Zaklínač - Série 1

(série)
USA / Polsko, 2019, 7 h 57 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvůrci:

Lauren Schmidt

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Epizody(8)

Lukrat

Abychom rozuměli, zaklínačův svět mě nikdy nijak extra nenatchl. Nevím čím to je. Knihy jsem nečetl, starý seriál byla bída a hry mě zkrátka a dobře neuchvátily. Ovšem miluju fantasy a jeho poddruhy, cením minimální CGI efekty a také to, když někdo ví, jak má správně držet kameru. Zaklínač je hodně o magie, což seriálu jen přidalo (ruku na srdce, krom Harry Pottera jsme se kouzel moc nedočkali) ale také o znalosti tamního světa, což může nováčka nejednou odradit. (Některé z nás možná odradil Henry Cavil jako Zaklínač, některé z nás odpudily ženské herecké výkony.) Ovšem abych jen neházel špínu na už tak dost "ušmudlaný" seriál... již zmíněná kamera byla super, výprava i hudba opravdu jedinečné. Znovu o Henrym a jeho Zaklínačovi - chlapec se snažil ze všech sil, mě ovšem nepřesvědčil. (Někdo na čsfd psal, že mu připomíná staršího bráchu Legolase a já nemůžu nic, jen souhlasit.) Příběh se odehrává během několika desítek let, přičemž lidští hrdinové vůbec nestárnou (u nelidí, mutantů a čarodějek se nedivím), epizody se střídají - jedna z přítomnosti, jedna z minulosti a chvilku trvá, než se celkově zorientujete. Co se týče nestvůr a celkově efektů - ty byly výborné, ovšem i přešlapy se našly (ten faun s obří hlavou?). Když to shrneme, nejedná se o špatnou věc. Jedná se o kvalitní pokus zpracovat něco kvalitního... ovšem výsledek je pouze lehce nadprůměrný. Určitě půjdu i do série druhé, ale jen doufám, že bude minimálně o level lepší, dostaneme víc boje, více vysvětlivek, možná i trochu lepší herecké výkony. Takže The Witcher je určitě povinnost pro všechny fanoušky fantasy, ale ostatním bohužel nedoporučuji. ()

v.indruchova

Opravdu nejsem fanošek kouzel, ale atmosféra a postavy jsou vybudovány opravdu poutavě. Knihami jsem nepolíbená, jen slovy jiných. ()

bonovox

Výpravná fantasy z dielne Netflixu dopadla celkom uspokojivo, aj keď mi mierne v prvej časti série vadili časté skoky v deji a mierna neprehľadnosť. Naštastie všetko následne smeruje k záverečnej bitke a rozuzleniu niektorých dejových liniek, aj keď nie všetkých. Cavill prekvapivo hrá spoľahlivo, v porovnaní z GOT však Zaklínač stráca body hlavne po scenáristickej a výpravnej stránke. Uvídime, aká bude séria č.2 ()

kolly13

Nadšení z knihy se přenáší do filmu a čtenář porovnává, co vše je jinak oproti skvělé předloze. Gerald a Yennefer bezchybní (nikoliv výběr Ciri). Magie, kostýmy a prostředí skvělé. Ale zbytečně natahované scény (někdy až nudné), vynechání Geraltovy dominance a úbytek času příšer oproti planým dialogům je silnou kaňkou. Těším se na další pokračování a snad se do toho více tvůrci opřou. PS: scéna s trigou se pro mne stala legendární. ()

Scaevola

První řada dlouho očekávaného seriálu divákovi mého ražení přináší úvod k úvodu, u něhož se bohužel lidé nepolíbení knihami i hrami musí ptát sami sebe, proč to vlastně všechno sledovat. A přestože formálně si nelze na nic stěžovat (snad jen na některé zbytečně multikulturní castingové volby, Triss je prostě zrzka) a ač jsem se na každý nový díl těšil jako malý, po shlédnutí celého počinu si pokládám stejnou otázku. Ústřední myšlenka o osudové provázanosti, která se odvážně a podařeně promítla do scénáře s prolínáním časových rovin, je sice zajímavá, leč jednotlivé díly působí jako tuhá výplň a vyjma první a poslední epizody nejsou ničím jiným než líbivou ilustrací k povídkám. Navíc Geraltovy scény jsou stejně jako v knižní předloze akčně přímočaré, a proto ploché, protože se jeho archetypální charakter nikam vyvíjet nemůže (ale H. Cavillovi jsem vše věřil, což je vskutku pochvala), k tomu Ciriin příběh je pouze dlouhým zdržováním a děj kolem Yennefer vyznívá kostrbatě, neboť se v sobě nevyzná ani ona sama. Nezbývá mi tedy než věřit, že se opravdu jedná pouze o úvod k něčemu většímu, jak zástupy vedlejších postav s Vilgefortzem v čele slibují. Snad bude druhá série podmanivější a především méně nudná. ()

oli9

Někde mezi 3 a 4 hvězdami. Jsou tam 2, 3 kvalitní díly které opravdu baví jsou takové chladné, akční. Ovšem je tam více dílů, které spíše nudí a vlastně jsem to prekousal jen abych se dostal dal  a něco zase pochopil... ()

Esinti

První série nebyla špatná (ale ani perfektní). Chápu že se jedná o knižní adaptaci takže to nemusí být přesně dle knihy ale nechápu následující. Seriál náhodně skáče v čase a díky tomu že většina hlavních postav v podstatě nestárne tak pro nového diváka to je vše neuvěřitelně zmatené. Postavy náhodně umřou a pak zase oživnou. Ten je tam pak zase najednou jinde. Takže pro nového diváka nic moc. Pro někoho kdo četl knihu to až tak matoucí nebude, ale zase to narazí že to celé působí jako by si režie přečetla nástin obsahu na maturity.cz a s tím začala pracovat. Více než na dodržení směru daným knihou se zde tlačí na genderovou a rasovou rovnost (trvalo mi dva díly pochopit že se nejedná o skřítka ale afro elfa). Scénář se mění v rámci ubohých pokusů o vtip (rytíř Eick nezemře v boji s drakem ale podříznou ho když jde položit kabel) a v rámci šetření (Yenefer raději drapne meč než aby seslala kouzlo). Henry odvádí dobrou práci a stejně tak Joey Bateyů. Nicméně Yenefer je charakterově úplně mimo mísu. Knižní/herní odměřenou a chladnokrevnou čarodějku vždy na úrovni vystřídalo hysterické neschopné trdlo u nějž se střídá komplex méně cennosti s pocitem nadřazenosti. Cahir vypadá jako že spadl z marsu a Freya taky působí jakoby jediná charakteristika postavy kterou obržela byla: "Jsi princezna" Ale overall slušnej akčňák ()

VashCZ

Tak to tu máme Zaklínač v Hollywoodském provedení. Se vším všudy. Černoši, asiati, hispánci, arabové, všichni v rolích, ve kterých nemají dle obecných předpokladů co dělat. Máme tu ksichty typicky bílých američanů i američanek. Ale což. Tak že by snad ty lidi odpovídali charakteristice knih nebo jiných předchůdců seriálu? Inu jaks e to vezme. Je to seriál relativně feministický, ale ani to mu nechci dávat jako přitěž. Problém je, že Geralt je spíše přívěsek k celému příběhu. FAKE. Po těžkém souboji se směje jak měsíček. Když má jeho tvář dát najevo trochu citu, vidíme kamenou tvář. Evokuje mi to třeba Strážce galaxie nebo Avengers, umělé od člověka až po stromy. Barevné a nereálné. Chudina je spokojená a čistá i ve válce, ne připosraná a špinavá. Jo a co Jaskier? Ten z Geralta dělá ještě většího debila. VŠICHNI se chovají nelogicky. Tak snad příběh? Ale kdeže, protože museli historku o čertovi(vyskytuje se v knize, předchozím seriálu, i hře) vecpat do jedné čtvrtiny dílu, jedná se o pro neznalého diváka jen matoucí kostru čehosi. A to cosi nemá šanci uspokojit ani diváka náročného. Ostatní povídky jsou jak přes kopírák, málo času na vykreslení povídek. Zbyly jen cliffhangry, wow efekty, prázdnota. Nejhorší fantasy se tomuhle může směle rovnat. Tak když ne příběh, stačil by celkový duch knihy, poselství? To je NON EXISTENT, nejdůležitější myšlenky nejsou přeneseny. Někdy i popřeny. Kecy o osudu, no až uvidíte, můžete plakat. Předělání Bílé růže na satanistickou sektu. Zbývá koncept udělaného seriálu jako takového. Ten se mi jediný líbil. Jako ve Westworldu odlišné časové linky. Pohlcení diváka epickým čímsi, aby si přečetli knihu nebo zahráli hru. ||| Vynechávám odlišnosti od hry, knížek apod. Nemám nic proti alternaci nebo předělání příběhu. Ale vzít originál a zkurvit ho, to je ještě o jednu hvězdu míň. 20% za nové nápady, které v sáze ještě nebyly. Běžte se podívat na původní seriál, který je jednoznačně horší jen v soubojích Geralt vs monstra. Nejspíš od vás dostane stejné hodnocení jako tento uspěchaný suprhíro seroš(85%). ()

DanielDall

"Blonďatá Xena" na motivy Zaklínače. Spousta promrhaného potenciálu. Scénárist(k)a to zabila. Oproti Sapkovského povídkám kterými se to inspiruje to postrádá tempo, vtip a logiku. Střih který přeskakuje jednotlivé osoby mezi různými časovými rovinami v rozsahu několika desítek let tomu dost ubližuje. Mnoho změn v ději postrádá smysl Pokud by se scénář držel skladbou scén polskému komixu, tak by to dopadlu o několik tříd lépe. S herci a výpravou nemám problém, kromě Marigolda. Marigold je všechno jiné jenom ne Marigold. Spousta "komorních" scén z interiérů evokuje nasvícením a kamerou "levnou televizní" Xenu z devadesátek. Asi jediné co mě příjemně překvapilo byla Yennefer v době než se stala čarodějkou. ()

AfroCmx

První bestie dost CGI zjevení, Henry s dlouhejma vlasama což me hned na začátek dost vyděsilo. No překousnul jsem, bum bum otočky useklé hlavy a ostatní končetiny. Znamení, elixiry, je tam skoro všechno ! Nádhera. ()

ForeverZiak

/Na to aké bremená autori mali, a koľko vecí museli do deja zapasovať, aby to fungovalo a divák mal naozaj pocit že "Waau to je paráda" a nestrácal sa v tom - to musím povedať že zvládli bravúrne /: Prvá séria sa odohráva v troch dejových linkách, z ktorých sa neskôr stanú dve a potom opäť tri a tak ďalej a tak ďalej. Samotný dej je z prvých troch kníh o zaklínačovi pričom prvé dve sú poviedky o Geraltovom putovaní životom, o tom ako sa spoznal s jednotlivými postavami a hlavne - každá z týchto poviedok či už je to "Menšie zlo" (pilot), alebo záverečná epizóda - "Niečo viac" . Toto netflixovské spracovanie dané myšlienky ktoré mali každá jedna poviedka zvlášť - táto séria zachytáva a nebojí sa použiť krv, zvratky, niekedy až nechutné scény k ukázaniu tochto "Zaklínačovho sveta". Trochu to kazí fakt že je tu doslova každá piata osoba čierna, čo ale Amerike kvôli rasovej rovnosti nemôžme vyčítať. Ďalej so CGI sa tu trochu nešetrilo a tak aj postavy ktoré mohli byť namaskované boli naanimované (ku príkladu "čert" z druhej epizódy) trochu to pohľad na vizuál tochto seriálu kazí, aj keď sú bojové scény spolu s kamerou veľmi dobré. A tak čo by to boli bojové scény vo Witcherovi, keby nemali soundtrack bojových scien podobný hre. Voči soundtracku som bol veľmi skeptický, predsa len hrával som hru a tak mi ten z hry ostal hlboko v pamäti a nechcel som ďalší, tuctový akčný soundtrack, chcel som niečo neobvyklé, niečo poľské niečo výnimočné. A to som aj dostal: hneď v prvej scéne (čo je aj zároveň aj bojová scéna) je použitá hudba veľmi veľmi podobná tej z hry a pasuje tam ako uliata! Taktiež musím povedať že "Toss a coin to a Witcher" čiže Marigoldova balada o Zaklínačovi Geraltovi, okrem jeho slávy zaistila aj 5 hviezd druhej epizóde odomňa. Tak krásne sa tam pracuje s vyvrcholením osudu pár mladých dievčat a tak keď pri poslednej scéne spolu so zvratom použijú túto pieseň - je to jeden z najkrajších záverov epizódy aký som kedy videl. Ako posledné už spomeniem len vynikajúce herecké výkony či už to bol Henry Cavil ako Zaklínač, alebo celkovo celý štáb s hercami ako pracovali na daných postavách, muselo byť niečo úžasné keď sa samotný Sapkowski rozplakal! Podľa mňa len herečka Triss aj keď ju hrala dobre, jednoducho sa na ňu nehodí či už výzorom, tak aj rečou a postojom - ale to je len maličkosť pretože hlavná čarodejka v tomto seriály - Yennefer bola veľmi dobre stvárnení, aj keď medzi epizódami jej a Geraltovej dejovej línie ubehlo niekedy aj desať rokov, tak sa niektoré ich vzťahy s postavami zdali unáhlené a nedobre rozpracované - že im mali dať viacej priestoru, ale aj v knihe boli časové skoky a rôzne menšie trhlinky tak prečo čakať od seriálu že bude iný? Napriek malým nedostatkom preto dávam celkové hodnotenie prvej série - 87% pretože toľko očakávaní a výziev ktoré mal seriál zo všetkých strán splniť (či už to bolo urobiť seriál pochopiteľný pre ľudí ktorí knihy nečítali, alebo pre takých čo hrali len hry, alebo pre fajnšmekrov - starých dobrých fanúšikov) seriál splnil. () (méně) (více)

Dixie_Cara

Seriálový Zaklínač je takový zvláštní paskvil. Místy se snaží držet předlohy zuby nehty, místy naopak utíká zcela jinam. To by vůbec nevadilo, ostatně film je ( a řekl bych že i má být) jiný než kniha. Ruku v ruce s tím je však přítomná jistá chaotičnost a především to, že kouzlo, které bylo obsaženo v Sapkowskiho povídkách se vytrácí a je nahrazováno filmovou přízemností. To, co (alespoň pro mě) působilo v knihách tak magicky je zde najednou rozbito do malých nesouvisejících kousků, které jsou nesmírně zdlouhavé a s postupem času čím dál tím více začínají nudit. Nevadí mi obsazení postav (kromě Triss, která místo čarodějky připomíná prostou děvečku z vesnice), řekl bych že je docela povedené, ale mrzí mě, že scénář jim určil zcela jiný charakter. To mě občas nutilo v duchu si říkat, že takhle by se opravdový Geralt nikdy nezachoval, nebo že Yenefer je přece úplně jiná. Alespoň Marigold zůstává své předloze věrný a je pro mě příjemným překvapením. Jinak ale seriál působí příliš prkenně a tak nějak se nemůžu přesvědčit k tomu, abych jednotlivým postavám opravdu fandil. ()

Razz

Som nepopísaný papier. Nehral som hru, nečítal knihy. Pre mňa veľmi fajn. Aj keď je pravda, že Cavill mi celkom vadí a tie jeho kožené gate neznášam. Celkovo veľmi slušné, dobré využitie rôznych časových línií, fajn herecké výkony, skvelé súboje. Teším sa na druhú sériu. ()

Edrik

1. série: Tak jo - Zaklínač! Pro spousty z nás srdcovka podobně jako Harry Potter nebo Pán prstenů. Již bylo natočeno začátkem tisíciletí poláky (na to z jaké je to doby a jaký byl rozpočet, je to dle mého názoru stále super seroš). No ale zpátky k věci: Když jsem se poprvé dozvěděl, že se bude adaptovat Zaklínač do seriálové podoby, mé srdce zaplesalo. Když jsem se dozvěděl, že to bude od Netflixu a že mi kvůli bujné bílé kštici Henryho Cavilla zruší doposud dokonalého Punishera, byl jsem v rozpacích. Pak přišli první zprávy o obsazení postav a mé rozpaky přešli ve společenské rozčarování, které se následně s prvními trailery transformovalo v čisté zděšení. No ale tak přeci jen v dnešní době jsme zvyklí na ledacos a k mojí výhodě jsem předlohu četl již pradávno. Takže první dojmy? Ušlo to. Henry se role Geralta zhostil úctyhodně a jeho šermířské StarDance je opravdu koukatelné. Bůh žehnej železným mečům. A to je asi tak všechno, co se povedlo. Nebudu si tady honit svoje bílé triko, ale opravdu s tou rasovou vyvážeností u filmu to přehánějí? Afrodriády i elfové? Sorry jako. Představte si Morgena Freemana v roli Elronda nebo Jadena Smitha v roli Ronalda Weasleyho. Je to prostě proti všem zákonům fantasy. Dále jsem doufal v o hodně větší a lepší CGI i komparz, když už do toho Netflix nacpal tolik peněz (jedna plátovka pro Tři kafky a pořádný trpaslíci stáli asi moc ☹). Místy mi to přišlo, že se hodně šetřilo (pak jsem pochopil proč, když jsem vyčetl kolik dostal Superman za jednu epizodu 😉) Jen počáteční bitva mezi Nilfgaardem a Cintrou vypadala, jako studentský projekt. Čarodějové? Pomineme jejich efektivní schopnosti, neměli být ksakru krásní a dokonalí? A neměla být Yennefer k sakru krásná a zralá žena? O Triss nemluvě o tu by si snad Geralt z předlohy ani meč neopřel. Prostě vsadit na neznámé tváře jako ve Hrách o trůny, není vždy výhra. Další, co bych vytkl je dějová linka. Sice jsem natvrdlí divák a předlohu jsem četl dávno, ale až ve třetím až čtvrtém díle jsem pochopil, že jsou všechny tři hlavní dějové linky časově odděleny. Tedy pro diváka velké zmatení a pro diváka neznající předlohu to musí být velice frustrující. Ale abych tady jen neplival jedu, protože jsem Čech a jsme v tom na špici, určitě je to stále dobře zvládnutý fantasy seriál, který má potenciál. Něco mezi GoT a Xenou. Sečteno a podtrženo - za mě je to stejné jako knižní předloha. Vždy jsem se těšil na scény s Gelatem a ten zbytek je proste naředěná omáčka od Babici. Závěr: Ty prachy měli dát někomu z evropského filmu, kdo nechtěl přečůrat George R.R. Martina. Dopadlo by to na jedničku. ()

Luciaaas2

Za mě velká nuda a nevyužitý potenciál. Jediné velké plus v Zaklínači je Henry Caviil, který je sympaťák, ale vesměs je vedlejší postavou a čekal jsem, více magie, akce. Je to ospalé, místy naprosto skvělé. Místy Zaklínač působí v některých scénách lacině, jako kdyby scény byly vystřiženy z podprůměrného seriálů.. Doufám, že druhá řada bude silná, v pevnějších rukou. ()

Martens14

Končím po 4 dílech, nebaví, žvatlání o ničem, málo akce....holt hra je hra a film je film, jen trochu blběji natočený. ()