Bezstarostná jízda

Easy Rider

Bezstarostná jazda

Road movie / Drama / Krimi

USA, 1969, 95 min

Bezstarostná jízda se obvykle považuje za základní stavební kámen žánru road movie a za zahájení trendu 60. let, kdy se Hollywood začal odvracet od produkce určené usedlým měšťákům, které z kinosálů odvedlo pohodlí televizní obrazovky, k mladé generaci, co se na svět kolem sebe dívala jinak a hlavně se jinak chovala. Sex, drogy, dlouhé vlasy a sen o ničím nelimitované svobodě, to jsou typické atributy generace hippies. Pocit nevázanosti Dennis Hopper navozuje dlouhými panoramatickými záběry nekonečného amerického vnitrozemí, které střídá prostřihy na své hrdiny a jejich silné motorky. Je sice znát, že film neměl pevný scénář a Hopper místy zjevně improvizoval, ale díky přítomnosti ústřední herecké trojky se přikláním ke 4. hvězdičce. Nezanedbatelnou roli v mém hodnocení hraje i nekonformnost snímku - já ty jižanské vidláky, militaristické příslušníky domobrany a konzervativní maloměšťáky, které režisér konfrontuje se svými hrdiny, vážně nemusím. Na Bezstarostné jízdě si cením autenticity - film vypovídá o pocitech generace 60. let jako málokterý jiný kousek. Celkový dojem: 75 %.(17.3.2015)

Roadmovie z konce 60. let, takže je jasné, že pojednává o oné generaci květinových dětí - hippísáků, kteří než aby pracovali, raději se jen tak potulovali, experimentovali s drogama a láskou. Všimněme si Jacka Nicholsona, který zde má sice menší roli, ale zase z ní vyždíme co jde. Takže doporučuji zejména všem volnomyšlenkářům, anarchistům a podobné havěti.(7.10.2009)

Abyste si to užili, musíte se aspoň trochu naladit na hippie vlnu. Potom už si můžete jen užívat ujetých hereckých výkonů, atmosféry zaprášených silnic a skalních útesů zpražených neustálým sluncem. Vše je podpořeno výborným soundtrackem, ze kterého 60. léta přímo čiší.(18.7.2006)

„Keby že si môžeš vybrať, kým by si chcel byť?“ – „Tlstým prasiatkom.“ Režisér a herec Dennis Hopper a producent a herec Peter Fonda – a ich spanilá jazda naprieč 60. rokmi. Ak aj vy milujete 60. a 70. americké roky (ABSOLVENT, STRAW DOGS, VYSLOBODENIE, BUTCH CASSIDY A SUNDANCE KID), nič neriešte a sadnite na harleja. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/180881/Bezstarostna-jazda-100.html(23.12.2007)

Jednoznačně přeceňovaný film o skupince vysmažených „svobodných“ motorkářů, kterému však nelze upřít vysoká výpovědní a sociální hodnota.(12.2.2006)

• - Pôvodne mal film končiť záberom na Billyho (Dennis Hooper) a Wyatta (Peter Fonda), ako na svojich motorkách miznú v západe slnka. (Raccoon.city)

• - Keď sa točila scéna, v ktorej hlavní hrdinovia zasadnú do bistra a vypočujú si z úst miestnych ľudí spŕšku nelichotivých a posmešných urážok na ich vzhľad a oblečenie, chcel Dennis Hopper (Billy), aby reakcia ľudí bola čo najprirodzenejšia, a preto im nahovoril, že trojica filmových postáv znásilňuje a zabíja mladé dievčatá. (Raccoon.city)

• - Když Wyatt, Billy a George vstoupí do bufetu v městečku, je celá místnost obsazena obyvateli tohoto města, nikoliv herci. (Javert)