American Horror Story - Murder House

(série)
USA, 2011, 8 h 40 min (Minutáž: 39–52 min)

Dylan McDermott, Connie Britton, Jessica Lange, Taissa Farmiga, Evan Peters, Frances Conroy, Alexandra Breckenridge, Jamie Brewer, Denis O'Hare (více)

Epizody(12)

Rozmanité hrôzostrašné príbehy nás zavedú na doteraz nepoznané, tajomné či zakázané miesta a predstavia nám svojich výnimočných hrdinov. Navštívime strašidelný dom, ústav pre duševne chorých ale aj školu pre čarodejnice a iné desivé miesta.
Nový hororový seriál od Ryana Murphyho a Brada Falchuka, tvorcov fenomenálneho seriálu Glee, získal v roku 2013 prestížnu cenu Zlatý glóbus v kategórii Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe televízneho seriálu (Jessica Langeová) a celkovo získal 14 cien a 53 nominácií. (oficiální text distributora)

Kryton

Překvapení seriálové sezony 2011! Po pilotním díle jsem vydržel pár dílů a vyplatilo se. Dusná a hutná atmosféra "Murder House" vás spolkne a nepustí. Herci jsou dobře vybraní a sedí si k postavám. Každý díl zobrazí temnou minulost domu v historii a vždy se objeví kostlivec ze skříně (doslova!). Tento rok mám jistotu, který nový seriál získá titul "Seriálový objev roku 2011".UPDATE 1.serie byla jizda a hodně atmosférická a brutální – staré domy mají svá tajemství 100 % . / 2.série je ještě lepší, prostor starého katolického blázince má sílu. Nemluvě o prvku mimozemšťanů a dalším masovém vrahu. Ano je tu ďábel, mimozemšťani a masový vrah. To je kombinace, která vyšperkovala už tak hutnou atmosféru a bát se budete ještě den poté. Nejlepší hororová série této doby a Dexter se může chystat na důchod. 115% Hodnocení OST: V rámci žánru je povedená. Navozuje atmosféru a pomáhá utvářet ráz. ()

hous.enka

Duchařiny mě přitahují. Mám ráda strašidelné napětí, zvraty, dvojsmysly (a dvojsmyslný humor) a to vše prodchnuté tajemstvím a mysteriózní atmosférou neznámého. Tohle všechno (plus pořádnou dávku skvělých hereckých výkonů) pro mě American Horror story splňuje. Snad nikdy mi nebylo tak líto, že serál (respektive první série, na druhou se právě chystám) končí. Tvůrci ale vycucali dům, jak mohli, a tak jsem vlastně spokojená. Nedá se říct, kdo z herců mi sedl nejvíc, protože se mi líbili opravdu všichni. Služebná Moira, Tate, Violet a Viviven ale asi vedou. Jsem nadšená a natěšená na další (dnes už vím, že na další dvě) série. Vivat American Horror story - the best horror story ever :) 2. série a lá Bloody face velmi dobrá, atmosféra blázince výborná, jeptišky, tajuplný doktor a další postavy z řad personálu zkrátka úúúasné. 3. série má zatím pomalý rozjezd, ale baví mě. Doufám ve větší množství tajemna. 4. série plná zrůd odehrávající v cirkusovém prostředí byla nápaditá, krvavá a strašidelná. ()

schizmo

K novodobým seriálům jsem značně skeptický - nejen, že si nenesou ani ň z poetické atmosféry většiny jejich kultovních předchůdců, ale především mě dohání k nepříčetnosti jejich všudypřítomná glorifikace. Po LOST a Prison Break jsem se tedy nechal zlákat mnohými doporučeními ke sledování Game Of Thrones, ale jak se bohužel ukázalo, jednalo se pouze o historický fantasy Dallas a navíc bez Džeára. Další šanci dostal American Horror Story, který bych měl okoštovat už z podstaty hororového maniaka, ale reakce fans jsou bohužel opět značně nadsazené, ostatně jak už se dalo čekat. Trošku mi příjde, že takovéto ovace musí pocházet snad od civilistů, kteří pořádně nemapují světovou kinematografii, protože proč sledovat něco na 10 a více dílech, když se to dá obsáhnout ve dvou nařachaných hodinách. Druhým vysvětlením budiš fixace na gauč a ovladač, takže pokud sorvnáme Ulici / Ordinaci v růžové zahradě s některým z novodobývh seriálů, vychází nám takový fanoušek ještě jako znalec s výbroným vkusem. Ale nechme těchto úvah. Před stažením celé první řady jsem se raději několikrát optal, jestli do toho má smysl jít vzhledem k mému postoji k podobným výtvorům a bylo mi odpovězeno, že určitě, že vypnout se to dá kdykoli. Ale to není úplně tak pravda - první díly vás nahryžou, že prostě musíte vědět jak to dopadne a jestli se dá vymyslet něco více vyhrocenějšího, než v díle předchozím. Celý seriál značně připomíná Kočičku a pejska jak vařili dort, akorát že tentokrát si pozvali na pomoc zlého psa, který to ještě více rozhrábnul. Během asi druhého dílu jsem si položil otázku, jestli jde seriál ještě více překombinovat než beznadějně zmršený LOST, ale odpověď byla více něž šokující - dá. No posuďte sami, nacpat do 12ti dílů po 40-50 minutách všechno tohle (pozor, bude se spoilerizovat): rodina, co se přestěhuje do štrašidelného domu, kde během půl století působil šílený zubař a jeho nevděčná žena, přestárlá pornohvězda s dvěmi postiženými dětmi a jedním normálním, které vystřílelo 18 dalších dětí na místní škole, dvě zavražděné zdravotní sestřičky, šílený chirurg, popálený žhář, zhrzená milenka zahrabaná pod altánkem, zvrhlá pokojská ve dvojím podání, zavražděná dvojčata, frajer v latexu, dvě buzny a zřejmě mnoho dalších, na které jsem si nevzpomněl. Nezdá se vám to moc? Ano, a to i v případě rozuzlení, že všichni jsou vázaní na tento dům a jak se ukáže, všichni v tom domě zařvali a to rukou někoho z výše zmíněných. Wtf rozpaky pak nezmírní ani povedený všudypřítomný erotický odér, místy zajímavá zápletka, i když hodně často se dá očekávat její rozuzlení, nebo povedené masakry. Naopak tomu trochu škodí zbytečně seriálová dikce, oparová produkce nebo místy vyhrocené kde co. Nejlépe tak ve výsledku působí značně ujetá znělka, která uvádí každý díl. Jako seriál od kterého nic nečekáte - ok, pěkný průměr. Seriál, ze kterého každý skáče do zdi - čo ti jebe, bracho? ()

EastWicka

Pekelný taneček na hraně mezi HODNĚ, HODNĚ povedenou hororovou můrou a černěhumornou sadistickou fraškou o několika fluidně se prolínajících dějstvích. Děje, postavy, jejich přesuny v čase a prostoru, kdo je kdo a co je co a co je a co vlastně není ... to vše je vážně vychytrale naservírované. Zapadá vám to do sebe postupně s každou novou epizodou jako úchylná mozaika, u které se občas dílky samy pošoupou na dost nečekaná místa, a nikdy si nejste jisti, jestli to náhodou celou dobu nemáte úplně blbě. No, ono je to vlastně šumák, něco tak napínavého a strašidelného se totiž hned tak nevidí. Jsem unešená. Plné skóre. ()

zdepapepa

Pilot slibný, americké stepforsko-redneck děsivo funguje poměrně dobře. Zpochybňování reality a důvěryhodně nedůvěrohodní lidé (zejména sousedi) tomu dodávají extra šťávu. Sympatická mladá protagonistka a Frances Conroy nebo ta její sexy náhražka už jsou jen třešničky na dortu. Dolů to strhuje snad jen přílišné lpění na brutalitě, ale tak ne nadarmo je to nazváno American Horror Story a ne třeba Japanese Princess Anime nebo Italian Bolognese Spaghetti. Latexmana bych zrušil (Tuomas88 dík, ten dům mi taky trošku připomíná funerhaus rodinky Fisherů z SFU) a ubral bych na man-butt faktoru a přidal na woman-breast faktoru. ()

maddy

Season 1: Murder House = 5* (10/10) / Season 2: Asylum = 4,5* (9/10) / Season 3: Coven = 4* (8/10) / Season 4: Freak Show = 5* (10/10) / Season 5: Hotel = 2,5* (5/10) / Season 6: My Roanoke Nightmare = 3* (6/10)< / Komentár sa vzťahuje k prvej sérii: Musím, jednoducho musím komentovať už po pilotnej epizóde, pretože American Horror Story naozaj ponúkol hneď na úvod výbornú kvalitu. Prostredie „haunted housov“ som mal vždy rád a AHS sa s týmto hororovým „sub-žánrom“ pohráva naozaj rafinovane. Áno, je neuveriteľne jednoduché vyčítať mu inšpiráciu alebo vykrádanie tisícky podobných snímkov (osobne ma pri sledovaní napadali filmy od Amityville Horror, The Others cez Carrie, Rosemarys Baby až po Sixths Sense alebo Shining), ale povedzme si pravdu, ktorý horor o strašidelnom dome bol za posledných 10 rokov originálny? Hmm, mňa osobne v tejto chvíli nenapadá ani jeden. AHS navyše všemožné prvky z týchto hororov spája do veľmi príjemne stráviteľného a pútavého sústa, navyše na poli seriálu, kde sa takýto námet objavuje prvý krát. Na to, že sa jedná o americkú televíznu (v určitých smeroch stále konzervatívnu) produkciu, tak navyše veľmi oceňujem aj otvorenú sexualitu a dávku úchylnosti (nie že by ma pohľad na latex, mužský zadok alebo sexujúcich 40tnikov nejako zvlášť priťahoval, ale prečo trocha neprekročiť zabehnuté hranice). Mysteriózna miestami úchylná atmosféra drží pozornosť po celú dobu a nechýba kde jedna lakačka. Po technickej stránke sa taktiež jedná o vysoký nadpriemer – pekná statická kamera, krásne minimalistická hudba, a celkovo by mohol snímok konkurovať väčšine haunted house filmom smerujúcich do kín. Snáď seriál časom neomrzí, neskĺzne do rutiny a zachová si rovnaký šmrnc „inakosti“, určite sledujem aj naďalej a budem rád, ak nebudem musieť z hodnotenia ubrať. / Takmer nezvyčajný jav, ale všetky epizódy držia nadpriemernú kvalitu / Season 2: Asylum = neveril som, ale je to možné, druhá séria je 100x zvrátenejšia, 100x sexuálnejšia, 100x zvrhlejšia, zatiaľ maximálna spokojnosť - spojiť psychošov, sériových vrahov, mimozemšťanov, posadnutých diablom, mutantov, šialených doktorov, úchylé mníšky a pod. do jednej série = skvelý nápad!). ()

fannah

Jedna z mála ukázek seriálu, kde mizerný pilotní díl absolutně nic nevypovídá o obsahu a kvalitě dílů ostatních. Seriál opravdu všestranně psychotický a úchylný, jako by někdo chtěl všechny zvrácenosti, nechutnosti a psychopatologické fantazie vrhnout do jednoho scénáře a hle - máme tu nový seriálový hit. Dobré je to, dobré. ()

Francik

Konečně si můžu užívat poctivou hororovou atmosféru po malých dávkách, aniž bych tím ztrácel nit, napětí a vyvolané emoce. ()

Krt.Ek

Následující text se nevyhne drobným spoilerům. 1. série - Murder House: Před zhlédnutím pilotní epizody jsem věděl jen to, že existuje seriál, který se jmenuje American Horror Story, je zřejmé, že nemusíte být zběhlí v anglickém jazyce, abyste si odvodili, že se seriál bude žánrově pohybovat v hororových vodách, osobně jsem si nemohl vybavit žádný čistě hororový seriál, který sleduji nebo jsem v minulých letech sledoval, proto jsem se na základě zde velmi slušných referencí odhodlal a začal koukat. Prvotně jsem využíval služeb jednoho nejmenovaného TV programu, bohužel jsem ale nevydržel nesnesitelnou tíhu týdenních prodlev, takže jsem přešel na cestu "uložto". Poslední epizody jsem poté stihl zkouknout v řádcích několika málo dnů, snad dvou či tři, což je na mé rozvláčné tempo nebývalé rychle. Vážně jsem si na první řadě AHS vypěstoval malou závislost, což jsem nečekal. Ze začátku jsem byl poněkud skeptický, to víte ono není snadné natočit desetihodinový - jedenáctihodinový horor, obzvlášť, pokud se ten horor soustředí na jednu linii. Nečekal jsem, že si ani jednou neřeknu, že by se postavy chovali iracionálně a hloupě - a to není tak málo, většina postav v hororech se chová hloupě. No ale abych jen tak neblábolil, přejdu k jádru věci, pár poznámek k samotné AHS. Myslím, že jednou z věci, proč mám k AHS kladný vztah (proč mají k AHS lidé kladný vztah) tkví v rozmanitosti a bizarnosti postav. Nepamatuji si, kdy jsem se naposled tak zamiloval do lidí, které sleduji. Možná jen v Lynchově Twin Peaks a Trierově Království. Nemyslel jsem si, že někdy ještě něco takového s postavami prožiji, mám rád spousty seriálových postav, ale vůči málokterým z nich se vymezuji tak pozitivně, mám holt velmi rád podivíny. Dále, pokud komentuji AHS nesmím se zapomenout zmínit o jistém druhu velmi morbidního černého humoru, dům je sice bezútěšný, postavy prožívají peklo, ale zvláštním způsobem je to zábavné sledovat, tento horor nestojí na lekačkách a na budování napětí, musí ale zákonitě na něco útočit, jinak by ho lidé nesledovali, je to možná radikální tvrzení, ale divák má AHS rád, protože mu přijde spíše vtipné než děsivé. Uzavřel bych to vysvětlením, proč nedám plný počet hvězdiček, inu neměl jsem k tomu daleko, máte pravdu, bohužel se mi po čase zprotivila "gotická láska" mezi Tatem a Violet, nemám romanci v hororech rád, asi syndrom Twilight. :-) 80% Oblíbené postavy: takovej obyčejnej teenager Tate; zhrzená a potupená milenka Hayden; služebná Moira (mužské paradigma je vážně potěchou pro oko, jednou bych chtěl také takovou služebnou ☺) a hlavně cynismem a sarkasmem přeteklá sousedka Constance ()

nirvana91

Prvá séria AHS bola pre mňa niečo nové, niečo o čom všetci hovorili, ale ja som tomu zatiaľ nevenovala pozornosť. Keď som však začala, nevedela som prestať! Aj preto som ju zhltla ako jednohubku - ani mi nestihlo pretráviť a už bol koniec. Ten pocit strachu, ktorý vo mne vyvolala celková atmosféra som strašne dlho nemala. Pre mňa jedna z najlepších sérií AHS. ()

phoebess

Nemůžou být všechny díly dokonalé, některé se mi líbily míň, některé jsem hltala téměř bez dechu. Ale i ty horší byly stále nadprůměrné. I přesto, že všechno, co seriál obsahuje, už někdo někde někdy viděl, nepůsobí seriál jako nějaké nudné klišé. Do dvanácti dílů tvůrci vměstnali fůru napětí, tajemna a, jak to už u správného horroru bývá, vražd. Těším se na druhou sérii a doufám, že bude mít také pouhých dvanáct dílů. Myslím, že při větším počtu by se zábava rozplizla a nuda by se dostávala víc na povrch, a to by byla opravdu škoda! ()

Korbitch

Hodnocena první série. Tenhle duchařský Melrose Place měl mnohem větší potenciál. Míň keců, míň protivných spratků, lepší atmošku a rozhodně duchy jako duchy, a ne lidi, co si na ně hrajou. Tím nechci říct, že se tam za ně lidi vydávají, ale tahle nešťastně zvolená forma astrální bytosti v podobě klasického, živého člověka je prostě průser! Ještě, když se navíc všichni chovají, jakoby žili....bože. Ještě mi tam chyběl Ruprecht ze zvířátek pana Krbce. Bohužel tenhle seroš je jen druhořadý drama bez pořádných duchů, lekaček...no vlastně bez všeho, co dělá horor hororem. ()

Hannibal92

Nebudu hodnotit po shlédnutí 5 dílů, ale vyjádřit se musím. Čekal jsem to lepší, tohle mi zatím příjde jako taková kurva přehaná šílenost. Každý alespoň trošku normální člověk už by dávno utekl a nechal dům domem. Fascinuje mě kolik lidí může být v jednom domě, aniž by si jeden druhého (třetího, čtvrtýho, pátýho,.....) všimli a přitom tam 3/4 z nich nemá co dělat. Po 1. serii nečekal jsem takové zakončení série, ale nakonec to docela ušlo. Po 2. serii naprostá špička. I když ten začátek byl horší, tak se to opravdu rozjelo a druhá série byla mnohem lepší než první. Už se nemůžu dočkat třetí. ()

FromHell

Prve dve serie super,obzvlášť tá druhá.Ale tretia séria je fakt peklo..keď som to pozeral mal som pocit,že sledujem nejaký seriál pre násťročných na MTV.Pre mňa to bolo teda riadne sklamanie.Som veľmi zvedavý,čo prinesie štvrtá séria... ()

Tayen

Konečně mám dokoukáno. Úroveň seriálu se u mě držela na čtyřech hvězdách. Na rychlé střihy, které mají docílit ještě větší schizofreničnosti, si lze zvyknout. Bizarní postavičky, flashbacky na vraždy v domě z let minulých, psychicky narušená rodina s problémy a charismatická Jessica Lange tvoří morbidní, úchylnou a hrůznou atmosféru nejlepšího tohoto hororového seriálu. American horror story je ale hororovou jedničkou i díky tomu, že není s čím srovnávat. Co kdyby teď začaly seriály podobné Akta X nebo Krajním mezím? Tyhle dedukce ale nijak kvalitu seriálu nesnižují. Nejsem si ale jistá, jestli mě seriál tak lehce naláká i na druhou sezónu.___ Update___ Sezona 1.: 70%... Sezona 2: krutá, tísnivá, samostatná, dokonale zakončená - 80% ()

Feek92

1. série - 100% - něco nového, vtipného 2. série - 85% - úžasné prostředí, stále úžasná Jessica Lange a retro flashbacky 3. série - zatím 90% - opět všechno skvělý, dokonce mě zatím drží víc jak Asylum ()

ArsenalEagle

Kamarádka by mě nejspíš zabila, že nedám plné hodnocení, a proč? Jednoduše, nemám rád horrory. Jinak se asi jedná o nejlepší čistě horrorový seriál co znám. ()

filmsim

Velmi povedený seriál, který nemá co se týče žánrové rozmanitosti (od hororu po komedii) na televezních obrazovkách obdoby. Líbí se mi, že každá série má zcela jiný příběh i žánrové rozpoložení, ale co se týče herců, tak si některé ponechává i v dalších sériích a my je tak můžeme sledovat ve zcela jiných polohách. To se týká hlavně Jessicy Lange, která je excelentní ve všech sériích. 1.série: Velmi poutavá atmosféra strašidelného domu se spoustou zajímavých postav a podzápletek s výbornými zvraty a rozuzlením. Navíc krásně mrazivá úvodní znělka. Dylan McDermott by si zaloužil další velké role. 8/10. 2.série: Ještě o chlup lepší než první Horror House. Potenciál psychiatrické léčebny zcela naplněn s několika šokujícími momenty, které jsem opravdu nečekal. Ústřední píseň Dominique, kterou v blázinci poslouchají stále dokola se mi dostala hluboko pod kůži 8.5/10. 3.série: Přechod z hororové atmosféry na rádoby temné drama mi nesedl. Téma čarodějnictví není vyobrazeno úplně dokonale. Několik postav se jen plácá na místě a celkově je to velmi pomalé a nezáživné. Kdyby nebylo vynikajících herců, byla by to pouhopouhá ubíjející nuda.6/10 ()

Je rozhodnuto, Kick-Ass se přidá k Avengers

Je rozhodnuto, Kick-Ass se přidá k Avengers

05.10.2013

X-Men versus Avengers: Ta postava je naše!

X-Men versus Avengers: Ta postava je naše!

26.05.2013

Většina z vás zřejmě o nějakém Quicksilverovi nikdy neslyšela. Komiksoví fanoušci jsou ale doma. Quicksilver alias Pietro Maximoff je Magnetův syn a Magneta určitě znáte. Jak už jméno naznačuje, je… (více)

Karlík a továrna na mrtvoly

Karlík a továrna na mrtvoly

17.09.2012

Rozhodnutí čím dál úspěšnější kabelové stanice A&amp;E (letos masivně zabodovala westernovou detektivkou Longmire) natočit seriálový prequel k slavnému Hitchcockovu Psychu zpočátku neznělo jako… (více)

Seriálové popravy a znovuzrození

Seriálové popravy a znovuzrození