Monty Python a Svatý Grál

• Velká Británie Monty Python and the Holy Grail (více)

Kultovní komedie Monty Python a Svatý Grál svérázně adaptuje legendu o králi Artušovi (Graham Chapman), který se vydává se svým věrným sluhou (Terry Gilliam) a rytíři kulatého stolu (John Cleese, Eric Idle, Terry Jones a Michael Palin) na neohroženou výpravu za nalezením svatého grálu. (Pannonia Ent.)

Ivoshek

Namísto recenze jsem si dovolil vložit menší konverzaci přímo z filmu. Pokud máte rádi Pythony, tohle patří mezi jejich lepší kousky. Pokud ne, nekoukejte na to, je to extrémně podobné všemu ostatnímu, co kdy natočili. Sir Bedevere: Jsou způsoby, jak zjistit, jestli jde o čarodějnici. Peasant 1: Jsou, jo? No tak prosím, do toho, pověz nám o nich. Sir Bedevere: To mi pověz ty. Co s těmi čarodějnicemi děláte? Peasant 1: Pálíme je. Sir Bedevere: No a co ještě pálíte, kromě čarodějnic? Peasant 1: Víc čarodějnic. Peasant 2: Dřevo. Sir Bedevere: Výborně. A proč čarodějnice hoří? Peasant 3: ...protože jsou... ze dřeva? Sir Bedevere: Výborně. A jak zjistíme, jestli jsou ze dřeva? Peasant 1: Postavíme z ní most. Sir Bedevere: Ovšem mosty lze stavět i z kamene, nebo ne? Peasant 1: Oh to ano. Sir Bedevere: Potopí se dřevo ve vodě? Peasant 1: Ne, to ne. Plave. Hoďte ji do jezera!! Sir Bedevere: Ne, ne. Co ještě plave na hladině? Peasant 1: Chleba. Peasant 2: Jablka. Peasant 3: Malé kameny. Peasant 1: Mošt. Peasant 2: Masová šťáva. Peasant 3: Třešně. Peasant 1: Bahno. Peasant 2: Kostely. Peasant 3: Olovo! Olovo! King Arthur: Kachna. Sir Bedevere: ...Přesně tak... Takže, logicky... Peasant 1:Pokud váží stejně jako kachna.... pak je ze dřeva... Sir Bedevere: A proto.... Peasant 2: ...Čarodějnice! ()

honajz

Zpočátku to je takové příjemně hravé a absurdní, ale třeba jízda na "koních" a kokosové ořechy se brzy zprotiví, a rozpadem na jednotlivá "dobrodružství" jednotlivých rytířů tomu začne docházet dech. Vtipy a situace se opakují, jen v jiných gardech. Naprosto nejpitomější je scéna těch příprav svatby, zcela bez jakékoliv pointy. Most smrti a vražedný králík pobaví, ale je to už pozdě a málo. A konec... ono to konec nemá, přitom jsem doufal, že Frantíci na prdel nakonec dostanou. Jako, pobaví to, ale dívat se znovu na to asi jen tak nebudu. ()

TheEvilTwin

Nevím. Random směsice scének, z nichž některé jsou vtipné a ulítlé, ale jako celek to zas tak fantastické není. Pár hlášek se povedlo, nicméně asi mám raději více “hloupé” parodie než tenhle styl humoru, který (mi neznámo proč) všichni tak oslavují. ()

MM11

Jen superlativy na adresu Svatého Grálu. Monty Pythoni vytvořili pouhé tři celovečerní filmy, ale doslova jimy převrátily filmový svět. Život Briana je lepší, ale to teď vůbec nevadí. Pokud Vám nevadí trošku drsnější humor (i když, jak se to tak vezme), tak se budete výborně bavit. Tvůrci se nemazlí nejen s legendou samotnou, ale i s žánrem, který je na parodii jako stvořený. Třeba scény s rytířem či u mostu můžou natočit jen a jen Britové. Poklona až k zemi - Nejen vtipné, ale i výborně natočené. Špička. ()

HellFire

Anglicky humor mam rad, ale co dela tenhle film mezi top 200??? Vzdyt vsechny vtipy byly ubohe. Davam jednu hvezdicku za zabijaka kralika, kde sem se poprve a naposled za cely tenhle film zasmal. ()

Pítrs85

To, že ty vtipy ani po čtyřiceti letech nezestárly, mluví za vše. Nebudu tu vypisovat jednotlivé skeče, nebo skeče, které mě nejvíc pobavily, tohle se totiž musí vidět jako celek, každopádně scéna s králem, jeho synem a hradní stráží... toto je přesně můj šálek toho nejlepšího anglickýho čaje. ()

Thomick

"Now what happens?" - "Well now, Launcelot, Galahad, and I wait until nightfall and then leap out of the rabbit and take the French by surprise, not only by surprise but totally unarmed!" - "Who ... Who breaks out?" - "Er ... We ... Launcelot, Galahad, and I ... Er ... leap out of the rabbit and ..." (GROUP FACEPALM) --- Scéna, na kterou zřejmě dosmrti nezapomenu (stejně jako na Black Knight - "Alright, we call it a draw"). U toho jsem se napoprvý řezal jako blázen. Ovšem jako celek působí zralejšim dojmem mladší Brian. ()

Jenda

Při sledování tothoto úžasného filmu jsem se změnil v jakousi velkou řehtající se věc. (A nebyl jsem kůň) ()

Ištván87

První půlhodina je naprosto dokonalá. Pak to trošku začne ztrácet dech. Škoda. Protože ten začátek je vážně božskej. ()

Hogun

Moje prvé (a asi aj posledné) stretnutie s Monty Python. Vážne som sa snažil, ale smiech nie a nie prísť. 2* za králika a čierneho rytiera. A uletené to veru bolo, ale pre mňa tým nesprávnym smerom. 5/10 ()

becki_tu

Po Life of Brian nejlepší film od Monty Python. Ujetost, břitký britský humor, skvělé dialogy a absurdita. Královská zábava. ()

evapetra

Podle mě trvalo dost dlouho, než se film "rozběhl". Dost dlouho mit připadalo pythonovsky absurdní ale nikoli vtipné. Až poslední třetinou jsem se prochechtala. Takže přjemné překvapení ke konci. ()

ancientone

Veľké výprava, pythonovská výprava. Svätý grál, alebo divoká paródia na stredoveké rytierske eposy, legendy a iné diela s tou dobou späté, v dada, až nonsensovej "hierarchii" kde je možné všetko možné, len nie to racionálne. Dejová línia filmu ustupuje do pozadia (plní "len" úlohu lepidla pre koláž), za mnohopočetné bujaré výstupy sympaticky presýtené rôznorodým, vždy účinným humorom, aj keď nie až tak organicky ako v Živote Briana, predstavujúcim vrcholné dielo unikátne pošahanej partičky pod taktovkou dua Jones a Gilliam. Pohrávanie sa s (vždy) groteskne pokrivenou patetickosťou, insitnou animáciu a hrdinstvom, sarkazmom a unikátnym štýlom tvorcov, spracúvajúcim všetko možné a (primárne) nemožné do až udivujúco po kope držiaceho intenzívneho celku. ()

Sawy

Geniální!Jedna z nejlepších komedií,jaká kdy vznikla a pro mě jednoznačně nejlepší Pythoni.Život Briana byl taky super,ale tohle je prostě totální masakr.Snad největší úlet,jaký jsem kdy viděl.Od souboje s Černým rytířem,přes rytíře Ni až k hradu Aaargh je film naprosto perfektní.A taky jsem tady pochytil pár užitečných rad,třeba,že je dobré znát rozdíl mezi africkou a evropskou vlaštovkou a hlavně,že člověk by si měl dávat sakra bacha na roztomilé bílé králíčky.A taky jsou tady skvělé Terryho animace.Prostě bomba,kterou si musím urychleně pořídit,abych se u ní mohl pobavit kdykoliv.95 % ()

6thSun

Ne tak dobrý, jako "Brian" (kterej se stejně překonat nedá), do půlky dokonce chvílema nuda...pak se to naštěstí zvedne. ()

maseer2

moje úplně první setkání s Monty Pythony a musím konstatovat, že něco tak geniálně absurdního jsem snad ještě neviděl :) na druhou stranu se zde ale skvěle vtipné momenty střídají s poněkud hluššími místy, u kterých jsem se zase tolik nebavil, takže slabší 4* ... We are now no longer the knights who say "Ni". We are now the knights who say: "Ekke Ekke Ekke Ptang Zoo Boing!" ()

Zemřel Terry Jones

Zemřel Terry Jones

23.01.2020

Cage a hladový králík

Cage a hladový králík

27.11.2009

S králíky nejsou žerty. Víme to už od dob Meet the Feebles či Monty Python a Svatý Grál. Film Rogera Donaldsona sice nese téměř disneyovský název The Hungry Rabbit Jumps, ale ve skutečnosti půjde o… (více)

Python na operačním sále

Python na operačním sále

23.10.2006

Terrymu Jonesovi, absolventovi St. Edmund Hall College na Oxford University (obor středověká literatura) a jednomu z členů legendárního seskupení Monty Python a Svatý grál, která se konala minulý… (více)

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005