Snílci

• Velká Británie The Dreamers (více)

Autor završuje snímkem SNÍLCI pomyslnou trilogii pařížských filmů, kterou zahájil KONFORMISTOU a v níž pokračoval POSLEDNÍM TANGEM V PAŘÍŽI. Tři postavy příběhu se na pozadí studentských nepokojů kolem roku 1968 v Paříži oddávají podobným hrám jako kdysi Marlon Brando a Maria Schneiderová v nejproslulejším Bertolucciho díle. Mezi experimentováním, kam až lze dojít ve svobodném sexu, si dvojice sourozenců a její náhodný host z Ameriky libují v neustálých citacích z kultovních filmů. Ventilují svou zlobu vůči nepřítomným rodičům, jejichž peníze vesele projídají. Film je Berolucciho nostalgickým ohlédnutím za vlastní minulostí. Na rozdíl od svých tehdejších radikálních postojů, dokáže dnes vidět své hrdiny s ironickým odstupem a něhou. (oficiální text distributora)

selfesteem

Další z filmů, který jsem před lety zhlédla v kině na Národní třídě. Co si opravdu výrazně pamatuji, byl záběr na chodidla Evy Green při nějakém milostném aktu. Detailní záběr na její prsty u nohou a obzvlášť na palec, na kterém měla docela dost tmavých chloupků. Kinem to zašumělo. Doma jsem s hrůzou zjistila, že je tam mám taky! Okamžitě jsem se jich zbavila. Přesto, že mi tento fim něco vzal :), přesto mi i něco dal. Jako studentce se mi moc líbil, musím se k němu opět někdy brzy vrátit. ()

Alqarin

Je jasné, že největším snílkem je zde sám pan režisér. Jeho vize je sympatická včetně velmi funkční nahoty a otevřenosti vůbec, ovšem v tomhle případě by mně osobně místo té všudypřítomné naivity sedělo něco trošku racionálnějšího a jasnějšího. Ne moc, ale trochu ano. Takhle jsou totiž Snílci sice zábavným výletem do fantazie, ale s takřka nulovou výpovědní hodnotou. ()

mustafa

Velmi zajímavý film. První polovina filmu mi přišla bezchybná. Moc se mi líbilo, jak Berolucci dovedl rozvíjet vztah mezi Matthewem, Isabelle a Theem. Děj nepostrádal dramatickou stopu, dialogy byly dotaženy k dokonalosti a herci se předháněli, kdo zahraje svou roli lépe. Bohužel, když Matthew chce po Isabelle normální vztah, začne se film topit ve všelijakých klišé a začíná být k uzoufání nudným. Vše je nakonec ukončeno čekaným, ale prapodivným koncem. Já osobně mám z filmu velmi smíšené pocity. Ke kladům filmu nepochybně patří hudba (dobrý disko:-)), ale hlavně se mi líbilo napodobování filmových scén. Máte zde možnost porovnat originál s napodobeninou (obzvláště se mi líbilo, jak si Isabelle hrála na Marlene Ditrichovou). Docela otravné se mi jevilo Matthewovo fylozofování (obzvlášť o tom, že každý má někde své místo) a film zbytečně prodlužuje a absoulutně nikam neposouvá. No a gestikulace, že v Americe za své zájmy bojují hlavně láskou a přátelstvím mi přišla opravdu směšná (já to tedy alespoň takto pochopil... ()

Lukrecie

Zajímavá sonda do patologického incestního vztahu nedovolujícího hlavním představitelům plnohodnotně prožívat partnerské vztahy na pozadí revolučního roku, umělecky velmi hodnotné, krásně vykresluje zdání, realitu a kontrasty v chování postav. ()

aluna

Vztah dvou sourozenců-dvojčat se postupně odkrývá a divákovi dává brzo pochopit jeho patologii. Takhle nějak asi vypadá závislost na lidech. Režie i herectví je zvládnutý, líbily se mi tam prostřihy ze starejch filmů a soundtrack, naopak ta přemíra nahoty by mohla bejt používána víc s rozumem, v Hořkém měsíci způsobovala jakýsi perverzní zalíbení a pro děj byla stěžejní, tady je plonková a hodně na efekt, o dalších nechuťárnách (ospalky, krev ve vaně - fůj) ani nemluvě. Ale veskrze se mi líbilo vykreslení vztahu dvou francouzskejch sourozenců mezi který se připlete nevycválanej američan a ta až chorobná láska mezi dvojčaty, jen nechápu, proč v těch filmech (viz Pláž), jsou Francouzi (Evropani) vykreslovaný jako ti šílení a Amíci jako ti s nohama na zemi. ()

Vojcl

Rozhodně to není film pro každého. Běžného diváka zaujme snad jen velkým množstvím erotických scén. Příběh nemá v podstatě žádný děj a místy je to pekelná nuda. Na druhou stranu - herecké výkony jsou výborné, nádherná kamera, a celkově má tento snímek svoje zvláštní kouzlo. Nahé sekvence vůbec nepůsobí samoúčelně. Ideální podívaná pro filmové fajnšmekry, kteří si libují v netradičních dílech. ()

BloodyVamp

Snílci jsou převážně uměleckým filmem, který rozhodně není pro každého. Bohužel zde ale úplně nefunguje jak by měl, kolem poloviny drhne tempo, příběh se plácá na jednom místě. Nicméně Eva Green je skvělá, sexuální scény nezvykle otevřené a samoúčelně provokující. Závěr mě ale docela potěšil. ()

ABLABLABLA

Popravdě nic moc a přišlo mi to až moc divné a to se nepokládám za nějak prudérní osobu. Herci ale i přesto jsou výborní, těm tleskám. A taky díky Louisi Garrelovi, na kterého jsem zde natrefila poprvé, jsem našla řadu zajímavých snímků především od Christopha Honoré, tak jsem zvědavá, jaké budou ale vypadají velmi slibně. Každopádně ani tento film nehážu do snímků, které už bych v životě nechtěla vidět. Možná, že se k němu někdy vrátím a pokusím se v něm najít to kouzlo, které tady podle mnohých filmy Bertolucciho mají...možná. Tohle byl popravdě první snímek, který jsem od něj viděla, ale chystám se i na další..tak snad ty další na mě budou působit lépe. A ano vím, že mám velkou mezeru ve vzdělání, když neznám tohoto režiséra....ale přiznejme si to...na světě existují statisíce filmů..no mnohem více, tak holt každý má mezeru ve spoustě režisérů, žánrů atd. ()

MajklCZsk

Jestliže od Snílků vyžadujete politický komentář s ohlédnutím na kritiku mladých, jednak to bude dokazovat vaši schopnost myslet naprosto prvoplánově, jednak se budete zkrátka přespřílišně mýlit. Bertolucciho film je především rozprava o naivním bohémském (a ve svém nitru) pózerském životě. Jedna z postav se ráda baví o politice, ovšem se nezajímá o zprávy ve své vlastní zemi. Další vypadá chladně a jako úplná femme-fatale, jenže ona v životě neměla jediného muže. A ten třetí je... zkrátka snílek, který zřejmě chtěl mít rád život, ale na to ho málo znal. V jádru Snílků tak autor neuvrhuje protagonisty do maoistického smýšlení jen tak, jako by mladí byli náchylní k totalitním režimům, ovšem jim možná nezbývá jiná možnost. Dojemné, svěží, citlivé. ()

togaf

Moc se mi líbily filmové hry téhle šílené trojky. Incestní linka mě "nadchla" o něco míň a závěr vyloženě zklamal. Ale zase ne tak moc, protože jsem četla Gilbertovu knihu :) ()

Skip

Tři mladý parchanti nemají co dělat, nudí se, hrají si na intelektuály skrze filmy, sexujou, což je docela trapný, tedy to, jak je ta jejich sexualita podávána. Prostě nic moc a Bertolucci mě docela zklamal. ()

Toj

Nechápu vesměs špatné hodnocení.. Jedná se o nádherný film, který zahřeje u srdce každého cinefila... Pokud však dávate přednost Peterovi Jacksonovi před Godardem, nikdy jste nechtěli zvolat "New York Herald Tribune", proběhnout Louverem rychleji než za 9 min a 43 sekund, vést pseudointelektuální debaty o kultuře, nebo koukat na film s hořící cigaretou v první řadě francouzské cinematéky, tak ruce pryč. Tenhle film se vypořádává s ohromným množstvím zásadních témat, na která jsem čekal (a tím skutečně nemyslím incest) a našel je v tomto filmu a všechno je to zabalený do krásně roztodivné poetiky.. :) ()

Dont

Rozporuplný snímek, který mnohé odradí nebo třeba i znechutí, pro některé ale ojedinělý filmový kousek. Já se potácím někde mezi tím. Co se týče děje, tak ten je velmi prostý až plytký, k žádným převratným událostem nedochází (revoluce je jen pozadím), svým způsobem je to nuda. Čím se však film může chlubit a mnoho takových filmů není, je nevšední erotická atmosféra, která je navozena a podpořena množstvím přirozeně a nezvykle otevřeně natočených nahých scén. No rozhodně to není nic pro puritány, na druhou stranu mě zklamalo, že z místy až perverzní atmosféry se nepodařilo vytěžit i něco víc. Scénky s hádáním filmů byly fajn, herecké výkony velmi civilní a přirozené, ale doporučit někomu tento snímek bych se skutečně zdráhal. ()

kajas

Pro mě rozhodně zvláštní filmový zážitek. Scéna s krví mi přišla hodně přes čáru, ale jinak jsem vlastně s touhle sondou do myšlení "zlaté mládeže" neměla problém. Byla mi sympatická jejich láska k filmu. ()

Aleee89

Viděla jsem konečně alespoň nějaký Bertolucciho film. A to co jsem viděla, mi vyrazilo dech. Rozhodně nejsem puritán, nějaké lechtivější filmy jsem samozřejmě taky viděla, ale tohle bylo přece jenom jiné. Sice ne přímo porno, ale párkrát k tomu bylo blízko. Prostě šok, ale to bylo asi účelem. Tím ovšem netvrdím, že by to bylo špatné! To vůbec ne. Film se mi líbil. Taky jsem byla zvědavá na Evu Green, když teď hraje v Bondovce. Dějově tam toho moc nebylo, ale každopádně byl film zajímavý. Bylo to zvláštní, kontrovérzní, ale určitě mi to něco přineslo. Nenudila jsem se a těším se na Poslední tango v Paříži, které bych chtěla moc vidět. A aspoň už vím, co mám od Bertolluciho, filmového aristokrata, čekat. ()

Lennnnna

130 minut rozmělněného a plytkého děje ( pokud se to tak dá vůbec nazvat ), který se za každou cenu snaží šokovat. Já osobně bych stála spíš o lepší propracování vztahů mezi hlavními hrdinami, jejich počínání totiž podle mého nemá žádné logické opodstatnění. Přitom téma sourozenecké lásky je docela vděčné a dalo by se z něj mnoho vykřesat, zde však vychází jen tak 10 procent z původně zamýšleného. Zbytečně moc sexu, zbytečně moc intelektuálních a nesmyslných řečí, děj veskrze žádný a povětšinou dost chaotický, tak ve finále vypadá ve zkratce celý film. Možná tak radost pro úchyly, to je všechno. ()

fallangell

Neco tak brilantne zahrane opravdu nepamatuju. Pribeh jde absolutne stranou pod tihou vzajemnych vztahu mezi tremi hlavnimi hrdiny. ()

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky