„My jsme holky z porcelánu, život máme těžký“, stěžují si děvčata z velkoskladu porcelánu. Mají své problémy – jedna se chce vdávat a nějak jí to nevychází, druhá předstírá život mondény a přitom bydlí v chudičkém podnájmu, třetí je svobodnou matkou a občas ukládá miminko ve skladu do bedny s dřevitou vlnou, čtvrtá je ještě pubertální kůzle a teprve se začíná rozhlížet po světě, a ta pátá je potřeštěná, ale v jádru hodná a celým srdcem toužící po lásce. Jejich vedoucí je razantní ženská, která svým děvčatům neodpustí jediný hříšek. Ale když dojde k velké inventuře, začnou se dít neméně velké věci… Komedii Holky z porcelánu natočil v roce 1974 režisér Juraj Herz podle scénáře spisovatelky Jaromíry Kolárové, pro kterou to byl filmový debut. Holky z porcelánu nejsou filmem, při kterém by divák od začátku do konce slzel smíchy. Je to spíše laskavá komedie, ve které se objevila řada populárních herců. Vedoucí skladu si s chutí zahrála Míla Myslíková, důchodkyni Janinku pak Marie Rosůlková, v rolích nesmělých nápadníků se objevili Karel Smyczek a Jan Hartl. Dívčí role si zahrál tehdejší herecký dorost, převážně posluchačky 4. ročníků rozmanitých hereckých škol, z nichž nejvíce zaujala Dagmar Veškrnová, která za postavu Dany získala v roce 1975 na XIII. festivalu pro mladé diváky v Trutnově Malé zlaté slunce. K písničkám Petra Hapky napsal texty Zdeněk Rytíř. (Česká televize)

Trojkol

Jedna hvezda za tu mladou matku, protoze je vtipna a sva. A taky za Helenu s bezva parukou. Jinak je to tragicky, za tech komancu byly holky taaaak veselyyy a furt se vsemu smaly a hihnaly a zivot byl fakt primovej a honily instalatery a Stanicky. Boze, za co. ()

Bozvav

Roztomilý a veselý příběh z dob hlubokého socialismu. Film je skvěle obsazen, má vtip a na svou dobu i akci. výborná režie i hudba. Za mne 90%. ()

mh.mail

50% - Celkem příjemný film, žádné velké umění, ale dobrá oddychovka určitě. Překvapivě sympatická mladičká Lenka Kořínková, na které tehdy ještě nebylo poznat, jakým směrem se její herecká kariéra bude dále ubírat. ()

tyna97

„A co když najdu v krabici místo soupravy živé dítě?“ „Tak dáte dítě do přebytků a soupravu do manka, co je na tom za problém?“ Praštěná komedie o inventuře, která nám na obchodce byla neustále doporučována paní učitelkou z účta:) Ikdyž moc uječená a toho chichotání tam bylo taky až moc. ()

zdeny99

Normalizační blbost natočená tak, aby se líbila divákovi. Už to herecké složení je normalizačně lživé. Copak vy jste někdy viděli, aby takový holky dělaly ve skladu? A ještě k tomu ve věku od 16, přibližně do 20 let? Ty sedí ve škole a myslí si, že budou managerkami, sekretářkami a když přece na to nemají, tak vezmou práci v nějakém obchodě s oblečením. Ale ve skladu, to opravdu ne. Ale je to tak točené, aby se bylo na co koukat a s tím je spjatý celý tento příběh. Ovšem i ten mi přijde dost ujetý. Copak takový holky pláčou nad tím, že je nikdo nechce nebo že ji opustil chlap kvůli dítěti? Spíš obráceně pláčí nad tím, že nestačí odhánět chlapy. Ale možná před 50 lety to trošku pravda byla. Kromě toho se mi nepozdával i ten sklad. Talíře uložené v rezavých gütterech, které nejsou ani zabalené a ničím označené. Tohle opravdu s praxí nemá vůbec nic společného. Co by na to řekla hygiena a agenda skladu? A stejně i to, že jedna z dívek má v pracovní době mimino na směně? Holky z porcelánu jsou prostě nereálnou normalizační kravinou, na kterou se ovšem dobře dívá. [8705. hodnocení, 178. komentář, 58%] ()

pipapa

Tak tohle jsem nikdy neměla ve velké oblibě. Místy až dekadentní chaos, který nabírá trochu reálné/srozumitelné kontury až v poslední třetině filmu. Naprosto ireálný obraz socialistického podniku a jeho zaměstnanců. Spíše podivný pokus o jakýsi "bohémský cirkus", zasazený do reálného socialismu. Nekomediální komedie s několika dobrými hláškami a scénami, např. scéna s příslušníky SNB. Veškrnová ukázala hned napoprvé svůj velký herecký talent, o němž pochybují nebo ho nevidí jen blbci. Zamýšlený efektní závěr celého cirkusu (roztřískání stovek talířů) je tak průhledný/záměrný,  že z něho veškerá efektnost zmizela a naopak se stal posledním hřebíkem do rakve! ()

Rami

Tenhle film (ptákovina) má nejspíš kvalitu 2 hvězdiček. Ale nemůžu si pomoct, musím jednu odečíst, protože Holky z porcelánu fakt nemám rád. Možná že je dokonce nesnáším. :-) ()

bangee

Nemám rád Veškrnovou - Havlovou...Dalo by se říci, že mě výslovně irituje...Hvězdičku za holky v mini.,.. ()

canucks333

Moc som sa na tom nezasmial, atmosféru to veľkú nemalo a bolo to plné absurdít a chýb v scenári. A navyše som nebol cieľová skupina pre film... 45% ()

chrispe

Příběh o jedné opravdu dlouhé inventuře ve skladu porcelánu, kde vládne pevnou rukou nad svými, převážně mladými, zaměstnankyněmi paní vedoucí Světla. Nečekejte drama, nečekejte akci. Jako malá jsem měla Holky z Porcelánu hodně ráda a to i přes moje nesympatie s postavami Marušky (Lenka Kořínková), která mi už tendy přišla neskutečně blbá a Dany (Dagmar Veškrnová-Havlová), no ta taky.. ale ta alespoň baví. Naproti tomu to vyvážil koktavý instalatér Tomášek (Jan Hartl) a příběhová linka Heleny (Marta Rašlová) s kterou jsem si vždy ráda zpívala (Mám mnoho nápadníkov, v láske som nestálá...). I dnes se ráda podívám a zasměju - ,,Které jsou za sedm dvacet? No jak to poznáte?!" - ,,Těžko." A přiznejme si, že třeba ´gazela´ je naprosto nezapomenutelná! :) ()

Biopler

Slabý námet, nulová zápletka, ale pozerať sa na to dá. Prím hrajú herečky a ich neraz neľahké osudy. Neviem prečo, ale cítim z tohto snímku feminizmus :) A to je pre mňa vždy humorné. Chlapi nachádzajúci sa vo filme sú ako malí Jardovia - nemastní, neslaní. ()

FOCKE_WULF

Dáša Veškrnová byla dokonalej klaun, vůbec se nebrala vážně a nebála se ztrapnit, což jí dávalo obrovskou svobodu. Někteří herci před kamerou tak zvláštně ztuhnou, zcepení; Dáša ani náhodou. ()

Juraj Herz 1934 - 2018

Juraj Herz 1934 - 2018