Reklama

Reklama

Bídníci

  • Francie Les Misérables (více)
Francie / Východní Německo / Itálie, 1958, 217 min (Televizní verze: 88+97 min)

Hlavním hrdinou románu Victora Huga je Jean Valjean, který byl pro nepatrnou krádež chleba poslán na galeje, kde prožil devatenáct let svého života. Jako navždy poznamenaný člověk se vrací zpět do života. Setkání s monsignorem Myrielem, biskupem proslulým svou prostotou a nákloností k chudým, osudově poznamenává celý jeho život, další Valjeanovy činy, charakter se už nikdy nezpronevěří tomuto setkání s čistotou a dobrem. Jean Valjean, vězeň číslo 24601... Mezi nejznámější a nejoblíbenější díla francouzského básníka, spisovatele Victora Huga patří bezesporu román "Bídníci" z roku 1862. Jedním z nejúspěšnějších filmových Jeanů Valjeanů byl Jean Gabin, který ztvárnil tuto postavu v přepisu režiséra Jeana-Paula Le Chanoise z r. 1957. Po jeho boku se v roli nesmiřitelného Javerta objevil Bernard Blier, Bourvil, Serge Reggiani. (Česká televize)

(více)

Recenze (156)

L_O_U_S 

všechny recenze uživatele

Klasika neklasika, ať se na mě nikdo nezlobí, ale já se nudil a skřípal zuby. Huga jsem nečetl, takže nevím, zda i předloha je takto naivní a schematická, ale plochost postav a jejich nevýraznost mi silně vadily. Mám pocit, že k mému pocitu ještě silně přispěl český dabing - občas se mi zdá, že ač se jednalo o počin v jeho "zlaté éře", z úst nadabovaných postav lezlo něco úplně jiného než v originále, zejména po výrazové stránce. (695., 12. I. 2012) ()

mi-ib 

všechny recenze uživatele

Je to klasika to asi jo, jenže musím se kvůli tomu posadit na zadek? Příběh Jeana Valjeana je zajímavý, ale je vyprávěn hrozně rozvláčně. Hlavně je to díky tomu, že dle mého zbytečně podrobně sledujeme osudy i vedlejších postav. Navíc zápletky jsou postavené na tom samé, či podobném. Na tom, že dojde k změnění jména a jeho odhalení vede k dalším patáliím. Vývoj nezastavíš a to, co mohlo fascinovat v 19. století, dnes na kvalitní filmový příběh, podle mě nestačí. Se vší úctou ke klasice. ()

Reklama

Fingon 

všechny recenze uživatele

70% V pořadí třetí adaptace Bídníků, kterou jsem viděl - po televizní minisérii s Depardieum a o čtyřicet let mladšímu snímku s Liamem Neesonem. Bohužel musím říct, že mi tato adaptace přišla jako zatím nejslabší - Gabin mi není příliš sympatický, film je až zbytečně dlouhý a opravdu dobrá je jen jeho první část. Herecké výkony (kterých si obvykle příliš nevšímám) mi přišly velmi nepřesvědčivé, ať už umírající Fantina, nebo chování postav zasažených výstřely. O technické stránce se raději ani zmiňovat nebudu, nejsem si jistý tím, zda-li špatná kvalita byla způsobena kopií, kterou jsem měl k dispozici, či dokonce je vina na straně dabingu. Dokonce mám dojem, že se mi dostala do rukou poněkud neúplná verze, čítající sotva tři hodiny. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Hugovi Bedári sa dočkali mnohých foriem spracovania. Takmer každý velikán francúzskej kinematografie sa ocitol v roli Jeana Valjeana, pričom taký Jean Gabin so svojimi hereckými kvalitami sa jej taktiež nevyhol. Až na muzikál s "Gladiátorom" v hlavnej roli, sa mi páčilo každé jedno sfilmovanie tejto famóznej predlohy. No a nie je tomu inak ani v tomto prípade. Veď s Gabinom to ani inak nešlo .. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Velkolepé zpracování Bídníků 50. let je typickým velkofilmem této epochy. Na rozdíl od prvního francouzského zvukového zpracování se jedná o širokoúhlé barevné plátno hýřící spektakulárními barvami Technicoloru. Bída a ošklivost se netrpí, i ten největší chudák má jen méně elegantní účes a obyčejnější šaty. I ten příběh Fantine je prost onoho hmatatelného pádu na dno. Tito Bídníci jsou především přehlídkou klasického herectví Gabina, Bliera a Bourvila, ale o vystihnutí ducha románu hovořit nelze ani v nejmenším. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (2)

  • V USA měl film premiéru až v roce 1989 u příležitosti oslav dvoustého výročí Velké francouzské revoluce. (Terva)
  • Natáčení probíhalo v Německé demokratické republice. (Terva)

Reklama

Reklama