Smrt ve tmě

• USA Don't Breathe (více)

Rocky (Jane Levy), rozhodnutá vymanit se z područí své násilnické matky a zachránit svou mladší sestru před životem bez jakékoliv perspektivy, ke kterému jsou obě okolnostmi odsouzeny směřovat, je ochotna udělat pro dosažení svého cíle naprosto cokoliv. Společně se svými kamarády Alexem (Dylan Minnette) a Moneym (Daniel Zovatto) mají už na svém kontě sérii pečlivě naplánovaných vloupání ve snaze získat dostatek peněz na nový život daleko od svých beznadějných osudů v rodném Detroitu. Jejich zoufalá kriminální činnost jim ale zatím příliš peněz nevynesla, takže když se jim donese informace o slepci (Stephen Lang), žijícím o samotě v opuštěné čtvrti, v jehož domě se údajně ukrývá velké bohatství, souhlasí všichni tři s tím, že se pokusí o svou největší a poslední loupež. Jejich zamýšlená oběť se ale velice záhy ukazuje jako mnohem nebezpečnější, než si vůbec dokázali představit. Zatímco je slepec nemilosrdně pronásleduje svým důkladně opevněným domem, s hrůzou zjišťují, že se v něm ukrývá mnohem více než pouhé cennosti. (Falcon)

Necrotongue

Tak sláva!Po čase se konečně objevil hororový thriller,který nepošle umírat partu studentů do lesa,ale použije pouhé tři zlodějíčky,aby se popasovali se slepým válečným veteránem.Film má velmi slušnou zápletku,parádně hustou atmosféru i patřičnou dávku brutality a inseminace.Jediné,co na mě nefungovalo,byla snaha přesvědčit mě o tom,že když kradete proto,aby měla mladší sestřička lepší život,jste vlastně v právu.Pro mě osobně byl hlavním klaďasem slepý muž,který se snaží bránit svůj majetek proti místním nájezdníkům.Tento snímek mě bavil od začátku až do konce. ()

veru_needy

Na film jsem se těšila a musím říct, že mě film opravdu nezklamal. Čekala jsem napětí, strach a i trochu té zvrácenosti, vzhledem k tomu, že se podle traileru dalo tušit, že dědula bude trochu jiný než děděček, na kterého jsme v dětství byli zvyklí. Herecké obsazení bylo dosti uspokojující. Nápad celkového filmu byl více než dobrý. Líbilo se mi, že byl film originální a že se opravdu nedalo nic předvídat a film vás od začátku do konce jen překvapoval. Za mě 90%. ()

luka4615

Pochmurné reálie opuštěného Detroitu, parta zlodějíčků a zdánlivě bezmocný a slepý veterán v podání výborného Stephena Langa vytváří dokonale vysoustružený survival thriller, který v každém záběru překvapuje originalitou a svým neotřelým přístupem k dané látce. Don't Breathe je v letošní hororové, potažmo thrillerové "sklizni" jedním z nejpovedenějších, nejatmosferičtějších a nejtíživějších počinů. Tohle se moc povedlo! (Viděno v kině CineStar Jihlava) ()

JASON_X

Jako malému mi slepci přišli nesmírně děsiví. Ty jejich podivné, strašlivě znetvořené oči... Ty jejich tápavé a nemotorné pohyby, přízračné, téměř nelidské... Jejich ohmatávání obličejů cizích lidí, které si chtěli "prohlédnout"... Slepcovy kostnaté prsty, přejíždějící po tváři hrůzou paralyzovaného vidoucího, se najednou jako dravčí spáry vztekle a nenávistně vnoří do jeho zdravých očí, s potměšilým sípavým chechotem: "Cha cha! A teď jsi taky slepý, stejně jako já!" Tak takové byly moje dětské vize o ubohých nevidomých, hanba mi. A Don't Breathe mi je živě připomněl, protože náš pan slepec, ač oběť, není žádný bezmocný ubožák, ale nelítostný dravec. A fakt, že dlouho téměř nemluví a vyráží ze sebe jen jakési přidušené hrdelní skřeky, ho činí ještě strašlivějším, nelidštějším, děsivým téměř metafyzicky. Dobře tak onomu trojlístku zlodějské chátry, hlavně tomu debílkovi, který se snažil vypadat a mluvit jako negr, a který mi pil krev hned od prvních záběrů. Milerád bych slepci pomohl tyhle kreatury vyřídit, ale tenhle namakanej starej bourák by mou pomoc určitě nepotřeboval. Pátou ovšem rozhodně nedám, protože: 1) "tklivý" příběh o vytetované berušce 2) protože malá smutná "princezna" by tak ráda surfovala 3) protože udělat z vylízané asociální diliny chrabrou a chladnokrevnou bojovnici je hloupé 4) protože udělat ze slepého nelítostného predátora slepého šíleného inseminátora je blbé. P.S.: A koho zaujaly kulisy vybydleného Detroitu, tomu doporučuju tenhle dokument:  http://www.csfd.cz/film/293808-requiem-za-detroit/komentare/ // Five years later: Po druhém zkouknutí zvyšuju samozřejmě na pátou, moje předchozí výhrady jsou nicotné. ()

Morholt

Evil Dead se mi líbilo a Alvarez tady svoje kvality potvrdil. Stačilo jen pustit trojici zlodějíčků do domu slepého veterána, do sklepa strčit nějaké to tajemství a osolit to naprdnutym rotvajlerem. Langův ex-voják s "lehkou" psychickou deformací pak byl tím nejlepším slepcem, který si to kdy rozdal s vidícími lidmi a narozdíl od mnohých jiných jeho počínání působilo důvěryhodně. Stěžovat si nemůžu ani na ostatní herce, což platí především pro Jane Levy. Stran napětí není co vytknout, atmosféra domu měla také něco do sebe a tak jedinou vadou na kráse byl zvrat, který byl na začátku nesmyslně avizovaný. Tak či tak ještě jeden povedený film a Alvarez se stane osvědčenou hororovou značkou. 85% ()

Lucasion

Originální a zvracený thriller, který má blízko k hororu? To si nechám líbit! Sám doma naruby? To taky! Moment, neměla ta holčina právě roztržený kalhoty v rozkroku? Teď nemá, hm nevadí. Hele a jak mohl ten klučina vypadnout z okna, když tam byly mříže? Tolik a dalších zbytečných otázek jsem se ptal během filmu mockrát, že to kazilo celý výsledný dojem. Krom přešlapů ve scénáři a na place, mě vlastně udivuje, že hlavní trojici ani za mák nefandím. Jsou nesympatičtí a jednají jako nesmyslné figurky. Pak je těžký jim držet palce, když je starý slepý šílenec zavře u sebe doma. Pokud se na film někdo těší, tak ať se vážně nekouká na trailer. Ten totiž vyžvaní zcela všechno a film pak postrádá napětí i jakoukoliv atmosféru. Konec je taky nesmyslně několikrát natahovaný. Prostě ach jo, promarněná šance. K dobru připočtu aspoň to, že tolik chyb v jednou filmu už jsem vážně dlouho neviděl. (43 %) ()

Handle

Letošní rok zatím nabízí až překvapivě skvělé horory. Nejprve V zajetí démonů 2, poté Zhasni a zemřeš a nyní další slušných 5* pro Smrt ve tmě. Sice to ke konci začíná trochu drhnout (lehká přeplácanost ve scénáři), ale jinak skvěle napsané postavy (aneb komu vlastně fandit), výborné filmařské kvality a naprostá pecka v budování atmosféry. ()

Mordenroth

V prvom rade, takýto druh filmov osobne nepovažujem za horror. Pre mňa je to čistokrvný thriller. Čo sa týka samotného filmu, pre tých, ktorí nevideli trailer odporúčam nepozerať trailer. Ja som to urobil (dokonca viackrát) a bola to chyba, veľa z deja ma už bohužiaľ neprekvapilo ani nezaskočilo tak ako mohlo. Zvrat(y) v príbehu sú príjemné, ale pre mňa nijak šokujúce. Atmosféra slušne graduje, ale napätie som určite nekrájal. Od začiatku som samozrejme držal palce slepcovi (vynikajúci Stephen Lang) a to sa nezmenilo až do konca. Inak je Don't Breathe veľmi slušne natočený thriller. ()

Lacike

Fede Alvarez znova boduje a s jednoduchym nametom traja zlodeji vs jeden slepec v opustenom dome si vystaci cely film. Charaktery vsetkych zucastnenych su skvele nacrtnute a cely cas sa spravaju logicky. Chapete obidve strany. No a scenarista nesklamal a podarilo sa mu vymysliet zmysluplne finty ako vsetkych co najdlhsie udrzat v dome. Po technickej stranke to je fantasticky natocene. Skvela je kamerova exkurzia po dome behom ktorej si detailne prezrieme miesto v ktorom sa nasledne budu diat napinave udalosti. Akurat atmosfera mohla byt este hutnejsia. Po väcsinu stopaze je len mierne nadpriemerne napinava a od strachu som nedychal len v dvoch scenach. Nahanacka po tme a pes v aute. Hm, uz davno som psovi vo filme neprial, aby si to poriadne odskakal. Bol to riadny parchant. Ale psickari môzu byt kludny. Nic drsne sa mu nestane. Vlastne celkovo s gore efektami Alvarez dost setril. V Evil Dead sa vyblaznil ovela viac. Zaver mi pripadal adekvatny. Takze aj ked som cakal este o trochu silnejsi zazitok, tak som s vysledkom dostatocne spokojny. Film rozhodne odporucam. 7/10. ()

ScarPoul

Čakal som viac. Nie je to zle natočené. A ani to nie je hlúpe. V zásade to má niekoľko wtf momentov. Ale aj pár prekvapivých zvratov. Alebo skôr žánrových chuťoviek. Ale okrem scény v úplnej tme ( tá je podľa môjho názoru dokonalá) to nemá veľmi ako invenčne obohatiť žáner. Levy je sympaťáčka a dobre sa na ňu pozerá. Ale mne by sa žiadalo naozaj niečo čo ma ohúri natoľko že si nebudem vybavovať inšpiračné zdroje, ktoré vo svojej originalite posunuli žáner trochu ďalej. Hlavne tá slabá verzia francúzskych Mučedníkov mi to prišla značne nedotiahnuto. Ale prežil som. ()

malylada

Už upoutávky ukazovaly, že se máme na co těšit a jen se to potvrdilo. Originální nápad o zlodějíčcích, kteří se snaží obrat slepého veterána. Jenže to není taková hračka, jak se zdá a Stephen Lang ukazuje, že je snad nejlepší herec pro záporáky. Velké plusy jsou především za celkovou uvěřitelnost, s minimem logických nesmyslů, přeplácaných lekaček a film si dokáže držet nepříjemnou, stupňující se atmosféru. Vývoj děje graduje a nakonec dostáváme více psycho zápletku, než by člověk čekal. Na to, že se film odehrává v jednou baráku, tak scény jsou pestré a nápadité. Když nad tím přemýšlím, tak nevím, co bych vytkl. Na maximální hodnocení mě film úplně nedokázal přimrazit do sedačky a trošku byl závěr na můj vkus natahovaný, ale rozhodně stojí za koupi do mé sbírky hororů. Alvarez si u mě spravil reputaci po remaku Lesního ducha.......8/10 ()

Tommassi3

"Neexistuje vůbec žádná věc, kterou byste nemohli udělat, když si uvědomíte, že žádnej bůh není.." Nedýchej !! Nedýchám !! Ono to totiž u týhle famózní poučené žánrovky Raimiho režijního Ducha lesa ani jinak nejde.. Fede stále jede !! ()

BoPo

Pokus o vykradnutie baráku, ktorý sa dosť nešťastno zvrhne, nie je ničím novým. Napríklad Fincher a jeho Úkryt to zobrali z iného uhľa pohľadu než práve Smrt ve tmě. Tu sa zo začiatku odohráva niečo, čo pôsobí ako cieľovka pre MTV fanúšikov. Ale akonáhle čočku kamery zašpiní prvá kapka krvy, tak jeden napínavý moment strieda druhý, následne sa uskutoční zvrat a opäť séria súbojov o život zakončených dobrou pointou všetkých udalostí. Podľa mňa zo scenára, ktorý nie je perlou ľudskej predstavivosti, dokázali vďaka vizuálnej stránke, hereckým výkonom a zvolenej hudbe vyťažiť maximum. ()

Seabeast

Do poslední chvíle nervy drásající snímek Smrt ve tmě má řadu pozoruhodných prvků. Jedním z nich je fakt, že zde vlastně nenarazíte na kladnou postavu a hlavní aktéři jsou tři mladiství, kteří se nebojí vykrádat byty, aby se trochu zaopatřili. Dostáváme se tak do paradoxní situace, kdy ani pořádně nevíte, komu fandit a jen s pocitem hrůzy sledujete dění v uzavřeném prostoru. Tím je byt jednoho slepého válečného veterána, který svoji "pevnost" dokonale zná a jakmile zjistí přítomnost tří vetřelců, začne okamžitě jednat. A s ničím se naprosto nepáře. Nejdřív toho chudáka litujete, ale vyjde najevo pár dalších věcí. To samé nápad s vysloužilým válečníkem, který má i přes svůj zrakový handicap značnou výhodu a je extrémně pro trojici nebezpečný. Dostaneme se tak často do situací, při kterých se dá atmosféra strachu doslova krájet. Pocit, že jste v tom baráku s lupiči je opravdu silný a nedá vydechnout, zvláště pokud sledujete v zatemněné místnosti. Silné čtyři a za tento rok jeden z povedenějších děsu plných počinů! ()

JohnCZ

Horor? To ani ne. Spíše pořádný thrillerový náser. Skupinka mladých delikventů versus pošahaný válečný veterán v podání Stephena Langa. Záruka napínavé, místy docela krvavé a hlavně překvapivě docela originální zábavy. ()

corpsy

Konečne horor ( thriller ) roka. Načo zdĺhavú expozíciu, predstaviť charaktery v časopisových pózach, rovno na vec. Mimo to, úvod nieje niečo, čo by som ja ako fanúšik preberal pri pive, ale vlámačka do bohate, ale úzkostlivo vyzerajúcej búdy naštartuje niečo, čo možno chýbalo viacerým priaznivcom žánru po dlhé roky. Fede Alvarez, je u mňa zatiaľ na vyššej priečke, ako J. Wan. A tým pádom, je to aj chvála pre tento spúšťač adrenalínu. ()

ConanVJ

Na horor bych to neviděl, ale jinak je to hutný, temný a velice napínavý film, ve kterém do samého konce nevím, komu fandit. Přece jen jsou to zloději, co jdou okrást bezbranného slepce a na druhou stranu slepec je ........ . Velice zajímavý příběh mě vtáhl a nepustil. Za mě 80% :) ()

schizmo

Nad novodobým hororem lámu s železnou pravidelností hůl, málokdy se stane, že příjde nějaká mimořádná (no nedej bože originální) pecka. Naposledy se to stalo dost překvapivě u nenápadného snímku It Follows a od té doby je moje trpělivost bombardována generickýma kopírka starých kultovních filmů. Dont Breathe je ovšem jiná káva a oproti ostatním filmům, kde trailer slibuje mnohé a dostanete houby, zde dostanete přesně to, co trailer odhaluje a mnohem víc. Originální zápletka, dost napjatá atmosféra, milionosm zvratů, lekaček a dalších vychytávek pasuje tuhle věc suverénně na jeden z nejoriginálnějších hororů poslední doby. Především neokoukaný scénář, jistá klaustrofobičnost, napětí a slepej frajer, co má nad partou zlodějů ve vlastním baráku rozhodně navrch! Překvapení jak dědek! ()

hous.enka

Horor, ve kterém jsem jeho hororovitost hledala poměrně dlouho, ale nakonec se z toho vyklubalo slušné psycho (skoro doslova). Myšlenka skvělá, provedení ucházející (jen že byl slepý... to je prostě jako by neměl nohy nebo podobně, prostě něco, co strašně hraje do karet protistraně). Don't Breathe nesází na lekačky, ale spíš na příběh a lidské emoce, což se mu prostě vyplatilo. ()

Pokračování Smrti ve tmě našlo režiséra

Pokračování Smrti ve tmě našlo režiséra

21.01.2020

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Co chystá režisér Smrti ve tmě?

Co chystá režisér Smrti ve tmě?

16.10.2016