Uznávaný profesor filozofie Abe Lucas (Joaquin Phoenix) je už víc než rok emocionálně na dně. Nemůže psát, nemůže dýchat, nemůže si vzpomenout na smysl života, z ničeho se nedokáže radovat. Cokoliv kdy zkusil, mu nepřináší uspokojení. Jeho jediným spolehlivým přítelem je alkohol. Abe přijíždí učit na fakultu do malého městečka. Brzy se zaplétá se dvěma ženami. Osamělá profesorka Rita (Parker Posey) od něj očekává záchranu z jejího nešťastného manželství. Jeho nejlepší studentka Jill (Emma Stone) se okouzlená stává jeho nejbližší kamarádkou. Pro Jill je Abova rozervaná umělecká duše a exotická minulost přímo neodolatelná. Jeho labilita ji fascinuje a přitahuje. Přesto, když se Jill snaží jejich přátelství změnit v romantický vztah, Abe ji stroze odmítá. Při jednom obědě vyslechnou Abe a Jill zvláštní konverzaci cizích lidí u vedlejšího stolu. Tento okamžik Abea změní a on si začne plnými doušky vychutnávat život. Jeho rozhodnutí ke změně spustí řetězec událostí, které ovlivní jeho, Ritu i Jill navždy... (Bioscop)

MikO_NR_1909

Netradičný Woody, najmä vnútorným svetom postáv, hoci jeho konfrontačný a dialógový svet je stále plný objavovacieho potenciálu. Trošku mi preto prekáža monotematickosť a predurčenie hlavnej línie naratívnej premisy, akoby postavy ničím iným nežili, než entuziazmom po sebe samých. Teda Phoenixova postava má zložitejšie parametre, ale ako znie jazzový podklad charakterizujúci atmosféru snímku, nikam sa neponáhľame, zapúšťame korene a žijeme pre najbližší zmysel nášho poslania. A keď nepríde, vyrobíme si ho sami. Stále obsiahle elánom a autorským citom, možno už nie takým tvorivým odhodlaním, ale stále s vkusom. A to je pre Iracionálneho muža najdôležitejšie. ()

kaylin

Z tohoto Allenova snímku jsem trochu na rozpacích, protože měl docela dobrý náběh - to ani nemluvím o hereckém obsazení, které mi sedlo - ale z banálně krásné zápletky se vyklubal až příliš ukecaný film s finále, které mě spíše zklamalo. Na konci jsem si sedl a říkal jsem si, proč jsem to vlastně sledoval. ()

Kaluž

No… já vás mám opravdu rád, pane Allene, ale takovou zbrklou hovadinu, kterou jste umístil zhruba do prostřední části filmu, bych od vás tedy nečekal. Do poloviny dobrý, Phoenix hláškuje jako o život a dává filosofování vale s allenovskou grácií, i ta děvčata se víceméně snaží držet krok s vtipem, ovšem ta vražda, ta to zabila. Tenhle žánrový kočkopes se zkrátka moc nevyvedl. Slabší tři, scénka s výtahovou šachtou byla doslova vysvobozením. ()

PogoJoe

Film se zajímavým scénářem a skvělými herci, který mě bavil. Modrá barva na csfd mu podle mě nesluší nesluší... ()

runner85

Prvotná myšlienka tohoto iracionálneho muža sa mi veľmi páčila, normálne som v niektorých aspektoch videl sám seba. Ale potom sa to rozbehlo úplne iným smerom. Však, kto vie, kam by to smerovalo, keby som mal v posteli Emmu Stone :o ()

L_O_U_S

Jako pro učitele filosofie je pro mě tenhle film povinnost. Je to chytré, je to poutavé, je to svěží. Nakonec nezbývá než přiznat si, že když se má člověk rozhodnout, jestli se půjde udat, jsou všechny kategorické imperativy a závratě ze svobody volby jen intelektuální masturbace. Ne proto, že začal žít naplno, ale aby si zachránil krk. (1 177.) ()

Dont

Woody Allen mě ani trochu nezklamal, naopak docela pobavil. Ze všeho nejvíc mi to přišlo jako povedená absurdní cynická komedie. Nasmál jsem se docela dost. Nehledal bych v tom nic moc hlubšího, myslím, že to ani nebylo záměrem tvůrce. ()

Aleee89

Taková allenovská jednohubka, která neurazí, ale ani nenadchne. Allen ztrácí dech a moc nerozumím jeho touze točit ročně jeden film... Coby divačce, která má jeho filmy ráda a některé dokonce zbožňuje, už mi nic moc nedávají. Ano, z jakési povinnosti a setrvačnosti se na ně podívám, ale mají spoustu ale... A to je i případ Iracionálního muže, který není vyloženě špatný, ale na Allena je to prostě málo. ()

PP66

To se Allenovi povedlo - humor a filosofie v jednom snímku, mysteriozní snad bylo pouze Phoenixovo uklouznutí po baterce. Opravdu zábavně přemýšlivý film, nenucený herecký koncert. Viděno v rámci Tour po Americe. ()

SgtPepper

Zatím asi nejvíc underrated film od Woodyho. Otevřel jsem ČSFD a přišla čirá nasranost z tak nízkého hodnocení. Nebudu psát proč. Mám pocit, že bych to ani nedokázal v pár řádcích shrnout. Jen mě mrzí, že to třeba odradí spoustu lidí. Pro ty, kteří váhají - Máte rádi Dostojevského? Jestli je odpověď ano, tak už prosím neváhejte. ()

sofiapetra

Raskolnikov v novodobém hávu, střihnutý znuděně-otráveným, protože exšarmantním, profesorem filozofie. Vypadalo to, že to Phoenix skoro ani nehraje (překvapilo mě, že ve skutečnosti je mu teprve 41, v té roli bych mu hádala klidně i o 15 víc). Pro mě dokonalé (i napínavé) od začátku až do konce. Kdybych to nevěděla předem, vůbec bych si na Woodyho netipla - po jeho obvyklé ztřeštěnosti ani stopy (Match Point sice také nebyl ztřeštěný, ale i tak). Na konci mi jen chybělo, jak to vlastně dopadlo s tím neoprávněně obviněným - jestli ho z toho ta morálně rozhořčená Jill vůbec dostala. Ale jinak po dlouhé době konečně film, z kterého jsem si mohla vypsat alespoň pár zajímavých vět. ()

Necron

"So much of philosophy is just verbal masturbation.", "Anxiety is the dizziness of freedom.", "I wanted to be an active world changer and I've ended up a passive intellectual who can't fuck." ()

Aljak

Woodyho filmy z posledných 4-5 rokov sa mi dosť pozdávali (snáď s výnimkou To Rome with Love), a tak boli očakávania opäť vysoké. Ale bohužiaľ, napriek výbornému základu, zaujímavým postavám a sľubnej zápletke to bol napokon predsa len skôr taký priemer, možno ľahký nadpriemer. Ale na druhú stranu, ten filozofický podtext a Abeho konanie dodali tomu filmu celkom dobrú atmosféru, hoci od mystery štýlu, ktorý je uvedený v žánrovom zaradení filmu to bolo naozaj ešte dosť ďaleko. Emma Stone ma zvykne väčšinou baviť viacej, tu bola akási nevýrazná, čo je teda určite na škodu. Ale pointa bola napokon celkom obstojná :) ()

Caminzind

Třígrošová allenovská historka, která svým zpracováním připomíná spíše divadelní představení než filmové dílo. Předpokládám, že šlo jen o takovou oddychovku, kterou Allen sepsal za dva večery a natočil za dva týdny. Filosoficky je to naprosto debilní, to zkrátka musím říct natvrdo. Nesouvislé povrchní debaty, otírající se o Kierkegaarda či Heideggera, mají nejspíš simulovat vnitřní muka vyhaslého profesora. Ale kdoví, možná to byl záměr, nezatěžovat mysl diváka, ale jen se zlehka nést na vlnách banality a klišé a dát větší prostor pro základní námět. Po psychologické a vztahové stránce to totiž není o nic lepší, takže dost možná nakonec půjde jen o ten samotný závěr. O ten vtipný mysteriozní ornament trvající sotva dvě vteřiny, a který nakonec celé tohle představení spasí. ()

Havaj8

Nebudu lhát, zajímala mě hlavně Emma Stone. Iracionální muž je totiž zvláštní film. Zřejmě se to dalo z obsahu čekat, ale polovina dialogů byly jenom filosofický řeči, o smyslu života a dalších a dalších smyslech, který já nemám potřebu řešit. Takže doporučuju pouze velkejm filosofům nebo lidem co ztratili chuť do života a potřebují novej náboj. Poměrně rychle přeskákanej děj mi nevoněl, takže mi chybělo spousta časovejch linek k rozvinutí toho vztahu, ale to podle Woodyho Allena nebylo asi to nejpodstatnější. To co se ovšem začlo dít později mi přišlo ale jako úplně z jinýho filmu. Chování postav najednou otočilo o 180 stupňů a všechno se najednou hroutilo. Kupodivu karma se dostavila ve správnou chvíli a roztomilej vztah profesora a studentky musel skončit. Každopádně se to už jenom díky Emmě dalo dokoukat bez problému. ()

Rajesh_K.

..ROZHODL JSEM SE JEDNAT A MŮJ SVĚT SE PAK RADIKÁLNĚ ZMĚNIL..První snímek W. Allena, který jsem viděl. Film se mi líbil..ať už atmosférou nebo hudbou. Hlavní hrdina se mi k postavě hodil taky. Phoenix herecky byl obzvlášť skvělý a přesvědčivý! (jen to jeho břicho se trochu zvětšilo). Překvapil mě velice konec..čekal jsem, že to dopadne jinak:-) Ale rozhodně mě to nijak neurazilo, moc příjemný film. (85%) => 4★ ()

M.i.k.e

klasický novodobý Allen,který na mě ale zapůsobil asi úplně stejně rozporuplně jako Blue Jasmine.Dialogy jsou fajn,herci taky (hlavně Phoenix) a to filozofično je super,ale jako celek to i přes příjemnou stopáž působí místy zbytečně roztahaně.Vše navíc spěje k (ne)překvapivému konci,který ale za mě měl dopadnout jinak.Emmu Stone mám hodně rád,ale tady mi přišla až moc uvědomělá a mě tak nezbývá než začít filozofovat nad tím,jestli existuje ospraveditelná vražda...60% ()

Streeper

Mám pocit, že Allen si dal nějaké předsevzetí, že každý rok natočí jeden film, i kdyby ten film nebyl o ničem a měla to být katastrofa pro pitomce. Přesně takový pocit mám s Iracionálního muže. Joaquin Phoenix celý film skvěle táhne a na celém filmu je podle mého názoru nejlepší, na rozdíl od Emmy Stone, která mi celý film lezla neuvěřitelně na nervy. Navíc divná a nepromyšlená zápletka a herci nám ještě pomocí nahraného hlasu vysvětlují, co že se vlastně stane a proč se to stalo, jako bychom byli úplně pitomí. Takže za mě opět palec dolů Woody. ()

tomtomtoma

Iracionální muž je krutější klaunovou anekdotou z jeho mnohých variací Zločinu a trestu. Klaun je sarkastický a neváhá se uchýlit k extrémismu rozvráceného vnitřního světa ve světle existenciální filozofie a etické polemiky. Rozkol reality s ideály nemůže dostat cyničtější niternou podstatu, klaun zlomyslně obcuje s morálkou a nevinností. Znovuprobuzení do života se za použití kontroverzní metody stává nestabilní formou osvobození, klaun je nemilosrdný ve svých hrátkách s filozofickým traktátem a prchavým pátráním po smyslu života. Klaun není působivější než ve svých dřívějších představeních, přistoupil k modernějšímu pojetí spotřebního trhu a vyžile si s Dostojevského známou nitkou pohrává. Kořistí klaunovy existenciální zuřivosti je Abe Lucas (příjemný Joaquin Phoenix), profesor filozofie na své nové univerzitní štaci v Newportu. Nevybíravá pomíjivost života se podepsala na melancholii vnitřního světa. Ale kde najít výzvu, která povzbudí novou chuť do života? A tak klaun pije, laje a ponouká. Hlavní ženskou postavou je Jill Pollard (velmi příjemná Emma Stone), bystrá vysokoškolská studentka, okouzlená charismatickou aurou i existencionální rozervaností nového a již slavnějšího univerzitního profesora. Nevinné mládí dychtí po krásách života. Významnou postavou filmu je Rita Richards (zajímavá Parker Posey), univerzitní profesorka chemie v zásadní intimní nespokojenosti svého manželství. Útěk jako romantická představa se tak ihned stává neodbytnou myšlenkou. Z dalších rolí: tím Jilliným vzdálením znepokojený Jillin studentský milenec Roy (Jamie Blackley), konvenčně spořádaní i liberální rodiče Jill (Betsy Aidem a Ethan Phillips), profesor a Ritin manžel ve vzájemném odcizení Paul Richards (Robert Petkoff), kontroverzní soudce Thomas Spangler (Tom Kemp), či kamarádky Jill, významné pro tok děje, a vysokoškolské studentky April (Sophie von Haselberg) a Ellie Tanner (Kate McGonigle). Iracionální muž je rutinně stylizovanou filmovou anekdotou kabaretně filozofujícího klauna. Melancholie vnitřního světa, rozvratná životní krize, ale i idealistická nevinnost mládí a cynická životní zkušenost, klaun jede po známých kolejích. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

27.11.2015

Allen mění herce

Allen mění herce

01.09.2015

Co rok to film. Woody Allen nemění svoje návyky už pár desetiletí a zatím to vypadá, že u nich zůstane i do budoucna. Jeho letošní film, Iracionální muž, šel do českých kin 30. července 2015. A… (více)