Bezstarostná jízda

Easy Rider

Bezstarostná jazda

Road movie / Drama / Krimi

USA, 1969, 95 min

Tento film se stal zakladatelem nového žánru - road-movie. Dennis Hopper, Peter Fonda a Jack Nicholson jsou ve svých rolích skvěle přesvědčiví, čemuž možná dopomohl i fakt, že se herci během natáčení doopravdy mnohokrát zhulili.(3.8.2002)

Tenhle film má všechno, co si představíte pod pojmem 60.léta v USA. Najdete tu zfetované hipísáky, zfetované představitele hlavních rolí, zfetovaného Jacka Nicholsona...krásné holky (taky lehce zfetlé), ještě krásnější dvoukolové stroje....a k tomu všemu skvěle se hodící hudba. Tenhle film má vlastně relativně slabý děj, o to více však na vás působí jeho (alespoň pro mě) fascinující atmosféra....(1.8.2007)

Kultovní záležitost , od tohoto filmu jsme chtěl taky svou cestu míti! Tomu se říká když cesta je cíl. o Hudbě mluvit nemá cenu tu má cenu pouze poslouchat.(6.6.2006)

Jednoznačně přeceňovaný film o skupince vysmažených „svobodných“ motorkářů, kterému však nelze upřít vysoká výpovědní a sociální hodnota.(12.2.2006)

Slavná road movie s huliči Peterem Fondou a Dennisem Hopperem v hlavních rolích. Jejich cesta napříč Amerikou je výborně natočená a když se k nim ještě přidá opilec Jack Nicholson, hodnocení je vysoké. Vím, že dějově je snímek slabší, ale o to tady vůbec nejde. Film nám prostřednictvím hlavních protagonistů chce něco důležitého sdělit. Když jsem ho před mnoha lety viděl poprvé ve filmovém klubu v České televizi - byl jsem doslova nadšen. Tento kousek se mi vryl do paměti a ani po čtyřiceti letech od svého uvedení neztrácí své jedinečné kouzlo. Drogy, sex, dlouhá cesta, přátelství, ale hlavně svoboda. A do toho všeho ty pěkné, staré songy a šokující závěr. Kultovní podívaná.(12.12.2009)

• - Po premiére vo Švédsku, v roku 1969, film výrazne poznačil kult značky Harley-Davidson. (YoZo8)

• - Scéna koupání s děvčaty byla natočena nadvakrát, Fonda byl při prvním natáčení v nemocnici, takže jeho záběry se natočily později separé. Všimněte si, že není ani jednou ve stejném záběru s Hopperem nebo s některou ze slečen. (don corleone)

• - Keď sa točila scéna, v ktorej hlavní hrdinovia zasadnú do bistra a vypočujú si z úst miestnych ľudí spŕšku nelichotivých a posmešných urážok na ich vzhľad a oblečenie, chcel Dennis Hopper (Billy), aby reakcia ľudí bola čo najprirodzenejšia, a preto im nahovoril, že trojica filmových postáv znásilňuje a zabíja mladé dievčatá. (Raccoon.city)