Učitelka

Učiteľka

The Teacher

(festivalový název)

Česko / Slovensko, 2016, 102 min

Karty sú výborne rozdané a prvá polovica je skvelá. Škoda tej doslovnosti a prílišnej čierno/bielosti v polovici druhej. Mauréry pozitívne prekvapila a Hřebejk s Jarchovským pri svoje (ne)forme z minulých rokov vlastne tiež:) Btw, my už takéto "učiteľkovanie" zažívame aj v škôlke, doba nehrá rolu:) 3,5*/5(2.1.2017)

Už dlouho se mi nestalo, abych měla z Hřebejka takovou radost. Slovensko mu velmi prospívá. A konečně už to jeho vlídné hořko-sladké retro neuráží, ale jen spojuje minulost se současností. My jsme tyto milé pančelky měli totiž u nás taky.(20.8.2016)

Učitelka je rozhodně jedním z nejlepších filmů z české produkce (respektive z česko-slovenské koprodukce) za rok 2016. Snímek těží zejména z poutavého a ožehavého tématu šikany a využívání lidí během komunistického režimu, přičemž vše je zasazeno do školního prostředí, na kterém se dá dobře projektovat problematika vztahů jak dětí, tak dospělých. Dalším pilířem úspěchu bylo obazení Zuzany Mauréry do hlavní role učitelky Drazděchové, která, jak už někteří uživatelé naznačili, obstojí i ve srovnání s potterovskou Dolores Umbridge - ocenění z Karlových Varů za nejlepší ženský herecký výkon si tedy podle mého zasloužila (i když nejsem obeznámen s konkurencí). Jednotlivé prostřihy mezi schůzí rodičů ve škole a tím, co tomu předcházelo, fungovaly skvěle a už od začátku jsem napjatě čekal na odhalení oné "strašlivé události", kvůli které se toto setkání vlastně konalo. A závěrečná scéna za zvuku nepřeslechnutelného klapotu podpatků mě dostala. Zkrátka moc dobře natočený, napsaný i zahraný film, který ve mně nejednou probudil značnou vlnu zlosti a rozhořčení, a donutil mě se zamyslet nad tím, jak bych se v podobné situaci choval já.(13.8.2016)

Poslední Hřebejkovy filmy mě moc nebavily, tohle bylo díky jinému prostředí, slovenštině a zejména absenci Táni, Áni, idiota a Duška docela povedené dílko. Jinak i přes pár vtipných momentek to určitě není komedie.(9.8.2016)

Obrovským failem tohoto filmu je fakt, že pokud se oné učitelky týká, (BROJLER ALERT!) zůstává jen a pouze u výhrůžek, nikdo, kdo jde proti ní, nakonec není poškozen v logické souvislosti s tím, jak je celou dobu démonizována, jak je naznačováno, že má málem nadpozemskou moc. Právě tahle věc zabránila tomu, aby šlo o (dost možná) nejlepší český počin roku, páč jinak tomu není moc co vytknout.(19.12.2016)

• - Okrem scén z telocvične, takmer celý film vznikal v budove slovenskej televízie. (JančiBači)

• - Přepravovat letecky buchty do Moskvy byl ve skutečnosti úkol Jarchovského matky. V té době pracovala na Ruzyni. (klukluka)

• - Učitelka musela na základě stížností od rodičů ze školy odejít, podle Jarchovského ale byla jen přesunuta na sousední školu. (klukluka)