Hrdinou vědeckofantastického příběhu je lékař chudých a zároveň také nadaný vědec dr. Bartoš (Vlastimil Brodský), který objeví novou metodu dokonalé transplantace lidské tváře. Sám podstoupí operaci v okamžiku, kdy je pod nátlakem donucen změnit obličej gangsterovi Urbanovi Kráječi, který je podezřelý z loupeže a vraždy. Bartoš na sebe bere podobu zločince, ve kterého se poté sám postupně proměňuje. Nejprve ztrácí svou tvář fyzickou a později i mravní. Děj příběhu, který vznikl podle námětu a scénáře Josefa Nesvadby, se odehrává v pražském podsvětí 30. let minulého století, v temném prostředí plném honiček s přestřelkami, hrůzných chirurgických zákroků i komických milostných scén.

Režisér Pavel Hobl vynalézavě a s napětím buduje překvapivé dějové zvraty, stejně dobře pracuje s herci, u kterých respektuje jejich dispozice. Janu Brejchovou zobrazuje jako hvězdu, zajímavé typy vytvářejí vedle Vlastimila Brodského také Martin Růžek či německý herec Fred Delmare. Svůj film obdařil také nezbytným hororovým napětím, sadisticky si počíná zejména v okamžicích, kdy s notnou dávkou naturalismu zobrazuje lékařské pokusy dr. Bartoše. Hlavní důraz však klade především na morální poslání příběhu, ve kterém hledá odpovědi na základní otázky: Co určuje člověka? Jeho tvář, nebo prostředí, ve kterém žije? Je naše povaha neměnná, nebo jsme schopni korigovat své jednání a spoluvytvářet charakter? (oficiální text distributora)

joehot

Pod brakovou zápletkou je chytřejší film, než by na první pohled vypadalo. Škoda jen, že se sám nedovedl rozhodnout, jestli jde cestou vážného bijáku nebo parodie. Zajímavé je, že gangster v jedné z hlavních rolí má tvář řádně Zjizvenou. ()

corpsy

Film nieje vtipný, je skôr nechtiac komický ( smiešny ). Nieje to ani napínavý snímok, skôr je nechtiac strašne podaný. A o paródii na brakové romány, tu určite nemožno diskutovať. Nevydarené dielko, nedotiahnuté do konca. ()

Historik

Zbytečně uspěchaný film se zajímavým námětem, řadou dobrých scén a náhlým diskutabilním koncem. Každopádně ale příjemné překvapení, vůbec jsem neměl tušení, že něco takového existuje. Televize pořád dokola protáčejí stejné filmy jako by nebylo co dávat. A přitom by bylo. Jo, a není to komedie. ()

blackrain

Námět filmu je hodně zajímavý. Na tehdejší dobu vlastně i originální. Trošku mi to přopadalo jako nějaký komiks. Dovedla bych si představit, že bych se do tohoto příběhu někdy začetla. Když jsem byla malá holka, tak mě tenhle film děsil. Dnes na mě působil pomerně zvláštním dojmem. Po strachu už ale nebylo ani památky. Marvanovi asi byly role policajtů souzeny. ()

honajz2

Asi takhle - nápad to má dobrý, i ten příběh je dobře vedený a myšlenku to má zajímavou, jenže celkově jsem z toho filmu měl pocit, že jde jenom o krátkou historku zbytečně nataženou na celovečerák. Humorem mě to taky zrovna dvakrát nechytlo, ale zase na druhou stranu to má zvláštní atmosféru a scéna v kostele mi, i když vzdáleně, připomněla scénu z Cabiriiných nocí. Tak jako tak, není to špatný film, ale mě moc neoslovil. 3* ()

Lischai

V první polovině filmu je to fantastická kombinace černého humoru, hororu a bizarnosti. Hned jak jsem se vyrovnal se zdeformovanými lidmi z úvodu, dostal jsem se do malé vesničky plné prostitutek, liliputů a zdegenerovaných babiček, ve které se zřejmě skrývá vrah Kráječ... wow, Kráječ! Co asi dělá vrah, co jmenuje Kráječ? Paráda, říkal jsem si. Film má svižné tempo a v každé sekvenci záběrů je nějaká nová podivnost. Zhruba v polovině ale snímek ztrácí na dechu a sklouzává k průměrné krimi záměn. Škoda toho, neb úvod je vskutku epesní. ()

MrPierc

Moderní sci-fi komedie na téma plastická chirurgie. Tvář vám dělá renomé celý život a hned na první pohled si vás lidé podle ní zařadí. Film se drží myšlenky, že tvář dělá člověka a když ji vyměníte, tak se vám změní celý život. ()

kusper

39. LFŠ Každý rok vidím na LFŠ minimálně jeden vynikající český film o kterém jsem předtím nikdy neslyšel. ()

Master19

Film vpravdě démonický. Já se nestačím divit, co všechno se ještě mezi (pro mě neznámými) filmy z 60. let skrývá. Tento jsem nikdy neviděl a možná díky tomu jsem dospěl bez nočních můr. Famózní je tu jak Brodský tak Růžek, ale výborné postavy mají i Filipovský či Marvan. A konec konců, dobře zapadá i tvář Freda Delmara. Příběh je chytře vymyšlený a skvěle se na to dívá i díky zajímavým prvkům (reakce postav na vypravěče, hororové vize). Rozhodně důstojný předchůdce perel typu "Pane, vy jste vdova". ()

PollyJean

Výborná komedie. Škoda jen toho trochu násilně happy konce, vůbec nebyl nutný. Skvělý je nejen Brodský v hlavní roli, ale taky Filipovský a jeho kněz anebo Růžek a jeho zpočátku nenápadná, ale ledasčeho schopná postava. ()

Ironfood

Přišlo mi, jakoby tvůrci tohoto filmu až do konce nevěděli, jestli to má být komedie nebo psychologické drama, takže to balancuje mezi oběma těmito rovinami a ani jedna z nich není pořádně propracovaná. A ani ten konec se příliš nevydařil. ()

vitekpe

Brodsky v takove ztrestene cb podivane...prislo mi to jako takova generalka na mnohem zabavnejsi "Pane, vy jste vdova". :))) ()

klukluka

Nápadité :-). Věru se u nás v pravěku netočily špatné filmy... Moc se mi to líbilo. Mělo to nápad, vtip a šmrnc. ()

Adramelech

Literární předloha Josefa Nesvadby je mnohem působivější a nese jiné morální poselství. Její filmová podoba je radikálně předělaná a tím i zmršená. Předností filmu jsou aspoň herecké výkony. Jedna hvězdička za Brejchovou, jedna za Brodského. ()

crozet

Film pro pamětníky, který jsem poprvé a naposledy viděl jako sedmiletý v neděli, ve společenské místnosti v ubikaci v rámci dětské ozdravovny v Krkonoších. Přestože obklopen dětskými kamarády na nepohodlných židlích, se kterými jsem do té doby (a od té doby zase dál) nonstop blbnul venku v lese nebo v zařízeních typu jídelna či ubytovna, byl jsem natolik vystrašen jistou horrorovitostí příběhu a dusnou a napjatou atmosférou, ve které se odehrával (resp. do které jej tvůrce dobře zahalil), že jsem toto čb dětské trauma vytěsnil až za několik týdnů. Do té doby se mi vracelo často, když jsem se zdržoval s usnutím. Komentář nepostrádá hlavní znaky psychoanalytické hysterie. ()

Vesecký

Přiznám se, že kdysi mi ten film připadal zcela podprůměrný, nové shlédnutí mi vyjevilo jedno memento, které zřejmě měl autor namysli - pozor na zneužití vědy; nejenom navíc kvůli snaze na vědeckém objevu především vydělávat. Motiv tohoto filmu byl využit později v komedii "Pane, vy jste vdova!". Změna tváře nezmění chování člověka... Člověk sám se mění změnou tváře. Nebo ne? To nakonec z toho filmu vůbec nebylo jasné - a co bylo jasné nejméně, to byl závěr toho filmu. Takže film hodnotím průměrně. Navíc se ještě přiznám k tomu, že po čtení Verneovek mi v klukovském věku následně Josef Nesvadba žánr sci-fi znechutil. Nijak jsem jeho sci-fi povídky nestrávil. A ještě jeden trapas, zpočátku jsem zaměnil Filipovského za Macháčka, pak jsem v tom faráři Filipovského pouze tušil. ()