Bezstarostná jízda

• USA Easy Rider (více)

Svoboda je děvka a my se bezstarostně projíždíme... Dnes už klasický film Bezstarostná jízda (1969) byl v době svého vzniku přelomovým dílem, které otevřelo cestu nastupující generaci filmařů do Hollywoodu. Nezávisle natočený snímek, jehož distribuci převzalo studio Columbia, měl svoji premiéru v soutěži MFF v Cannes 1969, odkud si odnesl Cenu za nejlepší debut. V létě pak zahájil svoji pouť americkými a světovými kiny. Stal se velikým hitem (s rozpočtem 340 000 dolarů utržil jen v USA a Kanadě téměř 40 milionů) zejména mezi mládeží, neboť úzce souzněl s jejich tehdejšími pocity a náladami. U nás se film na začátku normalizace nesměl promítat (ač byl zakoupen) a v kinech se objevil až v březnu 1995, kdy na jeho pražskou premiéru zavítal i režisér a představitel hlavní role Dennis Hopper. Tvůrci příběhu dvou mladíků Wyatta a Billyho (jejich jména upomínají na dva proslulé psance Divokého západu Wyatta Earpa a Billyho the Kida), kteří si za peníze utržené za drogy koupí motorky a jedou „objevovat Ameriku“, porušili řadu v Hollywoodu dlouho dodržovaných filmových postupů a pravidel, mj. rezignovali na vývoj postav, vytvořili zcela atypické hrdiny (či antihrdiny), místy zrychlili a ozvláštnili střihovou skladbu (použití flashforwardů jako přechodů mezi scénami), dovolili do té doby běžně nevídanou míru improvizace v dialogu i v hereckém projevu a použili hudební soundtrack jako dějotvorný prvek. Bezstarostná jízda je dnes právem považována za jeden z průkopnických nezávislých snímků. Film byl poctěn i tehdy ještě velmi konzervativní Americkou akademií, která ho nominovala na Oscara ve dvou kategoriích (původní scénář a mužský herecký výkon ve vedlejší roli – J. Nicholson). Představitel zkrachovalého advokáta George Hansona Jack Nicholson tu vytvořil první ze svých mimořádných hereckých kreací a za svůj výkon byl kromě oscarové nominace vyznamenán mj. Cenou newyorských filmových kritiků a Cenou Národní společnosti filmových kritiků. Hlavní role vytvořili Peter Fonda a Dennis Hopper, kteří byli spolu s Terrym Southernem také autory scénáře, a za kamerou stál tehdy ještě málo známý maďarský emigrant Laszlo Kovacs. (Česká televize)

vojo

"Born to be wild" a tak musím za to zaplatiť. Improvizácia na tému slobody. Kto nikdy netúžil všetko hodiť za hlavu, neobzerať sa preč a dívať sa za blížiaci sa obzor nebude mať rád tento film "o ničom". ()

Wolvie

Svoboda sálá z každého záběru.Ale je pravda,že film výrazně zestárnul,takže hodně často ztrácí tempo.Jinak ale oprávněná klasika. ()

Faila

Pohoda a volnost čišela z každé vteřiny, stejně tak i negace, které u některých vzbuzovala. Nejvypilovanější složkou je zde hudba, která dává každé scéně ten správný šmrnc, herecké výkony a výprava jsou co do dokonalosti v těšném závěsu za ní. Konečně nějaká "klasika" a "přelomový snímek", u kterého tato označení chápu. ()

owwidius

Zaciatok slubny, ale s ubiehajucim filmom som postupne znizoval moje hodnotenie. Ked sa tak na to pozriem, tak sa mi pacili akurat tie motorkove videoklipove pasaze a mlady Jack Nicolson (ze jaky svihak to bol!!). Ovela viac veci sa mi ale nepacilo - absencia nejakeho deja, vela nudnych a pomalych scen, nenavistny image motorkarov, spoznavanie hippikov... Ako chapem asi co tym chceli autori naznacit, ale mozno to zasiahne dakoho kto akurat dosiel z Vietnamu. Dnes mi obsah aj forma prisli dost mimo, nedokazali preniest tu message. Na zaver potom uz len 2 'lahodky'... LSD scena (wtf??) a uplne posledna scena tiez riadne od veci. U mna urcite ziadny kult, ale poriadne sklamanie. [#9/2013] ()

Fujara777

A tak som sa tešil... Vôbec to neodsýpa a pritom 90 minút nie je prehnane veľa. Zrejme som to ani celé nepoňal. Pár pekných myšlienok, inak nič. V celku zmiešané pocity. ()

BOURQUE

Slušný režisérsky debut D. Hoppera, ktorý za tie roky sa stal kultovkou. Na druhej strane slabší scenár a príliš mnoho statických efektov sú pre tento film veľmi spomaľujúce veci. Po objavení J. Nicholsona sa však všetko zmení (škoda, že sa objaví len v druhej polovici). Hudba nemá chybu! Osobné hodnotenie: 73% (***) ()

strikeman

Byl jsem hodně zvědavý na toto kultovní road movie s TAKOVÝM hereckým obsazením. Nakonec se z toho vyklubala místy psychedelická, místy čistá nuda, kterou bych nebýt boží dobové muziky snad ani nedokoukal. Jedna frčka za hudbu a jedna za ultimátní pointu ... 50% ()

Denny

Jeden z kultovních filmů, který dokazuje, že Amerika je opravdu zemí neomezených možností - až na ten konec... ()

filmer

Born To Be Wild aneb rebelove ženoucí se americkým kontinentem na svých obrovských motorkách. Krom scén, kdy se pánové Hopper a Fonda projíždí po krásné americké přírodě, ale film spíš nudí než baví. ()

Leoric

Skvělá kritika amerického vidláctví, které má lépe naostřené vidle, než-li to naše, skvělá hudba, bezstarostná jízda. ()

Grimlok odpad!

Už je to pár let zpátky, co celá naše střední škola šla do kina na tenhle film. Nekonečných 94minut utíkalo asi jako utíká 94let. Těm co se povedlo v kině usnout, ti spali; ti, co nespali, trpěli. Poslední minuta filmu to naštěstí zachránila...smrt obou jezdců bylo nádherné vyvrcholení. ()

bif

Celkem zajímavý a působivý nízkorozpočťák se skvělým Nicholsonem.Ten konec byla vážně síla a vůbec tenkrát ta doba byla asi dost hustá. Brr 70% PS: hrozně vadily ty prostřihy scén. ()

Zoidlord

SPOILER! V několika větách napíšu děj filmu. Dva motorkáři koupěj drogy a pak je prodaj a tim pádem maj prachy, večer se zhulej. Jedou na motorkách, večer se zhulej. Vemou stopaře. Jedou do hipízácký vesničky, večer se zhulej s hipíkama. Odjedou z hipízácký vesničky, nechaj se zatknout a večer se nemůžou zhulit. Vemou dalšího stopaře. Jedou na motorkách, večer se všichni zhulej. Navštívěj restauraci, kde se ani nenajedí, pryč jedou na motorkách, večer se zhulej. Stopaře jim v noci umlátěj, oni mrtvolu okradou, jedou do bordelu, vezmou děvky a s nime se totálně zdělaj LSDéčkem. Jedou na motorkách, ale večer už se nikdy nezhulej, protože jednoho náhodou a druhýho pro jistotu zastřelej brokou americký burani. Prostě skvost film... 3* za herce a hudbu. P.S.: Nikdy jsem nechápal, proč Eric Cartman chová takovou nenávist k "zasranejm smradlavejm hipíkům". Teď už to vim. ()

salamandrr

Film je totálně o ničem, dva chlápci jedou do New Orleans. Zajímavé je jak na ně nahlíží svázaná americká společnost, ale to mi na kvalitní snímek nestačí, potřebuji děj, zápletku a jiné prolínačky, tyhle mě neuvěřitelně vytáčeli ()

TommyGun89

To je jako z pohádky... vzít si "Harleye", kupu trávy s sebou a vyrazit napříč Amerikou. Musely to být prostě peckový časy "hippies" s plnou kupou skvělých hitů 60´s. Film o svobodě, přátelství, drogách a americkému zaujetí vůči hipíkům. ()

Biopler

Stáva sa mi, že kultový film na mňa nezapôsobí dojmom ako na ostatných užívateľov. Rozumiem čo film chcel zvestovať, ale prevedenie, ktoré mi prišlo nudné, ma odrádza od lepšieho hodnotenia. Po čase si na film spomeniem skôr ako na koláž fajn rockových songov (samozrejme vedie skladba Born to Be Wild) a fádne zábery scenérií. Nicholson sa v strede snímky zjaví ako Alladin z čarovnej lampy a potom je čudesne "odprataný" nevedno kým, pre mňa nepochopiteľné zachádzanie s postavami. Oceňujem, že síce tvorcovia zvolili krutý záver, ale predsa vracia túto jazdu do reality, i keď treba dodať, že tvrdej reality. ()

Ozzy2

Divné obsazení.Dennis Hopper OK, ale Peter Fonda si měl vyměnit roli s Nicholsonem.Fonda tu na mě působí jako kravaťák z kanclu, který si půjčil motorku a jede si o víkendu hrát na něco, co není.A navíc ho to ani nebaví.A ještě neumí ani řídit.je tam dost jasně vidět, jak se mu ty pracky a řídítka klepou a jak je nejistej.No..jestli je svoboda bejt od rána do večera sjetej hromadou drog, smíchaným s chlastem, tak to je dost děsivá představa.Mě to nepřišlo, že ta jízda byla easy.....spíš Horror Rider.No a ten konec..to už je mohli rovnou sejmout rovnou s Jackem a mohlo to být alespoň kratší.Alespoň za soundtrack dávám dvě hvězdy, jinak mi to přijde jako pěkná sračka.Nechápu, jak se něco takového mohlo stát takovým kultem. ()

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

02.12.2022

Tak o tohle si asi žádný z diváků neříkal. Legendární americký snímek Bezstarostná jízda herce a debutujícího režiséra Dennise Hoppera z roku 1969 má dostat novodobý reboot. Konsorcium vlastníků práv… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června