Film "Milenci v roce jedna" je vlastně takovým dramatickým příběhem dvou milenců, kteří se úplně náhodně setkávají jednoho dne v Praze r. 1945, krátce po skončení 2. světové války v roce v němž mladí lidé po 6. letém živoření za nacistické okupace ve skutečnosti začali žít a který je pro ně rokem jedna. Hlavní roli zde hraje vnitřní, psychická proměna obou milenců, tedy nadšeného kino-amatéra Pavla (Viktor Preiss) a Heleny (Marta Vančurová) která má za sebou velmi traumatizující léta spojená s ošklivými válečnými zážitky, prožitými v koncentračním táboře. Citový vztah a důvěra v toho druhého se zde vyvíjí velmi opatrně a pomalu. Jeden z lepších filmů režiséra Balíka..(28.12.2006)

Úspěšný, byť ne zcela špičkový pokus o ztvárnění příběhu z prvních týdnů a měsíců svobodného života, jak jej žily a prožívaly desítky tisíc tehdejších mladých lidí, dnešních rodičů a prarodičů současné starší a střední generace, poskytl velmi dobrou startovní příležitost dvěma nadaným protagonistům tehdy nastupující mladé herecké generace. Samozřejmost ztvárnění může vést k poněkud ukvapenému soudu o mělkém uchopení i vyznění PŘÍBĚHU. Existují-li takové výhrady, postačí srovnání s většinou současné produkce, abychom se vrátili velmi rychle do skutečnosti. Tendenční se pak poměrně rychle stane zajímavým a podnětným.(23.5.2010)

Příjemný komorní film s poetikou a navíc působivé setkání dvou mladých lidí poválečné generace. Ve srovnání s jinými československými filmy sedmdesátých let tohle patří k té lepší produkci. Tak tomu je i ve filmu, kde Viktor Preiss a Marta Vančurová to zahráli krásně přesvědčivě.(16.5.2010)

Krásný dramatický milostný snímek s výborným obsazením rolí dvou milenců, ona je stižena hrůzami války, které prožila na vlastní kůži a on je stižen netknutostí svého přesvědčení a volnomyšlenkářství, ona poznala krutost reality, on si idealizuje realitu a vybásňuje svůj životní příběh, dokáží se tyto dvě individuality přijímat a souznit spolu...?!!!(22.2.2011)

Film vystihuje část atmosféry ve společnosti v době, kdy byl natáčený. Zážitky v války na jedné straně a potřeba se s nimi vyrovnat (M. Vančurová), touhy a cíle pozemské na druhé straně, kolem kterého jen válka, a její traumata šla (mladý režisér V. Preiss).***Rozhodně nejde o film, který by byl špatný, ale po změně režimu je třeba najít ty osoby, co za špatnost minulého režimu mohli, zde režisér Jaroslav Balík, ale skoro vždy to dělají lidé, kteří jsou pasivní v každé době, ale s velkou potřebou někoho lynčovat, ačkoli jim podstata života a mechanismus společnosti neustále unikají. Chyby vidí u druhých, sebe z nich vyjímají. Tak to bylo a i bude.***A ještě je třeba dodat, že film byl nominován na Oskara, což je nepochybně velký úspěch.(18.9.2011)

Oceňujem, že ČT zaradila do vysielania tento film, už dávnejšie som ho chcela vidieť kvôli jeho nominácii na Oscara, viacerým festivalovým oceneniam a v neposlednej miere aj kvôli hereckému obsadeniu. Film pôsobí príjemne poeticky, so smutnou afmosférou doznievajúcich vojnových zážitkov, ale nádej, ktorá sa nenásilne a bez zbytočnej eufórie opatrne prediera na povrch je prísľubom nového života a je veľmi príjemná - ako postupný úsmev hlavnej hrdinky. Preiss a Vančurová podali výborné herecké výkony, zvlášť Vančurová zvládla traumou poznačenú Helenu veľmi presvedčivo. K maximálnemu hodnoteniu mi chýbal kvalitnejší scenár a zásadnejší postoj k morálnej dileme, ktorú museli hlavní hrdinovia riešiť v závere filmu.(12.5.2011)

Až na tu komunistickou propagandu, to byl nádherný snímek zaměřující se na mé očka.(13.5.2012)

Marta Vančurová byla tradičně něžná a krásná a zároveň velmi křehká. Hrála takovým zvláštním úsporným a civilním stylem. Jakoby tu roli ani nehrála, ale přímo jí žila. Ale mám pocit, že takhle hrála a hraje pořád. Takových hereček jako je ona moc není. Jako elegantní dámě s kloboukem a liškou okolo krku jí to moc slušelo. Akorát mi přišlo, že vypadala spíše jako Němka. Role obou hlavních představitelů byly výborně obsazeny.(25.1.2012)

Souhlasím se vším, co je zde vyzdviženo. Nicméně celková atmosféra a zpracování, mi jaksi nedovolí jít výše. Začíná to v podstatě nekonečným procházení se zamilované dvojice, ke všemu skoro pokaždé na stejných místech, pokračuje to přes chvílemi přehnané herectví Viktora Preisse, či velmi opatrného ztvárnění, jinak velmi dramatického, politického období a končí to u velmi slabé, atmosféru marně hledající hudby. Nebýt Libuše Švormové a její Olgy, která do snímku přináší potřebné drámo a takový skutečný nádech věcí minulých, které obě sestry prožily, mohl by se snímek odehrávat podstatě v jakékoli době a Helenina deprese, či společenská odcizenost, by mohla mít úplně jiné důvody. Poválečná atmosféra mi tu přijde jen jako takový obal a chvílemi jsem měl pocit, že se zde spíše vyzdvihuje práce filmařů, než samotný základ toho romantického dramatu. Psychologii bych do toho již nedával, tak daleko snímek, podle mně, rozhodně není. Nemohu napsat, že se mi film nelíbí, ovšem téma, které se zde rozehrává, je na zpracování více než složité. Možná že spojení filmu DITA SAXOVÁ a tohoto v jeden, by přineslo ten pravý skvost.(30.10.2013)

Dvojice zastižená v poválečném období, kdy je ve ztracených ideálech těžké hledat další smysl života. Někdo na to jde přes šestákový optimismus, jiný (jiná) přes vynucený pragmatismus. Režijně skvěle rozehraný příběh se časem rozběhne (teda spíš rozchodí, páč hlavní dvojka pořád někde tápavě šmajdá) málem do ztracena. Naštěstí na konci vše zachrání usměvavé oči Marty Vančurové.(26.11.2013)

• nascendi

Vlastne som si tento film pozrel iba preto, že i pre mňa bol rok 1946 rokom jedna. Poetické filmy hodnotím podľa vyvolanej odozvy. A tá v tomto prípade nebola priaznivá. Omšelý príbeh, množstvo klišé a neprirodzene prehnaný prejav Viktora Preissa ma skôr rozčuľovali, než nadchýnali. Na druhej strane som ocenil množstvo krásnych záberov i štandardne nenápadný a preto dobrý prejav Marty Vančurovej. V inej dobe by bolo možné viac vyťažiť z morálky a svedomia statočných občanov, ktorí si prerozdelili židovské majetky a ich vlastníci sa v rozpore s očakávaniami vrátili. Len by to nemohol režírovať Balík.(22.5.2011)

....silný príbeh dvoch ľudí - ktorí boli počas vojny úplne inde a inak ju prežívali a prežili.Možno by svedčalo viac čierno-biele prevedenie....(9.4.2013)

Zacatecni dobove zabery dobre umocni atmosferu konce druhe svetove valky, kde se zacina odehravat milostny vztah mlade dvojice s odlisnym osudem. Film je misty hezky poeticky a je doprovazen doslova nadhernou hudbou Karla Marese. Vancurova se sve role ujala skvele, potesi i sympaticky Preiss. Asi nejlepsi Balikuv film.(8.5.2012)

Na můj vkus až moc unylé a až příliš zaměřené jen na ústřední dvojici, až to ke konci začalo lézt na nervy, škoda.(22.6.2011)

Poutavé drama o vztahu dvou lidí těsně po válce, kdy se "nová" společnost teprve formuje a lidi se snaží vypořádát s prožitým utrpením a i novou dobrou.(28.10.2013)

Přijde mi, že větší sílu tam mají krásné záběry než dialogy... jako by film hrál víc na estetiku než na děj. moc pěkné ;)(26.5.2010)

Nesmírně zajímavé téma, ale film jako celek jaksi průsvitný, nezachytitelný. Nicméně jsem ráda, že jsem ho viděla.(31.7.2012)

Když ona je Marta Vančurová na plátně tak krásná, že tu jednu hvězdičku musím přidat:-) A odpustím i ten "těhotný" happy end...(19.2.2014)

• kebom

Predovšetkým Marta Vančurová hrala veľmi silene a toporne, škoda... Celkovo sú herecké výkony hercov veľmi strnulé a neprirodzené.(4.5.2010)

Marta Vančurová není zrovna má superoblíbenkyně. Většinou hrála takové zamlklé, ne příliš usměvavé dívčiny. Póza v tomto filmu ji ale vyloženě svědčila.(30.9.2013)

<< předchozí 1 2