Před čtyřmi lety, na natáčení komedie Spikea Jonzeho V kůži Johna Malkoviche, začíná vyprávění, jehož hrdinou je scenárista Charlie Kaufman. Po úspěchu filmu nemá Charlie o pracovní nabídky nouzi: nakonec přijme adaptaci non-fiction bestselleru spisovatelky Susan Orleanové Zloděj orchidejí. Protože však jde o knihu, která se nevyznačuje klasickým přehledným příběhem, dostává se Charlie do problémů, které rychle přerůstají v mučivou tvůrčí krizi. Situaci nevylepšuje ani Charlieho dvojče Donald, které bratrovi začne fušovat do řemesla: absolvuje totiž příslušný kurz a hravě napíše scénář komerčního thrilleru o sériovém vrahovi s mnohačetnou identitou, který Hollywood okamžitě nadšeně koupí. Do rohu Charlieho tlačí i stále komplikovanější platonický vztah k autorce knihy a jejímu protagonistovi Johnu Larocheovi, takže není divu, že vznikající text se stále výrazněji odchyluje od zadání: k prosté adaptace se mění v příběh o scenáristovi v krizi a o fantómech, které ho pronásledují.

Hollywoodský scenáristický zázrak Charlie Kaufman se po filmu V kůži Johna Malkoviche už podruhé spojil s režisérem Spikem Jonzem, aby opět rafinovaně smísil realitu s fikcí. Hrdinou vyprávění tentokrát udělal sám sebe: sluší se však podotknout, že Kaufman ve skutečnosti nemá žádné dvojče a že se v realitě nijak nepodobá Nicolasi Cageovi. Zároveň je však pravda, že Charlie Kaufman získal cenu BAFTA za scénář (pod nímž je však podepsán s Donaldem Kaufmanem!), Chris Cooper za svůj herecký výkon obdržel Zlatý glóbus a Oscara, Meryl Streepová byla oceněna Zlatým glóbem a Spike Jonze si odvezl Stříbrného medvěda z MFF v Berlíně. (oficiální text distributora)

Hennesy

Začalo to ako veľmi príjemná, trefná a častokrát aj vtipná úvaha o tvorivom procese, o hľadaní toho autentického a pravdivého. Nicolas Cage a jeho vnútorné monológy boli výborné. No v poslednej tretine sa chlapci vybrali úplne iným smerom až som mal pocit, že pozerám niečo iné a film sa nepochopiteľne zmení na debilinu. Tak dobre našliapnutý dej, ktorý absolútne stratí tempo a v poslednej časti je dokonca veľmi otravné ho pozerať. Čokoľvek tým Kaufman chcel povedať, čo mi možno uniká, je v podstate jedno, pretože ja nehodnotím film z pohľadu akademickej brilantnosti, ktorá mi výsledný pocit jednoducho nezlepší. Takto je to premrhaná šanca vytvoriť niečo trvácnejšie. Odpálený záver poprel všetko, čo sme doposiaľ videli. Je to niečo ako keby Šiesty zmysel skončil prestrelkou. Slabé tri. ()

cross

No řekněte, není to geniální???? Natočit film o tom jak se ten samý film píše a okořenit ho trochou zajímavého balastu přesně podle hrobařských zákonů béčkových pitomostí... S tím může přijít jenom Charlie Kaufman. Když k tomu navíc přidáte bezchybný dvoj-výkon alá Nicholas Cage, skvěle pronásledovaný dalšími vysoce kvalitními i přesvědčivými filmovými hvězdami, přicvnknete neuvěřitelně divnou, ale jinak dokonale funční hudbu Cartera Burwella a v neposlední řadě velmi kvalitní režii i kameru, není možné se nezadaptovat na vlnu podivností načtnutou bezohledně chaotickým a přeci tak jasně přímým a k dokonalosti vytříbeným Kaufmanovým scénářem. Jedinou, avšak hodně podstatnou chybyčkou je to, že je to přeci jen trochu nuda, která jedince neochotné naslouchat a přemýšlet pohltí bez ohledu na ostatní, i když monumentální, filmové kvality. ()

V.Silver

Cage byl opravdu vynikající, režie taky zajímavá, Streepová nijak moc nezazářila - ale bohatě to stačilo i takto. Kaufmannovy filmy mám rád, samozřejmě proto, že jako introvert velice dobře rozumím jeho postavám, jejich chování, pocitům a to vytváří jakési pouto sounáležitosti. Pokud si toto pouto neumí někdo vytvořit, těžko si oblíbí jeho filmy. Kolem a kolem... 85% :) ()

Ravi

Sice moc nevím, o čem to bylo, ale vím, že se mi to líbilo ... vážně. Pokud máte rádi filmy, které se sice až tak neposunují v ději, zato je k vidění herecký, režisérský a scénaristický um, pak se tu na 114 minut zastavte. 75% = 4/5 ()

haluska11

Charlie Kaufman a jeho dokonale zamotaná bizarnost s Nicolasem Cagem ve dvou hlavních rolích. osobní snímek o autorské krizi je na podobně typicky kaufmanovské meta-úrovni, jako V kůži Johna Malkoviche (1999) Synekdocha New York (2008). jak dokáže Kaufman adaptovat zdánlivě nezpracovatelnou non-fiction knihu o kytkách? jako eskalující osobnostní krizi alá 8 1/2 (1963) od Felliniho, zasazenou do modernějšího kontextu. film mi otevřel oči v oblasti osobních obsesí: tak jako měla Eva a Vašek/Susan Orleanová svojí bílou orchidej, tak mám já Nicolase Cage. thanks for coming to my ted talk. ()

Molir

Nemuzu si pomoct, ale ten konec me proste dostal... cekal jsem cokoliv, ale ze se kniha o kvetinach zvrhne v tohle :-)) RIP Donald Kaufman... a k plnemu vychutnani doporucuji nejake mensi studium scenaristiky ;-) ()

phata

Vskutku zvláštní spletitá komedie od tvůrců V kůži Johna Malkoviche. Začíná jako komedie ale postupně se situace, tak trochu po Kunderovsku, vymkne z rukou a komedie je ta tam, začíná pravé drama, které ne všichni přežijí. Je zajímavé vidět na plátně, jak spolu rozmlouvají dva Nicolasové Cageové, Meryl Streep je výborná a Chris Cooper v té vtipné části filmu patří mezi highlights. Je potřeba do filmu proniknout a trochu se v něm zorientovat, pak si myslím, že stojí za to. Od scénaristy Kaufmana prostě musíme čekat nečekané ;) Takže asi tak. ()

P1tr

Velice zajímavý snímek a jeden z posledních s kvalitním Nicolasem Cagem. Ten chlápek to opravdu měl v sobě, ale pak se něco podělalo. Těžko říci co. Každopádně i Adaptace ukazuje, že je ho škoda. Chytrý scénář v kombinaci s hravou režií a právě Cagem jsou těžko odolatelnou záležitostí. Snad je jen škoda závěrečných minut, které mi do předchozího konceptu snímku příliš nezapadly, nicméně pokud to je podle učitele scénáristy Mckeeho správně, pak to Charlie Kaufman udělal dobře. Adaptace je výborný snímek, kterému k absolutnímu hodnocení schází již zmíněné lepší finále. ()

iantomasik

8 1/2 se na Kaufmanovi asi vážně dost podepsal. To že Kaufman film během svého průběhu dokáže teprve "dopisovat", glosovat, reflektovat a nechat dokončit "jiným" scenáristou, je nutno vyzdvihnout. Nejpozoruhodnějši je přitom fakt, že divák se chytá každé linie příběhu, pomocí které by jej mohl ukotvit a interpertovat stejně zoufale, jako ji hledá Charlie v předloze během psaní. ()

milancecil

"Nikdy nikdo nenapsal scénář o květinách", tedy až do chvíle, dokud díky mimořádně usilovnému snažení žurnalistky Susan Orleanové nevznikla kniha, úžasné, velmi obdivované dílo o světě orchidejí a o muži, jejich sběrači a pěstiteli, velmi zvláštním, nekonformním, svérázně podnikavém, o muži, který právě těmto královnám říše květin věnoval významnou část svého ne příliš uspořádaného života, ano, dokud nevznikla právě tato kniha a nezaujala filmovou produkční společnost, tak život úspěšného scénáristy Charlieho Kaufmana mohl mít úplně jiný, mnohem poklidnější a třeba i šťastný běh, bohužel, ta kniha změnila vše a dramaticky, i když se z počátku nabídka na její adaptaci zdála jako velká, až výjimečně velká příležitosti pro vývoj jeho kariéry, postupem se pro Charlieho mění v děsivou životní můru, v něco, na čem raději nikdy neměl začít pracovat, nikdy, ale stalo se a jeho prvotní nadšené odhodlání a sebevědomí se mu zmenšuje a zmenšuje, zoufalství naopak narůstá, stejně tak jako netrpělivost zadavatelů, propadá se až za jakousi mez běžného profesního fungování a původně ambiciózní životní výzva je pro něj už jen trýznivé trauma, které díky výbornému hereckému výkonu Nicolase Cage máme i my, vnímavější diváci možnost prožít, cítit to nejniternější zoufalství scénáristovi krize, ano, není mu vůbec těžké uvěřit všechny ty jeho svírající pochybnosti, vše to tak bolestivé soužení, kterým si den po dni, hodinu po hodině útrpně prochází, žasneme a často ani nechápeme, v jak propleteně složité události se mohla jedna taková knižní adaptace změnit, opravdu vynikají film, sice náročný a nesnadno na prvních několik shlédnutí uchopitelný, snad právě proto se pro mne stal opakovaným mimořádným zážitkem a postavu Charlieho považuji za jednu z nejlépe zvládnutých rolí Nicolase Cage, opravdu se jedná o filmový skvost a já mohu jen nadšeně zvolat, bravo!!! Zajímavý komentář: jezurka42 ()

Almásy

charliemu som rozumel, viac, než by sa na vzťah divák-postava patrilo, veľmi úprimne, veľmi zručne a skvele zrežírované nepomenovateľné čosi a geniálna meryl streep, ale ten koniec neberiem. idea ok, ale na mňa to nezahralo. ()

Smileface

Spike Jonze natočil opět další uchylně zmatený film.I když většina tu na ČSFD nad Adaptací chrochtá,dovolím si říci,že nedokážu s klidným srdcem říct nikomu,ač je filmový génius či uklízečka,že se mu bude líbit.Klíč je uzavřen v její nevyspitatelnosti a propletenosti.Prostě maximum co tomuto filmu můžu dát je *** a s žádným intelektuálem se už o tom nebudu bavit :-) ()

sedm.1

Fakt nevím,jak tento film mám hodnotit.Originální je tedy 100%.Zajímavý taktéž,scénáristicky asi bez chyby,herecky na té nejvyšší úrovni.A přesto všechno nevím,co si o tom mám myslet.Jestli to mám vůbec hodnotit,protože kdybych to měl opravdu hodnotit sám podle sebe,dal bych tak * , ** .Nadruhou stranu vím,že takhle nízké hodnocení dát nemohu,protože ten film na ty ****,***** je.Tak dám tedy průměr.Důvod?Na mě až moc,moc originální.Zkrátka mi Kaufman prostě nesedí. ()

misstake

Tak to zas byla jednou konečně bizarnost. A po dlouhé době vydařená. Role jako ušitá Cageovi na míru, krásně tady mohl zúročit svůj typický výraz, který nasazuje skoro v každém svém filmu, výraz s pracovním názvem "za 5 minut umřu". Někdo umí napsat zábavný a koukatelný film, i když neví o čem psát. Nemá to přesně definovatelný děj, je to nevyvážené, ale je to super... ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...no nevím. Mě to teda tak geniální nepřijde. Filmy o natáčení filmů, či o scénáristech mě vždycky neskutečně nudily. A originalita? Co třeba Muž z Acapulca s Belmondem? Rovněž film o ztýraném scénáristovi... No a že by Adaptace byla nějak extra vtipná... ale každému co jeho jest. ()

MARTIN*I

Film naprosto nezařaditelný do žánru, tedy typický Kaufman. Na to, abych zhodnotil objektivně tenhle film asi nemam, monžá to ani nejde, každej si z toho veme něco! Nejvíc mě zaujala psychostudie a pohled do nitra postav, nečekané zvraty a prolínání příběhů, kde je defakto hodnocen průběh filmu, jakoby Cage byl ztělesněný Kaufman, který má sám problémy s příběhem a neví jak ho zakončit, takový mám z filmu dojem a nebojí se to na plátně ukázat. Celkově na mě Adaptace velice zapůsobila. Ještě závěrem bych rád vyzdvyhl působivý a důvěryhodný výkon Cage. Z posledních jeho adaptací mu nějak nemůžu přijít na kloub, ale tahle se mu povdela ;) ()

Spike Jonze a jeho noční můra

Spike Jonze a jeho noční můra