Bezstarostná jízda

Easy Rider

Bezstarostná jazda

Road movie / Drama / Krimi

USA, 1969, 95 min

Vďaka ČT2 som sa k filmu konečne po dlhých rokoch dočkal. Ak filmu niečo treba uznať, tak jednoznačne úžasná atmosféra 70.-tych rokov. Príbeh je jednoduchý, ale účinný, podporovaný dnes už legendárnymi songami z tej doby. Drsný osud, ktorý stretol Nicholsona som trochu rozdýchaval, pretože som to nečakal. Záver taktiež drsný a nečakaný, ale ja to mám takto rád. Slušný počin od D. Hoppera. 80%.(14.6.2015)

Jednoznačně přeceňovaný film o skupince vysmažených „svobodných“ motorkářů, kterému však nelze upřít vysoká výpovědní a sociální hodnota.(12.2.2006)

Je to len pár dní, čo nás po ťažkej chorobe, navždy opustil hollywoodsky herec a režisér Dennis Hopper. Tak som si povedal, že si konečne pozriem jeho slávny film "Bezstarostná jazda". Už asi zo tri krát som sa o to pokúšal, ale nikdy som to nedotiahol do konca. Až konečne teraz. No moje pocity z tohoto diela nie sú nijak vzrušené. Nie, nie. Toto je filmová klasika, ktorej neviem prísť na chuť. Posolstvo rebelie, nehasnúcej mladosti, slobodného ducha dokážem oceniť, ale špinavý svet smradľavých hippiesákov je mi cudzí, odporný. Len z rešpektu ku veľkým menám, ktoré sú uvedené v titulkoch, dávam tomuto kvetinovému, motorkárskemu roadmovie tri hviezdičky. ***(8.6.2010)

• cheyene

Za sebe zmiňuji jen ten vynikající soundtrack. Zbytek filmu mě příliš neoslovil, byť nepopírám jeho zdařilé zrcadlení doby hippies.(12.5.2012)

Rozpočet $360,000Tržby USA $41,728,598Tržby Celosvetovo $60,000,000/videl v kine: 40%/(3.7.2006)

• - Dcera Petera Fondy Bridget Fonda se krátce objevila jako pětileté dítě v komuně. (Kulmon)

• - V rozhovoru pro televizní stanici ABC Peter Fonda prohlásil, že scéna loučení s komunou hippies je podle jeho názoru nejslabší z celého filmu. (Novalinda)

• - Část filmu byla natočena na dálnici Route 66. Část filmu byla natočena v okolí Tuba City v Arizoně, významného města indiánského kmene Navajo. (M.B)