Před čtyřmi lety, na natáčení komedie Spikea Jonzeho V kůži Johna Malkoviche, začíná vyprávění, jehož hrdinou je scenárista Charlie Kaufman. Po úspěchu filmu nemá Charlie o pracovní nabídky nouzi: nakonec přijme adaptaci non-fiction bestselleru spisovatelky Susan Orleanové Zloděj orchidejí. Protože však jde o knihu, která se nevyznačuje klasickým přehledným příběhem, dostává se Charlie do problémů, které rychle přerůstají v mučivou tvůrčí krizi. Situaci nevylepšuje ani Charlieho dvojče Donald, které bratrovi začne fušovat do řemesla: absolvuje totiž příslušný kurz a hravě napíše scénář komerčního thrilleru o sériovém vrahovi s mnohačetnou identitou, který Hollywood okamžitě nadšeně koupí. Do rohu Charlieho tlačí i stále komplikovanější platonický vztah k autorce knihy a jejímu protagonistovi Johnu Larocheovi, takže není divu, že vznikající text se stále výrazněji odchyluje od zadání: k prosté adaptace se mění v příběh o scenáristovi v krizi a o fantómech, které ho pronásledují.

Hollywoodský scenáristický zázrak Charlie Kaufman se po filmu V kůži Johna Malkoviche už podruhé spojil s režisérem Spikem Jonzem, aby opět rafinovaně smísil realitu s fikcí. Hrdinou vyprávění tentokrát udělal sám sebe: sluší se však podotknout, že Kaufman ve skutečnosti nemá žádné dvojče a že se v realitě nijak nepodobá Nicolasi Cageovi. Zároveň je však pravda, že Charlie Kaufman získal cenu BAFTA za scénář (pod nímž je však podepsán s Donaldem Kaufmanem!), Chris Cooper za svůj herecký výkon obdržel Zlatý glóbus a Oscara, Meryl Streepová byla oceněna Zlatým glóbem a Spike Jonze si odvezl Stříbrného medvěda z MFF v Berlíně. (oficiální text distributora)

MartinezZ

30.5.2010 ~ Příběh o příbězích urputně se snažících vytvářet příběhy, kdy jedním z nich je sám příběh tohohle filmu. Že to nedává smysl? To ani není prvotním záměrem. K tomu smyslu je pro některé nutné se prokousat, pro jiné se ke smyslu spíš protrpět. To už záleží na tom, co jste ještě ochotni chápat jako výjimečný nápad a co už jako extrémní debilitu. ~ Ono je to vůbec všechno dost propletené, ale zase ne až tak moc, no... Máme tu příběh scénáristy, uťáplého nesebevědomého tlustého, zbytečného a ošklivého scénáristy (Nicolas Cage), který dostane za úkol zadaptovat pro film jeden tématický článek/příběh z časopisu. Nicolas se tedy do příběhu pohrouží až natolik, že začne zjišťovat, jak moc těžká tahle práce bude a že jej opustila múza. Tápe v tvůrčí krizi, tápe v životě do toho ještě přisýpá soli do rány jeho bratr, dvojče (Nicolas Cage), jeho sebevědomější "já", které ovšem nemá moc životních cílů. Tedy až do té doby, kdy se rozhodne svému bratrovi fušovat do řemesla a to s větším úspěchem, než se kdy melancholickému Nicolasovi podařilo. Termíny hoří, mozek však nepracuje. Je třeba inspirace. ~ A tu melancholický Nicolas hledá stále více a více v samotném příběhu a jeho tvůrkyni, spisovatelce a žurnalistce Meryl Streepové. Celý děj je proplétán i jejím příběhem, příběhem o tajemně vyšinutém sběrateli, chovateli a pěstiteli skoro všeho. V současné době se věnující orchidejím. ~ Celý příběh se tak točí okolo těchto čtyř (tří) postav a do toho se vlévá minulost, přítomnost a představy rozum ztrácejícího scénáristy. Jako propletenec pochroumaných životních osudů by to bylo přinejmenším zvláštně zajímavé, bohužel se mi celý pocit z filmu utopil v bažině rádoby thrillerové vložky, objevivší se takřka před samotným koncem. Dovolím si tvrdit, že chápu (nebo si myslím, že chápu) proč tam tahle "alwayska" byla, ale do tohohle komorního dramatu mi absolutně nesedla a výsledný požitek z filmu tak z konce rozhodně nesedí (hlavně, že na začátku Nicolas ví, co ve scénáři nechce mít a i před koncem ho na to lektor upozorňuje). ~ Hraje v tom Meryl a objeví si i další známé xichtíky, ale všechny je do kapsy strčí Cage, který čas od času vážně umí ukázat, že umí hrát, tentokrát i dvojroli. I s ním si ode mě film díky (pro mě) podělanému konci odnese jen průměr. ~ I když... Je tak tenhle film tak zvláštní a nutící nějakým, jakýmkoliv způsobem, myslet anebo je tak pitomý, že se snaží tvářit, že u něj musíte nějakým, jakýmkoliv způsobem, myslet a vy pak věříte, že je zvláštní, protože nechcete přiznat, že je buď tak dobrý, že ho nechápete, či tak pitomý a ostatní to nevidí? That is the question! ()

Davson

Ukázka, jak jde z vynikajícího námětu a začátku udělat průměrný film. Nejdřív se mi to líbilo a to velmi, protože postava Kaufmana mi byla v mnohých vlastnostech velice blízká a bylo to hezké psychologické drama. Teda neřek bych, že to bylo moc vtipné, nějak jsem se nesmál, jen trpce usmíval nad Kaufmanovými příhody, ale nevadilo mi to. Pak se to ale úplně změnilo, jako kdyby konec dopsalo Charlieho filmové dvojče a poslední půlhodina vše zkazila. Ve filmu je zmíněno, že když uděláte dobrý konec, tak vám diváci vše odpustí. Pravda, ale ono to platí i naruby.. Musím se však zmínit o Nicolasi Cageovi. Nikdy by mě nenapadlo, že to řeknu, ale Cage předvádí vynikající herecký výkon. Konečně zahrál roli, která mu perfektně sedla a ve které dokázal být nadmíru přesvědčivý. Tleskám ve stoje. Škoda, že nemůžu už tleskat filmu jako celku. ()

Jillen

Celkem dost zábavná a skvěle napsaná záležitost, která mě zaujmula a člověk nevěděl co se z ttoho vyvrbí. Skvělé jsou scény havárek aut, které nemají chybu a nikdo je nečeká. Herercké obsazení není špatné, ale Cage moc nemusím na druhou starnu Meryl je sympaťačka. + Scénář, vtipné hlášky a herecké obsazení... - Hodně trhaný děj a někteří v něm mohou mít zmatek...Není však na škodu. Dávám 80% ()

Laxik

Jak mohlo vzniknout něco takového? Povězte, jak? A teď opravdu nemluvím o míře originality nebo šílenosti scénáře, teď mi vrtá hlavou jak může nějaký film být tak nevyrovnaný ve svých jednotlivých složkách. Kromě originality scénáře (přičemž se musím pozastavit nad faktem, že tohle ještě nikoho nenapadlo) mě na filmu nejvíc dostala jeho hloubka. Hloubka citací ze Zloděje orchidejí, hloubka Charlieho promluv sama k sobě, hloubka životních pravd a situací, hloubka té poslední citační věty: "Nejsme tím, kdo nás miluje, ale tím, koho milujeme my." Člověk se pak musí hodněkrát zamyslet. Jenže proti tomu skvělému, čeho má Adaptace plno, stojí nezřídkakdy pekelná nuda, pro mě mdlí herci (Cage mám rád, ale tady do toho podle mě nedal vše potřebné, a Maryl mě nikdy moc neoslovila.) a vážně nepřístojně absurdní Floridská scéna z konce. Ne, ale doopravdy, ten (skoro) konec mi přišel jako autorova snaha vmáčknout tam ještě nějakou tu nečekanou blbost navíc, možná podle rady pana McKeeho. Snad se jednalo o další odboj, každopádně tady Kaufman šeredně přestřelil a málem mi zhnusil pocit i z té dobré části filmu. ()

Redlum

Tezko popsatelny dej filmu - to uz by mohlo byt jakymsi univerzalnim sloganem pro tvorbu scenaristy Charlieho Kaufmana. I v Adaptaci dostal sveho jmena - pribeh o orchidejich, o tvurci krizi a o citech - takto by se dalo ve strucnosti zesumarizovat par temat, kterych se film dotyka. Nicolas Cage v dvojroli bratru Kaufmanu podava jeden z nejlepsich hereckych vykonu v jeho dosavadni kariere. Nesmime zapomenout ani na Meryl Streepovou a Oscarem ovenceneho Chrise Coopera. Jednoduse receno - Charlie Kaufman je to, co v Hollywoodu uz drahnou dobu chybelo. ()

numi

Jsme tím, koho milujeme, ne tím, kdo miluje nás. Tenhle film je tak dobrý, jak dobrý chce být. A po úvodním tápání se rozhodl být chytrý a osobitý. ()

harfuska

Ať mi všichni botanici prominou, ale tohle můj mozek nepobral. Asi mému kvítku ulítla včelička, nebo jsem nedosáhla posledního stádia schizofrenie, a možná jsem se jen nemohla koukat na Nicolasův tlustý zpocený pupek. Zítra půjdu do krámku a koupím si hrůzostrašní orchideji. A budu se na ni koukat v naději, že to ve mně vyvolá touhu být broučkem, který se s ní pomiluje. ()

kaylin

Charlie Kaufmann napsal scénář, který jednoduše nikde jinde neuvidíte. Tohle je tak speciální dílo, že budete jen zírat na to, co sledujete. Ale možná ještě víc budete zírat na to, že to všechno dává smysl, i když je to posunuté do naprosto nového rozměru. Realita a film se propojují neuvěřitelným způsobem, a to i díky skvělým hercům v čele s Nicolasem Cagem. ()

René.girl

Film, který mě ze začátku neskutečně nudil, ale na konci probral a překvapil. Kdo by řek, že se dá šňupat i orchidej?!65% ()

Damiel

74 % - Všichni vychvalovali do nebes, tak jsem se taky nemohl dočkat. Viděl jsem nadprůměrný film se zajímavýmj námětem, který ale na mnoha frontách zůstal nedotažený do konce (s výjimkou kouzelného Chrise Coopera). Možná moje očekávání bylo až příliš veliké, asi jo. ()

Aiax

Ano, jistě, Kaufman je prostě machr, i když zrovna nemá co říct a o čem psát, Nick Cage podává jeden z výkonů desetiletí, Meryl Streep je geniální jako vždy, ale nemůžu si prostě pomoct. Adaptace mi připadá jako samoúčelná scénáristická ekvilibristika, která se tím sice vůbec netají, právě naopak to dává ryčně najevo, ale proto není o nic méně nudná. Charlie, já ti vidím až do žaludku - tys byl prostě v tvůrčí krizi a tak si plácal páté přes deváté a spoléhal se, že ti to diváci zbaští, protože to je holt "od tebe". No, úplný propadák to není, film, který napíšeš ty a ve kterém hraje Cage a Streep, prostě propadák být nemůže, ale příště se pusť do psaní, až budeš mít inspiraci. ()

Skip

Vskutku originální film. Něco takového se může zrodit pouze v hlavě "magora", jakým nejspíš Charles Kaufman je. Moc dobré. ()

Dont

V první půlce dost nuda, štval mě hlavní hrdina, jak ze sebe nebyl schopen vysoukat ani řádku, tedy kloudnou řádku. Druhá polovina byla tak šílená, že jsem nějak nepobral, na jaký žánr vlastně koukám. Nicolas Cage měl fakt divný sestřih, Meryl Streep jsem viděl v mnohem lepších rolích, Chris Cooper měl dobře napsanou roli a naložil s ní dobře. Adaptace nebude patřit mezi mé oblíbené filmy. ()

Aleee89

Na film jsem se dívala hlavně kvůli mé oblíbenkyni Meryl Streep. Hrála jako vždy skvěle, ovšem super byl i Nicolas Cage, když hrál tak rozdílná dvojčata. Trošku mi připadalo, že se celý film táhne, ale konec byl teda šok. Dokonce jsem na pár minut přestala mít Meryl ráda. Ale jinak dobré. ()

Fanucci

Ze začátku je to vše hodně zmatené, a tak má divák celkem potíže se v ději (který se vrací do minulosti a zpátky) orientovat. Příběh je hodně netradiční a místy scénář dost připomínal tvorbu Woody Allena, což mi ale vůbec nevadilo. Naopak:-) Film ovšem v momentech až příliš ztrácí tempo a závěr v bažinách mi přišel mimořádně nepovedený - vůbec se k filmu nehodil...Když to ale shrnu, tak je Adaptace celkem příjemnou a zajímavou podívanou. Tak na 70% ()

Petroff

Petroff píše komentář o tom, jak sedí u počítače a smolí komentář k filmu Adaptace. Píše o tom, že Charlie Kaufman píše o tom, jak píše scénu, kde píše scénář k filmu Adaptace... ... ... ...Film o filmu, nefilmu... Psaní o psaní, nepsaní... Hraní o hraní, nehraní... Komentář o komentáři, nebo snad nekomentáři... Cage dobrej, "druhej" Cage stejně tak, Meryl Streep dobrá, druhá Meryl - ne, vlastně ne, ta tu hraje jen jedna... Oscarovi za bezzubýho lovce orchideí a pravděpodobně nejchytřejšího člověka, co znám, se trochu podivuju a moc tomu nefandim, ale to je asi tak všechno, co s tim můžu dělat. Jinak teda Charlie Kaufman je fakt super ujetej... ()

Eldrick

Rádoby umělecká blitka těžce přeceňovaného Charlieho Kaufmana, která je za střízliva nekoukatelná. Splácat takovou kolosální píčovinu může vážně jenom "génius"! ()

jezurka42

I suppose I do have one unembarrassed passion. I want to know what it feels like to care about something passionately. Je lepší začít znova nebo se raději adaptovat? Obojí přináší určitou míru odvahy a překonání sebe samého, co ale když zapomeneme, že díky naší volbě dojde k částečnému sebezapření? Rozhodnout správně, pro sebe i pro okolí, to jest úkol mnohdy nadlidský. Rozhodnutí padla, životy se nadobro změnily. A tak se Donald stal lepším člověkem, Charlie zjistil, že všechno zlé vede k něčemu dobrému a Susan se propadla do hlubin, kde nenajde nikdy již světlo vedoucí nazpět k cestě. Lidskost mizí, lidé zůstávají. ()

Spike Jonze a jeho noční můra

Spike Jonze a jeho noční můra