Epizody(6)

Brněnská pobočka velkoobchodu s papírem, kde se děj českého seriálu odehrává, řídí vedoucí Marek Chvála, neškodně sebestředný a k jakýmkoliv citům ignorantský šéf. Pod rouškou péče o své podřízené se snaží ve firemní struktuře přežít co nejdéle, a proto neustále vymýšlí nové kličky ve vztahu k vedení společnosti. Dokumentární kamera fiktivního štábu se zaměřuje i na osudy jeho kolegů, kteří si dlouhé chvíle v nudné práci snaží krátit každý svým originálním způsobem. (Česká televize)

Recenze uživatele gudaulin k tomuto seriálu (1)

Kancl (2014)

Ten, kdo fenomén nejúspěšnějšího Gervaisova projektu dosud nezná, měl by se seznámit především s originálem. Ten je i díky nasazení a charismatu svého tvůrce mimořádný a objevil pro televizi fenomén estetiky trapnosti. Na druhou stranu, česká verze si podle mě tak rituální popravu, jakou předvedli hodnotící a komentátoři pouhých pár minut po odvysílání první epizody, nezaslouží. Poněkud mimo jsou stesky na téma absence anglického suchého humoru, resp. neschopnosti se mu přiblížit. Britský Kancl je totiž o všem, jenom ne o tradičním suchém humoru. Je to originál, který klasický sitcom převrací naruby a útočí na jeho nejzákladnější principy. Mimochodem, česká verze tak dobrá jako originál zdaleka není, protože není tak cynická, krutá a bezohledná jako Gervaisův humor, který si nebere servítky a je prošpikovaný vulgarismy. Kopta to kormidluje do žoviální polohy, která ulamuje hroty konfliktu. Celkově ale mám z české verze zatím lepší pocit než z té americké, jakkoliv produkční východiska jsou naprosto nesrovnatelná. Američané velice záhy sklouzli do podoby klasického sitcomu a Rickeyho Kancl jsem v tom nepoznával. Tady gagy fungují a s Koptou přes výše uvedené zásadní problém nemám. Vyčítat kopírování slavného originálu v případě franšízy nedává žádný smysl. Tady jde o záměr s plnou podporou majitele práv, tedy Rickeyho Gervaise. Potíž mám s obsazením některých vedlejších rolí, taková Sára Venclovská není dost dobrá herečka a typově mi jako náhražka Lucy Davis nesedne. Český Kancl není ani doslovnou kopií slavného předchůdce, byť logicky musí dodržovat základní schéma a styl. Liší se ale v uchopení jednotlivých postav, dialozích a atmosféře. Zatím mi to vychází na 3*, celkové hodnocení si ale nechám na konec. Dovětek po odvysílání 6. dílu: vlastně to vůbec nebylo špatné a mé určité rozpaky se postupem doby rozptýlily. Čtvrtá hvězdička je sice tak trošku oportunismus proti těm extrémně negativním odsudkům seriálu od řady hodnotících, ale můžu potvrdit, že pozitivní dojmy převládají a v rámci české seriálové tvorby jde o slušný nadprůměr. Kopta uchopil tu postavu jinak než Gervais a jeho sebestředný, sobecký bodrý týpek a sexista k tomu je svým zvráceným způsobem vlastně sympaťák. Umím si představit ještě jednu šestidílnou řadu a vlastně bych za ni byl i docela vděčný. Celkový dojem: 70 %. ()