Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2004, 117 min (Director's cut: 132 min)

• Dudek

Místo výborné komixové adaptace ve stylu X-Menů jsem se dočkal jen nevýratného filmu, jehož největším paradoxem je, že nejméně sympatická postava je zároveň hlavním hrdinou. Ano, je to tak, dle mého názoru jsou v tomto snímku nejlepší záběry ty, ve kterých nevystupuje otravný Ron Perlman, jehož kadence hlášek překonává i takové jeho snímky jako je třeba Vetřelec: Vzkříšení. Co se týče ostatních postav, nejvíce zaujal Ladislav Beran alias mrtvý bojovník Karl Ruprect Kroenen a John Hurt v roli doktora, a 'otce' hlavního hrdiny, Bruttenholma. Film však disponuje vcelku slušným tempem, které nás nutí jej neustále sledovat a rozhodně dokáže po celou dobu, kterou jej divák sleduje i docela slušně zabavit. Příběh, ač je velice jednoduchý a přímořarý, přináší mnohá překvapení a jak jsme si již u komixových adaptací zvykli i klasickou romantickou linii. Co však film sráží do kolen je opravdu špatný konec, který jakoby se snažil šokovat a zároveň se stát nejlepší částí snímku. Jak každý filmový tvůrce ví, konec je důležitou pasáží, protože se jedná zrovna o tu část, na kterou si divák po odchodu z kinosálu bude nejvíce pamatovat, musí zaujmout takovým způsobem, aby se mu podařilo se vklínit do divákova mozku a nebyl nikdy zapomenut. Jak už jsem ale řekl, konec se opravdu nepovedl nebudu o něm nic prozrazovat, neboť i nepatrný náznak by mohl pokazit divákovo očekávání. Nejvydařenější částí snímku se tak stává začátek, který sice vypadá lacině, ale je v něm opravdu velice dobře navozena atmosféra konce druhé světové války, dokonce se trochu zdá, že snímek se bude malinko pohybovat na hranici válečného filmu - což je, jak jsitě víte, nesmysl. I přes všechny své zápory je Hellboy důstojnou komixovou adaptací, která jistě neurazí...(23.2.2006)

Hellboy je celkem sympatický, nicméně nikterak vyjímečný film, který doplácí na nedotažený scénář a slabé finále. Nedotažený scénář v tomto případě znamená, že zlo je příliš neduživé a neschopné, hrdinové se ve svém boji zase tak nenadřou a divák tak přijde zkrátka. Sympatické je na druhou stranu herecké obsazení, kdy Ron Perlman se do role pekelníka ideálně hodí už svým vzezřením (přijde mi, že mohli částečně ušetřit za maskéra) a Karel Roden si svého Rasputina taky evidentně užívá. výtvarně zajímavé jsou některé rekvizity a kulisy. Lehký nadprůměr, a proto 60 % celkového dojmu.(7.12.2007)

Skvělý film s naprosto neodolatelným Perlmanem.(14.9.2004)

Kdo je Hellboy? Hellboy je prostě superbombarďák, který toho moc nenakecá, ale když.... tak co slovo, to hláška... Paráda !!! Pohodová odpočinková záležitost...... :-)(7.2.2005)

Slovo "temnota" ke jménu režiséra Guillermo del Tora bezesporu patří. Hellboy je tedy tím právým, co ho mohlo vůbec kdy potkat. Mezi komiksovými vodami se sice už ohřál s Bladem, zdárně a úspěšně a tak na řadu přišel tenhle pekelník, který se s nikým nemazlí a co je hlavní má naprosto odzbrojující hlášky, které ještě dokonalejšímu Karlu Rodenovi nemálo zatopí. Málokdy můžu říct, že by se mi některá adaptace komiksu líbila. Tato je rozhodně vyjímkou. Ron Perlman, i když má zvláštní kostým, který výtvarníkům dal příšernou práci to na něj jen dostat ukázal, že zas tak vymyšlený není a ačkoliv vypadá zajímavě a hrůzostrašně, může se pochlubit tím, že právě on je tím pravým, který se do role Hellboye hodí a proto je tak skvělý. Parádní akční jízda, na kterou se s radostí opět podívám s tou pravou děsuplnou atmosférou, takovou jako takovýto film má mít. --- Tome, je to náš host, ne vězeň. - Váš host má skoro dva metry, je červenej, má ocas a platí ho vláda.(31.10.2007)

• - Tzv. popelářský vůz je Tatra 815 (ing)

• - Na schůzce ohledně natáčení filmu měli tvůrce Hellboye Mike Mignola a režisér Guillermo del Toro přednést své návrhy na obsazení hlavní role, oba dva přišli se stejným jménem - Ron Perlman. (Hejtmy)

• - Natáčení bylo pro Rona Perlmana menším peklem, nanášení make-upu totiž trvalo denně 4 hodiny. Při výrobě scény, ve které Hellboy skáče na jedoucí vlak se nenechal nahradit kaskadérem - a výsledkem bylo zlomené žebro. (imro)