Snílci

• Velká Británie The Dreamers (více)

Autor završuje snímkem SNÍLCI pomyslnou trilogii pařížských filmů, kterou zahájil KONFORMISTOU a v níž pokračoval POSLEDNÍM TANGEM V PAŘÍŽI. Tři postavy příběhu se na pozadí studentských nepokojů kolem roku 1968 v Paříži oddávají podobným hrám jako kdysi Marlon Brando a Maria Schneiderová v nejproslulejším Bertolucciho díle. Mezi experimentováním, kam až lze dojít ve svobodném sexu, si dvojice sourozenců a její náhodný host z Ameriky libují v neustálých citacích z kultovních filmů. Ventilují svou zlobu vůči nepřítomným rodičům, jejichž peníze vesele projídají. Film je Berolucciho nostalgickým ohlédnutím za vlastní minulostí. Na rozdíl od svých tehdejších radikálních postojů, dokáže dnes vidět své hrdiny s ironickým odstupem a něhou. (oficiální text distributora)

Hashirama

Student umění a fanoušek francouzské klasiky si hraje na recesistu. Nad filmem si budou honit akademici, nad Evou Green všichni ostatní, kteří to pod sedativy dotáhnou do konce. 5/10 ()

Uhura

Urputná snaha o to udělat postavy zajímavé a "ulítle" jiné je tu tak zjevná a toporná, že z celého filmu dělá jednu velkou křečovitost, obzvlášť když se do toho přidala ještě pozérská hra "hádej na který černobílý film myslím". ()

iKosser

Incestní brácha se ségrou v "manželství" bez sexu, ale zase plné bezmezné lásky...K tomu můj velmi oblíbený herec v hlavní roli :) ()

freyinec

Cože to bylo? Vlastně ani nevím jestli jsem ten film pochopil, nebo jestli je na tom vůbec co k chápání...tak i tak, 3*. ()

Rodin

Hmmmm... Tak jsem si tak s Cimrmanology (konkrétně Petrem Bruknerem) říkal - nuda, nuda, šeď, šeď. S bídou 50%, a pět ještě srážím právě proto, že jde o Bertolucciho. ()

Rattlehead

Kdybych mohl prožít jeden den v nějakém filmu, vybral bych si právě Snílky. Tenhle film mě prostě fascinuje. Přitom B. Bertolucci rozhodně nepatří k mým oblíbeným režisérům, ale tohle je trefa do černého! V tom filmu je něco magického. Rozhodně to nejsou sexuální scény, ty považuji za to méně zajímavé (a možná až zbytečně provokativní, jako by se Bertolucci chtěl vrátit ke svému slavnému filmu "Poslední tango v Paříži", který moc nemusím). Ale celá ta atmosféra šedesátých let, svobodný studentský život, hodiny strávené v kině, debaty o filmu, poslouchání bigbítu... Pro mě rozhodně nejlepší film, natočený za posledních dvacet let! ()

myse

Krásná symbolika v hlavních postavách - francouzská vášeň vs. americký racionalismus. A byť se Američan snaží Francouzům jakkoliv přiblížit, je to nemožné, protože Francouzem se musíte narodit, nemůžete se jím stát. A proto celý film končí tak, jak končí. Ač se na hlavu tohoto snímku sesypala vlna kritiky, mně se líbil. Dějová linka jen nepatrná, ale zato to mělo jako celek hloubku (revoluce, mravy, poměry, kontrasty, život mládeže). Nicméně i na francouzské mravy je tento snímek místy zvrácený (naturalismus na podlaze v kuchyni, společná koupel) a hraničící s pornografií, za což teda body dolů... ()

GudMen

Můžete Bernarda nařknout ze samoúčelné perverznosti, ovšem dokonalou obrazovou kompozici mu neupřete. Mě uchvátila natolik, že lahodné protnutí francouzské a americké kultury bylo už jen zpestřením. ()

Ashnobe

Nehorázná hovadina. Morální "dilemata" a rozhovory mezi hlavními aktéry víceméně o ničem (nebo se mi to "něco" minimálně nepodařilo odhalit, ačkoliv to možná byl záměr). Zábava a vtipnost absolutně nulová. Sexuální scény (kterých je docela dost) jsou nezajímavé a samoúčelné, a přitom jsou označovány za jednu z hlavních "deviz" tohohle snímku. Eva Green se mi ani trochu nelíbí. Nějaký hlubší přesah tady taky moc není, ačkoliv se tak film tváří (demonstrace a nepokoje, občasné politické vsuvky). Český dabing je otravný a nekvalitní. Tfuj. ()

nula87

Absolutní slátanina, dlouho jsem nemohl uvěřit že tohle natočil "ten" Bertolucci. Nevýrazné postavy, nesoudržný (vlastně žádný) děj, logické nesmysly, rádoby filosofické řečičky, a to že se tam půl filmu promenáduje nahá Eva Green, opravdu nestačí. Co tím chtěl sakra říct? ()

pepino

Velice velice zvláštní. Ani nevím co o tom napsat. Asi se podivám podruhé abych mohl něco vytěžit. Teď mě nenapadá nic jen snad to že jsem z toho měl hodně intenzivní pocit, zvláštní pocit.. ()

Mr.Roman

Veľmi otvorený, provokatívny a odlišný film, ale vôbec nie zlý. Na to aká chudobná dejová rovina sa v ňom odohráva nenudí a brilantne zobrazuje veľmi špecifický a zvláštny vzťah týchto dvoch "siamských" dvojičiek a miesto aké v ňom zaujal cudzinec. Príslovie ´Aký kraj taký mrav´ tu platí dvojnásobne a rozdiely sú takmer priepastné. Ďalším plusom by som videl zobrazovanie lásky a fascinácie filmom, ktoré spojuje tieto tri postavy a plynulo prechádza celým snímkom. Napokon škoda chvíľkových situácií, ktoré akosi vyprchávajú nikam až pôsobia samoúčelne a prvoplánovo. ()

kaapaa

Mám rád filmy, mám rád Paříž min. století, mám rád dobrou hudbu, mám rád Evu Green, mám rád Bertolucciho! ()

jprmusic

Konformistu jsem neviděl a Poslední tango v Paříži mi přišlo dost nechutný ( chlupatá M.Schneider a obtloustlej M.Brando - brrrr.... ), takže docela posun, protože na Evu Green se rozhodně koukat dá. Ale co tím dílem pan slavný chtěl říci, to jsem nezjistil. Je to opravdu ten samý člověk, co natočil Posledního císaře? ()

iz67

Po dlouhé době film, který se mi moc líbil, a od kterého jsem to dopředu nečekal. Prolínání her (mezi trojicí hlavních hrdinů), odkazů na filmy všeho druhu a "skutečnosti" z pařižských ulic roku 1968. Co z toho je větší realita a co větší hra? ()

mosem

Film, u kterého jsem zpočátku měl celkem příjemné pocity a sliboval si příjemnou podívanou, se ve své druhé polovině zvrátí do sexuálních scén, mnohdy na hranici pornografie. Nejsem přehnaně puritánský, ale v tomto případě se nemohu ubránit dojmu, že absence dostatečného množství inspirace a nápadů byla překryta právě tímto způsobem, podle mne do značné míry zbytečným a nevkusným. Na film jsem se sice dokázal dívat do konce, ale nicméně v budoucnu jistě nebudu mít potřebu jej vidět znovu. ()

rob_troy

Snímek s opravdovým příběhem, až na přeslušnělou roli Michaela Pitta, která mi zrovna nesedla (jemu možná taky ne). Francouzi uměj, když chtěj. ()

Astinas

Hodně zvláštní, začátek příběhu je moc příjemný, ale pak když dojde na erotiku, tak jsem byl spíš znechucen a zároveň potěšen, hodně zvláštní pocity, za což jsem rád. S něčím souhlasím a s něčím ne. Platonicky jsem zamilován do Evy Green. I dobrá kamera a režie, ale celkově v konci filmu, jsem byl už trochu znuděn. Tři hvězdy zaslouženě. ()

kubilov

Na pozadí Pařížského května '68 a událostí okolo něj rozehrává můj oblíbenec a vynikající režisér Bernardo Bertolucci další ze svých pařížských příběhů a svůj zřejmě předposlední film film vůbec, který je značně ovlivněn jeho mistrovským dílem "Ultimo tango a Parigi". S velkou nadsázkou by se dalo říci, že jde o méně tajemný, více angažovaný, ale stejně příběhově vystavěný a erotikou obalený film.. jen pro nové tisíciletí, s čímž by se snad dalo souhlasit. Eva Green ve své vůbec první filmové roli svým nezaměnitelným francouzským šarmem zcela ovládá celý film a dokonale tak zastiňuje jak amerického studenta Michaela Pitta, tak své dvojče Louise Garrela. Je mi naprosto jasné, že kdo nechápe nebo nemá Bertolucciho rád Snílky neocení, ale jeho fanoušci jistojistě ano. Historici či sociologové minimálně z pohledu studentské levicové komunity na postupný konec gaullismu. ()

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky