Dumbo

U příležitosti sedmdesátého výročí vzniku tohoto výjimečného filmu o odvážných dobrodružstvích jediného slůněte na světě, které umí létat, byl Dumbo digitálně upraven. Diváci tak mají nyní šanci snímek zhlédnout ve vyšší technické kvalitě a ve vysokém rozlišení obrazu i zvuku. Báječný příběh statečného slůněte Dumba, které se chce s pomocí bystrého nejlepšího kamaráda, myšáka Timothyho, proslavit díky svým senzačním uším, znovu a znovu upoutává pozornost malých i velkých diváků. Film o nezdolné síle přátelství a víře v sebe sama dokresluje hudba, která sklidila mnoho prestižních ocenění včetně Oscara. Vychutnejte si animovanou klasiku z dílny Walta Disneyho. (HBO Europe)

uiu

Jako dítě jsem měla tento film na kazetě dabovaný jedním člověkem. A tu pohádku jsem milovala. Dumba jsem dnes viděla po cca 25 letech a i v mých dospělých očích to byl nezapomenutelný zážitek. Sice mě překvapila stopáž - sotva hodina bez titulků (jako dítěti mi přišel film delší). Alegorie na šikanu a rasismus je platná snad v každém období a pochopila jsem myšlenku filmu, co mi jako dítěti nedocházela. Navíc jsem u filmu jako dítě ani slzičku neuronila, i když je velice pochmurný, ale jako dospělá jsem měla na kahánku. Film mě donutil se zamyslet nad Disneyho tvorbou, poněvadž Dumbo je z roku 1941, ale v podstatě spolu s Bambim a jinými klasikami jsou to animáky dětí narozených v 90. letech minulého století. Tenkrát se totiž tyhle staré animáky vracely a neustále vydávaly na VHS, protože celovečerní film od Disneyho vyšel tak jednou za pět let, dnes bohužel na úkor kvality plodí Disney několik animáků do roka. ()

dANo

V dobe, keď sa na filmové plátno dostávali hlavne klasické rozprávky ako Snehulienka, či tradične obľúbené detské postavy ako Mickey Mouse, Winney the Pooh a pod., sa Disney štúdio rozhodlo sfilmovať málo známu a už vôbec nie knižne populárnu predlohu o ušatom sloníkovi Dumbovi... a spravilo proste geniálny ťah! Tento animovaný celovečerný film je skvelý po obsahovej, hudobnej či vizuálnej stránke. A ten príbeh, akokoľvek miestami dosť drsný, musí chytiť diváka za srdce. A nedá mi ešte nespomenúť halucinogennú scénu, ktorou sa tento film preslávil medzi dospelými - je proste fantastická (resp. fantasmagorická:). ()

VanTom

Přestože jednoduchoučká sentimentální pohádka často lyricky, beze slov líčí chod cirkusu (který zvířata sama pomáhají stavět, žádné úpění pod bičem drezéra) a vpřed se neposunuje jinak než písničkami / muzikálovými čísly (s dokonale sladěnou hudbou s pohyby), zásadní myšlenky zesměšňované, opovrhované "jinakosti" a rodičovské lásky zůstávají pevným, zřetelným základem. Dokáže být temná až krutá, navíc si dovolí věci, které by dnes už neprošly (slůně se omylem opije a zažije řádně psychedelický trip s tančícími růžovými slony). Nejenom z této pasáže čiší okouzlení tvůrců (obdivuhodnou a nestárnoucí ruční) animací, u níž fantazie nezná hranic. ()

mirec88

Veľmi pekné, sentimentálne a smutné. Inak úplne súhlasím s Dudekom, aj ja som mal slzy v očiach pri pozeraní tohto nádherného príbehu, ktorý fakt má dušu. ()

Ravi

Celkově slabší dysneyovka, která může kohokoliv oslovit, ale o nejlepším rozpoložení tvůrců se mluvit nedá. Jistou kvalitu samozřejmě nepostrádá, takže 55% = 3/5 ()

vyfuk

Asi se opakuje stejný problém jako bohužel u čím dál více filmů u Walta Disneyeho. Hezký a roztomilý příběh pro děti. Ale nějak to nepřechová ten smysl až do dospělosti. Hold jsou i výjimky jako Pinocchio, ale to je asi jedno z mála. Pointa je jasná. Docela škoda, ale s tím se nedá nic dělat. ()

Sdoom

Klasika, která se neokouká. Ovšem do těch nejlepších disneyovek tomu přecijen něco chybí. Edit 31.3.2019: Tak napodruhé musím zvýšit na plný počet. Jeden z filmů, u kterého je dle mého názoru zásadní rozdíl, zda je nebo není divák rodičem. Navíc i bez téhle úvahy řeší Dumbo nadčasové téma ostrakizace, šikany a posměchu něčemu/někomu odlišnému. V podstatě vážný a smutný animovaný film spíš pro dospělé než pro děti. Upřímně musím přiznat, že jsem byl dojat. Jedna z top Disneyovek ever. (Blu-ray, orig.) ()

Ferinka

Moje oblíbená pohádka... tak moc mi Dumba bylo líto, že jsem se nikdy nesmála dětem s velkýma ušima, a dokonce jsem si myslela, že slon může doopravdy lítat. A kdybych tenkrát pochopila, že růžové slony způsobuje alkohol, nebyla bývala bych se ho kdy dotkla! ()

klúčik

Na tento film som chodil ako chlapec do vysokoškolských internátov, kde ho študenti hrávali za 3 koruny vo svojom klube. Je to klasický kreslený film. Dávam 80%. ()

Chris Wulf

Až na úplně zbytečnou a docela nehodící se scénu s růžovejma slonama moc hezké... nebýt toho, mohlo by být hodnocení stoprocentní. ()

Han22

Pokud nepočítám hudební úlet Fantazie, tak Dumbo je první Disneyovka, která není podle klasické pohádky. Příběh je jednodušší, stejně jako animace. Je to v podstatě jednoduchá záležitost o sluněti s velkýma ušima, který uprostřed cirkusu hledá své právo na štěstí. Potěšila mě animovaná psychedelická část, překvapilo kolik emocí se dá vyjádřit obyčejným chobotem a pobavily různý narážky na svět (slonice ala pavlačové drbny, vrány ala černošský big band). Je to pěkná pohádka, ale ne na 5*. Animovaný film roku 1941. ()

Zagros

Dumbo mě docela zklamal. Snažil jsem se k němu především přistupovat jako ke krásné pohádce určené dětem. Díval jsem se s dcerou a občas pozoroval její reakce a musím říct, že pro menší děti je Dumbo spíše hororovým příběhem než pohádkou. Odebrání od matky, stálé urážení, slzy, snové vize, ... nic z toho pro děti moc není. Ty se u toho budou spíše bát, budou smutné, sklíčené a rozhodně nebudou mít z příběhu radost. Při sledování Dumba jsem si navíc uvědomil, že jsem jej v mládí už viděl a neměl jsem z něj vůbec dobrý pocit ani tehdy. Bohužel Dumbo nefunguje ani jako "komedie" či zábavný film pro dospělé, množství smutných scén převažuje a při sledování jsem neměl dobrý pocit. Skvělou klasickou pohádku bych si představoval rozhodně jinak. Pár dobrých věcí by se jistě také našlo a za ně dám dvě hvězdy, ale na víc to tentokrát není. ()

Wally

Prckům se líbí, ale za mne sem tam smutný na to, že jde o dětský animáč a příběh opravdu až příliš přímý a jednoduchý...takový bez nápadu....ale hezké písničky.... ()

Stružák

Po vizuální stránce je to fantazie i po 70 letech! Příběh je možná trochu jednoduchý. První polovina má spád, bavila mě. Ke konci už je děj trošku těžkopádný, nemotorný. Ke konci to hodně zachraňují ti havrani (nebo co to bylo). Sečteno podtrženo, lepší tři hvězdičky. ()

farfalla

Dumbo je čtvrým filmem studia Walta Disneyho a jedním z nejkratších z jeho celovečerních filmů. Měl Disneymu nahradit finanční ztráty z Fantasie, takže u Dumba se studio soustředilo na jednoduchost a úspornost. I přesto je to film s jiskrou a plný něhy. Předlohou mu byl příběh pro děti, který napsala Helen Aberson. Výroba filmu probíhala v průběhu 2. světové války a válka je v příběhu i zmíněna. Nejlepším, tedy jidiným, kromě maminky, přítelem slůněte se stane myšák Timothy. jak je ukázáno ve filmu, sloni je myší bojí, ale jeden nikdy neví, kdo se stane jeho spojencem ve zlých časech. ()

Prochy38

Film, který jsem jako malý kluk znal zpaměti a kolikrát si ho pustil na videu i 3 krát do týdne hned, když jsem dorazil ze školy. Valím oči, že je to z roku 1941, to mi uniklo!! To je něco. Srdeční záležitost! ()

Alf

hezké, hezké, snad až příliš - ta scéna s růžovými slony je opravdu hodně surrealisticky silná :-D) ()

Guy Ritchie chystá Aladina

Guy Ritchie chystá Aladina