrejme si dnes večer pustím nejakú Disneyovku s hudbou od Alana Menkena, aby som si spravila chuť. Bohužiaľ, toto bola premárnená šanca.. ()

Faila

Oh, tenhle film jsem si moc užila! Přiznávám, že v jedné chvíli jsem se ve velkém množství postav a překrývajících se dějů trochu ztrácela, ale i tak jsem si užívala každou minutu. Takovéhle české filmy mě moc baví. ()

Olík

Čím začít jiným, než doslova kouzelnou animací…tak tohle je fakt věc. Ale co dál? Určitě jde o originální počin, tím myslím celkový nápad s tvory pojídajícími jeden z páru ponožek. Každopádně dál už začínám mít jisté problémy. Neznám knižní předlohu, ale nemám důvod nevěřit zdejším komentujícím, že její celovečerní verze jí nesahá ani po kolena. Absentuje nadhled, vtip a prostor víc rozvinou lichožroutský svět. Z pohledu nezletilého diváka jede, filmovými minutami omezený příběh, hlavně sirovou cestou a zapomíná na křehkou dětskou duši...no a hádám, že na nezletilého diváka se mělo myslet v prvé řadě. Takže za mne určitě proč ne?....mělo to své osobité kouzlo. Každopádně, co se týče těch nejmenších, tak mám trochu strach. ()

kacaabba

Ještě jsem knihu nečetl, nemám tedy srovnání s originálem. A nemám už ani věk dítěte, abych byl dobrým porotcem, ale mně to přišlo fajn. ()

Kingjiri

Lichožrouti sice neohroměj dechberoucí animací (Pixar je uplně jinde), ale uplně špatná nakonec taky nebyla. Jen si člověk musí zvyknout na to, že nejvíc rozpracovaný jsou jednotlivý postavy a okolí je spíš strohý. Nejvíc fajn bylo vidět animovaný pražský reálie, to asi v jinym animáku jen tak neuvidíte. Co ale Lichožroutům chybí po technický stránce, to bohatě vynahraděj svym nápadem a příběhem. Tenhle Lichožroutskej svět, ve kterym se ztrácej ponožky (teda spíš ponožka), mě fakt bavil. Objevilo se i dost fajn nápadů (provaz, namočení ve vodě nebo rivalita gangů) a líbil se mi taky dabing. Pravda, možná se s emocema mohlo pracovat ještě víc (například úmrtí postav se moc neprožívalo), ale myslim, že se z danýho univerza podařilo vyždímat většinu potenciálu. Na český poměry velice sympatický až nečekaný překvapení, čtyři slabší hvězdy. ()

catt

Po návštěvě jsem byl dost zklamaný, ale když jsem dnes psal komentář na Anděla Páně 2, musel jsem hvězdu přidat - zatímco Lichožrouti jsou jenom promarněná šance, ale scénáristicky drží pohromadě, AP2 je bezradná troska. ()

Shaleman

Nechápu. V dnešní době je v ČR i SR nespočet šikovných a nadaných kreslířů, tak proč se snažíme dohnat svět počítačem, na který nemáme peníze? Takovou animaci vidím na Déčku v těch nejhloupějších animáčích pro nejmenší. A taky nechápu, proč se příběh musí šroubovat na mafiánské téma. Jakoby tvůrci chtěli mafiánský film, ale protože nedokázali vymyslet kloudnou zápletku, vrazili do pohádky jako válku gangů. Tak zklamaný jsem byl naposledy u české "Doby ledové" Kozího příběhu. Knížku si určitě číst nebudu. Odpad nedám jen z důvodu závanu vlastenectví. ()

dkas

Je to vlastně hrozná blbost. Ale když to vezmu z pohledu dětského diváka, tak je to docela povedený animák. Kulisy Prahy jsou výborné, i když jsou "své", ale pár míst kde přesně poznat. Animace je taková divná, ale svůj účel plní. Postavičky jsou roztomilé, hlavně tedy ty ponožkové. Lidi jsou hodně divní. Sem tam i nějaký vtípek. Na CZ poměry tedy slušná práce. Jako dospělý divák si můžete odečíst jednu až dvě hvězdičky... ()

masekjc

Animace vem čert! Originální námět a český počin jsou klady, které se musí zkrátka ocenit, byť to nějaké ty mouchy má. ()

elimS

35% - komentář 20ti slovy: "Cíleně" špatná animace? Mno, dejme tomu. Ale to, že jsem 3x usnul u nezábavné, "násilné" a "mdlé" pohádky o něčem svědčí. ()

Maniik88

Pekný námet, pekná grafika, pekné postavičky no kto písal scenár bol tragéd. Mal som pocit, že sa dívam na zhustenú dejovú linku všetkých krstných otcov dokopy. Tak sa toho strašne veľa dialo a pritom tak málo. Najväčší mínus je absencia humoru a vtipných scénok. Škoda, malo to na ďaleko viac, ale nebolo to zas také tragické. ()

Scraffy

Celkom pekná animácia a nápad. Inak tomu niečo chýba. Ale tak pre deti na jedno pozretie je to celkom dobré. No ja osobne som bol ku koncu strašne znudený. ()

Linzi

Zajímavé, že Lichožrouty ještě nevidím, protože náběh na "Lichouna" mám už dlouho. Až na to, že nejsem profesor, želbohu. :-D Jinak krásná animace Prahy, krásný, originální a zajímavý příběh. ... :-) Na české poměry docela kvalitní a dobře zpracovaný animák! Proč, ne?!... ()

Sundance.cz

Já nevím no. Oceňuji tvorbu a v podobě české země to je určitě to lepší, ale hodnotit bych měl ve srovnání celosvětové produkce. Postavy mi nepřišly sympatické, děj takový nemastný neslaný, bez napětí. Potěšilo mě se dívat na Prahu. Ale dynamika všeho byla prostě divná. 30 % ()

brzozin

Měl jsem tu "čest" tuhle kravinku vidět v rámci dětské neděle v předpremiéře. Můj celkový dojem možná malinko zkazily infantilní dětské hrátky před samotným filmem, které mohly být svou hloubkou a kreativitu vhodné snad jen pro chovance diagnostického ústavu. Snad to bylo tím, že jsem celou projekci musel snášet, že mi zezadu do sedačky kopali dva nevychovaní spratci, jejichž matka se ani neobtěžovala je jakkoliv usměrnit. Nicméně i když odmyslím tyhle otravující elementy, musím konstatovat, že jsem se děsně nudil. Jediné, co je potřeba ocenit , je dosti netradičně pojatá a velice originální animace. Všechno ostatní bylo ale špatně. Počínaje nezajímavou a místy totálně nelogickou zápletkou, která by snad vydala krátký večerníček. Ovšem tady byla násilím natažená na více jak 80 minutovou stopáž. Utrpení pokračovalo plytkými a stupidními dialogy, přemírou surového násilí a otázkou, o co vlastně v této pohádce jde. A konče přesvědčením tvůrců, že dětem bude k radosti a smíchu stačit to, že sebou ve filmu každou chvíli někdo švihne, někam se bouchne a děsně při tom heká a sténá. Ale bohužel nestalo se. V kině prošpikovaném malými dětmi se prakticky nikdo nesmál. Celkovou dramaturgickou a scénáristickou mizérii krásně parafrázovala malá holčička sedící vedle mně. Během závěrečných titulků se přitočila k mamince a řekla: "Sláva že už to končí." ()