Manhattan

• USA Manhattan
USA, (2014–2015), 18 h 40 min (Minutáž: 42–56 min)

Tvůrci:

Sam Shaw

Rachel Brosnahan, Michael Chernus, Christopher Denham, John Benjamin Hickey, Ashley Zukerman, Katja Herbers, Travis Hammer, Alexia Fast, Mark Moses (více)

Série(2) / Epizody(23)

Dobové psychologické drama se odehrává v Los Alamos v Novém Mexiku na pozadí tajného úkolu vyrobit první atomovou bombu na světě. Budeme sledovat brilantní, ale chybující vědce a jejich rodiny, kteří se pokoušejí navzájem sžít ve světě, kde tajemství a lži pronikají do všech aspektů jejich životů. Charlie Isaacs a jeho rodina přijíždějí do Los Alamos a objevují tajemství a podmínky života, jež se vyžadují od těch, kteří pracují na nejutajovanějším světovém projektu atomové bomby. Na něm pracují dva soupeřící týmy vědců, jeden pod vedením Reeda Akleyho – tým Hubeňour –, druhý v čele s Frankem Winterem (tým Imploze). Poté začne mít Frankova manželka Liza, botanička, podezření, když si začne všímat změn v místní flóře... (Viasat)

Ben Nevis

Pilot: Tady jde víc o lidi a emoce a ne o známý výsledek projektu. Je to zajímavě a napínavě zpracované, i když pořádně nasáklé americkým patriotismem. Kladní hrdinové chtějí zachraňovat US vojáky a všichni jsou přesvědčeni, že pár bomb svržených na cizí civilisty zastaví válku, což nemuselo vyjít.Celá 1. sezóna: Je tu hezky rozehrané drama dvou vědeckých skupin, které soutěží o to, čí teorie bude fungovat. Mezi nimi se pohybují špioni a jejich lovci, přičemž největšími nepřáteli projektu jsou často samotní vědci a jejich kohoutí povahy. Přistupuji k tématu jako čistá duše, bez znalostí podrobností, abych si seriál víc užila. Postavy naštěstí nejsou zidealizované. Slovy jedné z postav: "He is great man but it doesn't mean that he is good man". Frank má sice svoji hrdost a morálku, ale štítí se máločeho, aby dosáhl úspěchu. Rozhodně patří mezi nejzajímavější postavy seriálu. Druhá sezóna: Už je to moc rozmělněné, víc o vztazích, laciná zápletka se špiony, kterých je tam víc než švábů, a Frank je dílo asi deseti scénáristů, přičemž každý má jinou představu. Nechybí moralizování, osobní dramata, ale chybí věda, která seriál odlišovala od tuctových kriminálek a soap oper. ()

inutihar

Samozřejmě, dá se argumentovat, že to je průhledná alegorie na americkou současnost, její konspirativnost, paranoiu a nejistotu, podivná bezpečnostní opatření a všemocnou roli různých tajných a ještě tajnějších agentur a služeb skrývajcích se za fasádu patriotismu a ochrany zájmů státu za pomoci řady pochybných bezpečnostních opatření a tak dále a tak dále... Ale seděl jsem u toho a hltal jeden díl za druhým. Škoda některých zbytečných dějových odboček, které jen rozmělňují děj, jinak by to bylo na pět. Update listopad 2015: Druhá série od začátku výborná, ale pět pořád nedám. ()

Stíba

Pravdou je, že můžeme být buď milováni nebo mít mír. Musíme být zrůdami dnes, abychom zastavili zrůdy zítřka. Celý monolog Charlie Isaacse v předposledním díle skvěle ukazuje, čím je pro svět atomová bomba. Seriál samotný je ale více o různých intrikách, soupeření jak mezi zeměmi tak skupinami připravujícími bombu, špionážních praktikách či běžných vztahových problémech, než o konstrukci bomby samotné. Jako pohled do zákulisí tohoto megaprojektu 2SV jehož výsledek na vždy ovlivnil pohled na válku jako takovou velmi dobré ale k plnému hodnocení bych přece jenom potřeboval trochu víc. Škoda, že díky nízké sledovanosti byl seriál utnut po druhé sezoně, protože pokračování by si určitě zasloužil, a to už jen kvůli historické fázi ve které k utnutí došlo (druhá série končí přesně ve chvíli prvního jaderného testu). Další období s přesahem za svržení bomb na Hirošimu a Nagasaki by skýtalo spoustu zajímavých momentů. ()

bakeero

Zobrazení doby i souvislostí naprosto bez chyby. Byl bych ale radši, kdyby se seriál více zaměřil na samotný projekt Manhattan a oprostil se zbytečných dějových linek. Více na Filmfanatic.cz. ()

ER

I.série......velmi charizmatický seriál se spoustou zvratů,postavěný na perfektně zvládnuté psychologii postav. ,II.série....prozatím spíše nastavovaná metráž,vývoj dění již není tak "živý",jak v první sérii. ()

sunfreedom

Já chápu, že je těžké natočit něco podle skutečné události, když je to určitě veskrze nudné a hlavně bylo skoro všechno kolem tajné. Ale nějak vlastně nevím, co chtěli autoři natočit. Spíš mi to připadá, že to je jen psychologický kousek, který si téma vývoje jaderné zbraně jen přivlastnil. Ta nitka tam pořád je, ale nemůžu si sám přebrat jakou v tom hraje roli. Prostě divné... ale uvidíme po druhé sérii. ()

RedRose

vynikající pohled z oponu jednoho z nejděsivějších projektů lidské historie... navíc v takto luxusním provedení... ()

yaqwsx

Seriálu se rozhodně nedá upřít vynikající námět a snaha o silnou atmosféru. Autoři se snaží své dílo vyšperkovat, co to jen jde - a většinou se jim to daří na výbornou. Ano, občas je to přehnaně patriotické nebo fakticky na hlavu postavené, ale těchto momentů je málo. Po prvních pěti dílech je seriál vyrovnaný, tak akorát napíná (a nepřekračuje mez telenovely) a celkem odsýpá - nevím kolik epizod je plánováno, snad se autoři nezačnou motat v kruhu a uměle natahovat děj. Po druhé sérii: Žádný seriál mě už nepřikoval k obrazovce tak silně jako Manhattan. Neskutečná atmosféra! ()

mArtinko5MB

Prvá časť ukázala pár známych tvárí, trošku ťažkopádny rozbeh a potenciál, ktorý môže dopadnúť dvojako. Nechajme sa prekvapiť, čo prinesú ďalšie časti. // Po dvoch častiach musím skonštatovať, že to nezaujalo podľa očakávaní. Mám pocit, že toto je námet na celovečerný film, nie na seriál. Pilot: 70% ()

mata77

Dramaticky výborne spracovaný pilotný diel ma doslova navnadil na pokračovanie a už sa ho neviem dočkať. Hlavné postavy nie sú čierno biele, aj klaďasovia majú svoje temné stránky, každá jedna postava si svoje jednanie logicky odôvodňuje. Nedá sa tomu čo vytknúť, preto s pokojným svedomím zatiaľ 100%. ()

Sakulnikov

Sice smyšlené, ale atmosféra Los Alamos zachycena dobře. Druhá série v něčem lepší (atmosféra strachu - Hitler i špioni), ale v něčem horší (ne tak jasná práce s časovými úseky - počátek velmi roztahaný, poslední dva díly velmi zhuštěné) navíc ztratil jsem zájem o hlavní postavy. ()

nemer

1. série: Sice reálně bych jednu hvězdu měla ubrat za zbytečné lesbické a vztahové vsuvky, které neshledávám poutavými, případně za určitou předvídatelnost, ovšem za brilantní ztvárnění vědců, zejména těch v "první linii" znepřátelených týmů, musím udělit maximum. Toto maximum po 2. sérii snižuji, ale stále pěkných 80% zůstává. Třetí řadu bych určitě ještě sledovala, ale bohužel byla zrušena. Vědce zobrazované jako celebrity či ústřední postavy bych ráda potkávala v tv či jiné produkci častěji. Výborná atmosféra i herecké výkony, pro konzumenty českých Trpaslíků, Partiček a spol. to asi sledovatelné nebude. ()

xpaja

Atmosféra doby je perfektně vykreslená. Především strach ze špionáže je všudypřítomný. Herci v čele s J.B. Hickeym podávají velmi slušné výkony. Na můj vkus seriál příliš upozaďuje vývoj bomby na úkor vykreslení vztahů všech postav. Ale chápu tvůrce, že seriál vypadá, jak vypadá. Kdyby ho zaměřili na „absolventy FJI ČVUT" divácká základna by byla natolik slabá, že by seriál musel po dvou dílech skončit. Dávám --- == 77 % == --- . PS: Poslední dva až tři díly druhé serie trpí zbytečnými zvraty, které jsou do děje našroubované, jen aby tam byly. ()

luciekout

Exekutiva fajn, ale úplně mě to minulo obsahem. Asi jsem čekala něco jiného, protože třeba můj oblíbenec je Feynmann ()

polyxena

Čtyři důvody, proč jsem Manhattanu dala "jen" čtyři hvězdičky: 1. Rozporuplná postava Franka Wintera bojujícího tak nějak proti všem mohla být úžasná. Mohla. 2. Ta helma mrtvého vojáka v PRVNÍ světové válce byla z DRUHÉ světové války. V tomto typu seriálu ne úplně zanedbatelná chyba. 3. Abby má malého syna. Občas se podle toho i chová. 4. Zřejmě to byl opravdu závod s časem naplněný silnými emocemi. Zřejmě ale ne zase až tak silnými. Jinak ovšem seriál, který stojí za vidění. ()

jackalsc

Opravdové překvapení. Ještě jsem opravdu neviděl seriál, kde jsem tak nenáviděl hlavní postavu. Celkové vykreslení postav, poručík Darrow, Avram Fisher(Spook), který má natolik přesvědčivý vzhled nějakého vládního člověka beze jména, že potkat ho, bych se taky bál. Charlie, kde vaše sympatie k němu s povýšením a nabytou arogancí čím dál vadnou. Poslední díl byl naprosto bez chyby, designová stránka zmáknuta dokonale. Atmosféra do které splynete. Musím ještě pochválit zvukaře. Řekl bych, že je to jeden z mála seriálů se solidním surround mixingem, kde se na to nevysrali. Ukončení po druhé sérii je snad i dobré. Příběh je zakončen a seriál nemá kde ztratit dech. Solidní dílo, které ví kde má být ukončeno. Za mě maximální spokojenost. ()

Bluerider

Jedno z příjemných překvapení letošní seriálové sezóny. Velmi zajímavý námět však trpí ve střední části série přílišným tříštěním motivů a dějových linií. Ty hlavní a nosné jsou velmi dobré (soupeření dvou koncepcí konstrukce atomové bomby, všudypřítomná podezíravost a orwellovská atmosféra, krize vztahů pod tlakem těžké doby a olbřímí odpovědnosti), ty ostatní jsou často jen hrubě nahozeny (změny v postavení žen,které přinesla válka, přetrvávající rasismus americké společnosti a necitlivost k původním obyvatelům, sexuální otevírání prudérní americké společnosti...) a bohužel často působí neústrojně či přímo rušivě. Nicméně když se seriál zaměří na hlavní téma atomového výzkumu a možné špionáže, má to grády a spád posledních epizod první série je strhující. Těším se na druhou. ()