Film Proti přírodě je cestou do drsné norské krajiny a do hlavy třicátníka Martina, mladého otce a manžela. Martin vyráží sám na víkendový výšlap do hor a my slyšíme jeho necenzurované myšlenky: nekompromisně upřímné postřehy o jeho spořádaném maloměstském životě, o něm samotném i o lidech v jeho okolí. Jeho názory a fantazie sahají od prostých dětinskostí až k hlubším dilematům lidského života. Proti přírodě je přímočarý a humorný portrét muže, který se touží vymanit ze zajetých kolejí. (Aerofilms)

nula87

Skvěle ztvárněná nastupující krize středního věku během třídenního výletu do hor - a vlastně popsaná jen vnitřním hlasem, pocity a emocemi hlavního hrdiny. 80% ()

koza3

Cesta do hlavy většiny můžu středního věku. Každý z nás se často zamýšlí nad tím co film Proti přírodě vyložil na stůl. Zajímaly by mě pohledy žen na tyto myšlenky, zda jsou s tím obeznámeny nebo jsou pohoršeny. Já osobně jsem se s většinou myšlenek ztotožnil a vidět to u jiného muže mě uklidnilo v tom, že v tom nejsem sám, ale zároveň znepokojilo v tom, zda se dostanu do podobného stádia jako Martin a budu defakto v koutě bojovat s dnešním světem a teď přemýšlím jak se proti tomu bránit. Za mě 90% Po dalších čtyřech letech a jednom zplozeném dítěti jsem se na film podíval znovu a vidím, že myšlení je na tom pořád stejně :-D Už to však beru s rezervou, že každý se musíme naučít žít se svým údělem. Martinovy pochody jsou cestou do hloubi duše mnohých mužů a je jen na nás, zda uděláme ten zlomový okamžik v životě a všechno změníme nebo půjdeme zase v pondělí do práce. ()

blondboss

Tri hviezdy musím dať za odvahu a priamočiarosť, akou bol tento film natočený. Režisér a scenárista v jednom si strihol rovno hlavnú úlohu a pritom sa neostýchal predviesť základné živočíšne pudy takmer v priamom prenose a na podnose. Na môj vkus až moc filozofický počin, ale malo to svoju myšlienku. Na jedno pozretie akurát. 55 % ()

Gregor_Samsa

Mám sever rád a chodit v tundře v barvách přicházejícího podzimu je krásná kratochvíle. A vím, že to je příležitost vše promyslet, uchopit, probrat, uležet i nechat odeznít. To pravé přetrvá, to zbytečné ztratí svou naléhavost. A tak jsem chápal a věřil mu – i když trochu bláznil. V horách se kalhoty tak často nestahují – a vlastně, to ani v nížinách... 70%. ()

ProfiDivak

Pokus vymaniť sa z malomestského autizmu. Nefunguje. (SPOILER:) Pokus zahrabať sa. Nefunguje. Horšie je, že autizmom a zúfalstvom je film napáchnutý tak trochu aj z autorskej stránky. Ale zúfalstvo a autizmus nie sú cudzie ani Profidivákovi, takže bude zhovievavý. ()

Elisson

Veľa krásnej nórskej prírody (až sa divíte, čo má ten chlap za problémy, keď tam majú takéto ľudoprázdne kraje kam môže chodiť; nie ako u nás, kde človeku každú chvíľu skríži cestu nejaký turista....) a chlap, ktorý je z rozličných dôvodov príliš často dole bez......Mizéria bohatého obyvateľa bohatej krajiny, ktorý nevie čo so životom....2 hviezdičky za prírodu, 1 za netradičné stvárnenie..... ()

foils

Film rozhodně nijak "nekompromisně upřímný", "přímočarý a humorný" však nepochybně. Právě ta přímočarost nebo řekněme nekomplikovanost děje i protagonistových úvah pro mě byla na jednu stranu zklamáním (zajímavější by bylo zfilmovat tok myšlenek úspěšného rodiče), na druhou paradoxně dodala filmu novou vrstvu. Jak Martinovy trable, tak samotné filmové vyprávění o nich ve výsledku představují názornou ukázku, kam to naše západní, evropská civilizace dopracovala - to je ostatně metaforicky zobrazeno ve scéně, kdy si protagonista vyryje díru v zemi a pak se do ní jde zahrabat. Příjemná severská komedie o krizi středního věku tak přes notně eskapistické zaměření přece jen nepostrádá pachuť reálných problémů tohoto světa. ()

raikonen16

Neuvěřitelně autentický a intimní snímek, který se i přes nulové herecké zkušenosti všech aktérů zaryje divákovi a pod kůži a vy ještě hodně dlouho přemýšlíte, zde útěk opravdu není řešením. Norské překvapení, na které se dá díky nádherné krajině koukat donekonečna, především však kvůli jistým sympatiím k hlavnímu hrdinovi, je zde prostě vidět, že herec a režisér v jedné osobě hraje sám sebe a hraje to výborně. ()

Sardinka5

Zajímavý filmový formát, srovnatelný s literární introspekcí, ale vlastně to nešlo dostatečně do hloubky, hrdina byl málo psychologicky propracovaný a jeho problémy připomínaly spíš obecné řeči lidí postižených krizí středního věku, bez osobního prožitku, své problémy říkal takovým způsobem, že mi nepřišly důležité. Vlastně mě i docela bavilo se na to koukat, ale pochybuju, že si z toho něco zapamatuju. ()

Tobias_Sin

O příběhu: Mladý muž, jemuž slyšíme jeho myšlenky, vyráží na víkend do hor běhat a pročistit si hlavu. Cestou přemýšlí o rozvodu - má manželku a syna - , což považuje za jediné východisko z bezútěšné situace, ve které se nyní nachází. Po několika zabřednutích v norských lesích se dostává na chatu, kde jsou ubytované již dvě mladé dívky. Od sexu s jednou z nich nakonec upustí a vrátí se domů k synovi. Film byl zajímavý, ale čekal jsem malinko hlubší závěr, ten spíš jen tak vyšumí do ztracena, což filmu dost ubralo na síle. Jinak zapadnutí do bláta, lovení uplavané boty, přemýšlení nad novým začátkem.. dobré ()

ver_ber

Proti přírodě je dost nezvyklý film. Pásmo myšlenek muže, který na víkend utekl do hor před nepříjemnými pocity, kterým ho jeho život vystavuje. Partnerka, syn, přátelé... vztahy, které ho tísní. A krásné norské hory. Záznam procesu, kterým se v nich dokážou čistit a narovnávat myšlenky. Jak dobře tuhle horskou očistu znám! Myslím, že film dokonale vystihuje past myšlenkového nastavení "měl bych". Očekávání, která od sebe má jen on sám a kterým ve svých očích nedostává ("nejsem dobrým otcem...", "musím přátelům nějak zdůvodnit, že nepřijdu..."). Očekávání, která by možná ostatní ani nenapadly, ale jež se při zacykleném myšlení "měl bych" stávají takovým žroutem energie, že člověk nakonec skutečně ztrácí jiskru, selhává a není druhými dobře přijímán. Past vlastnoručně naordinované nesvobody, kterou ale viní své blízké a kvůli které od nich chce utíkat pryč. Původ hořkosti, pocitů bezvýchodnosti nebo zmaru a únavy ze vztahů. ()

Von Kempelen

Všechny klasický dilemata chlapíka středního věku ze západní civilizace zasazený do osamocenýho tripu po "horách". Přestože ze stejnýho důvodu taky rád mizím do přírody, tak mi nebyl Martin zrovna dvakrát sympatickej a proto jsem se u jeho one man show ke konci už trochu nudil. A klidně bych snesl míň záběrů na nahý chlapský tělo. ()

Yony

Pro mě krásný, naturální, upřímný film. Sonda do hlavy muže, uvěřitelná, opravdová. Každou minutu jsem měla zájem o to, co bude dál. Myšlenky hlavního hrdiny mě nutily trošku být smutná a trošku se usmívat a s pochopením sledovat další a další odhalení . Líbilo se mi nahlížet pod povrch. Měla jsem pocit, že poznávám a to mám u filmu ráda. Do toho pár skvělých vtipných momentů. Nalákal mě vlastně už plakát k filmu, vážně jsem chtěla vědět, proč běhá někdo po horách s holým zadkem... a ve výsledku musím říct, že plakát dokonale vystihl atmosféru celýho filmu :). V kombinaci s krásnou přírodou okolo, moc pěkně udělanou kamerou, dobrým časováním... film, který bych doporučila pro lidi, co považujou za hodnotnou zkušenost sledovat myšlenky někoho dalšího a trošku se v nich koupat a nacházet...což se mi dařilo i když nejsem muž :) Vlastně mi bylo líto, že už film končí...podívala bych se znova. ()

drsny_hery

Všichni zdrháme. Sice máme každý svoje důvody a asi málokdo by měl v horách choutky jako Martin, ale jak já mu rozumím... Ocenil bych míň scén s jeho moudím. ()

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu