Snílci

• Velká Británie The Dreamers (více)

Autor završuje snímkem SNÍLCI pomyslnou trilogii pařížských filmů, kterou zahájil KONFORMISTOU a v níž pokračoval POSLEDNÍM TANGEM V PAŘÍŽI. Tři postavy příběhu se na pozadí studentských nepokojů kolem roku 1968 v Paříži oddávají podobným hrám jako kdysi Marlon Brando a Maria Schneiderová v nejproslulejším Bertolucciho díle. Mezi experimentováním, kam až lze dojít ve svobodném sexu, si dvojice sourozenců a její náhodný host z Ameriky libují v neustálých citacích z kultovních filmů. Ventilují svou zlobu vůči nepřítomným rodičům, jejichž peníze vesele projídají. Film je Berolucciho nostalgickým ohlédnutím za vlastní minulostí. Na rozdíl od svých tehdejších radikálních postojů, dokáže dnes vidět své hrdiny s ironickým odstupem a něhou. (oficiální text distributora)

majo25

Príbeh je o ničom, herci nevýrazní, teda až na celkom zmyselnú Evu Green. Nelogické chovania postáv degradujú už tak dosť divný film o divných mladých ľudoch. Zase sa len potvrdilo, že Francúzi sú dosť úchylní. Hodnotenie: 25% ()

animaxis

Film jsem chtěl původně zhlédnout jen jako takové doplnění filmografie Evy Green. O to více mě hned od prvních dvou minut potěšilo, že na mě Snílci zapůsobili dobře celkově. O herecké výkony tu nouze není ani u jiných postav (Evu už považuji za sázku na jistotu), možná i kvůli tomu, že film se většinu času zaměřuje na tři, maximálně pět z nich. A musím taky podotknout, že na některé scény tu hlavní herecké trio muselo být hodně odvážné. Samotný styl filmu se mi taky líbil. Bylo zajímavé sledovat tři lidi s tak složitým a podivným vztahem ve chvíli, kdy v ulicích probíhala studentská revoluce. A navíc to všechno spojit s filmy. Prostě v uvozovkách, "komu by se to nelíbilo". K tomu všemu ještě film doprovází chytlavá hudba a samotný konec pro mě byl dost k zamyšlení, možná takovému, které sám autor ani nezamýšlel. ()

Aquarius

Dreamers má svoje kvalitné miesta. Bertolucci síce občas pripomína Larryho Clarka, ale priznám sa, odpannenie sprevádzané volskými okami mi prišlo ako najlepšia scéna. Rôzne citácie mi tie filmy len viac znechutili a ak toto majú byť filmoví fanúšikovia, tak asi niesom filmový fanúšik. Ku koncu strašná nuda ale ako vravím, svoje momenty som si tam našiel. ()

otík

Nejsem vyznavač poněkud uměleckých filmů a tento mi přijde hlavně hodně ujetý. Chlípná a ujetá dvojčata přijmou k sobě do bytu mladého američana, totálně ho zkazí, dvojče dívka přijde o panenství, do toho revoluce v Paříži a kupa sexu. Prostě k tomu nemám co dodat - divné, chvílemi hezké, jindy nudné. ()

Sfinkter

Nechápu, proč se film setkal s tak "špatným" hodnocením. Dílo o síle a divokosti mládí, o hledání vlastního já se sympatickými herci. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. ()

Charlizee

Tři hvězdičky v tomto případě neznačí průměr. Popisují to, že efekt se minul účinkem. Filmový styl, který zde promlouvá, je vybroušený - úhly kamery a postavením zrcadel počínaje , použitím montáží a hudby konče, ale v celku s příběhem to drhne a mě jako diváka snímek přes všechnu krásu neinspiruje. Forma dalece předčila obsah :-( ()

Johnny.ARN

Jak v piči musíš byť, aby si takto žil a ešte jak viac v piči si, keď to točíš a hráš v tom? Bolel ma život a mal som seriózny problém to dopozerať. Len za holú Evičku 2 z 5 ()

lennyd

Při svých toulkách Paříží a návštěvách místního kino se americký student Matthew (Michael Pitt) seznámí se sourozeneckou dvojicí Isabellou (Eva Green) a Theem (Louis Garrel). Všichni tři si padnou do oka, a díky stejným zálibám netrvá dlouho, a Isabella a Theo nabídnou Matthewovi, aby začal bydlet u nich. Jenže to co je pro sourozeneckou dvojici pouhá hra, začíná brát Matthew více než vážně .. Další z filmů, který mne dokázal svým námětem zaujmout a nalákat - ale jen zhruba na první půlhodinu. Pak filmu začal docházet dech, a stále častěji si Bertolucci musel napomáhat sexuálními až pornografickými scénami, které paradoxně film více rozdělovaly než propojovaly (ale přitom mohu říct, že by Eva Green stále za hřích). Takže mne nejvíc asi bavily scény "Poznej na který film právě myslím", a to i přesto že jsem v nich totálně prohrával ... ()

mickyreed

Skvělej film o tom, že každej chce bojovat proti tomu, co se právě děje. Ale nikdo neví, jak by to být mělo. Celý tohle dílo je vlastně obrazem jedince uprostřed revoluce, ale taky obrazem o nevědomosti, za co by se mělo bojovat a jak by se za to vlastně mělo bojovat. Na konci to jen úžasně vygraduje v tom, že všichni hlavní hrdinové vyrazí do ulic s davem, ale zároveň s nejistotou ohledně jejich ideálů. Chaos v ulicích a v myšlenkách, vztazích, sexuálním životě ... revoluce, jednota vs. individualismus. Nevím, co je tu k nepochopení. ()

Karin.Kiss

Ich snová fantázia bola narušená prudkým nárazom reality; a to hneď revolúciou. Rojkovia sú veľmi citlivým vyobrazením teenedžerov pohltených filmami, snami a ich vlastnými myšlienkami, ktoré siahajú až za najzvláštnejšie sexuálne hranice a experimenty. Bavilo ma sledovať, ako Bertolucci otvára duše hlavných postáv, aby sme do nich mohli nazrieť a (doslova) zabudnúť na skutočnosť. Hlboká myšlienka, podaná všetkými možnými tvárami, no hlavne odzbrojujúco. ()

Mytologie

Dramatická filmová lahůdka osloví všechny amatérské revolucionáře. Na pozadí změn revolučního roku 1968 nechává Bertolucci rozehrát místy extrémní partii vztahů a sexu. Vnitřní drama hrdinů jako by odráželo konfrontační nálady bojů v ulicích Paříže. To nejpodstatnější se však odehrává bytě pařížských sourozenců (mj. milovníků filmu) a jejich amerického přítele. V hlavě mi zůstalo nadšení pro film jako takový, bizardní sázky, běh Louvrem, úžasné intelektuální tlachání mísící se s dobovými asociacemi a svůdná Eva Green... ()

sahe

Na začátku je takový pozvolný... prostě nic netušící Američan, přijede do nádherné Paříže, seznámí se tam se sourozenci, který mají takový zvláštní vztah spolu... velmi zvláštní... Líbí se mi, jak když hrajou ty své scénky, se do filmu vpravují i ty filmové úryvky, jako "jak to má správně vypadat"...Dále mi nejvíc dostala scéna, když Matthew po jejich další sázce, začne spát s Isabellou v kuchyni a přitom Theo si jde dělat vajíčka a kouká na ně... ()

sskrblik

Tří hvězdové hodncení za to, že tu byly scény kdy jsem musel zrak odvracet a taky nepochopení konce. Nikoliv ve smyslu souvislostí, ale jistého prvku nereality a soucitu, který tu dle mého neměl co dělat. ()

LEGACY

Věřte, nevěřte, ale film jsem sledoval zhruba od 2 do 4 hodin ráno na střeše garáže v Bratislavě, takže film by mi v srdci zůstal navždy i kdyby nebyl dobrý - jakože byl .) ()

VanTom

Milostný dopis kinematografii píše trojice zapálených fanoušků (zároveň též znuděných studentíků), kteří v turbulentní době v Paříži odhalují své akademické (levičácké) názory, revoltující vzdor rodičům, a především svobodomyslnou sexualitu (pro herce, včetně sošné, debutující Evy Green, ve velice odvážných polohách). Zatímco hravé reminiscence filmových klasik krásně předvádějí bezstarostnou "hipísáckost" mládí i doby, po uzavření se do(ma do) spirály citů začíná obsahovost stepovat na místě, přičemž revolucionářské nepokoje za okny jí neskýtají žádný kontext, jen bezúčelnou, do prázdna vedoucí (pseudo)katarzi. A to je škoda, lepší 3*. ()

davidek

Snaha o velké myšlenky. Navíc na mě je tenhle film hodně ujetej. Budu ho muset shlídnout ještě jednou. Třeba názor změním. Zatím dvě*. 6.1.2006 ()

jitrnic

Asi po čtvrthodině jsem zjistil, že jsem to celkem nedávno už viděl a úplně na to zapomněl, to mluví za vše. ()

klima777

Ceníte si osobní svobody? Máte rádi 60. léta, staré filmy a víte, jak těžké je být zmateným mladistvým intelektuálem? Nostalgické, bizarní a jistým způsobem krásné. ()

Vironey

Film má neuvěřitelně zvláštní atmosféru, která člověka pohltí, sežvejká a na konci vyplivne. Nijak kontroverzní mi to nepřišlo, jistě, sexu je tam víc než dost, ale nezdálo se mi to samoúčelný, do příběhu a hlavně atmosféry filmu to zapadá. Příběh sice jakoby jen pluje po povrchu, ale když se nad tím vším člověk zamyslí, tak v tom najde mnohé. Herecké výkony jsou skvělé, zvláště Eva Green. Michael Pitt mi tam sice vůbec neseděl, ale to je jen můj subjektivní dojem, ten kluk se mi prostě nelíbí. Zato Louis Garrel je extra fešák ;) ()

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky