Uznávaný profesor filozofie Abe Lucas (Joaquin Phoenix) je už víc než rok emocionálně na dně. Nemůže psát, nemůže dýchat, nemůže si vzpomenout na smysl života, z ničeho se nedokáže radovat. Cokoliv kdy zkusil, mu nepřináší uspokojení. Jeho jediným spolehlivým přítelem je alkohol. Abe přijíždí učit na fakultu do malého městečka. Brzy se zaplétá se dvěma ženami. Osamělá profesorka Rita (Parker Posey) od něj očekává záchranu z jejího nešťastného manželství. Jeho nejlepší studentka Jill (Emma Stone) se okouzlená stává jeho nejbližší kamarádkou. Pro Jill je Abova rozervaná umělecká duše a exotická minulost přímo neodolatelná. Jeho labilita ji fascinuje a přitahuje. Přesto, když se Jill snaží jejich přátelství změnit v romantický vztah, Abe ji stroze odmítá. Při jednom obědě vyslechnou Abe a Jill zvláštní konverzaci cizích lidí u vedlejšího stolu. Tento okamžik Abea změní a on si začne plnými doušky vychutnávat život. Jeho rozhodnutí ke změně spustí řetězec událostí, které ovlivní jeho, Ritu i Jill navždy... (Bioscop)

Belatris

Velké zklamání. Tohle teda Woodymu nežeru. Postavy pitomé k uzoufání, které jsem od začátku pozorovala zvenčí jako pitoreskní postavičky v akváriu. Neumím si představit, že bych se na ně nějak navázala (myšlenkově nebo emocionálně). Filozofie je tady použita samoúčelně jako malebný kontext, do kterého se zasadí narušený jedinec (to se mě jako milovníka filozofie trochu dotklo a přežila bych to, jedině kdyby byl snímek vyladěn do crazy komedie a z filozofování hl. hrdiny by se stal klíčový zdroj komična). Motiv zločinu a trestu Allen vytěžil v Matchpointu, nechápu, proč se k tomu vracel, zvláště pak takhle neumětelsky. Nadužívání voiceoveru mi tady přišlo knižní a nešikovné, ačkoliv jsem jindy srdnatým zastáncem voiceoverů proti těm, kteří by je nejraději zcela vyškrtli z kinematografie. Pitomě zobrazená sebedestruktivita (já jinak miluju sebedestruktivní postavy!) a vykonstruovaný a hloupý obrat v nalezení smyslu/inspirace. Šlápnutí vedle... ()

valasek.m

Woody prostě asi nebude pro mě. Tak velmi zváštní film jsem už dlouho neviděl. Popravdě vůbec nevím, co si o něm mám myslet. Emma Stone je jako vždy výborná, ta se pro herectví prostě narodila. Ale to je tak všechno, co se mi na tomto filmu líbilo. Opravdu to bylo dějově velmi zvláštní, herecké výkony průměrné, prostě nic. ()

mclenin

Vďaka Woodyho štýlu rozprávania to opäť pôsobí nadľahčene ako jedna epizódka zo života človeka na letné sobotné popoludnie. Hoci sa príbeh ukrýva pod pláštikom filozofie a balansuje na pomedzí Kanta a Kierkegaarda, teda typického konfliktu morálnych zábran a slobody vôle a ich vzťahu k zmyslu života, kľúčovým okamihom je tu karma a samozrejme rad (ne)šťastných udalostí. Nie tak dobré ako Kúzlo mesačného svitu, no stále lepšie ako Jasmínine slzy. ()

Disease

Připadalo mi, že se Woody chce vrátit k modelu Match Pointu, který byl hodně neallenovský. V tomto případě to ovšem allenovské bylo a nepomohl ani Joaquin Phoenix, místy celkem nuda. ()

Schuldiner

První půlhodinka je perfektní, škoda, že to pak nabralo tu druhou linii, protože ta první by mi bohatě stačila... Joaquin Phoenix je prvotřídní v té své emocionální vyčpělosti. Ze začátku té druhé linie jsem si říkal, že to není úplně špatný nápad, změnit úplně běh filmu tímhle způsobem, ale nakonec se zkrátka ukázalo, že nebyla tak dobrá, jako ta první. I tak jsem ale viděl film, který mě dobře pobavil. Ale v tom je Woody Allen téměř neomylný. ()

.baris.

Brilantní kousek s absolutně dokonalým výkonem Phoenixe. Při některých scénách mě až mrazilo a přestože mi bylo jasný, že to celé někam spěje, i tak jsem na konci zůstala sedět s pusou dokořán. Zdejší nízký hodnocení nechápu ani trochu. Allen tyhle typy filmů prostě umí. ()

Lovely.Bones

Já to udělám lišácky, protože po promítání jsem si přečetl pár komentářů tady na csfd, jestli někdo sdílí můj názor, a objevil jsem komentář uživatele xxmartinxx, který mi mluví z duše a tímto mu dělám zcela dobrovolně reklamu ;-) ()

Jaro_slav

Tenhle „novej“ Allen, co už je pěkně starej, se nebere tak urputně vážně a tudíž mě baví. Ale asi poprvé je ve filmu Emma Stone, aniž by pro mě byla právě ona tim highlitem. Ňákejch pocitovejch 80% - pravda, i díky svítilnový pointě. ()

Oralfabet

Námět není pro Woodyho zase až tak neobvyklý, ale zpracování je opět originální a nepůsobí okoukaně. Joaquin je samozřejmě dokonalý a naštěstí má i zajímavou postavu, která mu opravdu sedí. Ke konci to začne chvílemi možná působit lehce vykonstruovaně, ale závěrečná pointa, ač možná lehce předvídatelná, je fajn. 8/10 ()

HanaM.

Další Woodyho vykonstruovaná variace na Zločin a trest. Narozdíl od Match Point ji však chybí napětí, překvapení a vůbec celkově něco nového. Spoiler - podobně jako když někoho dobře znáte a dovedete předvídat, jakým způsobem provedl vraždu. Také, když dlouho sledujete filmy jednoho režiséra, dokážete odhadnout jakým způsobem film zakončí. To, že jsem tušila i to, že tam bude něco s tou baterkou je až směšné. ()

Bivoy

Odlehčená verze Zločinů a poklesků. Škoda, že se Allen v posledních filmech (snad až na Jasmíniny slzy) vzdal snahy jít do hloubky. V Iracionálním muži jsem měla i při vážných scénách pocit, jako by všechno byla jen hra... Nicméně Joaquin Phoenix si s postavou Allenovského typu poradil výborně... ty deprese jsem mu docela věřila. ()

Greg25

Ke konci skoro až groteskní vyznění, které dává vzpomenout třeba na Woodyho Sólokapra a jeho rané snímky. Brilantně napsané, brilantně zahrané - Phoenix je prostě Pan Herec. Pravda přibývá statičnosti a faktu, že Woody skoro nepotřebuje střihače, což už se hodně projevovalo v posledním Woodyho filmu, ale Iracionální muž je prostě kvalitní film - je to prostě Woody, ten nedokáže natočit špatný film. A Iracionální muž je jeden z těch jeho filmů, ke kterým se ráda vrátím a jehož dialogy protkané existencionalismem prostě jen tak z hlavy nedostanete. 85% ()

Maura

Ktokoľvek iný by tento materiál natočil, upadol by ihneď do zabudnutia. No, možno by sa mu ušlo pár ironických poznámok o hromadení klišé všetkého druhu, o nepozerateľne stereotypných postavách, o totálnej vykonštruovanosti deja a pod. Točil však Woody a tak ten starý vzorec, hoci občas škrípe, stále funguje. ()

Thomas_xxxxx

Príjemný film, ktorý síce pomaly naberá na tempe a spočiatku je trochu nudný, ale ako plynie čas, tak začína byť zaujímavý a dostane vás. Film je podaný s absolútnou ľahostajnosťou aj napriek tomu, že sa stala vražda. Uvoľnené dialógy o vražde ako keby sa nič nedialo, ma dostali. Vo chvíľach, kedy by ste čakali nejakú pochmúrnu atmosféru (veď predsa sa jedná o ľudský život), je vo filme nastolená absolútne veselá hudba. ()

Hepy13

Joaguin Phoenix mě v tomhle filmu opravdu hodně pobavil, hlavně svoji povahou. Ty jeho myšlenkový pochody jsou vysloveně komediální. A ten konec...nevim kdy naposledy mě smrt člověka takhle rozesmála :D ()

Blueeyes

Já asi nejsem Woodyho cílovka, ať koukám jak koukám, nějak se mi pořád ty snímky nezdají. Ale dobrá, buďme fér, tahle zápletka je dost dobrá. Abe postrádá smysl života, plácá se od ničeho k ničemu a laškuje s myšlenkou na sebevraždu. Pak se náhodně nachomýtne k rozhovoru, který ho nakopne nečekaným směrem, dodá mu to co potřeboval, plán, motiv, důvod.... (a ne, nebojte, nekouká z toho žádný new age, kdesi cosi esoterické prozření :-) No, shrneme si to - Joaquin je zkrátka můj velký oblíbenec. Navzdory té alkoholické odulosti, kterou role vyžaduje z něho tady charisma přímo tryská. Všechny ty existenciálně filozofické úvahy tu sednou jako zadel na hrnec. Emma milá, krásná, civilní a naprosto jsem jim tu dvojici rozháraný pupkáč ve středním věku a poblázněná idealistická studentka věřila. Jen ten konec vzal Woody na můj vkus trošku moc hopem :-). Za tři! ()

crozet

Woodyho krabička "Dostojevskij lights". Lehkým perem zpracovaný film, který se sleduje stejně snadno jako tahy štětcem zručného výtvarníka, přičemž odtrhnout se nedokážete, dokud není obrázek dokončen a nezobrazí se titulky (jakkoli pointa třeba leckoho nepřekvapí). Herci též profi, s "autenticky konsternovanou" Emmou včele. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

27.11.2015

Allen mění herce

Allen mění herce

01.09.2015

Co rok to film. Woody Allen nemění svoje návyky už pár desetiletí a zatím to vypadá, že u nich zůstane i do budoucna. Jeho letošní film, Iracionální muž, šel do českých kin 30. července 2015. A… (více)